homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Asigurare...-2


#20 2010-05-04 14:16:01

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: asigurare...

da, asa e, am mai intrebat si pe altcineva si acelasi raspuns l-am primit, nu se poate.

Offline

 



#21 2010-05-04 14:44:25

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: asigurare...

nu ai pt ce, anca
ce anume s-a intamplat? esti tu acum in situatia asta?

Offline

 

#22 2010-10-26 15:40:56

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: asigurare...

Hello,

fetelor, am o oarecare nedumerire cu privire la ce imi acopera asigurarea medicala pt strainatate facuta la noi. Am citit ce scrie acolo ca NU ar acoperi si nu ma incadrez la nimic. Le-am scris si celor de la compania de asigurare un mail sa intreb dar intre timp vreau sa ma mai informez si eventual sa aflu din experientele altora.

Problema este de natura ginecologica (am scris si la un topic pe tema asta dar nu mi-a raspuns nimeni si cred ca oricum tre sa ma duc la doctor). Nu stiu ce e si nu stiu unde sa ma duc la doctor. Nu o aveam cand am plecat de acasa si cu siguranta nu pot sta acasa inca 2 luni pana merg acasa.

Intrebarile mele sunt cum se procedeaza? Ma duc de buna voie la un spital de stat si le spun ce am si sper sa ma consulte cineva? Si acolo trebuie sa platesc ceva? Am exclus deocamdata cabinetele particulare ca alea sunt alta mancare de peste, clar se plateste si nu au treaba cu asigurarea.

Thanks


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#23 2010-10-26 16:14:30

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: asigurare...

kathrynn, asigurarea iti acopera numai urgentele.. tu, teoretic, nu ai niciuna, dar poti cumva sa para ca ai. e mai mult o intelegere tacita intre medicul care te consulta, el iti poate pune la diagnostic ca a fost urgenta, astfel incat tu ai sanse sa iti iei banii de la asigurator
la cine ai asigurarea? daca nu este allianz tiriac, care au decont direct cu majoritatea spitalelor din afara, e mai greu pt ca nu iti primesti banii pe loc. la intoarcerea in tara, cam intr-o saptamana de cand vii, trebuie sa depui actele doveditoare la asigurator, iti deschid dosar si apoi astepti sa ti-l aprobe si sa te despagubeasca.

Offline

 

#24 2010-10-26 18:03:38

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: asigurare...

Inca n-am o urgenta, da nici n-as vrea sa ajung sa am asa o hemoragie sa ma duc salvarea ca sa ma pot incadra la urgente.
Am la Ardaf asigurarea.

Da daca eu ma duc aici la un spital de stat si nu platesc (ca nici la noi la spital nu se plateste), atunci asigurarile nu ar avea ce sa-mi deconteze. Intrebarea, aici platesc sau nu platesc? Ma primesc sau nu ma primesc? Cred ca  va trebui sa intreb aici pe cineva...


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-10-26 18:04:54

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: asigurare...

la noi la spitalele de stat nu se plateste fiindca tu platesti asigurarea de sanatate in calitate de salariat... presupun ca asa e si acolo, deci tu nefiind asigurata in tara respactiva va trebui sa platesti cred

Offline

 

#26 2010-10-26 18:06:59

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: asigurare...

asa zic si eu, ca heimdall

Offline

 

#27 2010-10-26 18:33:32

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: asigurare...

Mda, e logic ce ziceti voi, dar presupun ca o fi mai putin decat daca ma duc la un cabinet particular.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.