homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Stafilococ auriu-2


#20 2010-01-23 13:59:43

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Stafilococ auriu

alexandrap a scris:

buna ziua, am facut cultura din secretie vaginala deoarece aveam mancarimi insuportabile si mi-a iesit stafilococ patogen.culmea e ca anul trecut prin noiembrie mi-a iesit enterococ pe care l-am tratat cu gentamicina conform antibiogramei dar cand am repetat cultura a iesit iar, apoi in decembrie la alt laborator mi-a iesit streptococ.
la stafilococ am si antibiogram conform careia se poate trata doar cu amoxicilina la care eu sunt alergica. prietenul meu si-a facut spermocultura si lui nu i-a iesit nimic. totusi de unde l-am luat daca lui nu i-a iesit? si ce solutie de tratament as avea..daca sunt alergica la ce e recomandat pe antibiograma. la dr mai dureaza pana ajung sa  ma lamureasca. va multumesc cesafac

e vorba presupun de un stafilococ auriu. din seria de infectii pe care le mentionezi e de remarcat faptul ca e vorba de germeni cu rezervor normal in tractul gastro-intestinal - ma refer la enterococ si la streptococul de grup b (cum presupun ca era), astfel ca sursa de contaminare este reprezentata de contaminarea locala, chiar folosirea hartiei igienice in sens invers decat ar trebui, sau daca ai avut vreo problema digestiva cu diaree etc. staf auriu sta de multe ori pe piele, astfel ca tot asa, poate fi vorba de o propria ta auto-infectare - ma refer aici chiar si la folosirea de tampoane, chiar la inceputurile folosirii lor au fost raportate multe cazuri de soc toxic succesiv contaminarii cu stafilococ auriu, dar nu este cazul la tine.

presupunand ca este vorba despre stafilococul auriu,ma defocuseaza cumva antibiograma ta, in mod normal amoxicilina nu ar fi de ales pentru o astfel de infectie, dar daca esti alergica exista evident si alte optiuni. si stafilococul asta e de mai multe feluri, mai incapatanat sau nu. de electie pentru tratamentul lui este oxacilina, dar fiindca tu esti alergica la amoxicilina, esti probabil si la oxacilina, asa ca va trebui sa se opteze pentru altceva. sunt multe variante de ales, acum depinde si ce ti-a iesit pe antibiograma - chiar aminoglicozidul merge de multe ori - gentamicina de exemplu, sau macrolide - eritromicina de ex,  clindamicina poate inlocui amoxi, dar nu e chiar de ales pentru o infectie genitala etc. Sunt multe antibiotice care pot fi folosite, depinde si de ce a iesit la antibiograma, dar ar fi ciudat sa fi iesit sensibil doar la amoxicilina, in general este destul de sensibil la mai multe medicamente. Exista si o alta specie, dobandita in spital, dar care nu are legatura cu patologia ta. Inca o data, tot ce am zis se refera la stafilococul auriu.

In concluzie, va trebui sa vezi un medic pentru tratament, e destul de complicat sa vorbesti de tratamentul cu antibiotice oricum. Plus de asta, iti recomand atentie sporita igienei locale, sa eviti lenjeria tanga sau prea stramta smile si cu mare probabilitate nu se vor repeta aceste infectii cu enterococ, streptococ. Cat despre infectia cu stafilococ, tot acestea ar fi masurile, dar e destul de greu sa previi infectiile cu bacterii care sunt peste tot pe piele, asa ca..

Iti doresc multa sanatate!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.