homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Simt nevoia sa va spun!


#1 2007-07-31 11:15:38

Alexia_me
Full member
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 435

Simt nevoia sa va spun!

Fetelor simt nevoia sa va spun,sa ma descarc sunteti mereu aici si styiu ca ma ascultati.De cand ma styu tatal meu a avut probleme cu alcoolul,bea si bea si bea,nu face urat nu ne bate doar urla tipa si nu-i convine nimik si cel mai grav slabeste si se "omoara" pe zi ce trece.Inainte mai lua cate o pauza o sapt doua trei dar lua acum de ceva timp nu mai exista pauza,pe caldurile astea bea si il afecteaza foarte mult.Nu are ce sa ii lipseasca are doua fete,eu(20 ani) si sora mea(30 ani),are nevasta ca lumea,mama mea e o femeie de casa gateste face curat nu are ce sa ne reproseze(poate doar mie ca am prieten cu 8 ani mai mare care are un copil dintr-o relatie anterioara dar pare sa fie de acord acum la inceput a fost greu pt ambii parinti dar au vazut ca ne iubim),am fost mereu cuminti si la locul nostru.De o luna jumatate sora mea a nascut si o fetitza ce vrea mai mult.
Ma sperie gandul ca la un momentdat va veni finalul adica....mi-e rau cand ma gandesc ca ori cade la pat si nu va mai putea face nimik ori....moare:(.
Sunt asa parca la capatul puterilor cu problema asta,dureaza de o viata dar parca acum o simt mai profund,ce sa mai zic de mama saraca.Prietenul meu vrea sa ne mutam impreuna ca sa mai ies de acolo si sa fie bine dar...mama....cu toate ca la un momentdat tot ma mut cu el si tot va ramane singura cu tata.Fetelor...e greu,nu vreau sa ma plang dar mi-e groaza de sfarsitul asta care se apropie si ma oftic din doua lucruri: 1.ca poate sa se lase dar nu are ambitie si 2.ca nu pot face nimik.Nu e un om rau pe cuvant,il iubesc si e tata si chiar daca il gasesc Doamne Fereste rupt de beat pe strada eu recunosc ca e tata nu-l reneg dar...de ce nu poate sa fie altfel??sad


Unul langa altul pentru totdeauna...

Offline

 



#2 2007-07-31 11:21:33

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Simt nevoia sa va spun!

doamne doamne...
cred ca orice raspuns ti-am da la problema asta e unul SF.... dezintoxicare...divort... cred ca e prea tarziu sau chiar tardiv de tarziu.
tatal tau are o problema care numai cu ambitia lui se poate rezolva. doar singur si sustinut moral de voi. dar tot cred ca e prea tarziu. pentru ca in familiile din romania cam greu se rezolva problemele de genul asta.
scuza negativismul dar chiar nu stiu ce sfat concret si folositor sa-ti dau in aceasta situatie.

Offline

 

#3 2007-07-31 11:23:49

laurik16
Full member
Inregistrat: 2007-04-29
Mesaje: 243

Re: Simt nevoia sa va spun!

ai incercat s vb cu cineva un doctor  s ceri parerea unui profesionist kre s vina sa vorbeasca cu el...sa fiti toti acasa si s vorbiti..poate nu e cea mai buna solutie dar macar sa fie o incercare...stiu cum e..din cauza k bunicul meu era l fel..exact l fel..pana l urma s-a intamplat s moara...dar nu a spus l nimeni k e suparat sau k bautura il omoara ushor ushor.sad...si d asta zic s incerci s vb cu un doctor si s vezi ce spune..ii doresc tatalui tau sanatate multa si familiei tale.smile

Offline

 

#4 2007-07-31 11:27:49

Alexia_me
Full member
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 435

Re: Simt nevoia sa va spun!

Ai mare dreptate ralluka asa este,e tarziu am incercat laurik16,am incercat pe toate caile si nu se poate,toata lumea ia zis,pana si doctora de familie ca se distruge si se lasa o perioada si se apuca iar.Are si anturajul care il trage si tot asa...:(numai stiu.Sor-mea a zis ca vine ea a infinita oara sa vb cu el dar...degeaba va venii pt ca nu va rezolva nimik decat se va enerva si ea ca si noi(eu si mama)....


Unul langa altul pentru totdeauna...

Offline

 

#5 2007-07-31 11:32:15

laurik16
Full member
Inregistrat: 2007-04-29
Mesaje: 243

Re: Simt nevoia sa va spun!

stiu k e greu...dar fiti calme..si indeparteaza-l de anturaj...iesiti voi familia..e mai greu..dar o plimbare prin parc..prin orash..incercati s faceti...altcva nu stiu c s mai zic...si el trebuie s aiba un pic d vointa s vrea s traiasca si s fie sanatos...noi suntem aici s te incurajam..smile..mi-ai spus k toti i-au spus pana si doctora d familie...dar un doctor profesionist kre s cunoasca cum s fie cu cei kre au acest viciu..nu cu orice doctor...nu se gasesc?

Ultima oara a fost editat de laurik16 (2007-07-31 11:34:00)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-07-31 11:38:14

Alexia_me
Full member
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 435

Re: Simt nevoia sa va spun!

Chiar crezi ca ar merge la un doctor in domeniu,eu sincer nu cred si oricum tratament ceva nu ar putea sa urmeze pt ca are si alte probleme de sanatate,cu ficatul cu inima,deci....asta este iar de plimbat...hmmm....minuni....acum 4,5 ani sa zic ca o mai scotea pe mama la o terasa la o floricica,acum...nu mai e nimik din ce a fost.Numai sunt sambetele cand plecau amandoi la piata,numai sunt weekendurile cand faceam vizite la rude...nu mai e nimik:(


Unul langa altul pentru totdeauna...

Offline

 

#7 2007-07-31 11:44:13

laurik16
Full member
Inregistrat: 2007-04-29
Mesaje: 243

Re: Simt nevoia sa va spun!

poate merge...ia incearca..cel din domeniu stie cum s fie..cum sa se poarte.ce sa-i spuna...depinde c tratament..sau poate nu are nevoie de tratament..dar macar s stiti k ati incercat cva..si a functionat sau nu...doctorul cred k iti va spune daca mai sunt sau nu sanse sa se vindece...nu spune k nu mai e nimic...poate o s fie bine.ink o data multa sanatate.smile

Offline

 

#8 2007-07-31 11:46:10

Alexia_me
Full member
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 435

Re: Simt nevoia sa va spun!

Multumesc mult laurik16,am sa vb cu sora mea sa ne sfatuim sa vedem...


Unul langa altul pentru totdeauna...

Offline

 

#9 2007-07-31 11:47:17

laurik16
Full member
Inregistrat: 2007-04-29
Mesaje: 243

Re: Simt nevoia sa va spun!

bafta multa.

Offline

 

#10 2007-07-31 12:01:25

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Simt nevoia sa va spun!

Problemele cu ficatul si inima sunt  din cauza alcoolului. Daca va face un tratament pentru ele, va trebui constientizat si obligat sa nu mai ia alcool pe timpul tratamnetului. In rest, alcoolismul este o boala foarte grea, trebuie sa fii constienta ca nu-si da seama ce face cand este sub influenta alcoolului si ca ii este foarte greu sa se abtina sa nu bea...e aproape la fel de greu ca la dependenta de droguri. Din pacate, daca el singur nu decide sa se lase, voi nu veti putea face nimic. Sunt de acorc cu ralluka, in Romania e tare greu sa te lasi de asta. Incercati sa discutati cu el intr-o clipa de luciditate...in rest, nu stiu ce sa-ti zic, decat sa ai multa putere si rabdare si intelegere...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#11 2007-07-31 12:47:03

mitzili
Hero member
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 2205

Re: Simt nevoia sa va spun!

Alexutza...incearca sa stai de vb cu el.....reuniti-va toata familia.....tu mama si sora...si cand il prinde-ti treaz si constient intrebati-l daca el constientizeaza ca are o problema care il disruge. Spuneti-i ca voi aveti mare nevoie de el, ca el e singurul barbat in acea familie si ca depindeti de el. Spune-i ca vrei sa fie langa tine la nunta ta, ca vrei sa iasa in parc cu nepoteii. Eventual sora ta sa vina cu fetitza, poate nepotica o sa-l sensibilizeze. Faceti in asa fel incat el sa-si doreasca sa se vindece, sa nu creada ca voi ii impuneti asta.
Iti urez multa bafta si tarie scumpa si sanatate si multa vointa pt tatal tau

Ultima oara a fost editat de mitzili (2007-07-31 12:47:47)


You make me so hot, You make me wanna drop, It's so ridiculous, I can barely stop, I can hardly breathe, You make me wanna scream, You're so fabulous, You're so good to me, baby, baby

Offline

 

#12 2007-07-31 12:48:27

Alexia_me
Full member
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 435

Re: Simt nevoia sa va spun!

Off,am incercat de atatea ori dar voi mai incerca poate se va intampla vreo minune....


Unul langa altul pentru totdeauna...

Offline

 

#13 2007-07-31 12:56:13

Shosanna
Insomniac member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 8836

Re: Simt nevoia sa va spun!

Alexia te inteleg perfect...tatal meu a avut o operatie pe inima, si nu are voie sa bea si sa fumeze...dar normal ca nu face asta.Ma enerveaza de mor cand il vad ca primu lucru cand vine de la munca isi pune un pahar de tzuica si continua asa pana se culca.Acum am noroc ca munceste si e taximetrist deci nu poate sa bea decat dupa munca, dar pana sa se angajeze ma saturasem de el.
Din pacate numai el poate sa schimbe ceva, incercati si voi sa faceti o scena, sa plangeti, sa ii spuneti ca nu vreti sa il pierdeti si sa se potoleasca de dragu vostru.Puneti'l sa stea cu nepotica, o sa prinda drag de ea ca doar e sange din sangele lui...
Poop:*


Reach for the stars ,so if you fall you land on a cloud... wink
bebe

Offline

 

#14 2007-07-31 13:15:42

Alexia_me
Full member
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 435

Re: Simt nevoia sa va spun!

Ce placere sa ai mai nene cand bei,nu inteleg ca eu o singura data am baut a prost asa din cazua ca eram suparata si am zis ca numai pun gura pe alcool cat oi traii eu.Iti da o stare atat de nasoala nush,eu am vomitat toata noaptea,URASC ALCOOLUL!Si cand eram la inceputul relatiei cu yubby,el obisnuieste sa bea ceva cand vine acasa,bea bere n-are treaba adica asa in limitele normalului ca asa e la ei in familie,mereu ii ziceam sa nu mai bea ca bea prea mult,daca il vedeam ca mai pune un pahar ma albeam la fata si mereu imi zicea: iubita nu ma imbat stai linistita ca mananc nu beau intruna calmeaza-te.Faza este ca deja a devenit ca o obsesie,sambata am fost la discoteca cu yubby si s-a cam matolit si cand am ajuns in camera la noi(eram undeva in Ramnicul Sarat) se clatina un pic de era si foarte obosit ca muncise pe zi dar eu zici ca eram speriata de bombe ca stiind-ul pe tata...dar acum ce sa fac sa-i zic: mai iubby numai bea ca eu nu suport nu pot,oricum m-am mai obisnuit si stiu ca una e sa bei ca tata si una e sa bey asa cum bea yubby.


Unul langa altul pentru totdeauna...

Offline

 

#15 2007-07-31 13:38:11

Designer
Banat
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 155

Re: Simt nevoia sa va spun!

Nu cred ca exista o varianta salvatoare .. in momentul de fata a intrat in acel cerc al "prioritatilor periferice" . In principiu mama va avea de suferit enorm . Fetele fiind mari vor constientiza din timp riscul . In cazul in care si amicul' actual ofera "aceeasi gama de servicii" poti fi convinsa ca vei avea parte de aceeasi soarta ca si cea a mamei tale , mai devreme sau mai tarziu desigur .

Ti-as sugera sa stai departe eventual sa te departezi treptat si sigur .

Ultima oara a fost editat de Designer (2007-07-31 13:39:16)

Offline

 

#16 2007-07-31 13:43:40

Alexia_me
Full member
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 435

Re: Simt nevoia sa va spun!

Poftim?E u nu cred chestia asta,acum orice persoana bea alcool inseamna ca tre s adevina alcoolic sau ce,ca nu inteleg,prietenul meu nu are inclinatii chiar in halul asta.Cred ca exista chiar adolescenti de varsta mea care poate ei au un asemenea viitor.Chiar nu cred ce ai zis Designer.


Unul langa altul pentru totdeauna...

Offline

 

#17 2007-07-31 13:50:54

Designer
Banat
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 155

Re: Simt nevoia sa va spun!

In cazul tatalui nu ai nici un dubiu sa-nteleg ... lui cel putin nu-i poti inchide usa in nas . Alcoolul substituie probleme neintelese in principiu : "  o singura data am baut a prost asa din cazua ca eram suparata si am zis ca numai pun gura pe alcool cat oi traii eu " dar in cazul veteranilor devine doza zilnica .

Offline

 

#18 2007-07-31 13:53:18

marissa
Sr. member
De la: ..a million miles away
Inregistrat: 2007-04-22
Mesaje: 1704

Re: Simt nevoia sa va spun!

scuze pt off dar Designer, cati ani ai?


I miss you,I miss your smile And I still shed a tear Every once in a while
And even though it's different now You're still here somehow
My heart won't let you go And I need you to know
I miss you... hjarta grater

Offline

 

#19 2007-07-31 13:53:44

Alexia_me
Full member
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 435

Re: Simt nevoia sa va spun!

Stii ce te rog eu designer sa scrii in asa fel incat sa inteleg cred ca esty singurul care vorbeste in "parabole" daca le pot numii asa.Si nu-mi place ca tu nu iti spui parerea sau dai sfat tu ataci direct esty sigur ca va fi cum zici tu,poate gresesc dar nu e prima data cand facy chestya asta.Fara suparare!Si ce vrey sa spui ca eu voi devenii alcoolica pt ca m-am imbatat odata?NU!!!!!


Unul langa altul pentru totdeauna...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.