homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

JEANINE


#1 2006-07-12 13:41:40

scumpilica
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-07-12
Mesaje: 94

JEANINE

Salut !! Sunt noua pe acest forum si as dori sa stiu daca printre voi este cineva care foloseste contraceptivul Jeanine. Daca ati intampinat probleme de la el... Multumesc mult !!

Offline

 



#2 2006-07-12 15:52:45

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: JEANINE

scumpilica eu folosesc jeanine, si nu am avut probleme...singurul efect secundar (minor) a fost ca m-au durut sanii, suportabil, prin a 2-a sau a 3-a luna..in rest, nu am avut nici spotting..nici ameteli, greturi..etc. Nici nu m-am ingrasat..dar asta pt ca am redus eu consumul, pentru ca pofta de mancare aveam.

Offline

 

#3 2006-07-12 16:13:23

scumpilica
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-07-12
Mesaje: 94

Re: JEANINE

Infinity eu am folosit inainte de jeanine vreo 4 luni marvelon. Bineinteles la sfatul medicului ginecolog, timp in care nu m-am simtit bine cu el.(aveam greturi, dureri de cap, in ultima luna de utilizare chiar mi-a venit menstruatia cand mai aveam 4 pilule pe folie(nu a fost acea patare, spottingul). La prima folie de Jeanine cand mai aveam 2 pastile pe folie am avut o usoara scurgere maronie, iar dupa ultima pastila administrata a aparut si sangerarea. Imi este un pic teama ca in comparatie cu alte contraceptive au ceva mai mult progesteron(2 mg). Tu ce parere ai? Sa fie prea tari?

Offline

 

#4 2006-07-14 12:22:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: JEANINE

scumpilica, nu exista contraceptive tari sau slabe. Atunci cind te-ai uitat la doza de progesteron trebuia sa te uiti si ca au alt tip de progesteron.  Ai avut putin spotting, ok...nu-s probleme....menstruatia a venit in prima zi de pauza...la fel de ok...nu te panica si ai rabdare sa vedem ce se intimpla in urmatoarele luni


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2006-07-26 01:28:55

danna
New member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 25

Re: JEANINE

salut!as vrea sa va intreb,cele care ati folosit jeanine,ati observat acele efecte benefice asupra tenului despre care se vb...?de faptul k reduc seboreea...pt k la mine problema e alta...o acnee tare `draguta` care persista de ceva vreme,si nu cedeaza sub nici o forma tratamentelor dermatologice(destul de bune..dar nu si pt mine se pare sad ) si am fost si la ginecolog,care mi`a prescris ``dupa oki frumosi`` diane-35...fara nici o analiza,fara nimik...si nu as vrea sa incep tratamentul cu diane...am auzit numai lucruri nasoale despre ele si cu toate k s`ar putea sa imi fie bune nu as vrea sa risc sa iau in greutate eu stiu cat sau cine stie ce alte kestii...de jeanine am auzit k ar avea efecte bune asupra tenului,si k nu sunt atat de `daunatoare sau de riscante` k diane...pretty pls help girls cesafac !! va multumesc...anticipat!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-07-26 08:22:31

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: JEANINE

danna  in cazul meu jeanine a redus intr-adevar foarte mult seboreea,dar cu acneea nu am avut probleme niciodata.
Diane-ul ti-a fost recomandat ca tratament pt acnee? Doar pt asta vrei sa iei anticonceptionale? 
Sa sti ca risc de a te ingrasa ai cu orice anticonceptional, pentru ca in primele 3 luni iti apare frecvent o senzatie de foame..si daca nu te abtii si vei manca..e logic ca se vor depunde si kg in plus.

Offline

 

#7 2006-07-27 00:58:55

danna
New member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 25

Re: JEANINE

da,diane mi`au fost prescrise expres pt acnee...crezi k ar fi indicat sa le iau...?sau jeanine,pt aceeasi problema? nu as vrea sa recidiveze dupa intreruperea tratamentului...sad nu stiu ce sa mai zic...cam nasoala treaba asta si cu 2 taisuri...daka se vindeca acneea s`ar putea sa am alte surprize neplakute...de care nu am nevoie...no way!!

Offline

 

#8 2007-06-12 11:30:01

gyiulia21
New member
Inregistrat: 2007-06-05
Mesaje: 14

Re: JEANINE

fetelor eu iau de o luna de zile Jeanine,si cred ca luna urmatoare le voi schimba daca nu apare menstruatia!!!In pauza de 7 zile nu a venit si acuma astept sa vedem urmatoarea pauza.(risc de sarcina nu am pt ca le-am luat corect).In legatura cu tenul e super de bun,mi-au disparut toate cosurile si asta numai dupa o luna,dar....cu problema cealalta...sa vedem dk apare le continui daca nu trebuie sa le schimb(la recomandarea medicului)...offff cam greu pana gasesti pastilele potrivite organismului tau.pupici

Offline

 

#9 2007-06-12 12:18:52

alex1234andra
New member
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 39

Re: JEANINE

Buna.Eu sunt noua aici printre voi.Am si eu o mica mare nelamurire. iau de 2 luni anticonceptionale jeanine, acum sunt la a 3-a folie. Se pare ca la a doua menstruatie, ciclul menstrual a fost mult mai putin decat cum eram eu obisnuita. adica in a 2-a zi, cand fluxul menstrual era destul de abundent, acum a fost de parca era in a 4-a zi, mult mai putin decat era inainte.Si asa m-a tinut in toate zilele.Foarte putin.Si am fost cam ingrijorata.Am avut un contact sexual neprotejat(dar nu a ejaculat) cu 4 zile inainte sa termin folia. si inca sunt ingrijorata.Menstra a venit la 4 zile dupa ce am terminat folia, in prima luna de anticonceptionale a venit in a 2-a zi. Acum am niste dureri in zona uterului. Mi-e teama sa nu fie menstra peste sarcina.Mi-am luat un test azi(il fac maine dimineata). Oricum, imi este teama de durerile pe care le am inca de cand am avut contactul, dar cre la efort sunt mi dureroase(nu foarte dureroase, dar le simt).voi ce spuneti? ms mult pup pa

Offline

 

#10 2007-06-12 12:29:00

gyiulia21
New member
Inregistrat: 2007-06-05
Mesaje: 14

Re: JEANINE

alex1234andra daca ai luat corect pastilele nu iti fa griji,la tine menstruatia a fost putina,la mine a lipsit prima luna,este normal fiecare organism reactioneaza diferit.Daca totusi nu te simti bine ar trebui sa mergi la doctor poate ti le va schimba.

Offline

 

#11 2007-06-12 12:31:59

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: JEANINE

alex, lasa testele de sarcina daca ai luat corect pastilele...nu esti gravida. Cantitatea e mai mica din pricina pastilelor, e firesc


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2007-06-12 12:38:48

alex1234andra
New member
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 39

Re: JEANINE

mie nu-mi este de cantitatea de sange mai mica. am inteles ca trebuie sa vina mai putin. pe mine ma ingrijoreaza durerile jos. se poate sa fie de la contact??? poate a fost prea adanc... nu stiu..

Offline

 

#13 2007-06-12 13:19:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: JEANINE

durerile pot fi din nenumarate motive...constipatie, cistita...toate fara legatura cu uterul....pot fi si de la aparatul genital, insa eu nu m-as repezi la el si nici nu m-as ingrijora....si am sa mor si nu am sa pricep de ce indiferent ce va supara gata va ginditi la sarcina????


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2007-06-12 13:34:02

alex1234andra
New member
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 39

Re: JEANINE

din cauza durerilor ma gandesc.mai am si dureri de spate...si pana sa am contactul sexual eu nu am mai avut durerile astea jos. eu zic ca nu este o sarcina, dar sa fie vreo boala ceva, sau de la anticonceptionale?

Offline

 

#15 2007-06-12 13:36:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: JEANINE

mai bine te-ai cauta la rinichi....nu e nici de la anticonceptionale


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2007-06-12 14:10:56

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: JEANINE

gyiulia21 eu zic sa nu le schimbi!!! ai eu tot in prima luna de jeanine sunt...in a 2a zi de pauza..si n'a venit menstruatia...
iti spun sincer..eu am mai incercat cu novynette si yasmin inainte...si aveam o hemoragie de mama focului 3 saptamani...nu cateva zile:P si doctoritza de la planning mi le'a recomandat pe astea....si a zis...eu sper ca cu astea nu vei mai avea sangerari....si chiar..se poate intampla sa iti curga putin in alea 7 zile sau chiar deloc...eu zic sa nu te sperii si sa continui!
deci iti spun din proprie experienta...daca n'ai menstruatie e cel mai fericit caz:P


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#17 2007-06-13 13:50:41

gyiulia21
New member
Inregistrat: 2007-06-05
Mesaje: 14

Re: JEANINE

JanisJoplin eu am inteles ca nu-i o problema lipsa menstruatiei in primele trei luni de anticonceptionale,dar....daca totusi aceasta nu apre dupa aceste prime luni ....este o problema parerea mea.Oricum iti multumesc de mesaj si de ce sa zic in rest ma simt super ok.

Offline

 

#18 2007-06-16 14:12:03

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: JEANINE

pt fetele care iau Jeanine si nu numai.....mi'a venit menstruatia a 3 a zi de pauza si acum e a 6a si nu s'a oprit si'as vrea sa shtiu...o sa tzina asha pana iau urmatoarea pastila?sad


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#19 2007-06-16 20:16:20

alex1234andra
New member
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 39

Re: JEANINE

nu este nici o problema.Menstra poate sa tina mai mult, nu doar 3 zile.Poate si 6 zile.nu te speria. cu timpul zilele  de menstruatie se vor reduce

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.