homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diane-35-4


#58 2008-06-04 06:34:36

blue*girl
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-26
Mesaje: 1373

Re: diane-35

chloe shi diane 35 sunt aceleashi pastile?


~ _orice sfarsit e un nou inceput_~

Offline

 



#59 2008-06-04 11:15:04

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: diane-35

sunt preparate echivalente...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#60 2008-06-04 12:16:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: diane-35

zoica a scris:

Va multumesc mult de tot pt raspunsul rapid...eram foarte nelinistita din cauza asta...pt ca imi doresc mult sa am un copil sau doi si nu vreau sa pun aceasta dorintza in pericol din cauza unei acnee...fie ea cat de urata!
Dar...asta ce inseamna? sa le iau toata viatza? sau cand nu o sa mai am probleme hormonale..dupa nastere ar fi posibil sa dispara? o seara frumoasa. Cristina

e posibil sa dispara problemele cu acneea dupa sarcina...insa tot asa e posibil si sa nu dispara....
Riscul culegerii de informatii de pe net este acela ca alegi sa intelegi/citesti doar ce iti convine tie...ma rog


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#61 2008-06-05 04:52:29

carmen24
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-04-13
Mesaje: 50

Re: diane-35

Buna!
Eu iau diane 35 pt ovare polichistice, am inceput al treilea blister si am o nedumerire cu menstra.
Dupa prima luna mi-a venit in ziua a 8 din pauza, cantitativ a fost ceva mai putin decat de obicei .
Dar acum la a doua luna, mi-a venit in ziua 5 de pauza dar mai putin....daca nu stiam ca trebuie sa-mi vina as fi zis ca e spotting desi nu am avut asa ceva.Inainte de ac, pe min ma tinea 3-4 zile si primele 2 erau destul de adundente( si cu dureri suportabile de spate si burta) pe cand acum parca nici nu am simtit...doar ca mi-a venit cu cheaguri si presupun ca e normal pt ovarele polichistice.

O sa merg la control sa vad daca si-au facut efectul pt ovare acum dupa ce termin si al treilea blister dar as vrea sa stiu dk ar treb sa ma ingrijorez pt menstra.

Msi.
buga


tummenupp  Keep going,life it is beautifull al9leacer

Offline

 

#62 2008-06-05 07:43:38

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: diane-35

carmen cheagurile de care zici tu este endometru necrozat.este normal sa apara in menstra smile.cat despre ziua in care incepi sa sangerezi nu este obligatoriu sa fie in fiecare luna in aceiasi zi smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2008-06-05 09:59:08

carmen24
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-04-13
Mesaje: 50

Re: diane-35

evilpink a scris:

carmen cheagurile de care zici tu este endometru necrozat.este normal sa apara in menstra smile.cat despre ziua in care incepi sa sangerezi nu este obligatoriu sa fie in fiecare luna in aceiasi zi smile

Da stiu cu cheagurile si nu ma ingrijorez pt ziua in care a venit ci pt cantitatea care e redusa cu  jumatate....


tummenupp  Keep going,life it is beautifull al9leacer

Offline

 

#64 2008-06-05 10:01:59

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: diane-35

e normal sa se reduca menstra daca iei AC, deci n-ai de ce sa te ingrijorezi

Offline

 

#65 2008-06-06 01:52:54

carmen24
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-04-13
Mesaje: 50

Re: diane-35

multumesc pt raspunsuri smile

Ultima oara a fost editat de carmen24 (2008-06-06 01:53:18)


tummenupp  Keep going,life it is beautifull al9leacer

Offline

 

#66 2008-06-06 22:57:52

aless
Membru
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 1

Re: diane-35

Buna. Fetele si eu am luat DIane-35 (la recomandarea dermatologului) pentru tratarea acneii si am facut dupa ce am terminat prima folie edeme la picioare. Recunosc ca s-a vazut o schimbare in ceea ce priveste fata,era mai putin grasa,sanii s-au marit iar in greutate nu am luat deloc ptr k tin si regim. Greturile sunt specifice anticonceptionalelor dar acestea am inteles k vor disparea dupa cateva luni. Daca s-a mai confruntat cineva cu o problema asemanatoare spuneti mi cum ati procedat. Ms Pup kram

Offline

 

#67 2008-06-07 09:55:58

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: diane-35

aless esti sigura ca de la ac ai avut efectul asta?

Offline

 

#68 2008-06-07 11:27:49

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: diane-35

aless a scris:

Buna. Fetele si eu am luat DIane-35 (la recomandarea dermatologului) pentru tratarea acneii si am facut dupa ce am terminat prima folie edeme la picioare. Recunosc ca s-a vazut o schimbare in ceea ce priveste fata,era mai putin grasa,sanii s-au marit iar in greutate nu am luat deloc ptr k tin si regim. Greturile sunt specifice anticonceptionalelor dar acestea am inteles k vor disparea dupa cateva luni. Daca s-a mai confruntat cineva cu o problema asemanatoare spuneti mi cum ati procedat. Ms Pup kram

Ai facut analize inainte, stii ca ai probleme cu circulatia sangelui?

Offline

 

#69 2008-06-07 19:56:34

andreea2ekiss
Membru
Inregistrat: 2008-06-07
Mesaje: 1

Re: diane-35

salut la toata lumea! am si eu o dilema in ceea ce priveste diane 5. Am inceput sa iau Diane la sfatul medicului pentru dereglare hormonala ( testosteron rodicat) si ovar polichistic. Am luat timp de 6 luni, nu am avut probleme de nici o natura, poate chiar am slabit putin, lucru care m-a bucurat fiind mai plinuta, ciclul mi s-a reglat, nu mai aveam probleme cu transpiratia. Dupa 6 luni, la controlul medical mi s-a spus ca as fi oki si e optional daca sa le mai iau sau nu. Am ales sa iau in continuare anticonceptionale, insa Diane au fost inlocuite de medic cu Cilestte (mi-a zis ca sunt mai slabute ca doza de hormoni). Am inceput sa iau, insa luam mult in greutate de la ele. Dupa 3 luni le-am intrerupt. Timp de 6-7 luni nu am luat nici o pilula contraceptiva si au aparut problemele : cosuri multe si urate, acnee purulenta. Dupa ce am incercat mai multe metode de a scapa de cosuri pentru ca imi distrugeau fata, am revenit la sfatul medicului la Dianne. Cosurile au disparut, insa acum, ma ingras de la ele, mi-au crescut foarte tare sanii, si mai am o problema insa nu stiu daca se trage de la ele sau nu. Am carcei durerosi in picioare si mai rar si la ceilalti muschi. Am luat calciu si magneziu dar nu cu rezultate foarte bune. Poate fi o reactie negativa de la Diane? Nu am vazut scris in prospect. O alta chestie ciudata. La a doua luna de administrare a pilulelor mi-a intarziat menstruatia 7 zile (adica au trecut 28 zile de la prima sangerare). In a treia luna se pare ca problema se repeta. Nu stiu exact cat va intarzia, sunt in a 23 zi de la ultima sangerare.

Ce sa fac? Cu ce anticonceptionale as putea sa le inlocuiesc? Dar sa nu ma ingras. Multumesc,

Offline

 

#70 2008-06-07 21:04:58

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: diane-35

Andreea2ekiss, indicat ar fi sa discuti cu un medic de planning. Contraceptivele nu se iau dupa ureche, trebuie facuta anamneza etc. si doctorul iti va prescrie anticonceptionalele potrivite pentru tine.
In legatura cu acei carcei, poate fi o problema de circulatie cauzata de Diane-35.
Menstruatia poate veni in oricare din cele 7 zile de pauza.

Offline

 

#71 2008-06-09 11:04:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: diane-35

in plus, 28 zile trebuie sa fie intre menstruatii...deci nu vad unde e intirzierea


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#72 2008-06-20 00:55:02

just alynush
New member
Inregistrat: 2008-06-20
Mesaje: 23

Re: diane-35

buna...as avea si eu o nelamurire in legatura cu antinconceptionalele diane 35 ,mi lea recomandat dotorul meu pentru chistuletze pe ovare...chistuletzele leam m avut vara trecuta, am urmat un tratament d 6 luni ,dupa c ma vindecasem  leam intrerup si dupa aproximativ 6 luni iar mi sau descoperit.Nelamurirea mea ar fi urmatoarea:ca tratamnt miau fost bune dar ca contraceptie unii doctori miau spus k nu ma protejeaza daca in folosesc in acelasi timp si ca tratament,cand am fost ultima data l doctor cand mi sau prescris alte 6 luni d tratament mi sa zis k au si efect contraceptiv. nu stiu ce sa m cred,acuma.deci sa inteleg ca nu poate sa fie folosit si ca tratament si ca contraceptiv in aceelasi timp?Si o alta farmacista mia zis k el d fapt e contraceptiv dar ca eu il folosesc si ca tratamnt e partea a2a...si in prospectele sa bat cap in cap....unele zic k e ok,in altul am gasit ca daca il folosesc ca tratament nu face fatza sa ma fereasca si d sarcini....Va rog din suflet ajutati-ma, sunt total confuza!doctoressa te rog lumineazama!

Offline

 

#73 2008-06-20 07:02:32

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: diane-35

nu inteleg sincer cum adica nu au rol contraceptiv daca il folosesti ca tratament???????
Doamne feresteee!!!!  E si contraceptiv, unul care se da ca tratament , asta e ideea .
Deci cand il folosesti pt chistuletze esti si protejata impotriva unei sarcini.
Insa, intr-adevar nu e recomandat din cate stiu eu sa fie luat numai ca si contraceptiv, desi unele femei il folosesc cu succes. Dar, poti sa faci sex neprotejat cu prezervativ sau altele linistita in perioada de administrare

Offline

 

#74 2008-06-20 11:48:40

just alynush
New member
Inregistrat: 2008-06-20
Mesaje: 23

Re: diane-35

da asa mam gandit si eu,totusi sunt antioncoeptionale...dar nu inteleg de ce doctorii se contrazic si parereile sunt atat  diferite?

Offline

 

#75 2008-06-20 11:49:52

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: diane-35

just alynush a scris:

da asa mam gandit si eu,totusi sunt antioncoeptionale...dar nu inteleg de ce doctorii se contrazic si parereile sunt atat  diferite?

pt ca au uitat ca mai trebuie sa citeasca si dupa ce ies din facultate...si raman cu aceleasi cunostinte sau "achizitioneaza" altele prin alte cai...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#76 2008-06-20 15:53:42

just alynush
New member
Inregistrat: 2008-06-20
Mesaje: 23

Re: diane-35

multumesc mult pentru raspunsuri...as mai avea ceva nelamuriri in legatura cu Diane 35,in primul tratament care l-am luat timp de 6 luni, la fiecare mentruatie aveam cheaguri, nu foarte mari cam cat o seminta de dovleac,tin sa mentionez ca am si ceva probleme cu circulatia adik circulatie mai lenta,mi se incalzesc mainile si picioarele destul de greu...si am descoperit nu stiu exact de cand dar cred k dupa tratamentul cu diane inceput de varice...ceea ce ma sperie pentru ca scrie si in prospect ca e risk mare de tromboza,ceva cu circulatia sangelui nu?in rest  la mine nu a avut efecte secundare in afara de cheaguri care nu stiu cat de normale sunt.Ma tot intreb daca nu exista si un alt tratament pentru chistuletzele de pe ovare...pentru ca am inteles ca acest antionceptional este destul de puternic si periculos...plus ca mie imi tot reapar dupa ce intrerup tratamentul...chiar nu exista un tratament care sa le faca sa dispara de tot?am inteles ca chistuletzele apar de la stres si dereglari hormonale...nu exista nimic pe termen lung?adik o sa depind toata viata de antionceptionale?sau macar ceva tratament naturist dar care sa aiba si rezultate pentru ca nu prea am incredere in aceste   tratamente!sunt cam derutata,am umblat din doctori in doctori si tot nu ma lumineaza nimic...va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.