homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Efectele altor medicamente asupra anticonceptionalelor


#1 2006-07-13 23:23:13

andrada
Membru
Inregistrat: 2006-07-13
Mesaje: 2

Efectele altor medicamente asupra anticonceptionalelor

Buna! Eu am o problema referitor la modul in care unele medicamente pot inhiba efectul anticonceptionalelor. Spre exemplu, eu nu stiu clar in cazul caror medicamente ar trebui sa folosesc si alta metoda de protectie, inafara pilulelor. Sper sa ma puteti ajuta. Va multumesc

Offline

 



#2 2006-07-13 23:33:27

andrada
Membru
Inregistrat: 2006-07-13
Mesaje: 2

Re: Efectele altor medicamente asupra anticonceptionalelor

eu iau pastile pentru ulcer, deoarece am probleme. Sa inteleg ca deci e ok daca iau omez? pt ca pe prospect e scris cam ambiguu daca actioneaza sau nu asupra anticonceptionalelor. multumesc frumos.

Offline

 

#3 2006-07-13 23:51:17

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: Efectele altor medicamente asupra anticonceptionalelor

Ba da exista..scrie si pe prospectul anticonceptionalelor niste exemple, a amintit alexia despre ele (are foarte mare dreptate wink ). Si cel mai indicat, dupa parerea mea, ar fi sa intrebi medicul care ti-a recomandat antibebe-urile(si care ar trebui sa te supravegheze) atunci cand iei niste pastile si nu stii daca interactioneaza cu pilulele.
   Da alexia, am vazut ca pe reteta mamei scrie doar substanta..omeprazol..si pe cutia pastilelor scrie Omez..deci ai dreptate (medicina scrie pe tine big_smile )

Ultima oara a fost editat de Infinity (2006-07-13 23:52:52)

Offline

 

#4 2006-07-13 23:57:04

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: Efectele altor medicamente asupra anticonceptionalelor

Nu ai pt ce sa imi multumesti mie..meritul este al tau..felicitari ! (sorry pt offtopic)

Offline

 

#5 2006-07-14 08:39:37

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: Efectele altor medicamente asupra anticonceptionalelor

Camy nu trebuie sa ii spui medicului in mod special...dar nu ar trebui sa il intrebi ca sa sti daca scad efectul pilulelor (si ai nevoie de protectie suplimentara)? D-aia e bine sa ai un medic cu care poti comunica...pt ca pe parcursul administrarii poate mai trebuie sa iei si alte pastile...sa ai cui sa ii ceri un sfat.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-04-04 22:13:29

cristinica_116
New member
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 20

Re: Efectele altor medicamente asupra anticonceptionalelor

Bun .. am citit si eu pe aici  faptul k ospenul interact cu anticonceptionalele si k ar trebui protectie  suplimentara. Insa, mie astazi mi s-a recomanadat Ospen 1000, 1 la 12 ore si knd am intrebat medicul daca intractioneaza cu anticonceptionalele mi s-a spus ca nu...ca este prea slab...si ca orikum il iau rar.  De asemenea mai tebuie sa iau Tantum Verde si Paracetamol Sinus dar sunt sigura ca cele din urma nu interactioneaza in vreun fel cu anticopnceptionalele...
Ideea este ca eu mai am de luat doar 3 pastile(adik pana vineri), zi in care plec la mare de Paste impreuna cu prietenul meu si sincer vroiam sa stiu daca ma iau dupa medicul meu de familie sau dupa ce scrie aici in legatura cu ospen si yasmin[repet il iau  la 12 ore (1000 mg) ]?

Va multumesc anticipat de raspuns.

Offline

 

#7 2007-04-04 22:22:16

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Efectele altor medicamente asupra anticonceptionalelor

ospn = penicilina si in orice concentratie tot antibiotic se cheama deci protectie suplimentara indiferent de ce ti-a zis dr ala.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#8 2007-04-05 17:24:04

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Efectele altor medicamente asupra anticonceptionalelor

sau amina ospenul pentru perioada de pauza. de vreme ce nu inghiti atunci pastile nu are a cui absorbtie sa o inhibe


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2016-04-10 08:00:20

Lafleur
Membru
Inregistrat: 2016-04-10
Mesaje: 1

Re: Efectele altor medicamente asupra anticonceptionalelor

Buna dimineata fetelor...am o intrebare, Kebene Plus interactioneaza cu Karissa? Multumesc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.