homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

#1 2006-07-14 09:05:38

eakarina
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-12
Mesaje: 789

medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

cele care va pricepeti,nu vreti sa scrieti aici niste denumiri,niste exemple de astfel de medicamente?ca atunci cand are omu' o pb sa vin adirect la lista,sa nu mai popsteze prin alte parti?!


A gandi e cea mai dificila munca, probabil de aceea o fac atat de putini.

Offline

 



#2 2006-07-17 15:40:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

eakarina, e al naibii de complicat....insa daca ne uitam pe prospect, la inceputul lui, este scris cite ceva despre medicamentul cu pricina, cum ar fi grupa farmacologica din care face parte.....si asta ne ajuta sa aflam daca sunt din grupele enumerate de alexia mai sus( cu amendamentul ca laxativele nu scad efectul pastilelor contraceptive insa scaunele foarte dese pe care le pot provoca ele, da.Asadar, daca esti foarte constipata, poti lua laxative fara teama, este necesar sa avem si scaun din cind in cind)
Necazul mare este, dupa parerea mea, ca lumea citeste doar partea a 2a a prospectelor, cea cu efectele adverse si secundare...dintr-un motiv pe care eu una nu cred ca-l voi pricepe vreodata....asadar e extrem de greu sa afle daca un produs este sau nu antibiotic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2006-07-18 08:59:07

marmota
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 217

Re: medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

in urma analizelor mi-a iesit nivelul prolactinei un pic mai ridicat decat normal si mi s-a dat sa iau Mastodynon timp de 3 luni. as vrea sa stiu daca scade efectul contraceptivelor (din ce am citit pe prospect nu ar reiesi asta, dar mai bine sa fiu sigura! lol

Tocmai am vb cu doctorita mea si mi-a zis sa stau linistita k nu exista probleme de incompatibilitate intre cele 2 medicamente. Cred k am terorizat-o cu intrebarile mele !!!! Ufff! Sper k pe masura ce trece timpul (iau Logest de doar 1 luna jumatate) sa treaca si spaimele mele cu interactiunile intre medicamente! Cred k asa este la inceput... Dar mai bine sa fii sigur decat sa faci prostii pe care sa regreti mai tarziu!

Ultima oara a fost editat de marmota (2006-07-18 10:17:50)


How good it is to live, even at the worst!

Offline

 

#4 2006-07-18 11:52:35

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

marmota, stai linistita, Mastodynon nu scade efectul contraceptivelor


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2006-07-18 12:13:22

marmota
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 217

Re: medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

ms mult pt raspuns, doctoressa


How good it is to live, even at the worst!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-07-19 20:41:49

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

Am si eu o intrebare:Extraveral-ul interactioneaza in vreun fel cu anticonceptionalele?sad


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#7 2006-07-20 19:51:13

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

Merci mult...aproape k am avut un atac de panica atunci knd am vazut lista de mai sus cu diazepam, distonocalm, etc. Oricum, nici pe prospecte nu se specifica clar k tre sa iei tratament k sa interactioneze in vreun fel cu anticonceptionalele


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#8 2006-07-20 20:37:18

Laurik
New member
Inregistrat: 2006-04-21
Mesaje: 78

Re: medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

Ca tot veni vorba de barbiturice... Eu iau zilnic cate o pastiluta de Antistress din plante (passiflora, ginseng si catina). Doza de tratament e de la 3 pastile/zi in sus... Nu iau atatea, doar una/zi. CREDETI CA AR PUTEA SCADEA EFECTUL CONTRACEPTIVELOR??? Pana acum nu mi s-a intamplat, dar... Doamne, fereste! Spuneti-mi va rog!

Ultima oara a fost editat de Laurik (2006-07-20 21:45:11)

Offline

 

#9 2006-07-21 13:50:46

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

Laurik, stai calma, nu interactioneaza


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2006-07-21 16:01:29

Laurik
New member
Inregistrat: 2006-04-21
Mesaje: 78

Re: medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

Multumesc mult, doctoressa. Dar fara antistress cred k as musca pe cineva tongue de asta voiam neaparat sa stiu. Va pup

Offline

 

#11 2006-07-21 16:34:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

cu drag Laurik


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2006-07-24 10:28:36

manu79
New member
Inregistrat: 2006-07-24
Mesaje: 16

Re: medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

Daca folosesc nolicin sau doxiciclina, cat timp dupa ce inchei tratamentul cu asa ceva trebuie sa ma protejez suplimentar? mentionez ca folosesc mercilon. multumesc

Offline

 

#13 2006-07-24 10:43:34

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

Manu ai nevoie de protectie suplimentara pe toata perioada tratamentului si inca 7 zile dupa terminarea acestuia.

Offline

 

#14 2006-07-24 15:35:01

manu79
New member
Inregistrat: 2006-07-24
Mesaje: 16

Re: medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

multumesc mult.

Offline

 

#15 2006-08-03 11:48:19

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

fete, stie cineva daca neoxazolul este antibiotic? pe el zice doar ceva cu sulfo-nu-stiu-cum.
din cauza apei de mare in care m-am balacit mult (care mie mi s-a parut tare rece...) mi-a recidivat o cistita mai veche. ideea este ca am luat 4 pastile de neoxazol la mare. eu stiu ca asta nu e tratament (le-am luat pe toate 4 odata, ca asa zice pe prospect, dupa care nu am mai luat, stiind ca ma asteapta alte pastile - despre care stiu sigur ca sunt antibiotice - acasa). dar pe viitor, daca mai apare vre-o problema de-asta enervanta, as vrea sa stiu daca neoxazol+antibebe=bebe.
si inca ceva, doctoressa spunea ca protectia suplimentara e necesara pe toata durata tratamentului plus inca 7 zile. asta inseamna ca daca am comis-o ieri si azi incep tratamenul, e ok, nu? i realy hope so...


Nobody home

Offline

 

#16 2006-08-03 13:28:15

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

k. mercic, alexia. atat vroiam sa aflu. sunt fan neoxazol. m-a scapat de niste momente naspa rau.
la mare, cand am luat pastilele erau deja epuizati rau juniorii lui. *blushin'* plus ca am luat o singura data, ca sa scap de senzatia aia naspa. sad
offf... acum incepem iar cu pungutza... ata ete. 2 saptamani nu e asa mult. sper.


Nobody home

Offline

 

#17 2006-08-05 23:42:45

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

Fetele iar va deranjez...luni m-am intors de la mare...acolo datorita brizei m-am trezit cu nijte dureri de cap groaznice...asa ca am luat in fiecare zi (timp d 5 zile) o pastila de antinevralgic. Eram in a doua saptamana de anticonceptionale. Astazi am luat ultima pastila din folie. Credeti k e vreo p;roblema?(scuze dak intrebarea mea e stupida).Si inca ceva...pastilele le-am luat cam dezordonat...cu jumatate d ora ma devremea, cu jumatate mai tarziu....sad


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#18 2006-08-06 00:04:09

nereida
Full member
De la: Neverland
Inregistrat: 2006-07-29
Mesaje: 331

Re: medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

antinevralgicul nu este antibiotic asa nu ai de ce sa iti faci griji,cat despre pastile trebuie luate la aproximativ aceeasi ora asa ca le-ai luat bine,dar pe viitor incearca sa le iei la timp nu de alta dar sa nu cumva sa uiti si sa faci vreo gresala


Be happy for this moment cause this moment is your life...take care!

Offline

 

#19 2006-08-06 00:07:59

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

ms mult...niciodata n-am facut o intarziere mai mare de 4 ore sa zik...sper sa fie ok


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Acum


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » medicamente care intereactioneaza cu anticonceptionalele

   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.