homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Religii diferite


#1 2007-08-26 10:03:34

anda23
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-12
Mesaje: 556

Religii diferite

O buna prietena a mea (crestina ortodoxa) este cu prietenul ei de peste2 ani. El este baptist...Ea a inceput sa se gandeasca la casatorie dar  mai intai ar vrea sa afle mai multe despre casatoriile intre 2 oameni cu religii diferite. pe net nu prea am gasit prea multe despre obiceiurile baptistilor..cu el nu prea  vrea sa vorbeasca pentru ca stiti cum sunt barbatii cand aud de casatorie ( tongue)si se gandeste ca este inca prea devreme (ea are 22 ani si el 25) ...dar ar vrea sa stie daca relatia lor va ajunge undeva..din pacate nu prea o pot ajuta cu prea multe info ...

Offline

 



#2 2007-08-26 12:19:32

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Religii diferite

cam complicat ... mereu se isca probleme intr-o casnicie dintre 2 oameni cu religii diferite... Daca nu au ei discutii, familiile se pot opune sau ... oricum... cel mai bine ar fi ca unul dintre ei sa se converteasca. Daca nu.. o sa fie cearta sigur pe religia copilului si multe altele... mai mare daraua decat ocaua..

Offline

 

#3 2007-08-26 14:33:20

kata_yamate
New member
Inregistrat: 2007-08-02
Mesaje: 5

Re: Religii diferite

cel mai sigur sa mearga la in preot, dar nu cred ca de la ortodocsi va fi problema, ci de la baptisti.
la ortodocsi, mirele/mireasa , daca nu e ortodox sau catolic(daca e catolic, se va practica mirungerea, botezul lor e acceptat de ortodocsi, reciproca nu e valabila) trebuie sa se boteze pentru a putea avea ceremonia religioasa. daca nu accepta botezul, o simpla binecuvantare in afara bisericii va inlocui ceremonia de nunta.

a! si e vorba de rituri diferite, nu de religii. si ortodocsii si catolicii si baptistii sunt crestini.

Ultima oara a fost editat de kata_yamate (2007-08-26 14:34:30)

Offline

 

#4 2007-08-26 15:25:01

anda23
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-12
Mesaje: 556

Re: Religii diferite

ideea e ca el sigur nu o sa se converteasca (parca oricine tine mai mult la religie in afara de ortodocsi)..ea nu tine asa mult la religie, dar cred ca este si putin orgolioasa...nu prea ar vrea sa treaca la baptism...
probabil se poate face casatoria si asa, dar cum zicea alexia, mai rau o sa fie in cazul copiilor...stiu ca botezul se face altfel la ei...

Offline

 

#5 2007-08-26 15:29:49

just-me
Hero member
Inregistrat: 2007-02-04
Mesaje: 2067

Re: Religii diferite

sincer ar comite un pacat ff mare sa-si lase religia chiar daca nu este religioasa..eu n-as face-o ptr nimic in lume nici ptr iubirea mea ptr el

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-08-26 16:07:56

ela_is_sweet
Sr. member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 1309

Re: Religii diferite

de ex parintii prietenului meu....maica-sa e catolica, taica-su e ortodox..au facut 2 nunti smile primul copil(iubi meu) a fost botezat la catolici, iar sora lui la ortodocsi smile noi am hotarat k atunci cand ne vom casatori :PPPP sa facem nunta la catolici ( imi place mai multe ceremonia la ei) si sa botezam primul copil la ortodocsi smile ..bine k vorbeam si noi asa

Offline

 

#7 2007-08-26 16:27:56

anda23
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-12
Mesaje: 556

Re: Religii diferite

ela_is_sweet a scris:

de ex parintii prietenului meu....maica-sa e catolica, taica-su e ortodox..au facut 2 nunti smile primul copil(iubi meu) a fost botezat la catolici, iar sora lui la ortodocsi smile noi am hotarat k atunci cand ne vom casatori :PPPP sa facem nunta la catolici ( imi place mai multe ceremonia la ei) si sa botezam primul copil la ortodocsi smile ..bine k vorbeam si noi asa

ff frumos..idar 2 nunti cred ca e deja cam mult d pd v financiar smile altfel mi se pare o idee buna ..oricum, parintii prietenului tau cred ca sunt un caz fericit..cred ca putini ajung la un astfel de compromis

Butterfly20 , eu nu as zice ca este un mare  pacat...pana la urma este un singur D-zeu pentru toate religiile..eu cred ca as renunta daca as fi in locul ei..nu as renunta pentru o religie ca islamismul tongue care este total diferita..

Offline

 

#8 2007-08-26 16:57:37

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: Religii diferite

Butterfly20 a scris:

sincer ar comite un pacat ff mare sa-si lase religia chiar daca nu este religioasa..eu n-as face-o ptr nimic in lume nici ptr iubirea mea ptr el

de ce spui asta? exista un singur Dumnezeu pt toata lumea

Offline

 

#9 2007-08-26 17:13:43

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Re: Religii diferite

anda23, eu sunt ortodoxa, sotul meu e catolic si am facut casatorie mixta(adica fiecare si-a pastrat religia lui) in biserica catolica. Copilul nostru e botezat catolic (dar asta pentru ca asa convenisem noi 2 inainte de nunta; il puteam boteza si ortodox). Au existat ceva presiuni din partea parintilor (sa-si schimbe unul din noi religia), dar le-am rezolvat(oricum suntem amandoi crestini).
Presupun ca se poate face si in cazul prietenei tale o casatorie mixta. Sa discute cu un preot cand va fi momentul...


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 

#10 2007-08-26 17:17:33

anda23
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-12
Mesaje: 556

Re: Religii diferite

vazusem intr-un film ca atunci cand s-au casatorit 2 de religii diferite au venit preoti de la fiecare religie si au spus cateva cuvinte (la aceeasi slujba)..dar, cum am zis, era un film smile

Offline

 

#11 2007-08-26 17:30:00

myself
New member
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 5

Re: Religii diferite

mika a scris:

Butterfly20 a scris:

sincer ar comite un pacat ff mare sa-si lase religia chiar daca nu este religioasa..eu n-as face-o ptr nimic in lume nici ptr iubirea mea ptr el

de ce spui asta? exista un singur Dumnezeu pt toata lumea

imi permit sa raspund si eu. pt ca pt cineva botezat ortodox, e unul dintre cele mai mari pacate sa renunte la credinta in care a fost botezat, e ca si cum si-ar nega insasi esenta fiintei sale. pt ca ortodoxie inseamna dreapta credinta.

Offline

 

#12 2007-08-26 17:42:34

anda23
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-12
Mesaje: 556

Re: Religii diferite

uite, de ex eu sunt ortodoxa, si nu stiam asta... dar nu am fost crescuta in spiritul bisericesc si nu stiu multe.....
totusi eu nu cred ca as vedea o mare pierdere daca as trece la o alta religie..oricum nu ma duc la biserica, nu spun rugaciuni...de ce as fi alt apersoana daca as trece la alta religie...poate ca nu trebuie sa hotarasca parintii ce religie sa ai...

Offline

 

#13 2007-08-26 20:10:49

just-me
Hero member
Inregistrat: 2007-02-04
Mesaje: 2067

Re: Religii diferite

mika a scris:

Butterfly20 a scris:

sincer ar comite un pacat ff mare sa-si lase religia chiar daca nu este religioasa..eu n-as face-o ptr nimic in lume nici ptr iubirea mea ptr el

de ce spui asta? exista un singur Dumnezeu pt toata lumea

da mika exista dar nu te joci cu asta...iubirea ptr o persoana e ceva lumesc si trecator ,iubirea ptr Dumnezeu este si va fi intotdeauna...el nu te paraseste daca s-a plictisit de tine,nu se duce la altcineva si te uita...el e mereu acolo..de ce sa comiti un pacat atat de mare ptr o persoana....
anda23 stii de ce nu esti ??ca bu ai peinit o palma de la El ,daca ai fi primit sa vezi ce te-ai fi intors si ai fi incercat sa vorbesti si sa te apropii de El...cati n-au ajuns din sanatosi orbi sau cine stie ce accidente au patit si apoi  se intrebau : de ce mi s-a intamplat mie Doamne???
veti spune ca exista si persoane credincioase care-s bolnave.perfect de acord da stii cum e diavolul isi baga codita sa iti incerce credinta daca tu te dai batut el e foarte fericit,in fond de aia si exista diavolul,sa te faca sa te ratacesti si sa nu dai 2 bani pe credinta ta.
sunt sigua ca vor fi persoane care nu vor intelege ce am vrut sa zic,sau nu vor sa ma inteleaga

Offline

 

#14 2007-08-26 20:21:13

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Religii diferite

butterfly20 te inteleg perfect si sunt intru totul de acord cu tine. si ar fi de adaugat ca viata de familie (de cuplu) este mai armonioasa intre oameni de aceeasi religie si mai ales credinciosi, apropiati de Dumnezeu. este greu cand unul este credincios si celalalt nu. vorbesc din experienta...

Offline

 

#15 2007-08-26 20:33:06

just-me
Hero member
Inregistrat: 2007-02-04
Mesaje: 2067

Re: Religii diferite

aprobarea se ia de la ierarh nu de la preot...la andrada79 aman2 erau ortodocsi.
2.el provine dintr-o secta
3.din moment ce tu nu iti stii si nu-ti cunosti religia ta cum poti spune ca ai fost obligat de parintii...intai sa citesti,sa vorbesti cu un preot sau calugar,afla si apoi sa spui ca nu mai vrei sa ramai ..nu din dragoste ptr un om care maine poimaine isi baga piciorul in relatie si tu ramai cu reliagia lui si pacatul convertirii
uitati-va la musulmani cum isi tin de credinta,cum respecta obiceiurile

Offline

 

#16 2007-08-26 21:18:53

unik
Full member
De la: Litoral..
Inregistrat: 2006-10-08
Mesaje: 906

Re: Religii diferite

anda23 a scris:

O buna prietena a mea (crestina ortodoxa) este cu prietenul ei de peste2 ani. El este baptist...Ea a inceput sa se gandeasca la casatorie dar  mai intai ar vrea sa afle mai multe despre casatoriile intre 2 oameni cu religii diferite. pe net nu prea am gasit prea multe despre obiceiurile baptistilor..cu el nu prea  vrea sa vorbeasca pentru ca stiti cum sunt barbatii cand aud de casatorie ( tongue)si se gandeste ca este inca prea devreme (ea are 22 ani si el 25) ...dar ar vrea sa stie daca relatia lor va ajunge undeva..din pacate nu prea o pot ajuta cu prea multe info ...

dk ai nevoie de informatii pot procura de la prietena mea care se casatoreste in septembrie (amandoi sunt baptisti) smile

si din cate stiu la baptisti este obligatoriu sa se casatoaresca tot cu baptisti, poate va trebui ca unul dintre ei sa se converteasca, si eu trec prin dilema asta cu ubitul meu, (musulman si crestin sad)

Ultima oara a fost editat de unik (2007-08-26 21:20:38)

Offline

 

#17 2007-08-26 21:34:32

anda23
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-12
Mesaje: 556

Re: Religii diferite

unik, chiar as vrea sa sa aflu mai multe detalii...daca se casatoresc numai intre ei, prietena mea o sa aiba o alegere grea de facut.

mersi

Butterfly20 , probabil ai dreptate...o sa incerc sa nu mai fiu asa superficiala...sper sa nu fiu pusa in situatia de a face alegerea de a-mi pastra sau nu religia...poate ca atunci nu as mai spune asa usor ca as renunta la religia mea..

Ultima oara a fost editat de anda23 (2007-08-26 21:55:43)

Offline

 

#18 2007-08-26 23:16:24

disguise
Full member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 591

Re: Religii diferite

si eu am fost prietena cu un baptist.iar profesoara mea de religie din liceu mi-a zis ca de ce stau cu el ca e pacat,n-am inteles-o nici pana in momentul de fata.
m-am despartit de el din mai multe motive care nu aveau legatura cu noi ,desi ne iubeam ff mult.
am intampinat problema cu casatoria si am discutat cu el si va zic clar ca el nu s-ar fi convertit la ortodoxism ,singura varianta era ca eu sa trec la baptism ceea ce nu s-ar fi intamplat niciodata, asa ca si asta a fost unul din motive.
ps: fetelor eu  nu pricep un lucru .si poate ca mi-l explicati voi.eu inteleg asa facand o simpla corelatie.dc e pacat sa te convertesti,sa renunti la religia ta, atunci u ca ortodox ai avea dreptul sa te casatoresti doar cu un ortodox, nu???.dar ce se intampla atunic cand iti gasesti fericirea ,nu stiu..., cu un musulman ??esti pedespsit de dumnezeu ca vrei sa fii fericit????esti pedepsit ca vrei sa duci o viata fericita???


Life is like a box of chocolates, you never know what you're gonna get

Offline

 

#19 2007-08-26 23:29:20

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: Religii diferite

Dar oare daca te casatoresti cu un catolic e pacat? Ca e practic aceeasi credinta...aceleasi obiceiuri...nu e nici o deosebire intre aceste religii. Chiar marii preoti sunt de acord cu asta si incearca sa apropie cele 2 Biserici.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.