homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Scurgeri intermenstruale-2


#20 2007-09-04 14:43:26

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Scurgeri intermenstruale

ai schimbat tampoanele pentru ca s-au umplut sau pentru ca asa esti tu o persoana ingrijita si corecta(tamponul trebuie schimbat la 6-8 ore chiar daca nu se umple)? daca pentru ca s-au umplut, atunci e mai mult decit spotting si ma duce cu gindul la faptul ca nu e progestativul nimerit(sau nu e corect tamponat cu estrogen). Totusi e foarte posibil ca luna viitoare sa nu mai apara fenomenul(sa se ocupe organismul de rezolvarea problemei) deci eu as mai astepta cu dusul la medic. Sigur, daca singerarea ia amploare, merita sa mergi inca de acum


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#21 2007-09-04 15:07:23

Dienuk
Full member
Inregistrat: 2007-08-31
Mesaje: 465

Re: Scurgeri intermenstruale

oricum le schimbam dupa normele igienice, dar trebuie sa le schimb si pt ca se umplu. Si e tare, tare neplacut. Adica, ma gandesc cu groaza ca mai sunt 10 zile pana la pauza de 7 zile, cand trebuie sa apara mesntruatia. Si nu mi se pare ca ar vrea sa se opreasca sangerarea asta, deci o luna o sa stau cu bucuria...cel putin. Oricum, va multumesc pentru sfat si daca in 2-3 zile situatia nu se imbunatateste, o sa sun pentru o programare la medic.Oricum...sunt protejata daca le-am luat corect, chair daca nu sunt cele mai potrivite pt mine? asa ar fi logic...dar eu nu mai stiu cum reactioneaza corpul meu...

Ultima oara a fost editat de Dienuk (2007-09-04 15:11:37)

Offline

 

#22 2007-09-04 15:15:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Scurgeri intermenstruale

esti protejata sigur. sfatul meu e sa mergi la un medic de planning, nu la ginecolog, acestia din urma se descurca mai putin bine cu contraceptivele


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#23 2007-09-05 13:19:01

Dienuk
Full member
Inregistrat: 2007-08-31
Mesaje: 465

Re: Scurgeri intermenstruale

am vb acum cu d-voastra si mi-ati spus sa iau cate 2 pastilute pana se opreste sangerarea. Dar nu o sa se amplifice si celelalte efecte secundare? gen..ameteli, senzatii de greata..pofta de mancare...sa nu mai vorbim de toane ca i-am adus pe toti la disperare. oricum, le iau cate doua la aceeasi ora si sa nu uit de pauza de 7 zile, si reincep din a 8-a, am inteles bine? imi cer scuze ca va tot stresez, dar trebuie sa scap cumva de sangerarea asta...si daca dumneavoastra credeti ca ar fi mai usor sa trec pe la cabinet, imi fac programare si vin big_smile multumesc mult.

Offline

 

#24 2007-09-05 15:26:16

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Scurgeri intermenstruale

nu cred ca se vor intensifica sincer...si da...pauza de 7 zile si in a 8 zi incepi folia noua...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2007-09-05 18:03:22

jenny
New member
Inregistrat: 2006-07-24
Mesaje: 70

Re: Scurgeri intermenstruale

rocsyka a scris:

Cica e normal asa in primele 3 luni pana se obisnuieste organismul cu AC respective. Dar eu am renuntat dupa prima folie pentru ca imi provoca disconfort scurgerea pe care o aveam. Poate pur si simplu nu mi se potriveau mie anticonceptionalele alea (am luat karissa) sau poate ca asa era normal sa se intample dar nu am mai suportat eu situatia asta si am renuntat. Mi se parea mult sa mai indur inca 2 luni acceasi situatie. Era ca si cum eram pe ciclu continuu, chiar daca scurgerea aia nu era abundenta ca pe ciclu dar faptul ca exista, chiar si intr-o cantitate atat de mica, ma deranja gandul asta, eram prea stresata.


may I help with somethin'?

Offline

 

#26 2007-09-06 11:59:23

sevinc elena
Membru
Inregistrat: 2007-08-31
Mesaje: 3

Re: Scurgeri intermenstruale

MULTUMESC PENTRU RASPUNS,DAR scuze ca intreb ,de ce un cabinet de planning? oricum luna asta a fost un cosmar pentru mine ,astazi e prima zi de menstruatie si sper ca dupa asta sa scap de scurgeri, oricum o sa merg sa imi fac analiza cito,e mai sigur asa.Ce ma ingrijoreaza este faptul ca menstruatia e ceva mai abundenta fata de lunile trecute si insotita de dureri de burta,dureri pe care eu nu le am avut niciodata..asta este,sper sa nu mai fie probleme , deja sotul meu s-a saturat sa ma tot auda ca ma vait. multa sanatate fetelor .

Offline

 

#27 2007-09-07 16:59:26

Dienuk
Full member
Inregistrat: 2007-08-31
Mesaje: 465

Re: Scurgeri intermenstruale

Dienuk a scris:

am vb acum cu d-voastra si mi-ati spus sa iau cate 2 pastilute pana se opreste sangerarea. Dar nu o sa se amplifice si celelalte efecte secundare? gen..ameteli, senzatii de greata..pofta de mancare...sa nu mai vorbim de toane ca i-am adus pe toti la disperare. oricum, le iau cate doua la aceeasi ora si sa nu uit de pauza de 7 zile, si reincep din a 8-a, am inteles bine? imi cer scuze ca va tot stresez, dar trebuie sa scap cumva de sangerarea asta...si daca dumneavoastra credeti ca ar fi mai usor sa trec pe la cabinet, imi fac programare si vin big_smile multumesc mult.

am luat si cate 2 pastilute o data, sangerarea nu s-a oprit. eu contact sexual nu am mai avut de la primul (sambata) ca mi-e frica sa nu se intensifice sangerarea...mai astept??? de 14 zile sunt ca in timpul menstruatiei si nu e deloc placut...incep sa urasc pastilele astea. si chiar in perioada asta as fi putut sa fiu singura cu iubi al  meu mai mult, ca pe urma se intorc parintii si s-a cam dus intimitatea noastra...un sfat, ceva?

Offline

 

#28 2007-09-07 17:13:38

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Scurgeri intermenstruale

ai luat, dupa calculele mele, cite 2 pastile pe zi doar 2 zile...nu ti se intensifica nici un efet secundar....nici macar nu singerezi mai putin?...nu ai de ce sa le urasti...stii ca pot aparea efecte secundare si asta e unul dintre ele....daca nici macar nu s-a redus singerarea, solutia e sa le schimbi, intr-adevar


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#29 2007-09-07 17:18:49

Dienuk
Full member
Inregistrat: 2007-08-31
Mesaje: 465

Re: Scurgeri intermenstruale

sangerarea nu s-a redus...intr-adevar...asteptam efecte secundare ca celelalte pe care nici nu le-am mentionat...dureri de sani, migrene, ameteli, greata si lipsa poftei de mancare ca sa nu mai vorbim de o depresie de toata frumusetea...dar am zis ca na, sunt avantaje si dezavantaje. dar sangerarea asta ma depaseste. multumesc de sfaturi...termin folia si pe urma mai vad eu ce mai fac...si scuze ca va stresez la maxim, dar imi vine s-o iau razna deja...oricum, evit contactul sexual? pana cand? cred ca si d'asta o iau razna lol

Offline

 

#30 2007-09-07 17:23:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Scurgeri intermenstruale

nu evita contactul sexual...daca opresti acum pastilele, compromiti protectia...pe de alta parte, poate ca asta ar fi solutia...alege tu. daca le opresti acum, mergi intre timp sa le schimbi...evident, daca ai toate efectelesecundare pe care le-ai enumerat, nu marvelon e solutia pentru tine!...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#31 2007-09-07 17:25:48

Dienuk
Full member
Inregistrat: 2007-08-31
Mesaje: 465

Re: Scurgeri intermenstruale

pai...am fost la medic si mi-a zis sa iau cate 2 pana termin folia de marvelon,apoi fara pauza sa iau loette, ca mi-a zis ca am sangerat destul pentru 2 luni smile credeti ca ar putea sa ma ajute mai mult noile pastilute?

Offline

 

#32 2007-09-07 17:30:29

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Scurgeri intermenstruale

daca nu vrei sa renunti la protectie fa asa cum ti a zis medicul...nu avem de unde sti daca  v or fi mai bune sau nu...totul depinde de tine...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#33 2007-09-07 17:34:42

Dienuk
Full member
Inregistrat: 2007-08-31
Mesaje: 465

Re: Scurgeri intermenstruale

iti dai seama ca nu vreau sa raman neprotejata...sunt sup pe pastilele astea, de parca ar fi vina lor ca nu mi se potrivesc, dar nu inconstienta smile oricum, ideea e ca mi-a zis sa nu cumpar o folie noua, ci sa le iau pe cele care au mai ramas cate 2...doar ca eu aveam nr impar de pastilute..are ceva daca trec de la 20 de pastile de marvelon la alte pastile direct, fara pauza? adica, protectia e tot la locul ai,da ?big_smile multumesc mult

Offline

 

#34 2007-09-07 17:37:23

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Scurgeri intermenstruale

nu are nimic...vei fi protejata in continuare...dar atentie...folia de loette o iei normal cate o pastiluta pe zi...si sa speram ca va fi bine...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#35 2007-09-07 17:38:57

Dienuk
Full member
Inregistrat: 2007-08-31
Mesaje: 465

Re: Scurgeri intermenstruale

ms mult! promit ca intr-o buna zi o sa ma fac si eu mare si desteapta ca voi si o sa ii ajut si eu pe altii mai dezorientati smile cam tarzior, stiu..ca am deja 21 de ani dar...invatam, invatam!

Offline

 

#36 2007-09-07 17:45:15

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Scurgeri intermenstruale

stai linistita smile eu am 20 de ani...si in curand o sa sarbatoresc un anisor de cand am intrat prima oara aici...la fel de disperata ca si multe alte fete...deci niciodata nu e prea tarziu smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#37 2007-09-08 23:58:46

sevinc elena
Membru
Inregistrat: 2007-08-31
Mesaje: 3

Re: Scurgeri intermenstruale

nu mi se mai termina menstruatia ce sa fac

Offline

 

#38 2007-09-09 13:13:31

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Scurgeri intermenstruale

de cand te tine?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.