homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Raceala la ovare..-5


#77 2010-01-22 22:49:39

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: raceala la ovare..

daca ai infectie urinara, da... dar am vazut ca ai scris ca ai racit la ovare. ce simptome ai pana la urma?

Offline

 



#78 2010-01-22 22:53:23

HaveAbreak
New member
Inregistrat: 2010-01-22
Mesaje: 5

Re: raceala la ovare..

cam de 3 zile ma simt rau. sunt ft obosita, ma doare capul, cand ma ridic din pat ametesc, si apoi, cand merg la baie ma ustura grav, merg din 10 in 10 min.. si in rest ma doare mai mereu in partea de jos.. posibil sa fie infectie .. nu ma prea pricep, recunosc smile

Offline

 

#79 2010-01-22 22:56:03

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: raceala la ovare..

Daca te ustura la urinat, e infectie urinara.

smile

Ori te duci la doctor, ori daca chiar te doare atat de rau ... Ciprinol sau Nolicin timp de 5-7 zile, cu Urinex pe langa si Algifen smile

Offline

 

#80 2010-01-22 22:56:54

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: raceala la ovare..

pare a fi infectie urinara. printre analizele pe care ti le-a dat este si sumar de urina/ urocultura?
ia si urinexul si no spa-ul , asa cum ti-a spus

LE Ayra, nu cred ca avem voie sa prescriem tratamente pe forum. poate doctorita i-a dat sa faca urocultura cu antibiograma si atunci o sa poata merge la sigur cu antibioticul

Ultima oara a fost editat de gargarita (2010-01-22 22:59:08)

Offline

 

#81 2010-01-22 22:57:27

HaveAbreak
New member
Inregistrat: 2010-01-22
Mesaje: 5

Re: raceala la ovare..

interactioneaza vreuna din astea cu anticonceptionalele? cesafac
oricum o sa merg luni la analize. multumesc fetelor pt sfaturi
am editat.. da este si urocultura. sunt si analizele care le fac o data la 6 luni cele generale

Ultima oara a fost editat de HaveAbreak (2010-01-22 22:58:31)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2010-01-22 23:04:34

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: raceala la ovare..

nu lua antibiotice prescrise pe forum !
numai doctorul iti da medicamente .
urinex si no spa nu interactioneaza.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#83 2010-01-22 23:10:49

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: raceala la ovare..

daca doctorul iti va prescrie antibiotic sa ii ceri si un antimicotic, ca sa nu faci candidoza; este nevoie sa folosesti o metoda contraceptiva suplimentara pe toata durata tratamentului cu antibiotic plus 7 zile dupa

Offline

 

#84 2010-01-23 00:04:23

adrriana
Full member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 603

Re: raceala la ovare..

problema asemanatoare sau poate un pic  mai complicata ,spuneti-mi din experienta voastra poate ati patit vreuna ...
acum  vreun an si ceva de zile ,m-am trezit cu niste dureri intense la urinare ,nu usturimi in timp de fac pipi ci imediat dupa- ma doare foarte tare in zona din interiorul vaginului si toata partea de jos a abdomenului ;durerea destul de intensa ma tine si 1-2 ore apoi iar tre' sa merg la baie si tot asa o tin intr-o veselie ...am fost la medic si dupa o consultatie sumara mi-a prescris trei zile de Zanocin ;mi-a trecut imediat ,am uitat sa spun ca era si prima luna de antic. (mercilon)si am dat vina pe ele .
La cateva luni mi-a aparut din nou , am luat acelasi antibiotic ,de data asta neprescris de medic ;a treia oara s-a repetat   cam la  2 luni si cum nu eram in tara am fost la un alt medic care mi-a prescris un tratament homeopat (nu va mai chinui cu numele ,oricum a fost ca apa de ploaie)
Acum sunt in faza in care iar ma doare imediat dupa urinare ,o durere intensa si scurta )dupa care in raman cu  o durere difuza in toata partea de jos a abdomenului ...am verificat si sigur nu am infectie urinara ,

Sa fie oare de la Mercilon (de fiecare data durerile au aparut la ultimele 4-5 pastile din folie) , inca un indiciu e ca durerile au aparut  o data cu reluarea raportului sexual dupa o perioada mai lunga  ,sau de fapt nu am luat antibioticul potrivit (totusi durerea cedeaza de la prima priza de antibiotic) cum mi s-a intamplat deja de mai multe ori incep sa ma intreb ce anume imi declanseaza durerile astea?

scuzati-ma de mesajul prea lung da' trebuie sa explic ca sa ma puteti sfatui si daca nu cer prea mult as ruga fetele sa lase un link doctoressei
multumesc

Offline

 

#85 2010-01-23 00:10:15

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: raceala la ovare..

n-are nici o legatura cu anticonceptionalele
cand ai primit tratament nu ti s-a spus si diagnosticul?


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#86 2010-01-23 00:18:42

adrriana
Full member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 603

Re: raceala la ovare..

YoHanna a scris:

n-are nici o legatura cu anticonceptionalele
cand ai primit tratament nu ti s-a spus si diagnosticul?

mersi de raspuns YoHanna
sper sa nu zic prostii ...era ceva de genul -colpita micotica -asta a fost  diagnosticul prima data cand am fost la medic doar ca atunci in plus fata de simptomele de acum aveam si mancarimi la nivelul labiilor  si se si inrosise toata zona aia ;repet mancarimile au disparut  acum mai am doar durerile pe care le-am descris mai devreme

Offline

 

#87 2010-01-23 00:41:45

adrriana
Full member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 603

Re: raceala la ovare..

adrriana a scris:

YoHanna a scris:

n-are nici o legatura cu anticonceptionalele
cand ai primit tratament nu ti s-a spus si diagnosticul?

mersi de raspuns YoHanna
sper sa nu zic prostii ...era ceva de genul -colpita micotica -asta a fost  diagnosticul prima data cand am fost la medic doar ca atunci in plus fata de simptomele de acum aveam si mancarimi la nivelul labiilor  si se si inrosise toata zona aia ;repet mancarimile au disparut  acum mai am doar durerile pe care le-am descris mai devreme

revin cu o completare ,referitor la intrebarea YoHannei pe langa Zanocin atunci mi-a mai dat si Flucovim (cred ca avea legatura cu colpita micotica,nu-i asa)?

Offline

 

#88 2010-01-23 00:44:24

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: raceala la ovare..

pai colpita micotica nu se trateaza cu antibiotic....
deci ...e posibil sa fii avut si micoza...insa cu siguranta mai aveai ceva de a prescris antibiotic...
eu zic sa te duci sa faci acuma o analiza de secretie...si sa stii pt ce anume trebuie sa te tratezi smile pt k asa ti-as putea da si eu sfaturi la obiect...nu pe banuieli smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#89 2010-01-23 21:51:20

adrriana
Full member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 603

Re: raceala la ovare..

YoHanna a scris:

pai colpita micotica nu se trateaza cu antibiotic....
deci ...e posibil sa fii avut si micoza...insa cu siguranta mai aveai ceva de a prescris antibiotic...
eu zic sa te duci sa faci acuma o analiza de secretie...si sa stii pt ce anume trebuie sa te tratezi smile pt k asa ti-as putea da si eu sfaturi la obiect...nu pe banuieli smile

daca merg tre' sa cer o analiza de secretie sau am nevoie si sa cer ceva mai detaliat ?as vrea sa stiu ce cer cand merg ca iar o sa-mi dea un diagnostic " dupa ureche"

Offline

 

#90 2010-01-23 21:56:46

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: raceala la ovare..

cere un Papanicolau smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#91 2010-02-01 21:07:11

chocolatte20
Membru
Inregistrat: 2010-02-01
Mesaje: 2

Re: raceala la ovare..

buna...am si eu o problema si as dori un sfat, de cateva zile ma doare sub burta eu cred ca sunt ovarele, ma inteapa dar e de scurta durata, urina si-a schimbat si ea culoarea, e rosiatica, nu ma ustura si nici nu merg des la baie, si secretia nu e una obisnuita si-a schimbat si ea un pic culoarea,ce credeti ca ar putea fi? astept raspunsul vostru, va multumesc

Offline

 

#92 2011-09-26 12:35:34

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: raceala la ovare..

"raceala" asta se vede la ecograf sau diagnosticul se pune doar pe baza de simptome si apasare pe burtica (de catre ginecolog)?
prin ce metode se determina daca afectiunea a trecut (la controlul de dupa tratament)?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.