homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!


#1 2007-09-03 17:28:42

Sweet_Aly
New member
Inregistrat: 2007-04-01
Mesaje: 16

Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

Acum 3 zile am fost diagnosticata(a 2-a oara) cu mastoza fibrochistica...Am 23 d ani!Pe langa faptul ca sunt demoralizata rau de tot(am citit cum ca mastoza e o forma precanceroasa) sunt si foarte contrariata de doctorii de la noi...Sunt sigura ca nu sunt prima si nici ultima,dar sa va zic mai bine de ce...Acum 3 luni am fost la un cabinet particular din buc. la o d-na doctor si in urma palparii sanului drept(pentru ca acolo simtzisem si eu un nodul) mi-a pus diagnosticul de mastoza si mi-a recomandat o eco mamara, spunandu-mi in acelasi timp ca nu e cazul sa-mi fac griji ca exista tratament local si ca ar fi bine sa opresc antibebe in cazul in care iau(i-am explicat ca nu am luat si nici nu iau, ca prefer alta metoda de 1000 de ori inainte de a baga tot felu` de pastile in mine)..Speriata bine-ntzeles m-am programat a 2-a zi la eco si d-na ecograf, dupa vreo 20 de min...imi zice ca nu stie de ce m-a trimis d-na doctor sa fac eco fara sa-mi zica perioada optima pentru ecografii mamare..adica in timpul menstruatiei.. si-mi mai spune ca sunt 2 noduli intr-adevar,dar nudar f mici si ca cel mai probabil o sa-mi dea niste antibb p care sa le iau ca tratamentConfused:. Am plecat total debusolata. In fine, dupa vreo 2 luni in care am incercat sa nu iau in seama toate cele, desi am inceput sa fac un "tratament" sa-i zicem...cu bioenergie...nodului pe care ii simtzeam s-a marit..si la o palpare facuta de mine am observat ca au mai aparut inca 3 mai mici!Sambata asta am fost din nou la doctor, foarte speriata, la aceeasi clinica dar la un alt doctor, la un doctor recomandat. Dupa un consult si o palpare d-nul doctor mi-a pus acelasi diagnostic si mi-a recomandat o eco mamara,dar spre deosebire de colega lui mi-a spus sa ma duc in timpul menstruatiei.Ce m-a frapat insa a fost cum mi-a descris el problema cu mastoza. In primul rand a tinut sa-mi specifice, de 2 ori, ca nu exista vindecare completa, ci doar ameliorare pe o anumita perioada de timp, in al doilea rand mi-a spus ca pe langa operatie, tratamentul cu hormoni ar trebui sa-l evit, citez "sa nu lasi pe oricine,sa-ti puna orice pe corpul tau, mai ales daca este o crema pe baza de hormoni pentru ca dupa ce intrerupi tratamentul, situatzia se poate agrava".In afara de niste pastile impotriva durerilor, de care oricum nu am nevoie pentru ca pe mine nu ma dor constant, ci doar atunci cand apas, alt tratament nu mi-a prescris si mi-a spus sa "accept modificarea, s-o iau ca atare, ca nu este boala, este doar o modificare a tesutului". Ce sa fac? Sunt disperata. Am tot citit pe net de variante de tratamente, dar mi-e frica sa fac ceva atata timp cat opiniile a 2 doctori, colegi in acceasi clinica, se bat cap in cap...Sincer, un tratament cu hormoni nu imi surade...dar nici la operatie nu vreau sa ajung...totusi am o varsta si nu pot sa imi ciopartzesc corpul de-acum...!Astept un sfat, o idee, orice!Multumesc sad

Offline

 



#2 2007-09-03 17:33:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

zic si eu ca acest domn doctor: accepta schimbarea. ai noduli la sin...nu e vreo tragedie, din ce in ce mai multe femei tinere au...nu te mai apasa si nu te mai stresa...nu exista vindecare, cum bine ti s-a spus(si daca te operezi, pot aparea altii)...lasa disperarile inutile deoparte si traieste-ti viata. E foarte posibil ca pastilele contraceptive sa amelioreze situatia(e posibil si sa nu o amelioreze) asa cum e posibil ca o viitoare sarcina(cu tot cu alaptare) sa o amelioreze(sau nu)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-09-03 17:34:11

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

si eu am fost diagnosticata in mai tot cu mastoza fibrochistica.la sanul drept am un nodul de 11 mm iar la stangul unul mic.mastoza fibrochistica este o boala maligna a sanului,nu este nici o forma orecanceroasa asa ca stai linistita.ca tratament este recomandat ecografie la san in fiecare an pt. a se obeserva evolutia.operatia nu este absolut necesara decat daca sunt nodulii foarte mari.si eu am fost foarte speriata cand am aflat smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#4 2007-09-03 17:35:23

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

ralucaelena, atentie!!!malign inseamna cancer. Mastoza fibrochistica e BENIGNA


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2007-09-03 17:41:12

Sweet_Aly
New member
Inregistrat: 2007-04-01
Mesaje: 16

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

doctoressa bine ca mi-ai raspuns repede...ca deja cand am auzit de malign mai aveam putin si cadeam de pe scaun...Dar tot nu inteleg. De la ce a aparut? De ce in ultimile 2 luni au aparut altii? Un tratament in afara de cel hormonal nu exista? Macar sa nu mai apara....  Citisem undeva pe net ceva de foi de varza care ar fi bune, asa cum niste antiinflamatoare iar ar fi bune...Totusi...la 22 de ani(pentru ca atat aveam cand mi s-a zis prima oara de asta) mi s pare aiurea si un pic anormal sa ma confrunt cu probleme de-astea, mai ales ca sanii mei nu-s chiar de invidiat, adik sunt relativ mici....

Ultima oara a fost editat de Sweet_Aly (2007-09-03 17:43:21)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-09-03 17:43:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

pai iti vine sa crezi sau nu, cel mai adesea sunt in relatie cu propriul tau echilibru(sau dezechilibru) hormonal...pe vremuri li se spunea noduli de foliculina...nu stiu sa existe alt tratament


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2007-09-03 17:54:28

Sweet_Aly
New member
Inregistrat: 2007-04-01
Mesaje: 16

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

doctoressa a scris:

pai iti vine sa crezi sau nu, cel mai adesea sunt in relatie cu propriul tau echilibru(sau dezechilibru) hormonal...pe vremuri li se spunea noduli de foliculina...nu stiu sa existe alt tratament

Doctoressa acest dezechilibru hormonal de care imi spui, poate fi cauzat si de la faptul ca am refuzat cu incapatanare sa nu iau anticonceptionale? Sau exista vreo metoda sa ii "echilibrez" la loc...Nu imi dau seama de la ce s-ar putea produce acest dezechilibru....Eu sunt acceasi, mananc la fel, dorm la fel, la fel de stresata sunt...adik stilul meu d viatza nu s-a schimbat cu nimic...
O sa par stresanta cu "am citit pe net" big_smile, dar am citit pe net ca dezechilibrul asta hormonal poate aparea si d la vreun ovar cu probleme??

Offline

 

#8 2007-09-03 18:06:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

da, poate aparea de la un ovar cu probleme sau, pur si simplu asa esti tu...nodulii apar acum fara legatura cu stilul tau de viata...sa spunem ca acum le-a sosit vremea...atit


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2007-09-03 18:20:20

Sweet_Aly
New member
Inregistrat: 2007-04-01
Mesaje: 16

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

Si n-am ce sa fac sa opresc inmultirea lor? Daca tot nu pot sa fac nimic in privintza celor deja existente?grater

Offline

 

#10 2007-09-04 14:53:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

ba ai putea incerca...de exemplu sa faci un copil sau sa iei contraceptive


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2007-09-05 13:41:06

Sweet_Aly
New member
Inregistrat: 2007-04-01
Mesaje: 16

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

La 23 de ani inca nu ma simt pregatita sa fac un copil, e ca si cum un copil ar creste alt copil smile....Iar d antibb m-am ferit pana acum pentru ca sunt fumatoare si am inteles ca nu s pupa tigarile cu antibb....Sau sunt niste anticonceptionale care sa fie inofensive la fumatoare?

Offline

 

#12 2007-09-05 13:44:33

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

doctoressa a scris:

ralucaelena, atentie!!!malign inseamna cancer. Mastoza fibrochistica e BENIGNA

acum vad ce greseala urieasa am facut.imi cer scuze .o sa deschid mai bine ochisorii la ce scriu.sweet aly imi cer scuze eram neatenta cand am scris.asa cum spune doctoressa e o boala benigna.offffffffff ce greseala am facut

Ultima oara a fost editat de ralucaelena (2007-09-05 13:45:38)


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#13 2007-09-05 13:49:42

Sweet_Aly
New member
Inregistrat: 2007-04-01
Mesaje: 16

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

raluca stai linistita...nu-i problema!Noroc ca a raspuns doctoressa super repede...si m-a lamurit!

Offline

 

#14 2007-09-05 13:51:55

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

da bine ca  a raspuns dansa mai repede.oricum am invatat ca trebuie sa fiu mai atenta la ce scriu. puss


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#15 2007-09-05 13:52:21

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

Sweet_Aly...de unde ti-ai cules informatiile despre contraceptive? Ai 23 ani nu 35...asocierea pilule+fumat creste riscul de boli cardiovasculare la utilizatoarele peste 35 ani


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2007-09-05 13:58:16

Sweet_Aly
New member
Inregistrat: 2007-04-01
Mesaje: 16

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

Informatiile mi-au fost "oferite" de un medic ginecolog...la care am apelat intr-adevar acu` ceva timp....Riscul de boli cardiovasculare intr-adevar sunt pentru mai tarziu, dar problema ca eu am antecedente in familie...Tatal e cardiac cu 2 infarturi la activ, mama lui la fel...bunicul din partea mamei la fel...deci...tot c se poate sa fiu predispusa...Stiu ca n-ar trebui sa mai fumez in cazul asta, dar prostia d acu` 3-4 ani...cand m-am apucat d fumat, abia acum o inteleg si mi-e foarte greu sa scap de viciul asta idiot.

Offline

 

#17 2007-09-05 14:03:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

ei bine, aici cred ca e problema...la fumat. nu aduce nici un beneficiu...sa refuzi sa faci ceva bun pentru tine doar ca sa protejezi ceva nociv...ei bine, asta da dependenta!


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#18 2007-09-05 14:10:45

Sweet_Aly
New member
Inregistrat: 2007-04-01
Mesaje: 16

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

doctoressa...stiu..!! Crede-ma ca sunt foarte constienta!Dar de la a vrea sa renunti la a putea...e drum lung, din pacate!De cand cu problema sanului, totusi am reusit sa le mai reduc(in capusoru` asta sec al meu, am inceput sa caut "dracusoru`" care m-a facut sa am problemele astea....si gasesc vina in aproape orice), deci sper sa le las cat d curand...DE TOT! Tinand cont de ceea ce am zis cu antecedentele in familie...crzi ca as putea totusi sa iau niste antibebe in conditiile in care as rarii nr de tigari...si incet m-as lasa definitiv de fumat? Multzumesc mult pentru rabdarea de care dai dovada, pentru ca stiu ca-s un mic stress smile

Offline

 

#19 2007-09-05 14:27:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

da, fireste ca asa cred....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.