homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Oare platim fericirea?


#1 2007-09-06 19:27:31

dojo
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-07-08
Mesaje: 276
Site

Oare platim fericirea?

Mi-a venit ideea asta acum cateva luni bune, cand am inceput sa ma gandesc mai serios la viata mea si la ce mi s-a intamplat pana acum ... Am avut anumite vise, unele s-au implinit, altele nu .. s-a intamplat sa mi se intample ceva super si apoi peste cateva zile sa "platesc" parca fericirea in cauza.  Oare "platim" fericirea? Este doar o insiruire de evenimente? Platim un vis cu un altul?

Hai, dati-o pe filozofie smile

Exista momente in viata voastra in care ati simtit ca asa se intampla?

Offline

 



#2 2007-09-06 19:30:20

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Oare platim fericirea?

da. simt si acum asta... nu pot merge toate perfect pe toate planurile. asa imi explic.

Offline

 

#3 2007-09-06 19:41:33

lumi.m
New member
Inregistrat: 2007-07-05
Mesaje: 25

Re: Oare platim fericirea?

Si eu am aceeiasi parere, fericirea absoluta nu exista. E trist, dar eu asa cred.

Offline

 

#4 2007-09-06 19:54:07

smile_my
Banat
Inregistrat: 2007-07-25
Mesaje: 894

Re: Oare platim fericirea?

mie una mi-e frica deja de fericire. de fiecare data cand eram f fericita, in relatii ma refer, atunci aparea mereu ceva care sa imi spulbere fericirea si sa ma arunce in cel mai adanc noroi. m-am murdarit de atatea ori incat nu mai pot sa sper la fericire sau sa am puterea sa mai iubesc cu toata fiinta mea, pt k nu are nici un rost, oricum o sa sufar mai incolo...sad


Chiar daca in al noualea cer stelele-si cauta partener sa-l tina cu miere si lapte,tu ai ales sa ramai pe pamint cu iubirea facind legamint, stiind ca in ceruri e frig si e noapte .   hjartahjartahjarta

27+

Offline

 

#5 2007-09-06 20:19:46

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: Oare platim fericirea?

si eu cred ca platim fericirea.cel putin asta mi se intampla.dupa cateva zile de fericire si bunastare trebuie sa se intample ceva rau,care sa ma intristeze.


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-09-06 20:23:20

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: Oare platim fericirea?

in viata trebuie sa existe un echilibru, vrem, nu vrem. sunt convinsa ca fiecare clipa de fericire e platita cu una de tristete... daca am fi tot timpul fericiti, la un moment dat nici nu ne-am mai da seama ce e fericirea, am uita, am considera-o ceva comun, obisnit. si nici asa nu e bine...


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#7 2007-09-06 20:24:38

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: Oare platim fericirea?

cam asa e.aveam momente in care simteam nevoia sa ma cert cu iubi pt ca mai apoi sa urmeze dulcea impacare.


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

#8 2007-09-06 20:49:59

persifona
Vizitator

Re: Oare platim fericirea?

Fetele, ma intristati cu topicul asta. Sunt atat de fericita acum datorita lui si chiar nu vreau sa se intoarca roata sad

 

#9 2007-09-06 21:41:09

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Oare platim fericirea?

Hmm e adevarat ca daca mereu am fi happy si fara griji nu am mai sti sa apreciem fericirea, bunastarea.
Dar...eu patesc mereu cum a zis si andreea cop. Niciodata n-am cerut sa fiu in culmea fericirii, sa castig bani multi, sa fiu admirata si laudata de toata lumea, nu vreau totul la maxim, doar asa moderat. dar nu merge. cand simt ca in sfarsit lucrurile merg ok, brusc sint lovita din toate partile. de aceea am ajuns sa nu-mi dau voie sa ma bucur prea tare, ca sa nu fie cazatura atat de mare.


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#10 2007-09-10 19:03:50

soulfly
Full member
Inregistrat: 2007-08-25
Mesaje: 686

Re: Oare platim fericirea?

Eu nu cred ca exista fericire. Nu cred k exista vreun om in lumea asta care sa nu aiba niciun regret, caruia sa nu ii para rau pentru nimic. Cum nu exista perfectiune, asa nu exista nici fericire. Sunt momente de "fericire" dar termenul este folosit incorect. Se poate spune ca sunt momente de satisfactie, de bucurie. Dar fericirea este ceva ce cuprinde toate planurile vietii cuiva. Cum ai putea fi pe deplin fericit cand sti ca in acest moment, un copil din lumea asta moare de foame, o femeie e violata, etc?? Cum ai putea fi fericit intr-o lume atat de nesigura...? Poate am eu o viziune prea sumbra asupra vietii...?

Ultima oara a fost editat de soulfly (2007-09-10 19:06:30)


"Umbrele seamana, ce-i drept, cu intunericul, dar sunt fiicele luminii." (Lucian Blaga)
My papa told me to stay out of trouble/ "when you've found your man make sure he's for real"/ i've learned that nothing really lasts forever/ i sleep with the scars i wear that won't heal (Roxette)

Offline

 

#11 2007-09-10 19:45:34

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Oare platim fericirea?

Si eu cred ac totul in viata se cam rasplateste..
tat nefericirea,cat si fericirea!
Din pacate... sad


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#12 2007-09-10 20:50:56

luna_amara
Hero member
De la: craiova
Inregistrat: 2007-08-16
Mesaje: 2756

Re: Oare platim fericirea?

eu nu cred ca fericirea se plateste.este doar viata ce si urmeaza cursul.destinul ce si pune amprenta


take me as i am or watch me as i go!

Offline

 

#13 2007-09-10 21:29:42

pink_butterfly
Insomniac member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 8371

Re: Oare platim fericirea?

se zice ca daca nu ni s-ar intampla si lucruri urate nu am sti sa le apreciem pe cele frumoase la adevarata lor valoare...si cam asa e...


http://www.youtube.com/watch?v=mwMdO3HK_ws our song hjarta
em todas as ruas do amor seras meu e eu serei tua hjarta
http://www.youtube.com/watch?v=DDuLPHsIuTg

Offline

 

#14 2007-09-10 22:31:56

printz_me
New member
Inregistrat: 2007-04-11
Mesaje: 64

Re: Oare platim fericirea?

fericirea e un concept autosuficient, un deziderat, un scop pentru care noi trebuie sau vrem sa facem lucrurile intr-un anumit fel. toti o vrem dar cand o avem nu ne dam seama, de aceea e asa efemera. cat despre faptul ca esti fericit si apoi platesti, eu nu sunt de acord ca se intampla asa, asta vine pentru ca in momentul in care am ajuns la un moment dat la acel posbil prag de fericire ne dam seama ca ne trebuie un nou motiv sa o cautam si atunci creierasul nostru, vanzator ambulant de scuze stie el foarte bine ce sa-ti spuna: "no vezi esti fericit acum, lasa ca iti arat eu ca nu e vorba numai de atat" si intram intr-un nou ciclu.

toate lucrurile care se intampla cu titlul general de viata sunt naturale/normale, ele sunt altfel pentru ca le privim noi altfel sau diferit unii de altii


Gravitation is not responsabile for people falling in love

Offline

 

#15 2007-09-10 23:14:15

A.W.
Full member
Inregistrat: 2007-04-10
Mesaje: 344

Re: Oare platim fericirea?

soulfly a scris:

Sunt momente de "fericire" dar termenul este folosit incorect. Se poate spune ca sunt momente de satisfactie, de bucurie. Dar fericirea este ceva ce cuprinde toate planurile vietii cuiva. Cum ai putea fi pe deplin fericit cand sti ca in acest moment, un copil din lumea asta moare de foame, o femeie e violata, etc?? Cum ai putea fi fericit intr-o lume atat de nesigura...? Poate am eu o viziune prea sumbra asupra vietii...?

exact asa gandeam si eu. fericirea nu dureaza niciodata , altfel te-ai obisnui cu ea si n-ai mai face diferenta. am invatat sa spun in loc de 'eram/sunt cea mai fericita'  'sunt atat de bucuroasa' sau alte expresii care nu cuprinde acest cuvant care intr-un fel ma deprima...desi de cand mi-am cunoscut prietenul cu toate celelalte probleme sau supararile noastre as putea afirma acest lucru..
este nevoie de tristete precum este nevoie de bucurie..

Ultima oara a fost editat de A.W. (2007-09-10 23:14:49)

Offline

 

#16 2007-09-11 02:03:49

soulfly
Full member
Inregistrat: 2007-08-25
Mesaje: 686

Re: Oare platim fericirea?

Fericirea este o utopie, zicea Hobbes.. si sunt total deacord. Pentru a fi fericit pe deplin trebuie sa ai TOT. Si stim prea bine ca asta e imposibil. Asta e in firea umana, oricat am avea, vrem mai mult. Nu ne va ajunge nimic niciodata... Atata timp cat traim, avem dorinte, iar dorinta presupune un scop in plus. Intotdeauna vom ridica stacheta. Si e logic sa existe un echilibru. Avem bani, avem iubire, dar asta nu ne aduce neaparat fericirea. Intotdeauna va exista ceva care sa nu fie bine. Si asta se datoreaza faptului k tindem spre perfectiune, care este, deasemenea, o utopie. Cu cat esti mai extaziat de ceea ce ai intr-un moment, cu atat va fi supararea mai mare cand vei pierde pe alta parte. Asta nu inseamna neaparat ca fericirea se plateste, nu putem fi obiectivi cand spunem asta, fiindca este ceva individual. Ceea ce pe mine ma bucura, pe altul il supara, si invers. Nu se poate face din asta un adevar universal. De aceea, nu exista fericire. Exista multumire sufleteasca, bucurie, etc... Dar toate acestea sunt atat de personale incat nu ai cum sa le ridici la rangul de adevar universal. In fine.. sper ca intelegeti ce aberez eu aici, desi nu cred k am gasit cuvintele potrivite pt a ma face total inteleasa....


"Umbrele seamana, ce-i drept, cu intunericul, dar sunt fiicele luminii." (Lucian Blaga)
My papa told me to stay out of trouble/ "when you've found your man make sure he's for real"/ i've learned that nothing really lasts forever/ i sleep with the scars i wear that won't heal (Roxette)

Offline

 

#17 2007-09-11 10:03:08

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Oare platim fericirea?

fericit e cel ce isi doreste ceea ce are wink


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#18 2007-09-11 10:13:23

sarah_ath
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 921

Re: Oare platim fericirea?

nu cred ca platim fericirea....dar cred ca momentele in care suntem fericiti sunt incomparabil mai putin decat cele in care nu suntem fericiti.
fericirea este exceptia de la multitudinea de evenimente (cele mai dese nu prea bune) din viata noastra.
si daca se intampla ceva rau dupa o clipa de fericire asta nu inseamna ca platim ci doar "this is life"
la un moment dat, traiam cu frica, dupa un moment de fericire, euforie sau cum vrem sa ii spunem, ca ceva rau se va intampla.
in timp mi-am dat seama ca lucrurile (viata) trebuie luata asa cum e, cu bune si rele. Ma bucur cand sunt fericita, traiesc la maxim momentu iar in momentele "nu bune" fac tot posibilul sa treaca cat mai repede si sa nu lase urme prea adanci
cred ca am filosofat, aberat etc prea mult pt aceasta dimineata


ceea ce nu ma distruge ma face mai puternica
nu incerca adancimea apei cu ambele picioare

Offline

 

#19 2007-09-11 10:16:17

micaella4
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-06
Mesaje: 4144

Re: Oare platim fericirea?

fericirea e trecatoare.. eu atat pot spune.
te bucuri cat de bucuri de ceva/cineva, insa...nothing lasts forever.. putem doar sa speram ca va dura cat mai mult posibil...
sad, but true; that's life; that's making it more interesting wink

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.