homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Medicamentul azitrox


#1 2007-09-07 11:56:38

vladnicoleta
Membru
Inregistrat: 2007-09-07
Mesaje: 2

medicamentul azitrox

Buna ziua,

Sunt noua pe forumul dvs. Nu stiu daca am postat bine aici. Imi cer scuze pentru greseala.
As dori sa-mi dati un sfat.

Sunt insarcinata in 11 saptamani si la secretia din col mi-a aparut ureaplasma uralyticum prezenta si un chist ovarian stang. Precizez ca inainte de sarcina am facut analizele: ureaplasma era negativa si nu aveam nici un chist.

D-na doctor mi-a dat un tratament pe care nu l-am inceput inca, pana nu aflu si parerea dvs. Stiu ca nu este recomandat sa iei pastile in sarcina.

Asadar tratamentul consta in
-utrogeston (pastile pt chist ovarian)
-azytrox si eu si sotul (pt ureaplasma)
-meclan crema -aplicat intravaginal.

Ce parere aveti? E ok? afecteaza fatul ? Mi-e teama !!!
Va multumesc si astept cu interes raspunsul dvs.
Cu bine,
Nicoleta

Offline

 



#2 2007-09-07 12:02:08

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: medicamentul azitrox

In primul rand, ai postat gresit si cel mai probabil, topicul o sa fie mutat de catre moderatori.

In ceea ce priveste problema ta, uite ce am gasit in prospectul medicamentului: "Sarcina si alaptare: Sarcina: Studiile de reproducere efectuate la animale nu au evidentiat scaderea fertilitatii sau efecte nocive asupra fatului datorate azitromicinei. Nu exista, totusi, studii adecvate la femeile gravide. Deoarece datele studiilor pe animale nu sunt întotdeauna extrapolabile la om, azitromicina va fi folosita în sarcina numai daca este absolut necesar. Alaptare: Nu exista date referitoare la excretia prin laptele matern. Deoarece majoritatea medicamentelor se excreta si prin laptele matern, se administreaza cu precautie la mamele care alapteaza. Afectarea capacitatii de conducere auto: Nu se cunosc date referitoare la influenta Sumamed asupra capacitatii de conducere auto. "

sau aici http://forum.desprecopii.com/forum/topi … C_ID=74079

Daca ti l-a recomandat medicul, inseamna ca e necesar sa-l iei si e ok. Oricum, mai asteapta si raspunsul Doctoressei, care este mult mai competent!

Ultima oara a fost editat de nicolle_rox (2007-09-07 12:03:29)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#3 2007-09-07 12:52:04

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: medicamentul azitrox

ei bine, eu zic sa schimbi medicul dar si laboratorul si sa nu faci un asemenea tratament in timpul sarcinii, cu atit mai mult in primele luni de sarcina. nu e nici o urgenta! chistul ala e aproape sigur un folicul oprit in faza aia de dezvoltare si poti sa il lasi in pace si pe el...
asta e parerea mea...
rugamintea expresa e sa schimbi medicul(si eventual sa repeti analiza secretiei la alt laborator. dar si daca iese din nou ureaplasma, tot nu e cazul sa o tratezi acum, in primele 3 luni de sarcina!


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2007-09-07 13:45:46

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: medicamentul azitrox

doctoressa, imi cer scuze ca am dat o informatie gresita. am incercat sa fiu cat mai obiectiva, dar...pana la urma tot un medic stie mai bine.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#5 2007-09-07 14:01:16

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: medicamentul azitrox

nu te stresa...nu sunt probleme.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-09-07 14:14:03

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: medicamentul azitrox

multumesc. :-)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#7 2007-09-07 17:27:26

vladnicoleta
Membru
Inregistrat: 2007-09-07
Mesaje: 2

Re: medicamentul azitrox

Va multumesc tuturor pt raspuns !

Medicul este de la medsana, si analiza tot acolo am facut-o.
M-ati cam ingrozit !!!! Oricum multumesc inca o data !

Dar cum este corect ? se trateaza ureaplasma dar nu in primele 3 luni de sarcina ?
Este prima sarcina, nu stiu nimic in legatura cu asa ceva.
Imi doresc sa am un bebe sanatos si cu suflet bun, dar medicamente, tratamente, analize nu stiu nimic din toate astea.

Multumesc inca o data.
Daca puteti sa-mi dati o recomandare ? Doctorita? Spital? orice informatie ar fi ok pt mine.
Va multumesc din suflet si va doresc mult bineee !

Offline

 

#8 2008-04-01 21:16:41

Gheorghe Cluj
Membru
Inregistrat: 2008-04-01
Mesaje: 2

Re: medicamentul azitrox

Vreau sa va cer parerea in cea ce priveste folosirea Azitroxu-lui la tratarea bolii numite "sifilis" nu stiu denumirea medicala.Am fost odata purtator al acestei boli si am facut tratament cu Moldamin injectabil 2000 din cate imi aduc aminte si acuma am impresia ca sa intamplat din nou.Analizele orcum o sa le fac la un laborator si sa fiu sigur de asta , dar vreau sa va intreb doar daca se poate folosi Azitrox impotriva aceste boli pentru ca am vazut ca la prospect scrie si boli prin transmitere sexuala. Astept raspuns...
Va multumesc !!!

Offline

 

#9 2008-04-01 21:18:15

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: medicamentul azitrox

daca este recomandat de un medic banuiesc ca da. insa cred ca trebuie sa fie combinat cu altele. singur nu cred eu sa faca fatza

Offline

 

#10 2008-04-01 21:22:44

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: medicamentul azitrox

e pt anumite boli...deci n ai cum sa sti sigur (din cate am vazut pe prospect nu e si pt sifilis dar in final e antibiotic....deci poate ar mg)...oricum medicul iti da ce considera el...nu ce doresti tu...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#11 2008-04-01 21:23:56

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: medicamentul azitrox

asyeapta rezultatul analizelor daca ceva nu este ok o sa iti dea medicul tratament....


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#12 2008-04-02 23:01:20

Gheorghe Cluj
Membru
Inregistrat: 2008-04-01
Mesaje: 2

Re: medicamentul azitrox

Sincer nu ma asteptam sa primesc raspunsuri asa de repede si pt asta va multumesc, stiu ca doar rezultatul analizelor o sa lamureasca in ce priveste folosirea sau nu a medicamentelor, insa sincer sunt destul de stresat pt asta si de aicia venit si intrebarea mea pentru Dvs. Stiu din surse sigure ca doctorul a prescris acest medicament Azitrox pentru o altfel de infectie cu transmitere sexuala.Orcum sper ca rezultatul analizelor sa fie unul bun si sa nu ajung din nou in situatia penibila de a face tratement cu Moldamin.
Felicit initiativa acestui forum si multumesc pentru indicatii.

Offline

 

#13 2008-04-02 23:03:03

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: medicamentul azitrox

multa sanatate gheorghe smile

Offline

 

#14 2008-04-02 23:06:57

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: medicamentul azitrox

nu e pt orice boala cu transmitere sexuala.pt sifilis de electie ramane moldaminu'


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.