homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nelamurire


#1 2007-12-25 21:36:07

otzana
New member
De la: constanta
Inregistrat: 2007-12-25
Mesaje: 9

nelamurire

buna, sunt noua pe acest forum. l-am descoperit cautand pe google informatii despre o anumita problema legata de administrarea anticonceptionalele orale combinate. am inceput sa iau anticonceptionale de luna trecuta. iau anticonceptionale multifazice (Tri-Regol). teoretic trebuie sa incep a 2-a folie pe data de 29; dar problema este k mi-a venit menstuatia mai devreme, adika pe 25. intrebarea mea este daca sa le iau de pe 29 sau de azi, de cand mi-a venit menstruatia? stiu k trebuie sa faci 7 zile pauza intre administrarea foliilor, dar stiu ca anticonceptionale multifazice au doze diferite in functie de pastile. daca incep folia pe 29 este posibil sa nu isi faca efectul pastilele pt k nu le iau in faza corecta a ciclului lunar. deasemeni, mai stiu k in primele 2-3 luni menstruatia se regleaza si pot aparea unele sangerari fara motiv; dar eu nu am sangerari fara motiv, ci menstruatie in adevaratul sens al cuvantului.
poate a mai avut cineva problema asta. va rog sa imi datzi un sfat. stiu k cel mai bine ar fi sa ma duc la un control, dar sunt sarbatorile acum si chiar nu am timp pt ca sunt plecata. astept sfaturile voastre! si va urez sarbatori fericite.

Offline

 



#2 2007-12-25 21:55:06

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: nelamurire

Si la cele trifazice la fel se face pauza de 7 zile intre folii. Nu vad de ce ar trebui sa le iei din prima zi de menstruatie, asta e valabil doar la prima folie, iar eu am inteles ca esti deja la a doua folie.


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#3 2007-12-25 23:02:58

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: nelamurire

faci pauza de 7 zile si in a 8 zi incepi noua folie...nu ti cont de menstra...si acele sangerari spontane pot aparea pe parcursul foliei...in pauza apare menstra...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#4 2007-12-28 15:31:11

otzana
New member
De la: constanta
Inregistrat: 2007-12-25
Mesaje: 9

Re: nelamurire

multumesc pt sfaturi. am intrebat si la o farmacie si este asa cum atzi spus voi.     si..va urez distractie placuta de revelion!

Offline

 

#5 2007-12-28 22:40:50

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: nelamurire

mai bine sa ti intrebi medicul decat pe la farmacii...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.