homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

E acelasi lucru


#1 2006-12-08 15:17:54

ramonel
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 300

e acelasi lucru

vreau sa stiu dc colposeptin e acelasi lucru cu colpotrophine?

Offline

 



#2 2006-12-08 15:30:00

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: e acelasi lucru

nu, nu e acelasi lucru


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2006-12-09 10:54:59

ramonel
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 300

Re: e acelasi lucru

care e diferenta?pt k atunci cand miam scos medicam de la farmacie, aveam asa flucovim, clotrimazol si colpotrophine (sper ca am scris corect); luand acest tratament pot avea relatii sexuale cu partenerul meu? am nevoie de un raspuns corect, si apoi ca totul sa fie super ok cam de regula cate zile trebuie facut tratamentul 5 sau 10 zile?

Ultima oara a fost editat de ramonel (2006-12-09 11:01:28)

Offline

 

#4 2006-12-09 12:31:26

andrutza
Vizitator

Re: e acelasi lucru

mie mi-a recomandat colpotrophine inaintea actului sexual pt lubrefiere presupun. dar oare nu dauneaza cu nimic partenerului daca intra in contact cu acea substanta? si mai vroiam sa stiu....eu vreau sa folosesc contracept-m mai este nevoie si de colpotrophine sau lubrefiaza si contracept-m?

 

#5 2006-12-09 13:02:51

andrutza
Vizitator

Re: e acelasi lucru

pai eu nu folosesc....si acum nu stiu ce sa fac...sa pun si contracept-m pt protejare si colpotrophine? ultimul mi-a zis sa-l pun cu 2 ore inainte de contact sau daca gasesc crema cu vreo 15 min inainte. dar ma gandesc sa nu scada efectul contraceptului-m. sau n-are nici o treaba?

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-12-09 13:13:00

ramonel
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 300

Re: e acelasi lucru

da am candidoza, si totusi alexia mai bagat in ceata, dintre cele 2 produse care este cel mai bun? pt k uite ce sa intamplat de fapt, am mers la gine si de acolo mia dat medicam respective (colposeptim)si a zis k se poate sex cu prez, toata reteta era in jur de 500-600 de mii, si atunci am mers la medicul de familie ca sa mi le dea compensat pt k sunt studenta, si se poate,de ce sa platestii banii aceia cand poti sa ii pastrezi pt altceva, iar acesta cand mia facut reteta mia trecut colpotrophine.....de aceea sunt acum asa de derutata, si nu mai stiu ce sa cred,a si se trateaza si prietenul meu cu flucovim 150mg, si crema clotrimazol, e ok nu?(avusese si el ceva simptome de mancarime)

Offline

 

#7 2006-12-09 13:17:35

andrutza
Vizitator

Re: e acelasi lucru

eu zic sa iei ce ti-a dat ginecologul si eventual sa te duci la medicul de familie din npu si sa zici ca a trecut gresit sau sa platesti colposeptimul tu.

 

#8 2006-12-10 12:39:34

ramonel
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 300

Re: e acelasi lucru

eu as fi vrut sa stiu care dintre cele 2 produse este cel mai bun ca sa scap de candidoza, nu vreau neaparat sa folosesc produsul care imi ofera si posibilitatea de a face si sex pt k sunt de parere k nu va pati nimeni nimik dc cateva zilke nu vom face nimik, pe mine ma interesa cel mai tare cum am zis produsul cel mai bun pt a scapa de candidoza asta afurisita, asta era ideea principala, si dc se putea face si sex era totul super ok:P, dar cateva zile  vom sta doar cu gandul smile, iar apoi ne vom putea apuca din nou de prostioare big_smile

Offline

 

#9 2006-12-10 12:51:56

ramonel
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 300

Re: e acelasi lucru

dc is ambele la fel de  "bune" oare se va rezolva problema mea? si mai am u intrebare pot sa iau 2 ovule pe zi(unul dimineata si unul seara) pt k peste 5 zile trebuie sa imi vina ciclul si atunci stiu k nu e voie sa faci tratament

Offline

 

#10 2006-12-10 12:56:56

persifona
Vizitator

Re: e acelasi lucru

Eu cand faceam tratament cu ovule, puneam cate apucam pana in mesntruatie si cand se termina, il continuam.

 

#11 2006-12-10 21:57:04

ramonel
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 300

Re: e acelasi lucru

am inceput tratamentul,si prospectul nu era in romana deci.........oricum nu mai simt aceesi mancarime asa de puternica, uneori dupa ce ma spal ma mai deranjeaza cate un pic dar e mai bine decat cum a fost inainte?dc am luat 2 ovule intro zi are ceva?

sper sa treaca si sa fie mai bine oricum in ianuarie merg din nou sa imi fac  analiza pt k pana termin tratamentul e aproape craciunul  si apoi anul nou si nu se prea lucreaza in perioada respectiva, si pana atunci totul va fi protejat

oricum astept si parerea Doctoressei despre toata povesta asta, si astept cu inima deschisa orice fel de propunere sau sugestie din partea ei sau a fostra fireste

Offline

 

#12 2006-12-10 22:23:49

ramonel
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 300

Re: e acelasi lucru

acuma ma tot gandeam ce sa fac, sa merg la medic inapoi si sa ii zic sa imi dea ceva mai bun, pt k dc nici colposeptin nu e mai bun decat colpotrophine is cam egale in ceea ce priveste vindecarea candidozei;, ce sa fac ziceti si voi?........oare de ce mia dat asa ceva dc nu e ffff bun? oare medici astia se gandesc k noi nu avem chef sa ne infundam toata ziua cu medicamente

mi sa spus sa imi dezinfectez lenjeria(chilotii) adk sa ii fierb sau cu alte spal cu alte produse, e un lucru bun sau e cam degeaba?

Ultima oara a fost editat de ramonel (2006-12-10 22:40:13)

Offline

 

#13 2006-12-11 11:45:09

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: e acelasi lucru

ramonel, si eu vad tratamentul anti-candida, cu antimicotice...de asemenea, nu sunt pentru initiativele revolutionare(de ex, pun 2 ovule/zi in loc de 1, ca sa termin mai repede)
Fierbe lenjeria intima, nu strica, sau calc-o uda.
Acum, daca ai inceput tratamentul, du-l la bun sfirsit. Om mai vedea dupa aceea ce o mai fi


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2006-12-12 20:57:09

ramonel
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 300

Re: e acelasi lucru

de ce dupa 4 zile in care fac tratament simt k nu imi trece deloc?

Offline

 

#15 2006-12-13 13:52:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: e acelasi lucru

probabil pentru ca nu e tratamentul potrivit


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2007-05-29 20:46:07

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: e acelasi lucru

stie cineva daca pot sa folosesc colpotrophine crema si pt. iritatia de la intrarea in vagin ?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#17 2007-05-30 10:31:44

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: e acelasi lucru

raluca, daca iritatia aia are cumva o componenta alergica(si eu asa cred pentru ca altfel ar fi trecut pina acum) ma tem ca pe masura ce tot dai cu diverse lucruri ea se va accentua. asadar potoleste-te zic eu, da eventual cu putin nidoflor si in rest aibi o igienta adecvata....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#18 2007-06-13 09:09:37

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: e acelasi lucru

dupa ce am terminat tratamentul cu canesten ovule am remarcat ca am o secretie alb usor galbuie dar in acelasi timp au revenit si mancarimile in zona vulvei si la intrarea in vagin mai mult pe partea stanga unde am si iritatia aia care acum e mai usoara.am cateva intrebari:1.se poate sa fi revenit candida?pt. mancarimi pot sa imi dau cu canesten?
2.vreau sa imi dau si cu putin nidoflor pt. iritatia aia,cum fac astept sa termin cu canestenul si dupa pot sa imi dau cu nidoflor si cu aceasta ultima crema cat timp sa imi dau,cand si doar la exterior?
3.secretiile alea alb usor galbul sunt k?
4.am obseravt ca parca am labiile putin umflate sau mai groase ,se paote sa fie de la candida si tot pe interiorul lor niste mici granule de secretie care se stransesera acolo nu am leziuni sau ceva de genul asta?
5.iritatia asta e ceva serios sau cu groja la igena etc.etc.nu sunt probleme?

multumesc frumos pt. ajutor


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#19 2007-06-13 12:27:38

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: e acelasi lucru

1. se poate sa fi revenit candida....mincarimile sunt un simptom, ele dispar impreuna cu cauza...da cu canesten daca vrei insa de vreme ce odata a dat gresi, de ce sa insisti?
2. e optiunea ta terapeutica sa dai cu nidoflor si nu stiu pe ce se bazeaza...asadar ma abtin de la comentarii in sensul asta...eu nu recomand sa dai cu nidoflor
3. secretia aceea in principiu ar putea fi si ok
4...nu pot sa imi dau cu parerea asupra acestei teme
5. iritatia e cel mai probabil datorata infectiei vaginale...sigur, poate sa fie cauzata si de tampoane intime sau de contactul sexual sau de mai stiu eu ce


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.