homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

S-a inventat vaccinul anticancer!!!


#1 2007-01-21 19:00:16

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

S-a inventat vaccinul anticancer!!!

Am citi de curand intr o revista cum ca s ar fi inventat un vaccin anti_HPV, aprobat si de FAD (Federal Drug Administration) si care este eficient in proportie de aproape 100%. Primele vizate sunt fetele cu varste intre 9-26 de ani deoarece maj femeilor peste 26 au fost expusedeja la virus. Efectuarea vaccinului nu te scuteste de prezervativ sau de efectuarea testului Papanicolau. Din pacate si cu vaccinul facut ramane o vulnerabilitate la cancer deoarece sunt specii de Papilloma pe care remediul nu actioneaza si nici nuse stye cat dureaza efectul vaccinului...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#2 2007-01-21 22:06:17

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: S-a inventat vaccinul anticancer!!!

io nu prea am incredere in vaccinuri, si nu am facut decat vaccinurile care trebuia sa le fac la scoala. mi se pare k cel mai important e sa incerci sa fi pe cat posibil sanatos si sa ai o imunitate buna


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#3 2007-01-22 12:00:32

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: S-a inventat vaccinul anticancer!!!

e un vaccin care previne cancerul de col uterin...se face la ginecolog(dak a aparut deja la noi in tara) nu la scoala...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#4 2007-01-22 13:34:46

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: S-a inventat vaccinul anticancer!!!

am priceput k nu se face la scoala tongue dar nu pricepusem k e doar pt cancerul de col, credeam k e pt orice fel (aproximativ) de cancer.
hmm daca e decat pt canceru de col suna interesant tongue k aici chiar nu cred k ai ce sa ii faci (decat sa te duci la doctor periodic)


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#5 2007-01-22 13:45:44

curly_babygirl
New member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 72

Re: S-a inventat vaccinul anticancer!!!

e doar pentru cel de col? sau si pentru cancerul ovarian?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-01-22 17:36:11

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: S-a inventat vaccinul anticancer!!!

si k tot vb de cancer de col... de la ce se face??? stiu k poti sa faci cancer de col de la ranile pe col netratate.. se mai face si de la altceva?


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#7 2007-01-22 18:21:33

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: S-a inventat vaccinul anticancer!!!

eu nu cred sa fie bun.. ma rog e prima data cand aud de asa ceva.. ar fi chiar tare sa existe, sa beneficiem de el si sa si functioneze smile oricum, daca o fi aparut, o fi aparut in strainatate, si pana ajunge la noi o sa cam dureze..


You think you know but you have no idea

Offline

 

#8 2007-01-23 00:44:55

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: S-a inventat vaccinul anticancer!!!

au arata cei de la "prima" la stiri k tot my multe femei mor anual de cancer de col uterin..yo nu mi-am fct papanicolalul..cum se face?


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#9 2007-01-23 09:10:44

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: S-a inventat vaccinul anticancer!!!

Majoritatea cazurilor de cancer de col se presupune ca sunt din cauza virusului papiloma. De acea vaccinul despre care vorbiti nu este defapt impotriva cancerului ci importriva HPV (virusul papiloma). Acest virus este destul de frecvent la femei are diverse tulpine (de unele se zice ca ar fi cancerigene, altele nu) si cauzeaza diverse afectiuni ale colului. Doar netratate aceste afectiuni in timp pot duce la cancerul de col uterin.
Ei, impotriva acestui virus a aparut intradevar si la noi in tara acum acest vaccin. E bine sa sa se faca intr-un anumit interval de varsta pentru ca deocamdata asa s-a dovedit cel mai eficient. Totusi e recomandat si femeilor mai in varsta si celor care sunt deja purtatoare a unei tulpini (pentru a preveni infectia cu alta tulpina). Gaisiti multe informatii despre HPV si despre vaccin deja pe net.

blue_elf papanicolau se face tot pe secretia vaginala, deci daca ti-ai facut vreodata vreun examen de secretie atunci exact stii deja cum e.

Ultima oara a fost editat de moniv (2007-01-23 09:11:55)

Offline

 

#10 2007-01-23 10:41:04

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: S-a inventat vaccinul anticancer!!!

pai mi-am fct 1 singura data examen de secretie,dar nu cred ca este acelais cu papanicolalul.cred k p forum am citi de zicea asa. nushu sigur.
stiu k examenu e una pt secretie ,papanicolalul alta.

Ultima oara a fost editat de blue_elf (2007-01-23 10:41:25)


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#11 2007-01-23 11:20:00

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: S-a inventat vaccinul anticancer!!!

Da, sunt diferite, intrebai cum se face papanicolau. Rapunsul a fost ca pentru pacienta e lafel cum ai face un examen de secretie. Adica doar se recolteaza secretie. Testul face parte din examenul ginecologic de rutina si urmareste modificarile celulare anormale de la nivelul cervixului. Daca vrei sa citesti mai multe despre test si cum se efectueaza analiza de laborarot poti gasi pe multe siteuri informatii:
http://www.anticonceptionale.ro/educati … -I--2.html
http://www.sfatulmedicului.ro/articole/ … al_435.htm

Ultima oara a fost editat de moniv (2007-01-23 11:20:28)

Offline

 

#12 2007-01-23 12:01:47

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: S-a inventat vaccinul anticancer!!!

ms movin,chiar as vrea s-mi fac,nu mi-am fct pana acum.


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#13 2007-01-23 12:10:07

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: S-a inventat vaccinul anticancer!!!

cupla. smile

Offline

 

#14 2007-01-23 12:40:32

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: S-a inventat vaccinul anticancer!!!

chiar mi-a fost de ajutor site-ul ala.am inceput sa mananc cat mai mult iaurt simplu si incerc sa-mi echilibrez mesele si s fc exercitii fizice.


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#15 2007-01-24 01:11:02

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: S-a inventat vaccinul anticancer!!!

am auzit si eu azi la stiri de vaccinul ala, cica nu e inca parut la noi,si pot sa-l faca doar femeile tinere pana in 30-35 de ani.

Offline

 

#16 2007-01-24 16:12:13

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: S-a inventat vaccinul anticancer!!!

se face la femei tinere pentru ca la ele s-a dovedit deocamdata eficientza.
e la inceput inca istoria acestui vaccin si sunt convinsa ca o sa fie si pentru femei peste 35 de ani.

Offline

 

#17 2007-01-24 16:53:59

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: S-a inventat vaccinul anticancer!!!

e recomanda fetelor pana in 26 de ani docamdata numai...dar e oricum o veste buna...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#18 2007-01-24 16:57:32

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: S-a inventat vaccinul anticancer!!!

ma incadrez, sunt pana in 26 de ani big_smile


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#19 2007-02-05 21:40:28

andrutza
Vizitator

Re: S-a inventat vaccinul anticancer!!!

si eu am auzit azi la tv despre vaccinul asta, doctoressa ce parere ai o fi bun daca il faci?

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.