homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gardnella


#1 2007-02-08 20:10:28

hoatzza
Membru
Inregistrat: 2007-02-08
Mesaje: 2

gardnella

vreau sa stiu daca in afara de transmitere pe cale sexuala se poate contacta si altfel aceasta boala.
va multumesc fumos

Offline

 



#2 2007-02-08 20:29:26

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: gardnella

doctoressa a scris:

Infectia cu gardnerella se produce atunci cind echilibrul natural al microorganismelor din vagin este compromis.
Gardnerella vaginalis este o bacterie care traieste in mediul vaginal(aprox 50%din femei o au) dar nu determina nici un fel de probleme in mod obisnuit. Daca insa ph-ul vaginal este modificat si echilibrul florei vaginele distrus, atunci ea poate prolifera, in detrimentul Lactobacililor(bacili protectori).
Cauzele distrugerii echilibrului de care vorbeam pot fi:tampoanele intravaginale, antibioticele cu spectru larg, spermicidele, spalaturile intravaginale prea frecvente, steriletul....Dupa cum vezi, sunt lucruri care nu au prea mare legatura cu ce face partenerul. Fireste, cauza dezechilibrului poate fi si inceputul unei noi relatii, sau parteneri sexuali miltiplii, iar exstenta unor BTS in antecedente, creste predispozitia pentru reaparitie. Mediul vaginal este sensibil la schimbarea de partener(al tau)

sper sa te lamureasca postul pus de doctoressa despre boala...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#3 2007-02-08 20:32:11

hoatzza
Membru
Inregistrat: 2007-02-08
Mesaje: 2

Re: gardnella

augumentin-ul la ce este bun?

Offline

 

#4 2007-02-08 20:41:02

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: gardnella

este antibiotic...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#5 2007-02-09 18:51:14

adriana@23
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-02-08
Mesaje: 33

Re: gardnella

fetelor eu tre sa imi pun 2 ovule pe zi pt tratarea gardnellei, e  vreo problema daca le pun pe amandoua in accelasi timp.
multumesc


Doar inima intelege, esentialul scapa privirii...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-02-12 12:27:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: gardnella

sigur ca e problema. Se pune un ovul dim si unul seara...daca sunt 2. Nu prea inteleg eu de ce sunt 2, insa ma rog


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2007-02-13 14:13:58

micusa
Full member
Inregistrat: 2007-01-08
Mesaje: 546

Re: gardnella

doctoressa, asa mam saturat de gardenerella asta, cum se manifesta la mine: pai bine..mincarimi nu am, scurgeri fabuloase nus..adica se pateaza doar chilotul de ceva galben si puturos, dar asa in cantitati mici de tot,dupa ciclul trecut am facut tratament cu iaurt 5 zile, parca 2-3 zile dupa totul a fost ok si iar a inceput sa ma chinuie discomfortul asta, adica simt ca parca ceva nui in regula..adica e suportabil, dar cind ma spal inauntru scot infectia asta care ma irita, acum am procurat metronidazol un ovul seara si altul dimineata..dar ma intreb ce rost are asta de dimineata ca oricum curge tot..dupa care voi vedea, daca nu trece nu stiu ce sa mai fac, la doctor nu vreau sa mai merg ca mau scurs de bani pina acuma, si sub picuratori am stat si nu stiu mai ce..care dupa ce am intrat pe forumul dvoastra sami dau seama ca au fost niste proceduri prostesti..si ca cu un simplu iaurt puteam sa scap de bacteria asta nemernica..


mariah carey - bye bye

Offline

 

#8 2007-05-28 17:42:50

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: gardnella

hmm am fost la doctor azi....la gine adica.. si mi-a iesit asa:
-frecvente epitelii Clue Cells
-relativ frecvente leucocite
- frecventi cocobacili tip Gardnerella
si tratament mi-a dat mie asa:
-metronidazolim(flagyl) cv. 500 astea-s ovulele
-fasigyn 4 comprimate odata sau mi-a zs 2 dimineata 2 seara daca nu le pot lua pe toate odata.
-mini irigator si in el sa pun asa:0,5L ceai de galbenele + 1 lingurita de otet(lgta-cred ca lingurita nu lingura)
pt babi mi-a dat asa: meclon crema sa se unga seara presupun dupa ce se spala.
10 zile tratamentul.intrebarea mea este ovulele alea cate se pun si cnd...asta nu mi-a maiz is-o si eu am si uitat s intreb...unu dimineata unu seara cumva?
si ink o intrebare in log de irigator asa putea sa incerc cu o seringa? irigatorul mi-e sa nu-l vada maicamea...

n-am apuk inca sa iau reteta (fiind gratuita) peste tot uinde m-am dus mi-au zis k dupa 1 abia sad, la o singura farmacie elibera retete dar nu aveau ce-mi trebuia mie...ghinion nu?
e my bine sa incep dupa menstruatie cu toate?ca saptamana aviatoare adik luni my exact termin folia..

Ultima oara a fost editat de blue_elf (2007-05-28 17:44:23)


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#9 2007-05-29 11:14:34

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: gardnella

sincer eu nu mi-as pune nici macar o picatura de otet in vagin, dar o lingurita!...ma rog.
ovulele se pun 1/zi, seara


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2007-05-29 20:35:22

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: gardnella

doctoressa oricum otet nu-mi pun...si nici cu irigatorul decat pun ceai de galbenele intr-o seringa  si pompez acolo. e ok asa? deci seara cate un ovul ms mult.stiu ca-s 20 de ovule in cutie... pt 10 zile.


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#11 2007-05-30 10:32:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: gardnella

pune 10....1/zi...ar trebui sa fie suficient. In rest, important e sa se refaca flora normala...altfel indiferent ce faci nu va trece


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2007-05-30 11:37:27

andrutza
Vizitator

Re: gardnella

eu am fost la medic zilele astea pt ca ma descoperise cu vaginita nespecifica acum 3 luni, i-am zis ca dupa tratamentul cu ovule Klion e mai bine, dar totusi in prag de ovulatie am observat ca am usoare mancarimi pe labii, secretia nu e schimbata si nu miroase deloc, iar medicul acum a zis ca nu mai e nevoie sa-mi faca alt test de secretie pt ca chestia asta e specific mie si reapare in momentele cand am imunitatea mai scazuta. asa o fi? smile

 

#13 2007-05-31 11:53:27

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: gardnella

e foarte posibil


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2007-09-15 16:05:27

contradict
New member
Inregistrat: 2007-09-14
Mesaje: 70

Re: gardnella

doctoressa a scris:

pune 10....1/zi...ar trebui sa fie suficient. In rest, important e sa se refaca flora normala...altfel indiferent ce faci nu va trece

Cum se reface flora normala daca debutul vietii sexuale inseamna timp de un an irigari frecvente cu sapun si in urmatorii  5 ani apar cu regularitate la cateva luni scurgeri/usturimi/disconfortul de rigoare iar in ultimul an starea se inrautateste - zilnic- scurgeri/dureri .. ultimul diagnostic -gardnerella/metronidazol ca tratament .. dar cum revin la starea de sanatate initiala fara recidive  ? prin tratament homeopatic ? ovule cu lactobacil dupa antibiotic  ? si pentru cat timp ?


va multumesc

Ultima oara a fost editat de contradict (2007-09-15 19:33:45)

Offline

 

#15 2007-09-15 16:08:03

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: gardnella

pai mey normal k apar cu regularitate scurgeri usturimi etc daca u iti faci irigari in vagin cu sapun a si ce mai faci u, chiar si cu apa simpla cu irigfatorul apar.atat tratament cu ovule cat si grija la alimentatie. pt cat timp este necesar adik cnd o s-ti treaca,, si mai lasa draqului spalaturile intravaginale ca doar se curata singurel vaginul nu tre s-l agreseszi cu sapunuri, e de ajuns apa simpla,.


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#16 2007-09-15 16:19:26

contradict
New member
Inregistrat: 2007-09-14
Mesaje: 70

Re: gardnella

multumesc.. spalaturile au existat doar in primul an din exces de zel si lipsa experientei  .. mea culpa ; acum ma ingrijoreaza insa  faptul ca nu mai reusesc sa mi revin .. si simptome ciudate gen febra abdomen inferior si duritatea zonei .. sper ca raul facut atunci nu este iremediabil si ca starea nu poate degenera in ceva cronic ..

cand ecografia intravaginala nu indica nimic suspect inseamna ca e totul in ordine ?

astept cu nerabdare parerea avizata a doctoressei ..

Ultima oara a fost editat de contradict (2007-09-15 18:48:30)

Offline

 

#17 2007-09-15 18:44:03

andrutza
Vizitator

Re: gardnella

contradict dc nu citesti regulile? trebuie sa editezi daca vrei sa mai adaugi ceva nu sa scrii 3 intrebari una dupa alta....doctoressa e medic de planning

Ultima oara a fost editat de andrutza (2007-09-15 18:44:17)

 

#18 2007-09-15 18:44:56

contradict
New member
Inregistrat: 2007-09-14
Mesaje: 70

Re: gardnella

nu mai fac ..scuze !

Offline

 

#19 2007-09-15 18:53:51

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: gardnella

contradict...ia f tu o cura pt refacere florei vaginale cu iaurt si biotics...in cel mia rau caz nu se schimba nimic...in cel mai bun se amelioreaza din problemele tale...daca intradevar spalaturile ti au dat peste cap flora vaginala...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.