homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diversificarea-3


#39 2009-06-02 15:27:54

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: diversificarea

eu stiu o mamca de folosea Zuzu. Cel mai slab.


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 



#40 2009-06-02 15:31:34

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: diversificarea

_alexa_ a scris:

eu stiu o mamca de folosea Zuzu. Cel mai slab.

mhm...da am citit ca nu tre sa fie slab...cica tre sa fie integral..am auzit ca Zuzu, Dorna...sunt mai folosite dar lapte integral nu slab

"De retinut! Copiilor pana la 2 ani nu trebuie sa li se dea lapte sarac in grasimi sau degresat. Ei trebuie sa bea laptele integral pentru a creste frumos in continuare. Laptele integral are 4 % grasime, pe cand laptele degresat are intre 1 si 2 % grasime. Nu ii dati copilului lapte degresat daca nu a implinit cel putin 5 ani. 600 ml de lapte pe zi (circa 2 cani jumate) este de ajuns. Laptele reprezinta doar o parte din ceea ce mananca si bea copilul mic, iar in alimentatia sa trebuie sa fie introduse si alte alimente. Este important ca cei mici sa nu manance foarte mult lapte si sa nu mai manance altceva, aceasta constituind cauza diferitelor probleme de sanatate la copiii mici, probleme precum anemia, ca urmare a deficientei de fier. "

Ultima oara a fost editat de deliav (2009-06-02 15:32:23)


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#41 2009-06-02 15:47:01

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: diversificarea

_alexa_ a scris:

cum introducem laptele forumula 2? al meu mai are doua sapt si face 6 luni, si nu stiu cum sa fac. multa lume mi-a spus ca treptat. Din cate cupe papa el la o masa sa-i pun o cupa din formula 2, a doua zi doua cupe si tot asa.
Voi cum procedati?

Si eu tot treptat am trecut de la 1 la 2 si de la 2 la 3.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#42 2009-06-03 09:26:12

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: diversificarea

de cand accepta lingurita bebe? la mine prostuta nu stie, scuipa afara, i-am bagat piureul in biberon


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#43 2009-06-03 11:06:20

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: diversificarea

alexa, eu am trecut la formula 2 direct, nu treptat si nu in amestec cu 1, asa mi-a zis dr si asa am facut. nu a avut nici o reactie adversa, si nici nu vad de ce ar fi avut.
daliana, normal ca nu stie de lingurita, dar ai rabdare si incercati de multe ori. eu una am vrut sa pape direct de la lingurita, nu am pus pireul in biberon si sa stii ca in cateva zile deja deschidea gurita cand vedea lingurita. pune-i cantitate mica in lingurita, chiar doar pe varf la inceput. cat despre dermatita, daca intr-adevar asta e, si cel mai bine ti-o zice dr, nu e voie banana. marul nu cred ca produce alergie. incearca la inceput sa folosesti mere romanesti, voinesti, palmen auriu, si chiar daca sunt mai zbarcite si n-au aspect comercial sunt mult mai sanatoase. te astept cu vesti


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-06-04 09:26:58

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: diversificarea

samy a scris:

alexa, eu am trecut la formula 2 direct, nu treptat si nu in amestec cu 1, asa mi-a zis dr si asa am facut. nu a avut nici o reactie adversa, si nici nu vad de ce ar fi avut.
daliana, normal ca nu stie de lingurita, dar ai rabdare si incercati de multe ori. eu una am vrut sa pape direct de la lingurita, nu am pus pireul in biberon si sa stii ca in cateva zile deja deschidea gurita cand vedea lingurita. pune-i cantitate mica in lingurita, chiar doar pe varf la inceput. cat despre dermatita, daca intr-adevar asta e, si cel mai bine ti-o zice dr, nu e voie banana. marul nu cred ca produce alergie. incearca la inceput sa folosesti mere romanesti, voinesti, palmen auriu, si chiar daca sunt mai zbarcite si n-au aspect comercial sunt mult mai sanatoase. te astept cu vesti

Pai dr. mi-a zis sa ii dau banana cu ceai amestecata, inca nu am incercat, am incercat o data sa pun o doza de milupa cereale cu banane in lapte si se cam stramba. Eu 2 sapt. am incercat cu lingurita....


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#45 2009-06-04 09:56:23

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: diversificarea

daliana, eu la inceput i-am dat mar copt cu banana, si la cateva zile am pus si cereale...daca 2 sapt v-ati chinuit cu lingurita, mai bine fa o pauza de 7-10 zile si reluati cu lingurita. cat are fetita ta?


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#46 2009-06-06 22:44:46

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: diversificarea

samy a scris:

daliana, eu la inceput i-am dat mar copt cu banana, si la cateva zile am pus si cereale...daca 2 sapt v-ati chinuit cu lingurita, mai bine fa o pauza de 7-10 zile si reluati cu lingurita. cat are fetita ta?

face vineri 5 luni, sucul de mar si morcov i-l dau in biberon si il bea, fac suc dintr-un mar si un morcov, ies cam 30-50ml si mai completez cu suc la sticla pt copii, bio, de la kaufland, suc de mere foarte bun, pana fac 150 ml.
La pranz ii dau piure de dovlecei, o bucatica mica de cartof si juma de morcov pasat la blender, la care adaug 3 masuri de lapte si completez cu apa pana la 180 ml, daca nu imi ajunge zeama din supa si papa tot cu biberonul cu tetina mare.
Am zis sa reincerc cu lingurita prin adaugarea bananei, sa pasez cum a zis dr. o rondea de banana cu putin ceai sa vedem daca ia.


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#47 2009-06-09 10:44:09

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: diversificarea

a dat cineva la bebe avocado? fata mea are 7 luni jumate si am tot citit ca f bun pt bebelushi
intr timp i-am dat un pic in amestec cu alte fructe si e ok majoreta

Ultima oara a fost editat de samy (2009-06-09 13:02:12)


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#48 2009-06-14 15:34:23

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: diversificarea

nici nu stiu cum arata avocado, dar am citit ca e bun de bebe
carnea pot sa o introduc in luna a 6-a? inca nu am ajuns la dr ca nu pot momentan, cu lingurita am inceput cu banana, insa nu stie sa inghita si scuipa desi nu ii displace gustul, pireul il dau cu biberonul, la voi cat a durat sa manance din lingurita? eu am incercat 2 sapt si am renuntat, am inceput iar, sa vedem...
iaurtul cand se introduce? la prima tin minte ca la 6 luni manca iaurt


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#49 2009-06-14 15:38:27

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: diversificarea

eu ii dau cu lingurita mar cu biscuit la inceput nu ii place si scoate afara dar mai insist putin si incepe sa manance de fapt nu mesteca ca ii aluneca singur pe gat  banana nu i-am dat pana acum

Offline

 

#50 2009-06-14 23:01:28

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: diversificarea

deliav a scris:

_alexa_ a scris:

eu stiu o mamca de folosea Zuzu. Cel mai slab.

mhm...da am citit ca nu tre sa fie slab...cica tre sa fie integral..am auzit ca Zuzu, Dorna...sunt mai folosite dar lapte integral nu slab

"De retinut! Copiilor pana la 2 ani nu trebuie sa li se dea lapte sarac in grasimi sau degresat. Ei trebuie sa bea laptele integral pentru a creste frumos in continuare. Laptele integral are 4 % grasime, pe cand laptele degresat are intre 1 si 2 % grasime. Nu ii dati copilului lapte degresat daca nu a implinit cel putin 5 ani. 600 ml de lapte pe zi (circa 2 cani jumate) este de ajuns. Laptele reprezinta doar o parte din ceea ce mananca si bea copilul mic, iar in alimentatia sa trebuie sa fie introduse si alte alimente. Este important ca cei mici sa nu manance foarte mult lapte si sa nu mai manance altceva, aceasta constituind cauza diferitelor probleme de sanatate la copiii mici, probleme precum anemia, ca urmare a deficientei de fier. "

lapte?dc nu lapte,branzica,smantanica,oute fierte mai multe?k toate contin vitamine,fier mai ales calciu...
ce mi`a de mirare e faptul k pe vremea mea(22ani) sau a lu barbata`miu(30ani) nu mai erau probleme domle k se imbolnaveste copilul si sotul meu bea direct de la tzatza vacii si iak nu a murit.chiar de multe ori m`am intrebat de unde frate conceptiile astea?
nu judec pe nimeni,doamne fereste,e normal k o mama sa`i de`a copilului ce crede ea k e mai bun dar park prea ne`am intors la 10 de grade...nu??


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#51 2009-06-15 09:39:58

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: diversificarea

Da Raluk, inainte nu se mai stresau sa ne dea ca la carte si uite ca suntem mari si sanatosi.
Eu am crescut cu lapte de vaca de la trei luni, sotul meu cu lapte de capra, fratele meu manca de la 4 luni mar prin razatoare cu biscuiti, ciorba zeama cu paine muiata, a si supt la piept pana la 11 luni pe langa mancare....si e ditamai omul....
Mie una, nu mi se par bune borcanasele cu tot felul de piureuri cumparate din comert, care stau pe rafturi.....si care sigur contin tot felul de conservanti ca altfel nu ar rezista pe raft.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#52 2009-06-15 20:43:42

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: diversificarea

Juli a scris:

Da Raluk, inainte nu se mai stresau sa ne dea ca la carte si uite ca suntem mari si sanatosi.
Eu am crescut cu lapte de vaca de la trei luni, sotul meu cu lapte de capra, fratele meu manca de la 4 luni mar prin razatoare cu biscuiti, ciorba zeama cu paine muiata, a si supt la piept pana la 11 luni pe langa mancare....si e ditamai omul....
Mie una, nu mi se par bune borcanasele cu tot felul de piureuri cumparate din comert, care stau pe rafturi.....si care sigur contin tot felul de conservanti ca altfel nu ar rezista pe raft.

aleluia, nu ma mai simt singura in univers buga


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#53 2009-06-15 23:39:26

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: diversificarea

raluk, tatza vacii de atunci nu era contaminata!!! (ha ha)
mie dr. mi-a zis forget de borcanele, sotul e sceptic, eu poate voi apela in situatii de concediu, nu sunt nici pro si nici contra, dar ii fac in casa
pe vremea noastra nu era HN1 si altele, cred ca ne mai adaptam si noi...


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#54 2009-06-16 11:03:59

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: diversificarea

pai nu tre sa cumparati piure-uri din comert... le puteti face singurele acasa si sigur sunt  mai sanatoase.
ia uitati ce am gasit http://gospodini.blogspot.com/2009/05/p … entru.html

Offline

 

#55 2009-06-17 10:19:17

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: diversificarea

interesant! eu fac tot in casa, fierb un cartof, 2 morcovi si un dovlecel si o ceapa si imi ajung trei zile, le tin in frigider si le fac piure in 3 portii, fara ceapa
la fructe ii dau suc deocamdata, mar cu morcov
astazi mi-a mancat prima data cu lingurita banana cu mar ras!!!!!

Ultima oara a fost editat de daliana (2009-06-17 18:09:25)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#56 2009-06-17 20:18:42

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: diversificarea

am si eu o dilema cam cat tb sa manance mie mi-a mancat o banana nu f mare si odata a mancat un mar cu 4 biscuiti si toata lumea ma bate la cap ca e prea mult eu intelelsesem ca tb sa ii dau pana se satura

si suc  de fructe cam cat sa ii dau

Ultima oara a fost editat de cocoleta (2009-06-17 20:19:24)

Offline

 

#57 2009-06-17 20:24:34

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: diversificarea

daliana a scris:

raluk, tatza vacii de atunci nu era contaminata!!! (ha ha)
mie dr. mi-a zis forget de borcanele, sotul e sceptic, eu poate voi apela in situatii de concediu, nu sunt nici pro si nici contra, dar ii fac in casa
pe vremea noastra nu era HN1 si altele, cred ca ne mai adaptam si noi...

dak ai rude/cunostinte la tara te asigur eu k nu`ti da tie lapte de la tzatza vacii kre e contaminata.boli erau si atunci ce`i drept nu asa multe dar erau...ha ha ha
nu am nimic impotriva pers kre le dau copiilor lor piureuri facute in casa su cumparate doar mi`am spus punctul de vedere si nu cred k am omorat pe careva
Juli,Katami ma bucur k makr voi nu mi`ati luat`o in nume de rau pusspuss


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.