homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diferenta dintre ovare microchistice si polichistice


#1 2009-06-19 15:03:32

alinutza_eu
Membru
Inregistrat: 2009-06-19
Mesaje: 3

Diferenta dintre ovare microchistice si polichistice

Dragelor,

Mi-am facut si eu curaj si timp sa intru in calitate si de user pe acest forum. Va citesc de foarte mult timp, insa acum as vrea sa ma adresez voua si doctoressei cu o intrebare care ma framanta de ceva timp si despre care nu am gasit un raspuns foarte edificator.

Care este diferenta intre ovare microchistice si ovare polichistice? Eu am de mult timp (de aprox 4 ani) ovare microchistice, mama mea a avut de cand se stie. Am avut si o amenoree secundara acum vreo 4 ani (nu stiu daca de aici mi se trage sau daca le-am avut si inainte). Amenoreea mi-a trecut si in ultimii 2-3 ani am avut cicluri relativ regulate, la intervale de 32 de zile aproximativ.

Intrebarea mea este daca ovare microchistice este acelasi lucru cu ovare polichistice sau cu PCOS si mai ales, cum afecteaza aceste ovare microchistice fertilitatea si posibilitatea de a avea un bebe?

Mentionez ca imi tratez aceste ovare si sunt sub atenta observatie a unui medic.

Va multumesc mult de tot in avans pentru lamuriri smile
Toate bune!

Offline

 



#2 2009-07-01 12:44:00

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Diferenta dintre ovare microchistice si polichistice

termenul de ovare microchistice nu desemneaza o afectiune
prezenta microchisturilor pe ovare nu presupune infertilitate
nu e acelasi lucru cu SOPC...
nu mi-e de loc clar ce tratamente faci(existind doar posibilitatea de a pune in repaus ovarul, situatie in care chisturile dispar urmind sa reapara atunci cind ovarul isi reia functia, aceste microchisturi fiind functionale)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2009-07-01 13:07:18

alinutza_eu
Membru
Inregistrat: 2009-06-19
Mesaje: 3

Re: Diferenta dintre ovare microchistice si polichistice

Doctoressa multumesc tare mult pentru raspuns!

Eu am aceasta afectiune de mai mult timp, si am urmat un tratament cu Diane35 aprox. 2 ani, urmat de un tratament homeopat pe baza de Zmeur, Branca ursului, Cretisoara si Coada Soricelului. Dupa acest tratament, mi-a revenit menstruatia si s-a pastrat relativ regulata- la aprox. 31-32 de zile.
Insa acum 2 luni am fost din nou la echo si in afara de microchisturi (pe care le aveam si inainte), s-au vazut ovarele usor marite. Ca sa iti faci o idee, pe ovarul drept cel mai mare chist folicular e de 7 mm si pe stangul cel mai mare cel mai mare chist e de 15 mm. Am constatat in ultima vreme un ciclu mai lung (de la 31-32 de zile, s-a dus si la 40 - asta in ultimele 3 luni). Banuiesc ca este din cauza ca aceste chistulete au mai crescut si s-au marit si ovarele un pic.
Acum arata cam asa: Ovar drept de 41/ 25 mm si Ovar stang de 42/44. M-a pus medicul pe ac pt 2 luni (karissa) si anti-inflamatoare Tratul & Flamexin, urmand a face un nou control in iulie.
Ce parere ai, presupunerea mea ca ciclul s-a lungit din cauza ca s-au marit ovarele, este corecta?

Multumesc mult!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.