homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Zbor cu avionul- pentru doctoressa


#1 2009-07-02 09:49:05

Neraida
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 49

Zbor cu avionul- pentru doctoressa

Buna dimineata, doamna doctor! Imi cer scuze, dar tare as avea nevoie de o lamurire. Eu ma aflu in Germania, la Berlin, impreuna cu sotul meu care va avea un contract aici pana in decembrie si am ramas insarcinata. Sarcina are 5 saptamani si ieri am fost la ginecolog aici, mi s-a facut prima eco, s-a vazut sacul gestational plasat corect in uter, s-a vazut sacul Yoke, deci totul e normal. Acum, cand am intrebat ginecoloaga daca pot sa zbor inapoi in tara peste 2 saptamani si jumatate, mi-a spus ca nu, si asta pentru ca radiatiile ar putea cauza malformatii congenitale copilului. Acum, de ieri, si eu si sotul meu suntem in continua fierbere, pentru ca daca  ne intoarcem cu trenul facem 30 de ore pe drum si schimbam de vreo 3-4 ori. Zborul este scurt, mai putin de 2 ore si nu se zboara peste 10000 de metri, stiu pentru am facut naveta saptamanal pana acum 2 luni. Noi trebuie sa ne intoarcem, pentru ca avem de rezolvat niste probleme urgente la banca si nu avem alta solutie. ce ma sfatuiti? Va multumesc din suflet!

P.S. Daca mai sunt fete in situatia asta si care au discutat cu medicii, as vrea sa stiu ce vi s-a spus. Multumesc inca o data.

Offline

 



#2 2009-07-02 13:13:16

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Zbor cu avionul- pentru doctoressa

neraida i am lasat linkul doctoressei si mut topicul tau la mamici pt mai multe informatii...multa sanatate la amandoi smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#3 2009-07-02 13:47:24

Neraida
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 49

Re: Zbor cu avionul- pentru doctoressa

Multumesc din suflet, crys_ty_na. Sincer, de ieri sunt faorte stressata, iar azi am avut si vreo doua reprize de plans! Nu vreau sa pierd copilul asta! Si 30 de ore cu trenul... Sunt disperata!

Offline

 

#4 2009-07-03 09:44:34

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Zbor cu avionul- pentru doctoressa

eu am calatorit cu avionul pana in luna a 6-a . :wow:despre ce radiatii vorbim? stai linistita, ca mai degraba e aiurea sa te zgaltai 30 de ore....


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#5 2009-07-03 11:25:03

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Zbor cu avionul- pentru doctoressa

e vorba de radiatiile din aeroport, de la checking. asa i-au spus medicii verisoarei mele si nu au lasat-o sa plece cu avionul.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-07-03 11:32:18

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Zbor cu avionul- pentru doctoressa

Si au am calatorit cu avionul, dar nustiu exact in ce luna.... oricum deja mi se vedea burtica... cred ca pe la vreo 5 luni... cam asa...
Nu stiu ce sa zic...


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#7 2009-07-03 11:54:29

Neraida
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 49

Re: Zbor cu avionul- pentru doctoressa

Fetelor, va multumesc din tot sufletul!!!!!!Desi nu ma cunoasteti, va simt tare aproape! nocry Ieri am rezolvat-o si am amanat calatoria pana la 14 saptamani de sarcina. Adica pana peste fix 9 saptamani. Asta, asa, ca sa-mi iasa si mie din cap chestia cu radiatiile si cu pierdutul sarcinii. Trimestrul II este unanim declarat ca sigur. Pana si ginecoloaga din Germania a spus ca e mai ok atunci (si daca a reusit sa spuna ea asta...). E posibil sa nu se fi intamplat nimic, dar stiti cum e, cand ti-e frica, atunci ti se intampla! Aici e posibil sa fie super precauti, ea spunandu-mi ca in primul trimestru embrionul este extraordinar de vulnerabil, el nefiind foarte bine "ancorat" de uter, plus ca orice fluctuatie energetica sau de presiune ii poate dauna. Va multumesc inca o data si sa va dea Dumnezeu sanatate!

Offline

 

#8 2009-07-03 12:13:58

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Zbor cu avionul- pentru doctoressa

Bine ca ai rezolvat! Sarcina usoara!  puss

Offline

 

#9 2009-07-03 15:02:37

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Zbor cu avionul- pentru doctoressa

nu exista radiatii la cheking, si hai sa ne imaginam mii de copii radiati si malformatiode la faptul ca mamele lor au calatorit cu avionul. sunt idei invechite de la sisteme  de supraveghere invechite


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#10 2009-07-03 16:57:46

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Zbor cu avionul- pentru doctoressa

Nu stiu daca exista sau nu, dar asta a fost explicatia a doi medici foarte buni pentru verisoara mea, au insistat sa astepte sa treaca trim. 1.
Daca se iradiaza, medicii intrerup sarcina, nu avem cum sa vedem foarte multi copiii cu malformatii, dar sunt f multe sarcini intrerupte pe motivul asta.

Offline

 

#11 2009-07-04 18:05:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Zbor cu avionul- pentru doctoressa

Neraida a scris:

Buna dimineata, doamna doctor! Imi cer scuze, dar tare as avea nevoie de o lamurire. Eu ma aflu in Germania, la Berlin, impreuna cu sotul meu care va avea un contract aici pana in decembrie si am ramas insarcinata. Sarcina are 5 saptamani si ieri am fost la ginecolog aici, mi s-a facut prima eco, s-a vazut sacul gestational plasat corect in uter, s-a vazut sacul Yoke, deci totul e normal. Acum, cand am intrebat ginecoloaga daca pot sa zbor inapoi in tara peste 2 saptamani si jumatate, mi-a spus ca nu, si asta pentru ca radiatiile ar putea cauza malformatii congenitale copilului. Acum, de ieri, si eu si sotul meu suntem in continua fierbere, pentru ca daca  ne intoarcem cu trenul facem 30 de ore pe drum si schimbam de vreo 3-4 ori. Zborul este scurt, mai putin de 2 ore si nu se zboara peste 10000 de metri, stiu pentru am facut naveta saptamanal pana acum 2 luni. Noi trebuie sa ne intoarcem, pentru ca avem de rezolvat niste probleme urgente la banca si nu avem alta solutie. ce ma sfatuiti? Va multumesc din suflet!

P.S. Daca mai sunt fete in situatia asta si care au discutat cu medicii, as vrea sa stiu ce vi s-a spus. Multumesc inca o data.

sincer nu am suficiente cunostinte pentru a iti da un raspuns avizat...
tot ce pot sa zic e sa mai intrebi un doctor sau sa ceri lamuriri suplimentare(sunt totusi multe femei insarcinate care zboara cu avionul, gindesc eu ca restrictia e doar temporara eventual)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2009-07-05 18:47:17

Neraida
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 49

Re: Zbor cu avionul- pentru doctoressa

In primul rand, va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am consultat un alt medic aici in Germania si raspunsul a fost acelasi. NU in primul trimestru. In trimestrul II nu mai sunt probleme. In ceea ce priveste radiatiile, ele nu se refereau la cele de la check-in, intrucat acolo exista doar detectoare de metale, ci la cele la care este supus avionul si inclusiv pasagerii la 10 000 de metri altitudine. Oricum, zborurile europene, nu se compara cu cele transatlantice care, din cate stiu eu, pot depasi 17 000 de metri, dar se pare ca in Germania vor sa sufle si in iaurt. Acuma, stiti cum e, daca se intampla ceva, ramai cu trauma gestului pe care il puteai evita. Desi, nenorociri se intampla oriunde si oricum. Va multumesc inca o data si un sfarsit de saptamana frumos!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.