homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Laptele matern.....mai bun!


#1 2008-09-07 19:16:30

maria tereza
New member
Inregistrat: 2008-08-07
Mesaje: 10

laptele matern.....mai bun!

salut!Este vreo mamica cu mai multi copii pe aici?ma gandeam ca poate ma incurajeaza si pemine cineva!Sunt mamica a trei copii si il astept pe al patrulea!Nu am avut suficient lapte la san sa imi alaptez copii si cum era de asteptat ,m-am chinuit cu biberonul:cry:!Dar acum,la sarcina asta,ma dor sanii(la celelalte nu m-au durut)!Poate cineva sa imi spuna daca sunt sanse sa imi alaptez puiul mai mult timp?Primulcopil l-am alaptat 3 luni,urmatorul 2 luni iar ultimul 1luna si jumatate!A fost bun laptele,copii cresteau in greutate,dar din ce in ce mai putin!multumesc anticipat

Offline

 



#2 2008-09-07 20:10:24

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: laptele matern.....mai bun!

productias de lapte nu tine de marimea sanilor, colostru in sarcina, dureri de sani etc. nu prea ai ce face dacat galactogil la greu, ceaiuri de stimulare, tot ce gasesti pe piata. oricum totul tine de voia Celui de Sus smile relaxaza-te puss


mami de minuni hjarta

Offline

 

#3 2009-07-13 10:12:53

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: laptele matern.....mai bun!

fetelor am si eu o intrebare smile fratele meu a fost alaptat de mama pana la 3 luni si de pe la 3 pana la 7 ani a tinut-o din infectie in infectie in gat pana cand i s-au scos amigdalele si situatia s-a mai ameliorat dar tot avea pb...pe mine mama nu m-a alaptat deloc, numa milumil si culmea nu am avut nicio problema de imunitate!nu am facut nici macar un antigripal in viata mea pe cand fratele meu face in fiecare an si ingeneral degeaba ...mancam turturi, umblam destul de dezbracata, cand toti copii erau raciti eu nu raceam...mancarea si vitaminele au fost cam aceleasi si la mine si la fratele meu..date de doctor desigur... eu am proble doar cu stomacul dar asta pt k am avut o enterocolita urata, din care daca nu aveam organismul asa rezistent nu scapam asa usor... buuuun ... eu sincer tind acum sa cred ca Milumil este mai bun decat laptele matern smile voi ce spuneti de pb mea?


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#4 2009-07-13 10:32:19

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: laptele matern.....mai bun!

eu nu sunt de acord.
e clar ca laptele matern are beneficiile lui, care nu pot fi inlocuite de niciun lapte praf. si eu am crescut cu lapte de vaca de la 3 luni, ca asa era pe vremea aia si n-am nicio problema. am fost racita, am mai fost si internata, dar din cu totul si cu totul alte motive. fratele tau probabil asa a fost el mai bolnavicios si asta e. oameni si oameni, organisme si organisme.
eu insa cred ca laptele matern e cel mai bun lapte pt nou-nascuti. bineinteles, daca nu exista laptic la mamica, asta e, nu e nimeni vinovat si slava domnului, ca sunt destule alternative in ziua de azi.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#5 2009-07-13 12:09:30

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: laptele matern.....mai bun!

da la asta ma gandeam si eu smile totusi exista ceva analize nush, sa se vada daca laptele mamei este cu adevarat in parametrii normali? ma refer, poate ca nu a fost bun laptele, poate nu a avut substante nutritive suficiente... iertati-mi intrebarile poate idioate big_smile dar imi place sa fiu informata cu astfel de lucruri


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-07-13 12:23:15

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: laptele matern.....mai bun!

nu stiu daca exista analize si chestii din astea.
stiu ca se urmareste daca ia bebe corect in greutate, cat timp suge si consistenta laptelui...


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#7 2009-07-13 12:39:39

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: laptele matern.....mai bun!

Vin si eu cu intrebari despre laptele matern: este pe forum vreo mamica care-mi poate spune cam cati ml de lapte se pot scoate din sani cu pompa?
TEORETIC daca nu resesc sa scot cu pompa decat 5 ml inseamna ca nu am lapte? Primul meu copil urla non stop si nu lua bine in greutate...stau si ma gandesc ca poate nu am avut eu lapte bang
cam cati ml trebuie sa suga un nou nascut la o masa ? dar la o luna ?


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#8 2009-07-13 14:54:53

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: laptele matern.....mai bun!

nu este prima poveste pe care o aud, cand un copil alaptat natural este mult mai bolnavicios decat unu hranit cu lapte praf. Si niciodata n-am auzit invers.
Probabil, odata cu celelalte proprietati ale laptelui matern se transmit si stafilococi sau virusi. Nu stiu ce sa zic, dar nu cred in coincidente. Copilului meu i-am dat san vreo doua saptamani dupa care lapte praf. Din momentul cand l-am trecut pe forumula a dormit super bine, in special noaptea. Si nu s-a imbolnavit niciodata. Nici macar un hapciu, decat seara dupa baita. Toata familia am fost gripata, numai el nu a avut nici macar cel mai mic simptom de raceala. Ne imaginam ca este o minune ca el a scapat, dar uite ca in continuare el nu a avut nici o problema. Decat o singura data s-a constipat big_smile
Eu de asemenea am fost hranita cu lapte praf de la 3 luni si am un organism robust. Fratele meu a fost alaptat indelung si e super bonavicios si acum. Or fi coincidente smile dar nu prea cred

lili: bebelusul meu papa in primele zile cam 20 ml la masa, din 2 in 2 ore de ma dispera. Doctorita spunea ca papa ok.
in general se urmareste cat ia in greutate bebelusul. nu am auzit sa se faca o analiza a laptelui. Mi se pare cam anapoda, ca nu suntem vaci. Daca nu ia destul in greutate, sau nu se satura, ii dai completare formula si cu asta basta.
Eu dupa cateva zile de la nastere am scos si 300ml dintr-un san. Erau pietroi. Sper sa nu patiti ca mine
Waw lili ce-a trecut timpul.... big_smile

Ultima oara a fost editat de _alexa_ (2009-07-13 15:01:34)


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#9 2009-07-13 15:01:09

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: laptele matern.....mai bun!

alexa, stiu si eu un copil care a fost hranit exclusiv cu formula-adica nu a primit san deloc, ca mai trz a primit si diversificat si care e extrem de bolnavicios...
si vara-mea, care pana la 9 luni doar a supt!!!! are acum 14 ani si in afara de niste raceli, altceva n-a avut...
eu zic ca de alti factori depind treburile astea.
de ex, cred ca mai mult conteaza daca nu cumva in super-cocolosesti-adica super imbrcat, niciodata in vreun pic de curent, mereu ultra spalat pe maini, etc...eu nu sunt de acord cu astea...
copilul trebe lasat sa se dezvolte, sa isi intareasca sistemul imunitar. nu zic sa ii dam sa manance pamant cu lingura ca sa ii intarim, dar nici prea tinuti in puf nu e bine...


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#10 2009-07-13 15:07:09

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: laptele matern.....mai bun!

probabil poke. oricum nu este o regula... daca poti sa alaptezi, fa-o! daca nu, exista alternative smile. Am va femei care s-au chinuit ingrozitor de mult cu alaptatul de frica ca nu cumva sa iasa copiii niste sensibili. Si degeaba.
bebe meu din luna februarie n-a mai purtat caciulita in cap absolut deloc, decat cateva minute dupa baie pana i se regla temperatura corpului, si nu i-am mai fiert biberoanele si tetinele de pe la 4 luni.
Acum misuna singurel prin sufragerie. Singura conditie care am pus-o tuturor: spalat pe maini dupa ce-au venit de afara daca vor sa puna mana pe bebe. A cam fost epidemie de dizenterie in zona... si d-aia


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#11 2009-07-13 15:09:22

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: laptele matern.....mai bun!

asta ziceam si eu alexa....
ete na...o sa las copilul sa moara de foame daca eu am 3 picaturi de lapte, ca ce?
important e sa ia in greutate, sa se dezvolte, sa fie vesel, etc...zic eu ca dupa asta iti dai seama daca e ok sau nu.
daca e bolnavicios sau nu...cred ca sunt mult mai multi factori care influenteaza...


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#12 2009-07-13 17:14:34

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: laptele matern.....mai bun!

_alexa_ a scris:

Eu dupa cateva zile de la nastere am scos si 300ml dintr-un san. Erau pietroi. Sper sa nu patiti ca mine
Waw lili ce-a trecut timpul.... big_smile

Mama, mama... pai inseamna ca intr-adevar copilul meu urla de foame saracu...ca eu cu pompa nu reuseam sa scot decat cativa ml...cu greu... si totusi copilul tragea din san.
Teoretic daca sanul e gol, nu ar trebui sa-i dea drumul, sa nu suga?
A mea a luat in greutate 750gr cu tot cu scaderea fiziologica (de la 3800 a scazut la 3500 si apoi a crescut la 4250... e normal? Si asa de mult plangea...saraca... nu i-am dat deloc lapte praf...)
Asta ma streseaza cel mai tare -ALAPTATUL - mai am cateva zile pana nasc si nu vreau sa repet greseliledin trecut...


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#13 2009-07-13 18:18:52

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: laptele matern.....mai bun!

offtopic
alexa puss pe unde ne-ai umblat? smile

Offline

 

#14 2009-07-14 20:49:44

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: laptele matern.....mai bun!

_alexa_ a scris:

probabil poke. oricum nu este o regula... daca poti sa alaptezi, fa-o! daca nu, exista alternative smile. Am va femei care s-au chinuit ingrozitor de mult cu alaptatul de frica ca nu cumva sa iasa copiii niste sensibili. Si degeaba.
bebe meu din luna februarie n-a mai purtat caciulita in cap absolut deloc, decat cateva minute dupa baie pana i se regla temperatura corpului, si nu i-am mai fiert biberoanele si tetinele de pe la 4 luni.
Acum misuna singurel prin sufragerie. Singura conditie care am pus-o tuturor: spalat pe maini dupa ce-au venit de afara daca vor sa puna mana pe bebe. A cam fost epidemie de dizenterie in zona... si d-aia

subscriu intru totul ,alexa.A,eu le mai  si interziceam celor care erau raciti sa intre la ea in camera.
Lili,eu zic ca a luat bine(parca intre 750 si 1000 de grame/luna trebuie sa ia copilul in primele luni).Eu nici nu mai stiu cat manca  in primele luni,dar tin minte ca scoteam si cate 400-500 ml de lapte,cu pompa.Era lapte ca luam prafuri si pastile pentru stimularea lactatiei,si ajunsesem sa beau 4-5 litri de apa pe zi,plus un litru de lapte,dar copilul nu voia la san ,ca se obisnuise la biberon.Daca nu mai luam prafuri si pastile nu mai era lapte....dar pediatra nu ma lasa sa o trec pe lapte praf,ca ii mersese bine cu lapte de la san.Era un mare stres cand vedeam ca se apropie ora sa manance,iar eu nu reuseam sa scot pic de lapte,si plangeam....asa ca de la 4 luni am trecut-o pe Milumi.Nu zic ca laptele de mama nu e bun,dar daca nu e,exista inlocuitori.Nu trebuie sa te simti vinovata daca nu poti alapta.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#15 2009-07-14 21:43:53

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: laptele matern.....mai bun!

pokemon a scris:

alexa, stiu si eu un copil care a fost hranit exclusiv cu formula-adica nu a primit san deloc, ca mai trz a primit si diversificat si care e extrem de bolnavicios...
si vara-mea, care pana la 9 luni doar a supt!!!! are acum 14 ani si in afara de niste raceli, altceva n-a avut...
eu zic ca de alti factori depind treburile astea.
de ex, cred ca mai mult conteaza daca nu cumva in super-cocolosesti-adica super imbrcat, niciodata in vreun pic de curent, mereu ultra spalat pe maini, etc...eu nu sunt de acord cu astea...
copilul trebe lasat sa se dezvolte, sa isi intareasca sistemul imunitar. nu zic sa ii dam sa manance pamant cu lingura ca sa ii intarim, dar nici prea tinuti in puf nu e bine...

si eu sunt de acord cu tine... la ultima parte ma refer smile de asta ma si bucur ca nasc iarna... pt ca, vrand nevrand, n-am sa pot fi o nebuna care sa-si scoata copchilu' in vant, ploaie sau soare lol

cat despre partea cu alaptatul... mie mamica mi-a dat tzatza pana la... 2 ani  visslar  angel si uite ca am ajuns fumeie zdravana (mai ales la buci sad ), n-am stiut ce e aia spital, prima internare din viata mea va fi cand nasc big_smile in afara de un oreion nici bolile copilariei nu s-au prins de mine.

acu normal... alaptezi daca ai de unde. daca nu... asta e. dar daca ai de unde, e pacat sa-i refuzi lui bebe o binemeritata portie de imunitate smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#16 2009-07-16 20:23:06

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: laptele matern.....mai bun!

am gasit ceva interesant
Plan alimentatie de la inceputul diversificarii pana la un an


Catinca a fost un copil mancacios din ziua 1?ca atare, la 3 luni ea avea greutatea si lungimea unui copil de 5 luni. Desi in zilele noastre cartile, pediatrii si toate forurile pediatrice spun ca nu este bine sa incepi diversificarea la un copil mai devreme de varsta de 6 luni (la cei hraniti cu formula!) si mai devreme de 1 an (la cei alaptati), mie pediatrul mi-a explicat ca fata mea, alaptata mixt pana la 2 luni si jumtate si cu formula de atunci incolo,) are dezvoltarea unui copil mai mare si deci si necesitatile acestuia. Ca atare, noi am inceput diversificarea la 4 luni fara doua saptamani. Iata cum au evoluat lucrurile:
Primul pas:

1. Se introduc : mar, portocala sau mandarina (mai rar ca sunt acide si de evitat la bebelusii care regurgiteaza des) si morcov sub forma de suc (facute la robot de suc de fructe)

- intai se introduc sub forma de suc care se da CU LINGURITA. Scriu cu majuscule pentru ca este extrem de important sa obisnuiesti un bebe, oricat de greu ti-ar fi tie, sa pape cu lingurita. In biberon e mai simplu ? le trantesti acolo si gata?papa, dar mai tarziu vei regreta pentru ca bebele va ajunge sa nu stie sa inghita, sa mestece etc.

-  fructele sau morcovul se introduc pe rand, una cate una si se dau gradat: in prima zi o lingurita de morcov, a doua zi, doua pana se ajunge la 5 lingurite. Atunci se introduce marul (tot cate o lingurita), in acelasi sistem, pana ajungi la 5 lingurite. Zeama de mar se combina cu zeama de morcov. La a cincea lingurita de mar se introduce mandarina sau portocala (de preferat mandarina ca produce mai putine eriteme fesiere) sau, in locul lor banana.

- Dupa ce s-a ajuns la cate 5 lingurite din fiecare marul si morcovul se vor da sub forma de pulpa (rase fin pe razatoarea de sticla). Se amesteca cu sucurile si se da cu lingurita. Se creste portia pana se ajunge la 50 ml de fructe si morcov pe zi. Eu i-am scos Catincai morcovul pentru ca nu-i placea in momentul in care am inceput crema de legume.

- Fructele nu inlocuiesc o masa. Ele se dau cam la doua ore dupa prima masa de lapte de dimineata.

- Daca nu refuza sa manance fructele mie mi-a zis pediatrul sa-i pun cateva granule de zahar vanilat in ele si a functionat.

Inceperea diversificarii cu fructe prezinta un risc ? acela ca bebe poate refuza legumele atunci cand le vei itroduce in alimentatie?.de aceea foarte multi incep intai cu morcovul. Fructele sunt mai dulci si din aceasta cauza sunt preferate.



La 4 luni:

Crema de legume -  la inceput se fierb cate o feliuta din urmatoarele: morcov, cartof, dovlecel, telina si radacina de patrunjel si o feliuta foarte subtire de ceapa. Unul sau mai multe ingrediente s-ar putea sa nu-i placa, dar asta vei vedea pe parcurs?si vei pute constata ce nu-i place prin eliminarea lor?

- Se fierb bine (se pun si cateva granule de sare) si se baga la mixer (fara ceapa) pana se fac pasta (se adauga si putina apa din cea in care au fiert ca sa nu fie prea groasa). SE DAU CU LINGURITA!

- Se incepe cu o lingurita si se creste in fiecare zi cu cate doua lingurite. Supa crema se da la pranz si se completeaza imediat dupa aceea cu lapte. In timp, cam 2 saptamani, supa va deveni o masa de sine statatoare care va inlocui o masa de lapte. Un copil de 4 luni si jumatate-cinci trebuie sa manance cam 100-150ml de supa crema (un castronel micut).

- Pe la 4 luni si jumatate poti introduce si o felie de ardei gras verde sau rosu (tot fiarta)

- La inceput este bine ca aceasta crema sa nu fie foarte groasa pentru ca la aceasta varsta nu prea stiu sa inghita si de aceea e bine s-o subtiezi, nu foarte tare, cu apa din apa de la fiert. Pe masura ce trece timpul o faci mai groasa.

- Multa grija  la mixare?nu trebuie sa ramana bucatele intregi de legume?e bine sa folosesti un blender vertical din acela care paseaza si legume si fructe si carne.

La aceasta varsta este bine sa combini apa sau ceaiul cu zeama de mandarina (cam 2 feliute la un biberon) si lamie (una- doua picaturi la un biberon)?foarte multi pediatri sustin faptul ca mandarina si lamaia sunt foarte acide pentru stomacelul unui bebelus?pe de alta parte nu neaga aportul lor de vitamine?depinde foarte tare de toleranta copilului la ele?a mea si in ziua de azi mananca lamaia cu mare pofta?si i-a placut de la bun inceput. Tot la aceasta varsta i-am dat para, piersica si nectarine.

La 4 luni si jumatate- 5

Cam acum se introduc cerealele. In unele tari, chiar si la noi, cerealele sunt recomandate ca fiind primele introduse in diversificarea alimentatiei copilului?acest lucru se intampla la copii subponderali sau la copii care nu se alimenteaza corespunzator cu lapte (si atunci se adauga cate o masura de cereale in biberonul cu lapte). Un alt motiv este acela ca, in general, cerealele sunt foarte bine tolerate de burtica micutilor. La copiii normali din punct de vedere al greutatii, majoritatea pediatrilor recomanda inceperea diversificarii cu fructe sau legume.

Mie mi s-a recomandat sa iau cereale cu fructe (folosesc cerealele de la Humana ? cereale cu banana, cereale cu mar si maracuja si cereale cu vanilie). Toate aceste cereale au si lapte inclus. Cele de la Nestle nu au si atunci mai trebuie bagata o masa de lapte  sau combinate cu lapte ceea ce e cam greu (dar ele sunt foarte eficiente pentru mamele care inca alapteaza). Cerealele se incep exact ca celelalte ? cate o lingurita, dar eu am inceput cu una si a doua zi i-am dat 50 ml pentru ca ii plac foarte tare.Cerealele vor inlocui o masa de lapte ceea ce inseamna ca trebuie sa ajunga sa manace in jur de 150 ml (CU LINGURITA). Pana ajungi la 150ml completezi cu lapte dupa  ?masa? de cereale.

La 5 luni

Mesele arata asa ? aproximativ la 4 ore.

- masa de lapte

- gustare fructe

- masa de crema legume (eventual completata cu lapte daca nu se satura)

- cereale

- masa de lapte

La 5 luni in masa de fructe se introduce branza de vaci- se amesteca bine si se paseaza cu furculita pana devine pasta impreuna cu fructele.

Branza de vaci se face astfel:

- se pune lapte la fiert ? lapte la punga nu la cutie (pentru ca ala la cutie nu se branzeste). Cand a fiert laptele, cat inca este pe foc se pun in el 8 pastile de calciu lactic pisate in el- se mai tine pe foc 30 secunde si-l vezi ca incepe sa se branzeazsca. Se ia de pe foc si cu o lingura cu gaurele se strange branza care se pune la scurs intr-un tifon steril. Nu se da din branza aia mai mult de 3 zile.

5 luni si jumatate

I-am introdus Catincai carnea ? cu mentiunea ca trebuie intrebat pediatrul- Catinca avea greutatea unui copil de 8 luni asa ca trebuia. I-am introdus pui si vaca, alternativ, dar am inceput cu puiul- tot cu cate o lingurita, nu mai mult de trei-patru lingurite pana in jurul varstei de 7-8 luni.

Pediatrii recomanda  sa se inceapa cu  piept de pui fiert sau si mai bine cu gaina. Gaina este ideala (desi poate parea ciudat, dar este mai putin incarcata de toxine). Cum insa foarte putini dintre noi avem norocul sa avem acces la gaini de tara?incepem cu puiul. Eu i-am cumparat intotdeauna pui refrigerat (asa-zisul pui proaspat) si nu congelat. La fel si in cazul carnii de vaca (se da vaca si nu vitel- ca are mai multe toxine) fiarta.

Carnea se fierbe in mod normal separat de legume (se spune ca si in cazul supei este bine sa arunci prima apa de la carne si de abia dupa aceea sa adaugi legumele). Se pune la mixer impreuna cu legumele pana se face pasta.

5 luni si jumatate

Se introduce si iaurt (4 pediatri diferiti mi-au zis nu-i dau niciodata danone). Eu ii dau Tnuva simplu. Nu se da iaurt cu fructe din acela care se gaseste in magazin?decat mai tarziu si atunci se da iaurt cu fructe special pentru bebei (humana, nestle)- copilul meu are 1 an si 8 si nici pana acum nu i-am dat iaurt cu fructe din comert- prefer sa-i pun eu fructe in el sau sa-i dau din aceala de la humana . Iaurtul simplu se da in masa de fructe amestecat cu branzica de vaci si fructe. Eu ii mai dadeam uneori o gustare (cateva lingurite) intre masa de legume si cereale.

Tot la aceasta varsta mi s-a zis sa-i bag piure de cartofi, spanac, supa de pui cu galuste si perisoare (in locul mesei de legume, ca alternative) .  De la aceasta varsta incolo nu i-a lipsit niciodata patrunjelul din supe ciorbe si mancare, mararul?

La 6 luni

Catinca manca: pui cu sos alb, pui cu sos de rosii proaspete, ou(galbenus), iaurtul (gustare de dupa-amiaza) ? un iaurt mic Tnuva.

La aceasta varsta am inceput sa-i pun in mancare usturoi si ceapa (fierte) pe care i le-am si dat sa le manance  (pana atunci le puneam doar pentru gust)

Cam pe la aceasta varsta am inceput sa-i dau paine (in ciuda faptului ca are gluten), cantitati mici?de altfel asa a invatat sa mestece bucati mai mari si am trecut de la etapa pasat la etapa bucatele. La inceput a mancat paiine facuta in casa de mama sau socrul meu (au masini de facut paiine)?mai tarziu am inceput sa-i dau chifle de la Kaufland sau Billa?pentru ca alea-i plac. Ulterior am introdus si covrigii de Buzau?pentru ca erau tari, molfaia la ei, o ajutau la dintiosori si nici nu aveam teama ca s-ar putea ineca cu ei (nu avea puetrea sa muste efectiv din ei).

de la 8 luni ? Paste amestecate cu legume fierte gen budincuta, cu carnita tocata de mine, cu branzica de vaci. De asemenea i-am dat pepene rosu (galben mi s-a recomandat sa astept pana pe la 10 luni) , cirese si smantana (folosita in mancare!)



de la 9 luni ? Cascaval de vaca (nu oaie) - il adora si in ziua de azi (nu lipseste de la micul dejun).  Am incercat sa aleg cascaval moale de la firme mari, cunoscute. Tot acum am inceput sa-i dau avocado?desi puteam sa i-l dau de la 5 luni (este unul din cele mai bine acceptate la inceput de diversificare).

de la 10 luni ? fasole verde, mazare, ardei umpluti, brocolli

de la 11 luni ? Chiftelute coapte si crochete de legume coapte

de la 1 an

Peste- cu pestele asta iar este iar o istorie intrega si foarte controversata. Pana acum cativa ani se recomanda introducerea pestelui in jurul varstei de 7 luni?multi pediatri recomanda in continuare acest lucru (am auzit chiar si varianta care sincer, mi se pare chiar exagerata ca pestele sa fie prima ?carne? introdusa in alimentatie ? inainte de pui sau vita!). Mie, pediatrul mi-a explicat foarte clar ca ultimele studii facute la nivel mondial au demonstrat ca rata de alergii la peste a crescut ingrijorator in ultimii 5 ani si mi-a recomandat sa astept pana la un an?ceea ce am si facut. Eu i-am dat Pangasius, un alt peste controversat, dar care din multe puncte de vedere se incadreaza in recomandarile pediatrilor (e slab, usor digerabil, foarte bine acceptat de copii pentru ca nu are gust aparte!).



Tot incapand cu varsta de un an i-am introdus ou cu albus (ii dadeam doar galbenus o data pe saptamana acum mananca un ou fiert o data pe saptamana+ ce pun in mancare ?si nu ma sfiesc sa-i pun!), ceapa inabusita cu apa (deci calita cateva secunde si apoi inabusita cu apa), budinci dulci (cu putin zahar ? gen Budinca de lamie, de mandarina, de mar), branza preparata la cuptor (mi s-a recomandat sa astept cel putin pana la un an si 6 luni pana sa-i dau branza neprocesata si pana la 2 ani pana sa-i dau branza de oaie).

I-am introdus vegeta de casa (facuta de mama mea!) ? si cu asta vom merge multa vreme de acum inainte pentru ca nu am de gand sa-i dau nimic de la ?plic?, i-am dat cartof dulce.

de la un an si 3 luni -

I-am dat cozonac , am inceput sa strecor cate putina faina in mancare ( ca sa leg de exemplu sosurile), i-am marit doza de sare din mancare (pana in acest moment doza era infima?pentru gustul nostru de adulti nici nu exista ? era la nivelul de cateva granule?).

I-am dat dulceata  facuta in casa (de piersici) si miere

1 an si 5 luni

A mancat pentru prima data in viata ei ceva prajit?o chiftea de pui furata de la taica-su din farfurie si un cartof prajit! Ar fi mancat o farfurie intreaga?

Chiftele i-am facut in general coapte la cuptor .

I-am dat prima data pasta de rosii din borcan (pana atunci am gatit numai cu rosii proaspete bagate la blender).

1 an si 7 luni

I-am dat praz, masline desarate negre, leurda, ceapa verde cruda (a furat-o din farfurie si i-a placut!), salata verde (i-am facut ciorbita de salata)



Nu ii dau NICIODATA copilului meu: pufuleti (despre acestia voi scrie la un moment dat un subiect separat) , mezeluri, cremvursti (cea mai nociva mancare existenta pe acest pamant!), prajeli, rantasuri, afumaturi, muraturi, iaurt cu fructe de pe piata, vegeta, condimente de la pachet, ciocolata, bomboane, prajituri.

Pana la 1 an si 8 luni Catinca nu a mancat (desi multi medici le recomanda la varste mai mici!):

vinete- aport vitaminic si energetic lipsit de importanta+ greu digerabile, ciuperci - grele pentru stomac, greu digerabile, capsuni, fragi, mure, zmeura (sau preparate din acestea gen gemuri si dulceata) - alergice, interzise pana la varsta de 2 ani, kiwi- indicat dupa 6 luni, dar anturajul de bebei in care ma invart mi-a demonstrat un potential alergic foarte mare al acestuia, fasole boabe -interzisa pana la 3 ani, greu digerabila, provoaca gaze si crampe, branza de oaie, urzici ? potential alergic, recomandate dupa 3 ani, stevie (dupa un an).

NICIODATA  nu am cantarit mancarea copilului (in afara de lapte care, inevitabil era in biberon cu gradatie!). Mi s-a atras atentia de mai multe ori, de catre mai multi pediatri ca un astfel de obicei (cantaritul mancarii) dezvolta niste obsesii de neinachipuit?ajungi sa te panichezi de fiecare data cand copilul mananca mai putin sau sa-l indopi etc.. Copilul nu este robot..mananca cat are  nevoie ?are curbe de crestere, are toane, are zile bune, zile proaste, zile in care-l dor gingiile din cauza dintilor, zile cand vrea lapte sau cand nu vrea lapte?echilibrul si intelegerea sunt cele mai importante.

In acest moment fata mea are 1 an si 8 luni?si mananca astfel:

Lapte dimineata si seara ? dimineata la 9-9.30 in jur de 200-250ml lapte, seara, dupa chef, intre 90-180ml?cam putin dupa normele indicate de medici, dar nu ma ingrijorez pentru ca avem aport de lactate suficient pe timpul zilei.

Micul dejun (in jur de 10.30-11.00) compus din: cascaval(2 feliute), fructe (in general banana si mar- o banana medie si jumatate de mar), un pahar (din ala de copii) de suc de mandarina sau portocala, ou  fiert (o data pe saptamana), branzica Philadelphia (pe paiine) ? in loc de cascaval, de doua ori pe saptamana duceata sau miere.

Pranzul ? un castronel de supa estimez in jur de 150g, felul doi (o farfurie- cam o treime din portia unui adult care mananca cumpatat). Mananca intotdeauna felul doi primul si supa sau ciorba la final?pentru ca altfel isi umfla burtica cu ciorba si nu mai papa.

Gustare in jurul orel 18 ? un iaurt sau orez cu lapte sau iaurt cu cereale de porumb.

Cereale cu lapte in jurul orei 20.30

Are 13 kg si 88 cm

Ultima oara a fost editat de daliana (2009-07-16 20:23:59)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#17 2009-07-18 14:22:50

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: laptele matern.....mai bun!

kapitulation   respect tuturor mamicilor majoreta majoreta majoreta


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.