homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Spina bifida la bebelus


#1 2009-08-18 19:40:19

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Spina bifida la bebelus

Azi am fost la un consult pediatric pt ca fetitei mele de 1 luna de zile i-au aparut pe fata , gat si umeri niste bobite rosii, multe una langa alta de cateva zile.
In urma consultului mi s-a spus ca micuta mea e suspecta de spina bifida. STUPOARE ! NU-MI VENEA SA CRED ! Nimeni pana acum nu mi-a zis ca ar putea avea asa ceva. Pe ce s-a ghidat respectiva doctorita.
Pe faptul ca fetita are un smoc din 3-4 firisoare de par la nada fundului, in locul unde se imbina fesele.
De ce daca avea asa ceva nu mi s-a spus in maternitate sau la ecografiile morfologice de sarcina sau la triplu test? Toate au iesit normale.
Trebuie sa mergem la un consult neurologic si la o radiografie de coloana vertebrala.
Voi ce parere aveti? Se poate face radiografie de coloana la un copil atat de mic? S-a confruntat cineva cu o asemenea boala? Ar putea avea asa ceva copilul meu?
Multumesc !

Offline

 



#2 2009-08-18 23:02:15

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Spina bifida la bebelus

Stai asa... nu te speria....
Ce i-a aparut pe fata, sunt ca niste bubite mici, cat varful acului? si s-au extins?

Anastasiei i-au aparut acum 2-3 zile... la inceput i-au aparut 2,3 si apoi au aparut mai multe, care s-au extins la urechi.
Am sunat doctora si mi-a spus sa o spal cu ceai de musetel si mi-a dat o crema care se numeste Fucidin -H

Are in compozitie acid fusidic ( asa scrie pe ea, nu stiu daca asa se numeste si in romaneste ) parafina, apa purificata, acetat de hidrocortizon, glicerina si alte cateva chestii.

Si a mea are un pic de par la fundulet, dar cred ca asa au toti copiii.
Eu am fost cu ea la medicul pediatru acum vreo 2 saptamani si mi-a zis ca e foarte ok.
Nu cred sa aibe vreo legatura cu parul de la fundulet.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#3 2009-08-18 23:35:37

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Spina bifida la bebelus

nici eu nu cred ca este cazul sa te sperii...anul trecut ne-au aratat la anatomie imagini cu, copii care s-au nascut cu spina bifida si prezentau niste umflaturi groaznice in zona coloanei vertrebrale...exista cazul si de spina bifida ascunsa...in acest caz copilul prezinta un smoc de par si o "gropita"in acea zona...depinde de cat par vorbesti...dar din nou zic...nu cred ca ai de ce sa iti faci griji...chiar daca ar fi asa,desi eu sincer nu cred asta..aceasta este cea mai usoara forma de spina bifida si de obicei nu afecteaza in niciun fel viata copilului...multa sanatate!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#4 2009-08-19 13:24:58

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Spina bifida la bebelus

Multumesc mult fetelor pt incurajari.
Fetitei mele i-au aparut niste bubite rosiatice intai pe fata, apoi s-au extins pe gat si pe piept. Aseara i-am facut baie cu galbenele si de dimineata am vazut ca s-au mai retras.
In ceea ce priveste spina bifida oculta nu stiu ce sa zic...sunt foarte disperata ca fetita mea poate avea asa ceva. Singurul indiciu ca ar putea avea, in opinia pediatrului, ar fi ca are cateva fire de par la fundulet, acolo unde e nada fundului, ca sa zic asa, in locul unde se unesc fesele.
O sa o duc ca sa vad intr-adevar daca are dreptate pediatrul sau nu si la un neurolog, dar dupa cate am inteles ar trebui sa faca o radiografie la coloana. Oare se poate face asa ceva la un bebelus de 1 luna de zile fara sa-l afecteze in vreun fel?
Multumesc.

Offline

 

#5 2009-08-19 13:38:05

ani88
Full member
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 873

Re: Spina bifida la bebelus

Citez de pe un alt forum de bb.
Spina bifida oculta este forma cea mai usoara de spina bifida (oculta inseamna ascunsa).

Cei mai multi copii care au acest tip de defect nu au vreodata vreo problema de sanatate. Coloana vertebrala este adesea neafectata.

Celalat tip este Spina bifida manifesta, care include doua subtipuri de spina bifida, meningocelul si mielomeningocelul.
Dupa cum ai povestit tu,citand-o pe pediatra, nu e vorba de asa ceva ci de spina bifida oculta.
deci 99% e ok.

Ultima oara a fost editat de ani88 (2009-08-19 13:42:38)


I love you. Remember. They cannot take it

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-08-19 20:31:43

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Spina bifida la bebelus

...sincer eu nu cred ca are asa ceva doar pentru cateva firicele de par...eu zic ca e o simpla alergie sau ceva de genul asta...multa sanatate si tine-ne la curent!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#7 2009-08-23 14:31:21

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Spina bifida la bebelus

Fetele am fost la neurolog si ne-a spus ca sunt 50 % sanse sa fie spina bifida si ca ar trebui sa-i facem un RMN cu anestezie generala. Evident ca nu ii facem bebelusului nostru de doar 1 luna asa ceva. Asta e daca e sa fie....singura chestie ar fi ca face pipi pe ea mai mult timp neavand controlul sfinterelor.

Offline

 

#8 2009-08-23 16:15:46

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Spina bifida la bebelus

Raspunsul medicului mi se pare ceva de genul "...mda... dar nu prea... s-ar putea... nu stiu..."

Pai cum adica 50% sanse sa aiba si 50% sa nu aiba?! e un mare "nu stiu" sau "habar n-am"

Si dupa ce s-a ghidat el cand ti-a dat verdictul? dupa cateva firisoare de par?!
Pfoai ce ma enerveaza doctorii astia... ma faci sa pun o poza cu Anastasia, sa vezi ca si a mea are cateva firisoare...

Sau poate ne spun si celelalte noi mamici... Pipaaaaaaa al tau are?
Liliii help us here!!


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#9 2009-08-23 17:08:04

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Spina bifida la bebelus

Pai pe langa firisoarele alea are cica si o mica depresiune care e fix la 2 cm de locul unde incepe funduletul.Daca ar fi fost la mai mult de 2 cm era sigur spina bifida oculta sigur, asa e nesigur si numai o radiografie ar elucida misterul.Si apoi de ce sa-i fac? Ca cica pt aceasta spina bifida oculta nu exista tratament si eventualele urmari, sa le zic asa se imbunatatesc de la sine in timp, ca de ex pipi pe tine un timp mai indelungat.....

Offline

 

#10 2009-08-24 09:08:46

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Spina bifida la bebelus

Stef mai are lanugo pe el, dar nu are par cum zici tu...
DAR am avut o eleva in clasa mea, care avea spina bifida. Era absolut normala, frumoasa si isteata, fara probleme de sanatate. Nu facea sport (ca asa vroia ea) si am inteles ca o mai durea coloana uneori... atat!
iar diagnosticul pus de dr mi se pare cam aiurea. iti sugerez sa mai mergi pe la vreo doi, eventual un neurolog pediatru.
cred ca imbatranesti de stres degeaba!copilul e bine, ai sa vezi!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#11 2009-08-24 09:59:08

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Spina bifida la bebelus

Pai am fost la un neurolog pediatru care mi-a spus ce mi-a spus....eu RMN nu-i fac copilului....sunt cu sufletul la gura ca nu stiu ce implicatii vor fi mai tarziu...asa doctorii spun ca nu va fi nici o problema majora, dar eu stiu....cand e vorba de copilul tau se cam schimba datele problemei

Offline

 

#12 2009-08-24 10:28:15

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Spina bifida la bebelus

na, ca am ajuns sa postez fundul lui stef pe net...nu stiu, are par sau nu? e la fel si la tine? sper ca te-am linistit...

Ultima oara a fost editat de lili pala (2009-08-25 09:13:00)


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#13 2009-08-24 16:48:38

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Spina bifida la bebelus

E la fel dar intre fese are firele alea mai multe de par... grater

Offline

 

#14 2009-10-05 09:53:50

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Spina bifida la bebelus

ai noutati?


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#15 2010-04-02 00:17:02

deeea24
Membru
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 3

Re: Spina bifida la bebelus

Eu am un bebe de 4 luni si o sapt.La revizia de 4 luni,pediatra mi.a zis k e suspect de spina bifida,nu are mult par,insa se vede o gaurica...desi copilu pare perfect sanatos,isi misca picioarele asa cum trebe,si e plin de energie...Astept sa ma sune de la spital pt o ecografie.Totusi nu inteleg de ce nu a observat doctorita cand am fost la consult prima oara,k eu am vazut de mult,insa credeam ca e ceva normal...Tot acolo ma gandesc...pana nu vad rezultatu is fff stresata,si am citit atatea pe net despre asta...

Offline

 

#16 2010-05-25 22:54:39

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Spina bifida la bebelus

thanandar a scris:

E la fel dar intre fese are firele alea mai multe de par... grater

ai noutati?
stefan are o gropita in zona coccigiana cam la 2 cm deasupra orif anal. asteptam rezultatele la radiografie maine. cred ca eu am fost in extrema cealalta, am fost prea linistita...


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.