homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Fibroadenom si anticonceptionale-4


#58 2009-05-28 12:10:05

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: fibroadenom si anticonceptionale

de carnea alba, nu stiam. desi o prefer, involuntar smile
iar cu restul m-am conformat de mult. doar ciocolata imi mai scapa din cand in cand.

Offline

 



#59 2009-05-28 12:25:52

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: fibroadenom si anticonceptionale

inseamna ca ai o vointa de fier!!Aaa si foarte important dupa parearea mea e un psihic echilibrat...ajuta organismul destul de mul

Offline

 

#60 2009-05-28 13:25:54

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: fibroadenom si anticonceptionale

pai cum sa nu am vointa dupa sperietura pe care-am tras-o? si noptile planse...
acum sunt dispusa sa fac orice pt sanatatea mea.
mai greu cu stresul, ca nu-l pot controla. sad

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-05-28 13:26:27)

Offline

 

#61 2009-05-28 14:23:43

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: fibroadenom si anticonceptionale

tu ai facut si tomografie la sani sau doar ecografii? am citit pe undeva ca prin tomografie s-ar putea depista celulele canceroase de la nivelul sanului cu foarte mult timp inainte sa se instaleze efectiv boala. dar nush cat e de adevarat. ptr mine asta e singura grija.sa nu se transforme in formatiuni maligne.

Offline

 

#62 2009-05-28 14:37:18

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: fibroadenom si anticonceptionale

si eu tot de asta ma tem. nu, n-am facut decat mamografii si ecografii.
pt depistarea celulelor canceroase, mai sunt cateva metode... sonoelastografie parca si inca ceva, imi scapa acum.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-08-10 19:47:30

eleny_jules
Membru
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 2

Re: fibroadenom si anticonceptionale

buna tuturor,

am tot citit pe aici si sincer nu mai inteleg nimic.

acum 3 saptamani am fost diagnosticata cu fibroadenom mamar la sanul stang. (2 de fapt). si adenopatie inflamatorie la axila stanga.

am luat cam 6 luni yasmin. medicul de familie, medicul ginecolog cat si medicul care mi-a faut elastografia mamara mi-au recomandat sa nu mai iau ac, deoarece ele ar putea fi cauza acestor fibroadenomi. plus ca pe prospect este specificat ca pot aparea noduli in timpul folosirii ac.

aici si chiar si in alte locuri am gasit ca e ok, chiar indicat sa iei ac in conditiile ascestea.

acum eu sunt un pic speriata.ac le-am intrerupt imediat ce am obs nodulul. medicul ginecolog mi-a spus ca nu trebuie sa fac nici un fel de tratament, ca nu prezinta nici un pericol. dar daca e ceva ce nu ar trebui sa fie, acolo unde nu ar trebui de ce nu trebuie sa fac nici un tratament?

as vrea sa ma mai sfatuiti si voi. oricum o sa merg sa mai cer si o a doua opinie. sad

Offline

 

#64 2009-08-24 09:43:24

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: fibroadenom si anticonceptionale

sfaturile pe care le-ai primit sunt cele mai bune. yasmin au concentratie mare de estrogen (fibroadenoamele se formeaza si cresc pe fundalul unui exces de estrogeni), deci ft bine ca le-ai intrerupt. daca tii neaparat sa iei anticonceptionale, poti incerca ceva cu un nivel mai scazut de estrogeni (Logest, de exemplu), dar numai dupa ce vorbesti cu un medic de planning. eu una nu m-as risca si as renunta complet la AC.

eleny_jules a scris:

aici si chiar si in alte locuri am gasit ca e ok, chiar indicat sa iei ac in conditiile ascestea.

FALS. anticonceptinalele sunt indicate ca tratament pt persoanele care au chisturi, nu fibroadenoame. nu e totuna.

eleny_jules a scris:

dar daca e ceva ce nu ar trebui sa fie, acolo unde nu ar trebui de ce nu trebuie sa fac nici un tratament?

adevarul e ca nu se cunoaste tratament pt asa ceva. odata aparute fibroadeboamele, doar prin operatie le mai scoti de acolo. nu te speria insa, la operatie se ajunge doar daca cresc excesiv sau daca isi modifica aspectul. altfel, nu ai de ce sa te ingrijorezi. probabil ti s-a spus ca tb sa le monitorizezi ecografic, periodic. cam atat poti face.

Offline

 

#65 2009-08-24 10:27:07

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: fibroadenom si anticonceptionale

eleny, eu am facut tratament ani si tot degeaba.nu prea am auzit persoane la care sa dea rezultate medicamentele in cazul fibroadenoamelor. tot ce poti face e sa tii sub control, sa mergi la medic in mod regulat ( depinde cat de des to-a recomandat medicul, mie de exemplu mi-a zis ca trebuie sa merg o data la 3 luni)ce poti face e sa incerci sa elimini cauza si nu efectul bolii. de regula se recomanda o alimentatie care sa excluda carnea, cu exceptia puiului plus peste, fara cofeina, cola, ciocolata, si mai ales no stres.cu privire la ac, e asa cum zice anca, ele sunt recomandate in cazul chisturilor nu al fibroadenoamelor. eu una ma risc si iau pilule cu un nivel mai scazut de estrogeni, dar de cand iau mi-a mai aparut un nodul.nu bag mana in foc ca ar fi de la ele, dar na orice e posibil.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.