homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Aparat dentar!-3


#39 2007-07-09 18:32:30

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: aparat dentar!

dupa ce mi-au scos aparatul de jos mi-au pus o nenorocire de asta linguala. a fost un chin cand a trebuit dat jos...a durut rau...mai bine sa se vada decat sa ma doara big_smile


mami de minuni hjarta

Offline

 



#40 2007-07-10 02:19:31

dojo
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-07-08
Mesaje: 276
Site

Re: aparat dentar!

Eu am vrut sa imi pun lingual, numai ca imi afecta si mai tare dictia. Oricum sunt putin peltica si este nenorocire pentru ca am 3 ore de emisiune pe zi la radio si tre' sa vorbesc de cateva ori .. si ma chinui sa nu se simta, dar ma mai "scapa" ... De ce ai schimbat in lingual in timpul tratamentului?

Offline

 

#41 2007-07-10 09:38:06

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: aparat dentar!

pai dupa ce il scoti pe cel fix mai trebuie purtat unul mobil (sus) si unul lingual (jos) pt ca au tendinta sa se deformeze usor acum ca nu mai sunt tinuti in frau smile nu a durut aparatul propriu-zis...el doar statea cuminte in spatele dintilor pt a nu o lua iar pe ulei...a durut cand l-a scos...il lipisera sanatos tongue de fapt in incastrasera intr-o substanta, care substanta era lipita de dinti si aia a trebuit data jos cu freza...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#42 2007-07-10 14:11:50

dojo
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-07-08
Mesaje: 276
Site

Re: aparat dentar!

tu vorbesti despre retainer, ala este aparat de contentie (pe romaneste). Acum inteleg. Eu voi avea fix jos si cred ca tot mobil sus. Inca nu am discutat asta .. oricum .. mai am  mult pana atunci big_smile

Offline

 

#43 2007-07-10 14:22:36

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: aparat dentar!

dap....mai e multisor smile na, sorry daca te-am indus in eroare dar acu 100 de ani cand am purtat io nu ma agitam asa sa gasesc info si sigur nu stiam cum se cheama ce am purtat io big_smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2007-07-10 15:46:22

dojo
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-07-08
Mesaje: 276
Site

Re: aparat dentar!

Hi hi .. no problem .. nu intelegeam eu de ce sa porti aparat "normal" si apoi sa mergi pe tehnica linguala, care costa de te indoaie. De fapt si eu doream initial sa bag invisalign dupa damon, dar m-am calmat. Chiar am ce face cu banii aia .. doar avem Mall in Timisoara big_smile

Din cate am discutat eu cu cei de la clinica, jos voi avea retainer fix. Si la cat este de grava malpozitia la mine, ceva imi spune ca nu va fi ceva temporar, ci voi muri cu el in gura, la 150 de ani, cat planuiesc sa traiesc big_smile .. in partea de sus nu stiu ce va fi .. din ala cum ai avut tu (Hawley ii zic americanii) sau gutiere invizibile (Essix) care seamana cu aparatul Invisalign. Mi-ar placea sa am tot din ala fix (sarma aia lipita cu compozit de spatele dintilor, ca nu trebuie sa imi mai bat capul .. dar nu stiu daca se poate pune sus .. Vezi ... inca un subiect de discutie vineri cand ma duc la control. Doamne, cred ca ma urasc bietii oameni big_smile

Offline

 

#45 2007-07-11 21:31:02

lilian@
Full member
Inregistrat: 2006-12-14
Mesaje: 122

Re: aparat dentar!

3000 euro.... mmmmmmmm    tehnici mai ieftine  nu sunt? damon cat costa?

Offline

 

#46 2007-07-11 21:40:29

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: aparat dentar!

ce ma streseaza o masea....plomba pusa de luni si simt ca am ceva acolo si n-am reusit sa scot nici cu periuta nici nu ata dentara sad


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

#47 2007-07-11 22:36:14

PN
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 589

Re: aparat dentar!

eu am strengareatza..o exista aparat dentar si pt asta big_smile


bebe

Offline

 

#48 2007-07-11 23:29:16

barbara_mori
Hero member
Inregistrat: 2007-02-26
Mesaje: 2157

Re: aparat dentar!

stai lin,cine e bine educat nu are de ce sa rada sau sa faca vreun gest urat daca porti aparat...e de nevoie....am si eu in clasa o fata care are aparat dar care il poarta mereu si e roz cu verde:D chiar frumos.....multumesc lu Dzeu ca nu am probl cu dintii ,am o dantura perfecta,chiar am fost la stomatolog de curand ca mama mea merge periodic si sa ma asigur ca nu am prbl,si mi-a zis stomatologul ca am o dantura de invidiat,atat ca dupa parerea mea nu ii am destul de albi...si mi-a explicat ca o dantura frumoasa si sanatoasa nu este sa ai dintii albi,fiindca prin albirea dintilor se fac ca, creta si apoi se strica....ca altfel mi i-as fi albit si eu...asa ca fetelor lasa-ti albirea dintilor ca nu e sanatoasa..aaa eu mai vroiam sa imi pun stras pe  dinte,si la fel mi-a explicat doctorul ca nu e bine..cel mai bine e sa mancam multe lactate si sa ne spalam de 2 ori pe zi pe dinti,si o sa avem o dantura "ca in filme" am cam deviat de la subiect,dar am vaz ca au vb fetele in alt topic despre albirea dintilor si mi-am dat si eu cu parerea:D


Pentru a fi popular da-le oamenilor vesti bune despre obiceiurile lor proaste!

Offline

 

#49 2007-07-11 23:36:45

dojo
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-07-08
Mesaje: 276
Site

Re: aparat dentar!

lilian@ .. exista si mai ieftine wink

cel mai ieftin este cel de metal cu ligaturi .. este insa mai "naspa" in ideea in care bracket-ii sunt mai mari decat de Damon. Damon-ul e mai scump .. dar este cel mai rapid ca si rezultate ... Urmeaza pe scara "pretului" in sus: ceramic (OK pentru ca nu se vede, dar nu OK pentru ca dureaza mai mult si bracket-ii sunt mai voluminosi), lingual si invisalign. Sper ca nu se considera ca publicitate; iti dau link catre articolele mele despre aparate, pro si contra plus poze, ca altfel turbez scriind big_smile

tipuri de aparate dentare

Mare atentie cu preturile astea insa. Sunt medici care iti pun aparat cu 200 de euro de pilda (din ala cu ligaturi), dar te pun la plata pentru orice interventie: consult de ajustare, relipire brackets etc ... detartraje (se fac mai des decat in mod normal, ca igiena este mai greu de mentinut) si ajungi la niste costuri totale de te sperii.

La clinica la care merg eu de pilda, aparatul costa mai mult ... ceva de genul 1000-1500 Damon-ul (aflu in weekend si mai multe informatii) .. Dar acolo intra totul: detartraje, consultatii, taiere de capete de arc, ajustari etc. Daca stau sa calculez numai astea pe un an jumate cel putin cat am eu tratament, zau ca este deja un pret mic .. si mai lucreaza si pe gratis big_smile

PN .. strungareata se rezolva cred foarte repede. ca sa iti faci idee despre ce probleme rezolv eu de pilda, uite poze si explicatii ... eu am facut deja o strungareata mica intre incisivul al doile si primul (dreapta sus) pentru ca s-a tras caninul in spate (asa cum trebuie) si a plecat si incisivul peste care statea dupa el ... se va rezolva insa .. no problem smile

Offline

 

#50 2007-09-21 19:08:41

xtinutza_mik
Membru
Inregistrat: 2007-09-21
Mesaje: 3

Re: aparat dentar!

Buna, problema mea este asemanatoare cu cea pe care a avut-o Nashira,dar la un singur canin  care este deja destul de mare.Aveti idee cam cat costa un aparat dentar fix metalic si cat de bun este?Am citit pe un blog k un aparat ar costa 11oo ron iar activarea inca 60 ron(asta acum 2 ani)..sincer mi se pare un pic cam mult

Offline

 

#51 2007-09-21 23:05:35

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: aparat dentar!

sunt scumpe aparatele fixe, dar au rezultate bune.

Offline

 

#52 2007-09-22 14:33:31

xtinutza_mik
Membru
Inregistrat: 2007-09-21
Mesaje: 3

Re: aparat dentar!

tot nu m-ai lamurit big_smile  ..zi-mi cu aproximatie cam cat ar costa..multumesc

Offline

 

#53 2007-09-22 14:53:39

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: aparat dentar!

nu te pot lamuri pt ca eu nu sunt ortodont si nu fac aparate. nu am nici o idee...imi pare rau

Offline

 

#54 2007-11-03 18:05:28

CrisTiNa Tikale
Hero member
De la: mine pt voi
Inregistrat: 2007-08-07
Mesaje: 4058

Re: aparat dentar!

cine e din bucuresti si si-a pus aparat dentar spuneti-mi si mie la ce cabinet stomatologic ati fost ?


Fiecare zi e un nou inceput !!!   

hjarta  Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce sunt atunci cand sunt cu tine   hjarta

Offline

 

#55 2007-11-03 23:34:30

eakarina
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-12
Mesaje: 789

Re: aparat dentar!

facultatea de stomatologie bucuresti, doctorita Magdalena Enache.nu mai stiu cat costa pt ca eu la-m dat de vreo 4 ani jos, insa te va costa ceva ,dar rezultatele vor fi deosebite.merita banii si chinul.


A gandi e cea mai dificila munca, probabil de aceea o fac atat de putini.

Offline

 

#56 2007-11-03 23:48:00

CrisTiNa Tikale
Hero member
De la: mine pt voi
Inregistrat: 2007-08-07
Mesaje: 4058

Re: aparat dentar!

ms mult


Fiecare zi e un nou inceput !!!   

hjarta  Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce sunt atunci cand sunt cu tine   hjarta

Offline

 

#57 2007-12-13 16:08:40

Nastasia
New member
Inregistrat: 2007-09-12
Mesaje: 17

Re: aparat dentar!

eu imi pun aparat peste 2 sapt, am zis sa treaca sarb.. il voi purta 2 ani, si ooo, da, ma simt putin stanjenita, insa sunt prea complexata sa mai raman asa...
am dintii ft departati si au un aspect ft nasol,unde mai pui ca-s si orinentati spre dreapta mult. mereu cand cun pe cineva nou care-mi place ma feresc sa rad...
insa, pt toate fetele... mai bine 2 ani de chin decat muuulte momente jenante in care nu iti ascunzi zambetul!
unde mai pui ca la cat conteaza acum imaginea, un ras incantator poate fi 'salvarea' intr-un job, in rel pers, etc, etc...si-ti da incredere in tine smile
Oricum ar fi, curaj tipei care a propus topicul... si hai, capul sus! eu incerc sa mi-l tin printre nori wink)


MAKE LOVE, NOT WAR!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.