homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mucozitati nazale bebelusi-3


#39 2009-09-02 17:28:08

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Mucozitati nazale bebelusi

vai Rh, unde ai fost pana acum? lol ne linisteam si noi mai devreme tongue

pupe tie si gongutei tale pusspuss

Offline

 



#40 2009-09-02 20:43:14

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Mucozitati nazale bebelusi

cu atata ser fiziologic si alte spray-uri intrati intr-un cerc vicios. si a mea fornaia...sau asa mi se parea mie...si pediatra mi-a zis sa nu ii mai pun nimic si in cateva zile nu a mai fornait. mai exista si posibilitatea ca bebe sa fi "respirat" lichid amniotic la nastere si de asta sa fornaie. dar si asa se rezolva de la sine. tineti-i mai sus cu capul punand o carte sub saltea sau direct sub picioarele patului si tinet-i pe o parte si nu pe spate, alternand partile tongue atata timp cat nu ii deranjeaza si nu se enerveaza la supt nu vad sa ridice probleme fornaitul. sanatate!


mami de minuni hjarta

Offline

 

#41 2009-09-04 13:51:11

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Mucozitati nazale bebelusi

Fetelor nu stiu ce spuneti voi dar pitica mea de la varsta de o luna sforaie, fornaie, respira greu. Am incercat si cu ser fiziologic si cu apa de mare dar nimik.

Offline

 

#42 2009-09-04 15:24:40

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Mucozitati nazale bebelusi

thanadar, dar un medic a consultat-o?


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#43 2009-09-04 17:37:58

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Mucozitati nazale bebelusi

samy a scris:

thanadar, dar un medic a consultat-o?

Nu....in curand o sa ma duc sa vad ce si cum

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-09-24 14:07:44

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Mucozitati nazale bebelusi

Si al meu e fonfait uneori, ii pun ser fiziologic de 3-4 ori pe zi sir cand vad ceva mucozitati folosesc un betisor de urechi pt bebei si i le scot pri rotire, chiar daca face urat si nu-i place deloc. Dar al meu are momente cand e asa, nu e mereu. Uneori il aud cand sforaie.
Mai e si ragusit pt ca urla rau, acum i-a mai trecut.
A avut si bubite pe tot corpul de la caldura...i-am luat de la mustela 2 produse (gel dus si crema corp) si vad ca nu mai are.

Mie mi-a zis pediatrul sa-i pun ser, ca cica in nasuc au escrescente care dispar cu timpul, daca nu dispar atunci raman acei polipi care se scot
(sotul meu are si sper sa nu semene cu eul).


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#45 2009-09-24 17:34:26

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Mucozitati nazale bebelusi

Mai fetelor a mea e fornaita cand e treaza..si cand se intinde si cand casca si cand respira...aproape tot timpul....in nas nu are muci..nu se vad deloc...am incercat cu batista bebelusului sa-i scot...nimik....am incercat cu ser fiziologic si apa de mare...tot fornaita

Offline

 

#46 2009-09-24 21:17:43

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Mucozitati nazale bebelusi

Poate sunt polipi din aceia, am auzit ca la ei nu e nasul format in interior sau cam asa ceva. Cica se urmaresc in timp daca evolueaza sau trec. Tu punei totusi ser. Inseamna ca nu are nimic nu e racita. Al meu mai face mucozitai uneori.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#47 2009-09-25 21:40:03

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Mucozitati nazale bebelusi

thanandar a scris:

Mai fetelor a mea e fornaita cand e treaza..si cand se intinde si cand casca si cand respira...aproape tot timpul....in nas nu are muci..nu se vad deloc...am incercat cu batista bebelusului sa-i scot...nimik....am incercat cu ser fiziologic si apa de mare...tot fornaita

esti sigura ca din nas se aude? si la dr ai ajuns cu ea?


mami de minuni hjarta

Offline

 

#48 2009-10-04 00:08:44

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Mucozitati nazale bebelusi

gagici, eu de cind o am pe Ema, ZILNIC, ii pun in nas ser fiziologic, la fiole de plastic, cite un puff in fiecare nara, seara si atit...ca sa ii pot scoate mucii cu pompita, pompita de cauciuc, care se gaseste pe la magazinele de tehnico-medicale....

Offline

 

#49 2009-12-31 18:45:00

daniele_co
Full member
Inregistrat: 2009-11-01
Mesaje: 477

Re: Mucozitati nazale bebelusi

buna fetelor, abia am dat peste postul asta......vroiam sa stiu, voi serul  fiziologic  se cumpara inainte de a naste sau doar daca bebele are probleme?
mai am un pic si nasc ....cei drept am cosmaruri ca nu stiu sa-l spal, schimb,etc....si chiar ma gandeam cum ma voi descurca cu ochisorii, gurita ,nasucul............am pompita.........dar nu am ser.....si cica ochisorii se curata cu o bucatica de vata pt fiecare ochi si ceai de musetel.....dar gurita habar n-am cum s-o curat......poate puteti sa-mi dati niste sfaturi ca nu vreau sa ma panic.......ma trezesc cu el acasa si nu stiu ce sa-i fac
multumesc frumos
La Multi Ani !


It's so much easier to be happy !
It's so much easier to choose to love the things that you have, instead of always yearning for what you're missing, or what it is that you're imagining you're missing !
It is so much more peaceful !

Offline

 

#50 2010-01-01 20:27:09

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: Mucozitati nazale bebelusi

Daniele,cred ca toate viitoarele sau proaspetele mamici au momente cand se gandesc ca nu se vor descurca cu bebelusul,mai ales daca nu ai pe cineva care sa te ajute la inceput .Eu,cand am venit de la maternitate ,i-am pus-o pe asta mica in brate sotului si i-am zis:"De facut am facut-o,acum ce facem cu ea?" lol Stai linistita,te vei descurca puss
Eu zic sa-ti cumperi serul fiziologic de la inceput,cand iti faci primele cumparaturi pentru bebe.Eu,una ,nu am folosi niciodata cu pompita ,ii puneam cate o picatura de ser fiziologic in fiecare nara si ea stranuta imediat,o stergeam si gata.Mai tarziu,cand a racit si ii curgea nasul,pentru ca nu stia sa-l sufle,am folosit batista bebelusului(cea care se conecteaza la aspirator)
Cumpara-ti multe comprese sterile,le vei folosi atat la curatarea buricului,cat si a ochilor si a gurii.Mie pediatra mi-a spus ca ceaiul de musetel nu e bun pentru ochi,asa ca o stergeam tot cu ser fiziologic,cu cate o compresa sterila fiecare ochi,de la coltul extern al ochiului catre cel intern.Pentru a curata gurita,iti infasori degetul cu compresa sterila inmuiata in apa calduta.Doar daca are afte pui pe compresa glicerina cu nistatin.
Mult curaj!Ia sa vezi ca la anul prin timpul asta te vei amuza de cosmarurile pe care le ai acum. puss


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#51 2010-01-01 23:23:25

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Mucozitati nazale bebelusi

toaletarea ochilor, nasului, gurii se face in fiecare dimineata, iar seara baita direct. asa cum noi ne spalam dimineata asa trebuie spalate si marmotelele big_smile pe langa ochi, nas, gura, trebuie sters si dupa urechi si in pliurile de la gat, manute, picioare (sa vedeti cate scame se aduna printre degete de zici ca dorm langa aspirator). fiole gasesti in carrefour la sectiunea cosmetice bebelusi tongue


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.