homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diareea la sugari


#1 2009-09-28 11:44:44

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Diareea la sugari

Ma apuca disperarea si nu stiu ce sa fac....
Stefan a avut diaree (cred), adica de unde facea in pampers o data pe zi, acum vreo 4 zile mi-a facut apos de vreo 8 ori/zi.
Am sunat pediatra, cre ne-a recomandat lapte fara lactoza.
Intre timp eu ii facusem laptele cu ceai de menta, nu cu apa plata.
Buuun.... inainte de a-i da ceaiul de menta, scaunele lui erau de culoare galbena, ulterior, dupa ceai au devenit verzi. Nu i-am mai dat ceai de menta.
Dupa trei zile de lapte fara lactoza, scaunele au devenit normale ca si consistenta dar IN CONTINUARE VEEERZI! DE PARCA MANANCA IARBA! Face o data sau de 2 ori/zi dar fffff verde!
E normal?Eu am inceput reintroducerea laptelui cu lactoza, cate o masura la biberon...
Pediatra nu raspunde la telefon....
Stef nu vomita, nu face febra, nu-l doare burta, nu e deshidratat.
Ce sa fie cu scaunele astea verzi? Sa fie de la Humana HN?
Sunt ingrijorata pt ca are 2 luni. Zilele astea ar trebui sa-l vaccinez si nu stiu daca sa ma duc sau nu la vaccin!
HEEELP! A MAI PATIT CINEVA ASA CEVA?

Ultima oara a fost editat de lili pala (2009-09-28 11:46:25)


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 



#2 2009-09-28 13:17:29

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: Diareea la sugari

Scaunul sugarului alimentat cu lapte formula poate avea diferite nuante de verde,in functie de laptele folosit.Eu cred ca e ok,atata timp cat are consistenta normala.
     In ceea ce priveste vaccinul,noi am facut Infanrix hexa la 2 luni,iar pe prospectul lui scrie ca nu trebuie facut in cazul in care copilul are o infectie puternica ,cu febra peste 38 de grade(deci,daca are doar o usoara raceala i se va administra vaccinul.)Eu zic sa mergi cu el la vaccin la data stabilita,pentru ca medicul il va examina inainte,si nu i-l va face decat daca starea de sanatate a copilului ii va permite.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#3 2009-09-28 13:57:35

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Diareea la sugari

multumesc, rozik!
am sunat la dr si mi-a spus sa fac intai o coprocultura. sunt convinsa ca va iesi negativa pt ca nu are simptome de infectii bacteriene.
mi-a spus ca trebuie sa amanam vaccinul pana la normalizarea scaunului. asa ca trebuie sa mai asteptam.
chiar asa de verde? parca e iarba pisata!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#4 2009-09-28 14:43:31

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Diareea la sugari

lili eu stiu ca scaunul piticilor e verde de la fier (de diferite nuante, in functie de cat de mult fier are laptele formula pe care i-l dai).
si al lui vic este destul de verde sa stii. cand papa de la san era mai galbior. acum de cand cu laptele praf e verde.
deci nu cred sa fie bai culoarea scaunului cat mai degraba consistenta.
hai capul sus ca va faceti bine puss
va pupam

offtopic  offtopic  ma dispera pampers-ii astia noi  bang

Ultima oara a fost editat de pipacslany (2009-09-28 14:56:46)

Offline

 

#5 2009-09-29 08:39:40

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Diareea la sugari

merci pipa, asa e, dar cred ca la stefan e asa din cauza piureului de banane din laptele fara lactoza. m-am gandit toata noaptea la chestia asta si la concluzia asta am ajuns. cred ca e de la piure. acum nu stiu ce sa fac : sa-l vaccinez sau nu?ca dr nu are cum sa stie cum e copilul... cghiar daca-l vede...

dar ce au pampersii noi? aia cu gaurele mai mari?


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-09-29 09:19:06

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Diareea la sugari

lili, eu zic ca nu prea are rost sa-i faci coprocultura, daca ar fi ceva bacterian ti-ar face febra ! pana la 6 scaune pe zi este sa zicem normal, deci nu se considera diaree. eu zic sa cumperi niste pliculete de Biotics si pune-le in lapte (nu schimba gustul), dai de 2 ori cate jumatate de plic . acestea vor normaliza tranzitul intestinal . si , mergi linistita la vaccin ! sanatate !

Offline

 

#7 2009-09-29 09:20:24

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Diareea la sugari

lili stii ce zic eu? sa ii duci un pampers plin.
nu vad de ce ar stramba din nas si mie una, mi se pare f normal sa faci treaba asta.si va decide ea cand va vedea scaunul puiului ce-i de facut. e o metoda mai murdarica ce-i drept, dar e mai sigura smile.eu iti zic ca asa as face.

ma refer la pampersii aia din pungile albe cu nush ce coton bla bla bla.mi se pare ca ii simt fundul umed lui vic prin hainute, ca si cum ar lasa umezeala afara(ca atunci cand iei o haina nu tocmai uscata de pe sarma, nush cum sa explic).poate e doar o senzatie, nu stiu.cert e ca la ceilalti nu simteam pe afara daca a facut piticul pipi sau nu.fundicul ii ramane uscat, deci absorb, dar pe dinafara pantalonasul e asa rece-umed...eh, d-ale mele, poate sunt prea atenta la fel de fel de nimicuri lol

Offline

 

#8 2009-09-29 11:29:27

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Diareea la sugari

pipa, sa stii ca nu esti singura cre a vazut chestia asta.
si din aceasta cauza si bebica era rosu-rosu la fundulet. asadar si prin urmare s-a trecut la alta firma...


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#9 2009-09-29 11:37:39

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Diareea la sugari

putzocu' meu nu e rosu la fundic slava Domnului, are o piele sanatoasa si frumoasa hjarta
dar d-aia eu tot o sa schimb, o sa iau tot cealalta varianta, doar sa mai fie.
hai ca deja am dat in alte alea...scuze de off topic tongue

Ultima oara a fost editat de pipacslany (2009-09-29 11:38:15)

Offline

 

#10 2009-09-29 12:07:20

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Diareea la sugari

Eu am facut coprocultura, Anastasiei. Si exact asa am facut, i-am dus un pamper cu kk  chicot
Am schimbat si eu cam 3 feluri de pampersi, tot din cauza asta, simteam ca este f ud, mai avea putin si iesea prin el lol
Si am ramas la astia http://bexgoes4you.com/baby%20and%20tod … n%2027.jpg


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#11 2009-09-29 12:46:03

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Diareea la sugari

din aia am folosit si eu si sunt f multumita.
tipul asta ma supara:

http://www.copilul.ro/img_articol/art_P … 1-NEWB.jpg

Ultima oara a fost editat de pipacslany (2009-09-29 12:46:51)

Offline

 

#12 2009-09-29 12:47:47

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Diareea la sugari

Noi am trecut la nr. 3 pt ca avem deja 6 kg!!! majoreta  majoreta nu avem probleme cu pampers-ul.
il schimb de 6-7 ori in 24 ore. pielea e curata, in schimb ii lasa urme pe picior ca are niste coapse.... groase... chicot

o sa ma duc maine la vaccin cu pampersul plin dupa mine multumesc mult fetelor, ce m-as face fara voi?
offtopic de-abia asatept dimineata sa deschid computerul sa va citesc...

Ultima oara a fost editat de lili pala (2009-09-29 12:48:44)


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#13 2009-09-29 12:49:50

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Diareea la sugari

noi purtam 2 deocamdata si o sa mai purtam o vreme ca nu suntem asa mari tongue
si eu ii schimb inainte de fiecare masa si il pandesc cand face caca lol ii tot miros fundu...daca mi-ar f zis cineva ca o sa ajung sa miros cururi i-as fi tras cateva dupa ceafa lol

Offline

 

#14 2009-09-29 13:22:32

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Diareea la sugari

Pipaaaaaaa  rotfl2  rotfl2

Pe mine astia ma enerveaza
http://www.wilkinsonplus.com/content/eb … 1187_l.jpg

Si noi am trecut la nr. 3  happydance 
Si eu la fel ca si Lili, in fiecare dimineata abia astept sa vad ce mai faceti big_smile


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#15 2009-09-29 13:30:53

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Diareea la sugari

moaaama dar toti aveti curu' mare frate? rotfl
ia sa caut eu un topic unde sa va intreb cat papati..ca deja imi fac griji.abia astept sa il cantareasca doctorita azi pe putzoc si sa vad si eu exact cat are.eu nu cred ca are mai mult de 4 kile juma(eu il cantaresc pe cantarul nostru...ma urc fara el si apoi cu el si fac diferenta, dar asta nu e asa precis). l-am adus acasa cu 2, 680 deci ma gandesc ca a luat bine, nu?

Offline

 

#16 2009-09-29 14:02:45

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Diareea la sugari

rotfl  A mea are 5.200. Dar nu ii mai pun numarul 2 ca o strang tare si ii fac dunga rosie pe pulpa lol
A luat f bine al tau, Pipa! Nu ai de ce sa iti faci griji!


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#17 2009-09-29 14:06:14

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Diareea la sugari

eh...e el mai finut asa tongue
dar e grasun...cred ca e scund lol

hai ca o daduram in  offtopic  la greu tongue

Ultima oara a fost editat de pipacslany (2009-09-29 14:06:46)

Offline

 

#18 2009-09-29 14:59:23

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Diareea la sugari

Mai fetele ma speriati, ca al meu are si a avut mereu scaune apoase, chiar daca erau galbene. In nici un caz nu sunt ca o pasta.....
am intrebat si eu medicul cica asa e caca de lapte de titi......eu ii dau numai san.....nu mai stiu ce sa cred....eu am eliminat laptele din alimentatie......dar vad ca tot nu e mai consistent.....are si un aspect mucilaginos......cu niste bobite galbene-albicioase prin el.
Deci cum e bine? lamuriti-ma si pe mine.....


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#19 2009-09-29 15:02:14

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Diareea la sugari

Juli a scris:

Mai fetele ma speriati, ca al meu are si a avut mereu scaune apoase, chiar daca erau galbene. In nici un caz nu sunt ca o pasta.....
am intrebat si eu medicul cica asa e caca de lapte de titi......eu ii dau numai san.....nu mai stiu ce sa cred....eu am eliminat laptele din alimentatie......dar vad ca tot nu e mai consistent.....are si un aspect mucilaginos......cu niste bobite galbene-albicioase prin el.
Deci cum e bine? lamuriti-ma si pe mine.....

Juli, e perfect normal( arata asa de la hormonii din laptele de san) .. continua cu alaptatul  goodluck

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.