homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

La cate saptamani ati nascut?-3


#39 2009-10-03 00:42:21

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: la cate saptamani ati nascut?

rozik a scris:

eu am nascut fix la 41 de saptamani

fata,3600g si 52 cm


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 



#40 2009-10-03 16:02:31

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: la cate saptamani ati nascut?

Mai vin si eu cu o intrebare: cum isi da medicul seama ca bebele este cu capul in jos sau cu picioarele inainte?
Eu vreau sa nasc natural, fara epidurala dar numai  daca se poate ca am deja o burta mare si mi-e ca si bebele este mare tare. Mi-e mai teama de epidurala decat de nastere in sine  va


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#41 2009-10-03 16:52:21

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: la cate saptamani ati nascut?

la ecograf

Offline

 

#42 2009-10-04 13:52:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: la cate saptamani ati nascut?

flowerpot a scris:

Mai vin si eu cu o intrebare: cum isi da medicul seama ca bebele este cu capul in jos sau cu picioarele inainte?
Eu vreau sa nasc natural, fara epidurala dar numai  daca se poate ca am deja o burta mare si mi-e ca si bebele este mare tare. Mi-e mai teama de epidurala decat de nastere in sine  va

storstark  in sfarsit mai aud asta la cineva big_smile

medicul isi da seama la ecograf de dimensiunile bebeului si de pozitia lui, da


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#43 2009-10-05 10:06:04

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: la cate saptamani ati nascut?

katami, felicitari, si eu am nascut fara epidurala, natural. crssy, da, baiat big_smile

pozitia fatului, da, se vede clar la eco. cat despre greutate....nu chiar, doar estima. mie la ultimul eco imi zicea doc ca are 3.800, si am zis ca e mult, pot naste natural? a zs ca daa, eco mai triseaza. pai a trisat, dar a trisat in minus....
fiu-miu s-a incadrat bine, a iesit el cu capul oblio, dar a fost totul ok.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-10-05 18:13:44

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: la cate saptamani ati nascut?

moniv, stai usor... ma feliciti DUPA, daca e cazu' big_smile iar eu simpatizam cu flower nu doar la nasterea naturala...ci si la frica de epiziotomie rodnar

felicitari tie. cum a fost? big_smile

eu stiam ca e absolut normal ca bebeii nascuti natural sa aiba capul alungit... si isi revine dupa smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#45 2009-10-06 09:45:19

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: la cate saptamani ati nascut?

eu te felicit pentru intentie...apoi cand o fi, pentru faptul ca ai nascut. prin orice metoda naste eu zic ca merita felicitata o mamica.
katami a fost ok, a trecut repede. nu cred ca intensitatea durerii conteaza pana la urma, ci durata. iar dupa ce intensitatea e mare, eu deja am nascut repede. cred ca suntem "programate" sa uitam repede de neplacerile nasterii sa mai avem curaj si pentru urmatorul copil.

cu capul, da, in general se deformeaza putin, mai ales daca e mare...dar va fi cel mai frumos cap pe care l-ai vazut vreodata.

Offline

 

#46 2009-10-06 11:09:10

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: la cate saptamani ati nascut?

moniv a scris:

eu te felicit pentru intentie...apoi cand o fi, pentru faptul ca ai nascut. prin orice metoda naste eu zic ca merita felicitata o mamica.
katami a fost ok, a trecut repede. nu cred ca intensitatea durerii conteaza pana la urma, ci durata. iar dupa ce intensitatea e mare, eu deja am nascut repede. cred ca suntem "programate" sa uitam repede de neplacerile nasterii sa mai avem curaj si pentru urmatorul copil.

cu capul, da, in general se deformeaza putin, mai ales daca e mare...dar va fi cel mai frumos cap pe care l-ai vazut vreodata.

smile "exista un copil perfect pe lumea asta.... si fiecare mamica il are", nu? smile

super ca ai nascut repede... asa da! wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#47 2009-10-07 08:52:29

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: la cate saptamani ati nascut?

Mai fetelor, inteleg ca va e frica de epidurala ( eu o ador big_smile ), ca ti-o face in coloana, ca pot inceta contractiile bla bla; dar ce aveti, frate, cu epiziotomia?! Vreti sa va faceti franjuri? Se face anestezie locala... si nu simti... nu simti nici cusatura.

Katami, nu-ti mai face tu iluzii ca n-o sa fie nevoie de taietura smile ; si sa nu te puna necuratu' sa-i spui doctorului sa nu te taie orice-ar fi.... ca ai sa regreti forever... dak te rupi, tre sa te coasa in nshpe mii de locuri, de n-o sa mai poti sa stai in fund juma de an neutral

Moniv, cred ca prin ce-ai trecut.... nici nu vreau sa ma gandesc sad ; cat are bebe acum?


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#48 2009-10-07 09:46:25

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: la cate saptamani ati nascut?

epizotemia..relativ. eu am fost taiata si tot franjuri m-am facut.
doctorii din alte tari considera ca dc e sa te rupi te rupi pe lungul fibrelor, deci e o ruptura mai naturala.
doctorii nostrii te iate ca e mai usor de reconstruit o taierura, decat o ruptura.

parerile ca dealtfel in toate sunt impartite. daca ai incredere in doctor, vei merge cu ce recomanda el...si asta e.

dupa cum am zis am fost taiata dar bb a rup mai departe ca nu ii ajungea. am fost cusuta catre anus, in interior, in vagin si colul mi-a fost rupt...dar is ca noua acum (dupa 2 ani big_smile). este un sacrificiu mic care il induram, credeti-ma. incredibil cata bucurie iti aduce in suflet apoi acel bb acre te-a rupt toata.

crssy eu repet ca parca nu a fost totusi nasol...sau suntem facute sa uitam partile rele.
baietelul meu are 2 ani acum, si sunt din nou insarcinata cu al 2-lea bb in 14 saptamani (azi le implinesc). daca va trebui voi trece prin tot inca odata. daca va recomanda doctorul cezariana..asa voi face...nu ma intereseaza decat rezultatul..bb sa fie sanatos si voios.

daca chiar ma provocati va spun si care a fost singurul lucru urat care il retin. din cauza ca bb era f mare, la nastere mi-au iesit niste hemoroizi cumplit de mari. 2 luni m-am zbatut cu ei, si ei sunt singurii care m-au chinuit. nu din cauza taierurii sau a rupturii nu am putut sta in fund ci din cauza lor. partial a fost si vina mea. dupa nastere ti se da o doza de cheata sa o pui la taietura si in cazul meu la hemoroizi. poate daca ascultam nu se imflamau asa tare si nu imi faceau atatea probleme. s-au trombozat si s-au retras foarte foarte greu.

Offline

 

#49 2009-10-07 10:31:02

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: la cate saptamani ati nascut?

crssy, ieri am stat jumate de zi si m-am uitat la filme cu nasteri. si uite ca promit solemn ca, pana la sfarsitul zilei de munca, am sa deschid un topic despre epiziotomie. CU FILMELE AFERENTE. si LINKURI CATRE ARTICOLE.

sa vedem ca absolut peste tot in lume NU se recomanda epiziotomia... numa' noi, romanii, ne trezim mai destepti.

ba chiar asta am de gand sa fac, sa le zic ca nu vreau decat daca are bebe probleme de respiratie. atat. dupa ce am citit si vazut ieri... am facut o comparatie care, pt mine, e destul de elocventa.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#50 2009-10-10 08:41:11

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: la cate saptamani ati nascut?

Katami... am scris la topicul deschis de tine.... o sa am cosmaruri din cauza ta, cu epiziotomia ta cu tot rotfl

Moni, felicitari! Nu stiam ca esti iar gravi smile ; poate iese o fetita de data asta. Vrei natural, nu? Cu epiz sau fara? big_smile


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#51 2009-10-10 12:56:51

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: la cate saptamani ati nascut?

Crssy85 a scris:

Moni, felicitari! Nu stiam ca esti iar gravi smile ; poate iese o fetita de data asta. Vrei natural, nu? Cu epiz sau fara? big_smile

omg... n-am citit atent  dumbom  dumbom

felicitati, mamico!! applause sa fie sanatosi amandoi hjarta si o nastere... asa cum iti doresti tu!!!!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#52 2009-10-12 10:39:30

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: la cate saptamani ati nascut?

mersi fetele..sarcii/nasteri usoare si bb sanatosi si voua.

sincer, nu indraznesc sa cer un sex. sanatos sa fie bb si ne bucuram de ce o fi.
calendarul chinezesc zice fetita, mie mi s-a parut ca vad putoi la 12 saptamani...deci nu am indicii unilaterale.
eu militez pentru nastere naturala fara epidurala, cu epiz dc e nevoie...DAR, va tind sa cred ca daca iara va fi bb asa de mare am sa incerc sa vorbesc cu doc daca nu ar fi mai bine o cezariana totusi. nu stiu nici eu cum e mai bine.... in final voi face cum zice doctorul.

Offline

 

#53 2009-10-12 11:59:23

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: la cate saptamani ati nascut?

felicitari moniv pe minunaia de 2 anisori si pt cea care e pe drum!
sarcian usoara si multa sanatate! puss

Offline

 

#54 2009-10-12 13:47:01

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: la cate saptamani ati nascut?

39 de sapt si 2 zile, cezariana (si ce bine a fost!). fetita mea a avut la nastere 50 de cm si 2,950kg wink


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#55 2009-10-13 12:58:24

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: la cate saptamani ati nascut?

33 sapt si 2 zile....baiatul 2350 gr si 51 cm, iar fata 2250 gr si 51 cm....prin cezariana


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.