homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pentru Doctoressa


#1 2009-10-15 14:50:06

eX3nna
New member
Inregistrat: 2009-03-02
Mesaje: 13

Pentru Doctoressa

Buna ziua.
Am si eu o problema, daca ma puteti ajuta cu mai multe lamuriri. Sunt insarcinata in sapt. 37 (luni fac 38), deci mai am putin pana voi naste. Sarcina a decurs f.f.f. ok pana acum, nu am avut absolut nicio pb., nici macar stari de voma la inceputul sarcinii, analizele au iesit aproximativ bine de fiecare data, cu exceptii mici, nicio infectie nu am avut. Pb. vine acum. La 35 de saptamani am fost la dr. cu care voi naste, mi-a facut ecografie si mi-a zis ca greutatea estimativa a fatului este de 2600 g. Iar acum, la 2 saptamani diferenta, mi-a zis ca are 2700 g, era si dumneaei foarte nedumerita de faptul ca nu a mai crescut aproape deloc. Practic s-a oprit din crestere. M-a mai chemat acum peste cateva zile la monitorizare si sa-mi mai urmareasca sarcina. Mi-a spus sa nu mananc, probabil imi va face ceva analize? Intrebarea mea este, de ce nu a mai crescut bebelusul in ultimele 2 saptamani decat 100 g (stiu ca este o valoare estimativa, dar totusi valoarea este f. mica), care ar putea fi cauzele?
Astept urgent un raspuns din partea dvs. Va multumesc pentru ceea ce faceti pentru noi si va doresc multa sanatate.

PS: imi poate raspunde oricine, insa am vrut sfatul unui medic in mod special.

Offline

 



#2 2009-10-15 14:54:41

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Pentru Doctoressa

eu nu sunt medic, dar stiam ca e normal sa aiba perioade in care creste mai lent... mai ales la final.... vezi ce-ti mai zice data viitoare. si nastere usoara!! puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#3 2009-10-15 15:19:12

eX3nna
New member
Inregistrat: 2009-03-02
Mesaje: 13

Re: Pentru Doctoressa

Asa este, in ultima luna creste mai greu, dar totusi... era normal sa creasca cam 20-30 g / zi, deci in aceste 12 zile tb. sa aiba in jur de 2850-2900 gr, insa, asa cum am scris si mai sus, si dr. a insistat, mi-a facut 2 ecografii, la 2 aparate diferite, s-a mirat ca nu a mai crescut, ca e cam micut. Am intrebat-o care ar putea fi cauzele si a spus ca nu stie, insa, poate a vrut sa nu ma sperie... Nu stiu ce sa cred.

Offline

 

#4 2009-10-15 15:45:08

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: Pentru Doctoressa

pama raspunde doctoressa  mai scriu si eu.
eu stiu ca la sfarsit bb nu mai ia in greutate. unii deloc, altii doar putin. pe de alta parte la o sarcina atat de avansata nu cred ca masuratorile sunt foarte exacte. lichidul e mai putin, copilul mare si greu de cuprins.
la prima mea sarcina doctorita spunea la ultimul eco ca are bb 3.8 kg. ma gandeam ca e mare, oare  pot naste natural? si spunea sa nu imi fac griji ca masuratorile nu sunt exacte deja la varsta asta, probabil a mai trisat aparatul...pai trisa intradevar, nu avea 3.8 avea 4.4.
oricum eu zic sa nu te ingrijorezi, sigur e bine bb, atata vreme cat il simti ca e vioi sigur e bine.

Offline

 

#5 2009-10-15 15:55:56

eX3nna
New member
Inregistrat: 2009-03-02
Mesaje: 13

Re: Pentru Doctoressa

Ce maricel l-ai facut, sa-ti traiasca! Da, si mie mi-a zis ca nu sunt exacte masuratorile, ci estimative, dar, desi ma repet, ea a zis ca nu a mai crescut de data trecuta, adica muuuult prea putin si parea asa... putin ciudata cand spunea asta, insista pe tema asta, desi nu mi-a dat amanunte care ar fi cauzele. A zis ea ceva de placenta, nu prea am inteles... insa sper sa de D-zeu sa nu fie vreo cauza. Nu ma deranjeaza daca ar fi mic, ci doar sa fie sanatos. Oricum, daca asta ar fi greutatea cu care s-ar naste, stiu ca este in valori normale. Atat imi doresc: sa nu fie nicio alta cauza care i-ar fi putut opri (sau incetini) cresterea.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-10-15 17:46:19

Onyy
Membru
Inregistrat: 2009-10-14
Mesaje: 3

Re: Pentru Doctoressa

Am o nelamurire ce m-a tinut treaza toata noaptea.Am plecat din orasul meu ,in orasul sotului;ieri am fost la ginecolog pentru ecografie....nu mi-a facut morfologia fetala deoarece era aparatul varza si cred ca foarte vechi,nici macar nu am reusit sa vad bebitu.Insa mi-a zis ca am uterul contractat  si mi-a prescris Utrogestan (din cate stiu utrogestanul se ia pana in sapt 12 de sarcina si e pentru mentinere;din cate mai stiu este  prescris cand este un semnal de alarma a unui avort spontan).Va rog ajuta-ti-ma cu un sfat.Bebele meu la 20 de saptamani avea DBP-4,5 cm ; CC-16,3 cm  ;LF-3cm BCF-142  G-280 g +- 42 g Placenta 3 cm grosime insa cam joasa.ESte vreun pericol sa pierd sarcina?!Sunt innebunita;maine la 12 merg la alt ginecolog dar nu ma pot linisti.

Offline

 

#7 2009-10-15 17:51:46

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: Pentru Doctoressa

eu sincer nu cred ca are nici o problema. poate nu ajungi la 40 de saptamani si te apropii de nastere, de aia a incetinit. ce spui tu 20-30 de grame e valabil pentru tabelul standart la saptamanile tale, dar daca mergi cu 2 randuri mai jos si te uiti la saptamanile 38-40 deja nu mai sunt 20-30 de grame pe zi, nu sunt ncii 200 de grame in 2 saptamani...deci e relativ. nu sunt facuti copii astia cu compasul, nu te poti lua dupa o schema..asta e valabil si dupa ce nasti.
sa nu te pui sa il indopi daca iti ia cu cateva grame mai putin decat spune cartea. incearca sa te bazezi pe instinctele tale si acum si dupa ce vei naste.

de placenta  o fi zis ca e imbatranita, eu o aveam tot trimestrul 3 imbatranita, dar rezista ea pana trebuie. oricum nu te ingrijora sigur e bine bb si oricum esti considerata deja la termen deci poti sa nasti oricand daca chiar apare ceva.

eu iti doresc nastere usoara si bb sanatos si mancacios (sa nu isi mai faca griji mamica de greutate)
ceva dilatatie nu ai inca?

Ultima oara a fost editat de moniv (2009-10-15 17:52:41)

Offline

 

#8 2009-10-15 17:54:19

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Pentru Doctoressa

eX3nna a scris:

Ce maricel l-ai facut, sa-ti traiasca! Da, si mie mi-a zis ca nu sunt exacte masuratorile, ci estimative, dar, desi ma repet, ea a zis ca nu a mai crescut de data trecuta, adica muuuult prea putin si parea asa... putin ciudata cand spunea asta, insista pe tema asta, desi nu mi-a dat amanunte care ar fi cauzele. A zis ea ceva de placenta, nu prea am inteles... insa sper sa de D-zeu sa nu fie vreo cauza. Nu ma deranjeaza daca ar fi mic, ci doar sa fie sanatos. Oricum, daca asta ar fi greutatea cu care s-ar naste, stiu ca este in valori normale. Atat imi doresc: sa nu fie nicio alta cauza care i-ar fi putut opri (sau incetini) cresterea.

Pt linistea ta... de ce nu te duci la un particular sa faci o alta ecografie?


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#9 2009-10-15 19:01:31

eX3nna
New member
Inregistrat: 2009-03-02
Mesaje: 13

Re: Pentru Doctoressa

Da, probabil asa e si imi fac griji degeaba. In ce priveste placenta a zis ca are gradul III de dezvoltare, nu ca e imbatranita, dar s-a referit la ea ca si cum din cauza ei ar fi posibila si incetinirea dezvoltarii bebeului acum. La particular, sincer, nu cred ca mai are rost sa ma duc doar pentru o ecografie care sa imi spuna ce greutate are. Ieri, doctora mea, mi-a facut 2 ecografii, cu 2 aparate diferite si pe ambele, acelasi lucru, ca e cam mic, dar poate asa e sa fie el, desi pana acum s-a dezvoltat normal, doar acum, la sfarsit a incetinit. De indopat bebeul, oricum n-o s-o fac, eu sunt contra acestui lucru, parerea mea este ca nu tb. sa fortezi copilul, ci sa il lasi sa manance atat cat cere el, nu dupa grafic. Dilatatie nu am, ieri m-a si consultat, s-a uitat la col, a zis ca este inchis si e lung. La monitorizare, in momentul in care mi-a pus aparatul pe burtica, aveam o contractie, dar apoi timp de 10-15 min., cam cat a durat, nu a mai inregistrat niciuna. In principiu, doctora a zis ca mai am, de dilatatie n-a zis nimic, dar banuiesc ca daca este colul inchis nu ai cum sa ai dilatatie, nu?
Multumesc mult pentru sfaturi si incurajari, imi sunt de real folos. Sanatate multa si voua si bebeilor vostri.

Offline

 

#10 2009-10-16 09:48:28

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: Pentru Doctoressa

nu, daca colul e inchis si lung inseamna ca nu ai dilatatie. intai se scurteaza colul, apoi se sterge si abia apoi incepi sa te dilati.
bb tau nu e prea mic, trebuie sa te linistesti. si daca masuratorile sun tcorecte are doar cu vreo 100-200 gr sub medie...dar atentie medie nu normal. al meu la varsta asta avea cu vreo 600 gr peste medie (ceea ce iara nu e bine, sunt supecti de diabet gestational sau alte minuni dc is prea mari).

deci stai linistita.

a, si inca ceva, faptul ca a masurat la 2 eco nu are nici o importanta, conteaza cum statea bb in burta. poate era f aproape de placenta, nu era lichid intre el si placenta deci nu s-a masurat foarte exact. sau poate la vizita anterioara s-a masurat putin gresit..deci este atat de relativ tot.

vecina mamei a nascut o fetita la termen (39 de sapt) la 2.4 kg si doctorita mea ginecolog a nascut prematur (33 saptamani) un baietel de 2.5 kg...amandoi sunt sanatosi.

sunt sigura ca bb e bine si nu are nici o problema cu greutatea.
contractiile nedureroase sunt bune, iti pregatesc colu, mai oxigeneaza si placenta..deci sarcina usoara, mai bucura-te de burtica cat poti, ca acusi incepe o noua etapa.

Ultima oara a fost editat de moniv (2009-10-16 09:52:39)

Offline

 

#11 2009-10-18 00:59:35

emilia-cornelia
Membru
Inregistrat: 2009-10-18
Mesaje: 2

Re: Pentru Doctoressa

am pierdut o sarcina acum o luna si a trebuit sa fac chiuretaj, nu mi s-a apus care e cauza. ce ar trebui sa fac in continuare imi doresc foarte mult un copil si ma tem ca nu o sa mai raman insarcinata

Offline

 

#12 2009-10-18 22:02:15

eX3nna
New member
Inregistrat: 2009-03-02
Mesaje: 13

Re: Pentru Doctoressa

moniv a scris:

nu, daca colul e inchis si lung inseamna ca nu ai dilatatie. intai se scurteaza colul, apoi se sterge si abia apoi incepi sa te dilati.

contractiile nedureroase sunt bune, iti pregatesc colu, mai oxigeneaza si placenta..deci sarcina usoara, mai bucura-te de burtica cat poti, ca acusi incepe o noua etapa.

Am fost ieri la dr. si a vrut sa ma opreasca pt. ca aveam contractii. Practic nu mai aveam de ce sa asteptam, pt. ca eu oricum o sa nasc prin cezariana, pt. ca am recomandare de la medicul oftalmolog, nu am voie natural. Mi-a facut din nou eco, mi-a zis ca are 2800g (deci cu 100gr mai mult decat miercuri) si a zis ca absolut toate masuratorile sunt in valori normale, arterele, placenta, lichid mai are. Prima data, mi-a zis ca s-a sters colul. Mi-a facut apoi o injectie sa vada daca ma lasa contractiile si in functie de asta m-ar fi oprit, pt. ca ea ma intreba daca simt contractiile, daca ma doare burta, iar pe mine, sincer, nu ma durea burta.
Daca mi s-a sters colul inseamna ca se apropie momentul? M-a mai chemat joi, insa in seara asta am fost la baie si aveam o secretie maronie pe chilot. Si simt asa un pic, ca niste impulsuri sub burta, asemanatoare cu cele de la menstruatie, dar tot asa, nu dureroase, decat rareori. Se apropie momentul, nu? :-D
Va pup si sa imi tineti pumnii.

Offline

 

#13 2009-10-19 12:08:50

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Pentru Doctoressa

tinem pumnii, eX3nna majoreta


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#14 2009-10-19 13:14:44

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Pentru Doctoressa

Onyy a scris:

Am o nelamurire ce m-a tinut treaza toata noaptea.Am plecat din orasul meu ,in orasul sotului;ieri am fost la ginecolog pentru ecografie....nu mi-a facut morfologia fetala deoarece era aparatul varza si cred ca foarte vechi,nici macar nu am reusit sa vad bebitu.Insa mi-a zis ca am uterul contractat  si mi-a prescris Utrogestan (din cate stiu utrogestanul se ia pana in sapt 12 de sarcina si e pentru mentinere;din cate mai stiu este  prescris cand este un semnal de alarma a unui avort spontan).Va rog ajuta-ti-ma cu un sfat.Bebele meu la 20 de saptamani avea DBP-4,5 cm ; CC-16,3 cm  ;LF-3cm BCF-142  G-280 g +- 42 g Placenta 3 cm grosime insa cam joasa.ESte vreun pericol sa pierd sarcina?!Sunt innebunita;maine la 12 merg la alt ginecolog dar nu ma pot linisti.

eu am luat utrogestan aproape toata sarcina, cite 6 pe zi. si da, este pt mentinerea sarcinii. trebuie sa te calmezi si sa-l iei, asa cum te-o sfatuit dr.

Ultima oara a fost editat de rh (2009-10-19 13:15:17)

Offline

 

#15 2009-10-20 11:22:37

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Pentru Doctoressa

emilia-cornelia a scris:

am pierdut o sarcina acum o luna si a trebuit sa fac chiuretaj, nu mi s-a apus care e cauza. ce ar trebui sa fac in continuare imi doresc foarte mult un copil si ma tem ca nu o sa mai raman insarcinata

emilia, din cate stiu trebuie sa mai astepti putin pana sa incerci din nou sa ramai insarcinata.
cel mai bine ar fi sa vb cu ginecologul tau


eX3nna cred ca se apropie momentul. multa bafta majoreta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.