homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tusea Seaca, Tusea Productiva la inceput de sarcina!


#1 2009-11-30 17:02:25

maty
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-03-27
Mesaje: 11

Tusea Seaca, Tusea Productiva la inceput de sarcina!

Am o intrebare şi va rog mult sa ma lamuriti.
E posibil sa fiu insarcinata, sapt. asta pe 3-4 dec. ar trebui sa vina CM, dar mai am de aşteptat.
Acum 5 zile am inceput cu o tuse seaca, dar foarte persistenta, am avut o singura noapte febra de 38 grade, apoi s-a transformat intr-o tuse incarcata, unde am scuipat mucus galben. pana acum am luat multa miere cu lamaie, ceai de tei, ceai de muşetel, ceai de ceapa, de mere, supe de pui, suc de ridiche neagra, stodal... acum tusea nu mai e atat de deasa ziua ca la inceput, dar persista noaptea, şi secretiile s-au mai diminuat, evit sa ma duc la dr. sa nu ma trezesc cu alta boala, şi care nu-mi va da nimic pana la confirmarea sarcinii, totusi pana la urma am sa o scot la capat, sper..
Problema mea e, daca aceasta tuse iritativa, deasa va afecta constructia fatului,  adica aş fi in sapt.a 4a de sarcina, unde incepe sa se formeze, e posibil sa-l fi afectat aceasta tuse a mea şi febra de 38 de grade, sau e posibil ca sarcina sa fie pierduta de la atata tuse??
Se pare ca am inceput cu stangul intr-o posibila sarcina hmm


multa sanatate!

hjarta

Offline

 



#2 2009-11-30 17:54:59

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Tusea Seaca, Tusea Productiva la inceput de sarcina!

nu te stresa, ca nu e asa grav... trateaza-te cu naturiste... stai linistita, la o varsta asa mica a sarcinii nu il afecteaza contractia muschilor data de tuse... cel mult febra, dar, daca a fost doar o noapte... ma indoiesc. multa sanatate si... un test pozitiv! smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#3 2009-11-30 18:09:15

maty
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-03-27
Mesaje: 11

Re: Tusea Seaca, Tusea Productiva la inceput de sarcina!

multumesc katami , sper sa fie bine, mi-e teama doar ca aceasta tuse sa nu-i afecteze plamanii in formare, atat de mult am tuşit, şi atat de des, de nici nu puteam vorbi, şi am şi febra musculara de parca am facut abdomene. incerc totuşi sa gandesc pozitiv.


multa sanatate!

hjarta

Offline

 

#4 2009-11-30 18:35:52

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Tusea Seaca, Tusea Productiva la inceput de sarcina!

mai, eu stiu cazu care a urcat munti cu 30 kile in spate 12 ore, a facut baie in apa rece (gheata, cu zapada pe mal adica) de munte... nu stia ca e gravi.... si bebelina a fost ok wink

si eu am facut sport la inceputul sarcinii si aveam febra musc si a fost ok... deci nu cred sa fie pb de la tusea aia. asta cu tusea e pt ceva mai incolo... acum, cand are cativa mm, nu-l "turtesti" daca iti contracti muschii smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#5 2009-11-30 20:13:13

maty
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-03-27
Mesaje: 11

Re: Tusea Seaca, Tusea Productiva la inceput de sarcina!

katami a scris:

mai, eu stiu cazu care a urcat munti cu 30 kile in spate 12 ore, a facut baie in apa rece (gheata, cu zapada pe mal adica) de munte... nu stia ca e gravi.... si bebelina a fost ok wink

si eu am facut sport la inceputul sarcinii si aveam febra musc si a fost ok... deci nu cred sa fie pb de la tusea aia. asta cu tusea e pt ceva mai incolo... acum, cand are cativa mm, nu-l "turtesti" daca iti contracti muschii smile

nocry  voi depaşi şi faza asta, aşa sunt eu, mai pesimista, şi fac din tantar armasar wink


multa sanatate!

hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-11-30 20:43:21

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Tusea Seaca, Tusea Productiva la inceput de sarcina!

maty a scris:

multumesc katami , sper sa fie bine, mi-e teama doar ca aceasta tuse sa nu-i afecteze plamanii in formare, atat de mult am tuşit, şi atat de des, de nici nu puteam vorbi, şi am şi febra musculara de parca am facut abdomene. incerc totuşi sa gandesc pozitiv.

nu-i va afecta nimic tusea ta...fii linistita! si eu am fost racita cobza chiar la inceputul sarcinii, ca si tine...si inca de vreo 2 ori cit am fost insarcinata. si nu s-o intimplat nimic rau cu bebele  smile

Offline

 

#7 2009-12-01 08:52:20

maty
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-03-27
Mesaje: 11

Re: Tusea Seaca, Tusea Productiva la inceput de sarcina!

rh a scris:

nu-i va afecta nimic tusea ta...fii linistita! si eu am fost racita cobza chiar la inceputul sarcinii, ca si tine...si inca de vreo 2 ori cit am fost insarcinata. si nu s-o intimplat nimic rau cu bebele  smile

multumesc, m-ati liniştit. zilele astea trebuie sa vina CM , dar mi-au aparut nişte firişoare maronii -roşiatice, cum de-altfel imi aparea mereu  cu 2 -3 zile inainte de CM, cred ca nu  s-a produs conexiunea  şi mi-am facut atatea griji şi sperante sad


multa sanatate!

hjarta

Offline

 

#8 2009-12-01 11:54:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Tusea Seaca, Tusea Productiva la inceput de sarcina!

ei, sa fie cu ochisori data viitoare puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.