homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cauze hormonale-2


#20 2008-10-16 22:51:12

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: cauze hormonale

de nodulii aia fibromatosi ti-a spus dr ceva? si din cate inteleg ai si niste chisturi pe ovarul stang


mami de minuni hjarta

Offline

 



#21 2008-10-17 11:51:35

anirai
New member
De la: Galati
Inregistrat: 2008-10-07
Mesaje: 7

Re: cauze hormonale

mi-a spus ca nu sunt o problema in a ramane insarcinata

Offline

 

#22 2008-10-20 18:28:37

anirai
New member
De la: Galati
Inregistrat: 2008-10-07
Mesaje: 7

Re: cauze hormonale

mai pot primi vreun raspuns la rezultatele analizelor mele hormonale?

Offline

 

#23 2009-02-09 12:36:40

albinuta_lore
New member
Inregistrat: 2007-04-23
Mesaje: 12

Re: cauze hormonale

mi-am facut si eu analizele hormonale ....
tin sa mentionez ca am avut o sarcina extrauterina ovariana acum doi ani,nu am decit o trompa si un ovar (trompa e ok mi-am facut histero luna trecuta)....
dupa extrauterina am luat o pauza de un an...in care am luat anticonceptionale....si de una an incercam iar sa avem bebe (mai incercasem vreo 2ani  inainte)....care nu vrea nicicum sa vina.
spermograma este ok...
trompa este ok...
endometru este tot timpul ingrosat (si inainte si dupa ciclu)si nu stiu cauza....
iar astea sunt analizele

a 5a zi...fsh 12,85 (3,5-12,5)
            lh 9.04 (2,4-12,6)
            estradiol 104,7 (12,5-166)
            progesteron 1,13(0,2-1,5)
            prolactina 15,3(4,79-23,3)

a 21a zi progesteron 16,5 ng/ml (1,2-15,9)

luna aceasta la monitorizarea ovulatiei s-a obs ca in ziua a 11a foliculul avea 15mm (dezvoltat normal ptr ziua a 11a) numai ca exact in ziua aceea am si ovulat (durere,singerare citeva picaturi,a doua zi la eco nu mai era foliculul)...asta inseamna ca ovulul nu ajunge la maturatie....

asta sa explice si progesteronul de ziua 12a  putin mai mare....si fsh?

nu stiu nici la cine sa mai merg si ce sa fac....
ma puteti lamuri si pe mine?
sa aveti o zi minunata

Offline

 

#24 2010-02-02 00:50:53

Estera
New member
Inregistrat: 2009-11-14
Mesaje: 22

Re: cauze hormonale

Imi poate spune si mie in ce constau analizele hormonale si cum se numesc, in cazul in care am pierdut o sarcina si imi doresc alta?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-02-02 11:34:11

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: cauze hormonale

Estera, analizele hormonale se fac in zilele 3-5 a ciclului si sunt: FSH, testosteron, LH, estradiol, prolactina, progesteron.iti doresc bafta!!!


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#26 2010-02-02 20:33:14

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: cauze hormonale

nu stim de ce ai pierdut sarcina, pot fi f multe cauze posibile

in cazul unei pierderi de sarcina din cauza hormonala, este utila dozarea progesteronului in ziua 21 a ciclului.

dar, stiu ca la tine de fapt a fost sarcina oprita in evolutie, asa ca nu m-as  gandi la o cauza hormonala

fa analizele care in mod normal se fac inainte de concepere:
analizele generale de sange, CMV, toxoplasma, lysteria, rubela, chlamydia, micoplasma, ureaplasma, examen secretie vaginala, culturi secretie vaginala/ col si Papanicolau (daca a trecut 1 an de la ultimul), ca sa te asiguri ca esti sanatoasa.

Offline

 

#27 2010-02-02 22:51:04

Estera
New member
Inregistrat: 2009-11-14
Mesaje: 22

Re: cauze hormonale

Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Offline

 

#28 2010-02-03 14:00:23

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: cauze hormonale

Garga tu ai dreptate referitor la analizele care se fac inaintea  conceperii copilului....toate aceste analize pe care le-ai enumerat tu mai sus , eu le-am facut....probabil ca nu am scris eu corect, scuze smile


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#29 2010-02-03 21:05:59

Estera
New member
Inregistrat: 2009-11-14
Mesaje: 22

Re: cauze hormonale

gargarita a scris:

nu stim de ce ai pierdut sarcina, pot fi f multe cauze posibile

in cazul unei pierderi de sarcina din cauza hormonala, este utila dozarea progesteronului in ziua 21 a ciclului.

dar, stiu ca la tine de fapt a fost sarcina oprita in evolutie, asa ca nu m-as  gandi la o cauza hormonala

fa analizele care in mod normal se fac inainte de concepere:
analizele generale de sange, CMV, toxoplasma, lysteria, rubela, chlamydia, micoplasma, ureaplasma, examen secretie vaginala, culturi secretie vaginala/ col si Papanicolau (daca a trecut 1 an de la ultimul), ca sa te asiguri ca esti sanatoasa.

Va rog spuneti-mi si mie ce diferenta este intre o sarcina oprita in evolutie si una pierduta din cauze hormonale.

Norocul meu a fost ca am mers din timp la medic, pentru ca puteam sa ajung pe la urgenta cu o mega sangerare si sa nu fi stiut ca , de fapt , am pierdut sarcina cu multe saptamani inainte atunci cand s-a oprit din evolutie. Asa a zis dr meu ca s-ar fi intamplat daca nu ma duceam atunci sa fac intreruperea.
pc

Offline

 

#30 2010-02-03 21:45:25

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: cauze hormonale

m-am exprimat eu aiurea. avortul spontan este eliminarea embrionului  in mod spontan, caz in care acesta cred (  nustiu ) ca este deja oprit in evolutie . cauzele pentru care se poate opri din evolutie sunt fffff multe: un defect genetic al embrionului, cauze infectioase, un endometru cu probleme, o problema hormonala ( insuficienta de progesteron sau estrogen, un surplus de testosteron), probleme de coagulare etc.
de obicei, o insuficienta de progesteron ( cea mai comuna cauza de avort spontan pe motiv hormonal) se manifesta prin mici sangerari si se poate remedia folosind un supliment cu progesteron gen duphaston/ arefam/ utrogestan. evident, la sfatul medicului care urmareste sarcina.

Ultima oara a fost editat de gargarita (2010-02-03 21:46:35)

Offline

 

#31 2010-02-04 13:53:20

Estera
New member
Inregistrat: 2009-11-14
Mesaje: 22

Re: cauze hormonale

Am avut mici sangerari pe parcursul sarcinii, dar medicul nu mi-a dat nimic dupa asta. Cred ca a si uitat de cazul meu cand m-am dus la el, iar eu nu am stiut ce trebuie sa-i reamintesc.
  Cand l-am intrebat de analize mi-a spus ca sunt nesemnificative inainte de sarcina. Vreau sa spun ca a uitat de la masa de consultatie pana la birou ca a zis ca-mi da antibiotic pt un ovar (la care am avut probleme si ininte de sarcina si nu mi-a dat tratament), ca sa trec mai bine peste urmatoarea menstruatie. A iesit din cabinet s-a intors si banuiesc ca ii lua timp prea mult ca sa stea sa-mi scrie ce analize sa fac. Este foarte cautat si aglomerat, dar nici ' hia sa vedem cum raspunde la asta sau cum va evolua situatia asta la ea' ... nu vreau sa fiu.
  Eu nu sunt medic si nu stiu daca judec bine sau nu situatia, dar cred ca am si eu pe undeva dreptate.

  Oare imi mai iasa ceva la analize dupe cefalosporina pe care am luat-o o saptamana ? La ce interval de timp ar trebui sa fac analizele dupa tratament ?

  Multumesc pentru raspuns, imi este de folos.

Offline

 

#32 2010-02-04 14:29:33

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: cauze hormonale

incearca sa gasesti un medic care sa aiba timp si rabdare sa te asculte si in care sa simti ca poti avea incredere. e trist ce-mi povestesti despre medicul tau...

la minim 1 saptamana dupa tratament refaci analizele.  pentru ce ai facut tratament?

Offline

 

#33 2010-02-05 13:36:38

Estera
New member
Inregistrat: 2009-11-14
Mesaje: 22

Re: cauze hormonale

Am facut tratament pentru anexita la unul dintre ovare. O saptamana de cefalosporina.

Offline

 

#34 2010-02-11 21:12:46

Estera
New member
Inregistrat: 2009-11-14
Mesaje: 22

Re: cauze hormonale

fetele ... am gasit un site tare www.natalvit.ro
aici sunt o gramada de informatii despre sarcina
merita citit

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.