homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Daca se poate un sfat, va rog


#1 2010-03-13 10:15:37

motherwell
New member
Inregistrat: 2009-07-27
Mesaje: 26

Daca se poate un sfat, va rog

Buna, fetelor. Va rog sa ma ajutati cu un sfat...am nascut acum 4 saptamani o fetita si am reusit sa o alaptez 1 saptamna jumate; apoi am avut o problema de sanatate si a trebuit sa intrerup alaptarea, dar m-am muls in continuare; insa cantitatea de lapte a scazut semnificativ. Apoi nu am mai reusit sa strang mare lucru din sani si am renuntat. Acum, revenindu-mi cu sanatatea, m-am muls de curiozitate ieri si am vazut ca am reusit sa mai strang ceva de pe canale, dar nu foarte mult. As pune fata din nou la san, dar as vrea sa stiu daca laptele asta o mai fi bun, proaspat, sau e doar ce a mai ramas pe acolo. Daca incep alaptarea, oare imi poate creste cantitatea de lapte? Persoanele carora le-am cerut sfatul, mi-au zis sa nu mai incerc sa alaptez, pentru ca laptele ramas e infectat si i-as face rau copilului.

Imi doresc din suflet sa revin la alaptare, dar nu stiu ce sa fac; ce parere aveti?
Va pup!

PS: Doctoressa, daca ai putea sa imi dai un sfta; ti-as ramane recunoscatoare

Offline

 



#2 2010-03-13 15:33:01

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Daca se poate un sfat, va rog

depinde ce probleme de sanatate ai avut?
cate zile a trecut de cand nu te-ai mai muls?
Oricum o sa scada de tot daca nu te mulgi sau nu o pui la san....incearca sa te mulgi mai des si dupa pune-o la san...

Offline

 

#3 2010-03-13 22:09:36

motherwell
New member
Inregistrat: 2009-07-27
Mesaje: 26

Re: Daca se poate un sfat, va rog

SoareleMeu a scris:

depinde ce probleme de sanatate ai avut?
cate zile a trecut de cand nu te-ai mai muls?
Oricum o sa scada de tot daca nu te mulgi sau nu o pui la san....incearca sa te mulgi mai des si dupa pune-o la san...

Am avut o infectie la o masea; a trebuit sa fac operatie de urgenta si am trecut pe antibiotice, exact la o saptamana jumatate de cand nascusem. Am inceput sa ma mulg si sa arunc laptele, dar pana am terminat tratamentul, deja nu mai strangeam nimic si am abandonat.

Acum doua zile m-am muls de curiozitate si mi-a curs lapte din sani, dar nu foarte mult, maxim 10 ml din ambii, ieri la fel.

As vrea sa pun bebelusul la san, dar imi este frica ca laptele sa nu fie statut; mi s-a spus ca e statut si deci nu mai e bun. Nu stiu ce sa fac; daca sa ii dau asa

Offline

 

#4 2010-03-13 23:10:21

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Daca se poate un sfat, va rog

deci 1 jumate ai alaptat normal.... 7 zile cred a durat tratamentul asta inseamna 2 saptamani jumate ...si pana la 4 saptamani te-ai muls in fiecare zi sau din cand in cand?... e posibil ca deja sa fi disparut lactatia. Ai intrebat un doctor?eu as pune la san daca te-ai muls in fiecare zi.

Offline

 

#5 2010-03-14 00:03:10

motherwell
New member
Inregistrat: 2009-07-27
Mesaje: 26

Re: Daca se poate un sfat, va rog

SoareleMeu a scris:

deci 1 jumate ai alaptat normal.... 7 zile cred a durat tratamentul asta inseamna 2 saptamani jumate ...si pana la 4 saptamani te-ai muls in fiecare zi sau din cand in cand?... e posibil ca deja sa fi disparut lactatia. Ai intrebat un doctor?eu as pune la san daca te-ai muls in fiecare zi.

Aproape 2 saptamani am alaptat normal, apoi a trebuit sa ma operez de urgenta; dupa ce am terminat tratamentul medicamentos a trebuit sa ma mai mulg cateva zile ca sa iasa medicamentul din corp  si aruncam laptele. Problema e ca pana sa pun fata la san, deja laptele scazuse semnificativ; iar eu nu mai aveam timp sa ma mulg, si incet-incet am renuntat si timp de o saptamana nu m-am mai muls. Acum doua zile nu stiu ce mia- venit, am pus mana pe pompa si am strans putin lapte. Ieri m-am muls de doua ori si a curs ceva, nu foarte mult, dar a curs.

As pune copilul la san, dar cum spun, toata lumea imi spune ca acest lapte e statut de atata timp, deci nu mai e ok si ii poate face rau copilului. La un doctor inca nu am ajuns; avem luni programare la pediatru si chiar o sa ii cer sfatul. Imi doresc foarte mult sa alaptez, dar chiar nu stiu ce sa fac; sa fie o falsa lactatie?

Ultima oara a fost editat de motherwell (2010-03-14 00:04:19)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-03-14 00:35:30

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Daca se poate un sfat, va rog

foloseste pompa pana ajungi luni la doctor.. si vezi cat mai reusesti sa scoti...foloseste-o des ..incearca sa maresti lactatia cu niste ceai de chimen sau galactogil. Cred insa ca a scazut prea mult lactatia. Nu te dezamagi ca nu e laptele rau...cat timp mai curge inseamna ca mai e ceva acolo.

Offline

 

#7 2010-03-14 11:02:13

motherwell
New member
Inregistrat: 2009-07-27
Mesaje: 26

Re: Daca se poate un sfat, va rog

SoareleMeu a scris:

foloseste pompa pana ajungi luni la doctor.. si vezi cat mai reusesti sa scoti...foloseste-o des ..incearca sa maresti lactatia cu niste ceai de chimen sau galactogil. Cred insa ca a scazut prea mult lactatia. Nu te dezamagi ca nu e laptele rau...cat timp mai curge inseamna ca mai e ceva acolo.

Da, o sa mai am rabdare pana maine; sper sa fie ok; multumesc frumos oricum, mi-ai fost de mare, mare ajutor

Offline

 

#8 2010-03-14 19:39:30

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Daca se poate un sfat, va rog

De ce sa nu fie laptele bun, mai ales daca te-ai muls.
Producerea laptelui stiu ca e un proces continuu, nu ramane stocat in cantitati mari ci se produce in momentul suptului. Cica e reglat de creier.
Consuma lichide multe si ceai de chimen si anason.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.