homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?


#1 2006-08-28 22:08:41

Lav
New member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 14

stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

salut tuturor! am intrat pe site si mi-a placut f mult, asa k m-am inscris imediat.
as avea si eu o problema: in urma cu cateva luni am facut un ecograf, in urma caruia am fost diagnosticata cu uter bicorn. am inteles k asta inseamna ca voi ramane greu insarcinata, cel putin asa mi-a spus medicul ginecolog. mentionez k iau marvelon de 1an si jumatate.am 24ani si sunt proaspat casatorita, deci nu ma grabesc sa raman insarcinata prea curand, poate din primavara.
intrebarile mele sunt:
ce inseamna exact uter bicorn si cum influenteaza el sarcina sau posibilitatea de a ramane insarcinata?
cat timp trebuie sa ma protejez dupa renuntarea la marvelon ca sa pot ramane insarcinata?

Offline

 



#2 2006-08-29 10:46:16

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

Ce inseamna uter bicorn, am zis deja, ca raspuns la postul tau cel disperat....
Nu trebuie sa te protejezi deloc dupa ce renunti la marvelon pentru a putea ramine insarcinata, va trebui insa sa te inarmezi cu rabdare, data fiind varianta anatomica a uterului tau


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2006-08-29 10:49:28

Lav
New member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 14

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

va multumesc mult de tot.
mai am o intrebare: uterul bicorn ar putea fi o cauza de avort spontan?

Offline

 

#4 2006-08-29 10:56:34

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

tocmai asta am spus(poate cu alte cuvinte) in raspunsul de la postul celalalt


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2006-08-29 11:02:21

Lav
New member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 14

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

multumesc mult de tot, imi cer scuze pt insistenta, dar eram fff curioasa si ffff speriata, nu mai azisem de asa ceva pana acum. prietenele mlele s-au speriat si ele si am inceput sa cautam toate prin carti si pe net, dar pana la raspunsul tau nu m-am putut lamuri exact.
   sper k nu am fost prea stresanta cu problema mea.  am sters celalat post k sa nu mai pun de 2 ori aceeasi intrebare. sper k voi mai putea apela la cunostintele tale, mi-ai fost de un real ajutor.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-08-29 11:04:38

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

Oricind, raspund cu draga inima, in limita cunostintelor mele, insa am sa te rog sa ai rabdare....sa nu mai disperi, si sa imi dai timp sa pot citi intrebarea....nu stau non-stop pe forum, nu am timp


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2006-08-29 11:17:13

dragutza_14
New member
Inregistrat: 2006-07-23
Mesaje: 99

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

am si eu o intrebare:dak mama mea nu putea face copii si a facut tratament pt a ma face p mine,as putea avea si eu aceiasi problema knd as vi mai mare si as vrea sa raman insarcinata?????sau depinde d organism????am mai pus intrebarea si la postul celalalt dar am inteles k s-a sters.plz raspundeti-mi

Offline

 

#8 2006-08-29 11:44:44

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

Da, s-a sters dupa ce iti raspunsesem.....depinde de la organism la organism, nu e o chestie mostenita...nu iti fa probleme inutile inainte de vreme


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2006-08-29 11:51:31

dragutza_14
New member
Inregistrat: 2006-07-23
Mesaje: 99

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

oky.multumesc mult.nu e vb k imi faceam pobleme dar eram curioasa dak asa ceva se poate mosteni.

Offline

 

#10 2006-12-19 11:47:19

melentiev
Membru
Inregistrat: 2006-12-07
Mesaje: 2

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

pentru doctoreasa cu o rugaminte, sunt noua....pe forum, nu prea pot sa ma descurc pe aici, stiu ca deja s-a discutat problema asta dar va rog sa-mi mai explicati odata daca aveti timp ce inseamna uter bicorn si care ar putea fi consecintele unei sarcini cu astfel de diagnoza, sunt insarcinata in 6-7 saptamani, ecograful mi-a arata uterul bicorn, acum o saptamana am avut un pic de eliminari cu singe, foarte putin, dar m-am speriat si m-am dus imediat la urgenta...acolo mi-au spus sa i-au ditinon, si papaverina injectii si utrogestan pastile, pentru ca in 2003 am avut un avort spontan-atunci nu mi-a explicat nimeni nimic, nu mi-au spus ce am si din ce motiv ar fi putut sa se intimple, s-a intimplat ca nu stiam ca sunt insarcinata era termen mic si am avut o treba cu niste bagaje foarte mari si grele, ziceam ca putea fi din cauza greutatilor....acum nu stiu ce sa cred ce sa fac, vreau foarte mult copilasul asta sias face orice sa-l pastrez.....spunete-mi ceva.....

Offline

 

#11 2006-12-19 14:48:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

Uterul bicorn este o malformatie congenitala a organelor genitale, ce poate apare singura sau insotita de alte malformatii. Ea consta in existenta a doua utere ce s-au lipit pe linia mediana - etapa fiziologica in dezvoltarea intrauterina - dar la care peretele dintre ele nu a disparut, cum se intampla in evolutia normala, ci s-a pastrat. Uterul bicorn poate avea un singur col uterin, adica o singura deschidere in vagin, sau pot exista cate un col pentru fiecare uter. Aceasta malformatie pune probleme in evolutia unei sarcini pe acest uter, fara ca aceasta sa fie o regula. Exista femei care duc sarcina la termen fara probleme pe uter bicorn si altele care au avorturi in mod repetat. Pentru aceasta din urma categorie este indicata plastia uterului, adica reconstructia sa pe cale chirurgicala, cu eliminarea peretelui despartitor pentru a permite dezvoltarea unei sarcini. Aceasta operatie pe uter va obliga insa la terminarea nasterii prin operatie cezariana.
Acestea fiind zise, melentiev, iti recomand cu caldura sa mergi la un ginecolog sa iti ia in evidenta sarcina si sa ti-o urmareasca, sa respecti cu strictete indicatiile lui si iti tin pumnii strinsi


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2006-12-19 17:52:02

maryna
Full member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 186

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

acum cateva zile, mai exact o saptamana am facut analize si mi`a iesit sangele f f f gros. medicul meu de familie mi`a zis ca am 100% chist dar mi`a recomandat sa merg sa`mi fac o ecografie si abia atunci vom vedea. totusi nu inteleg daca ai chist ti se ingroasa sangele?? medicul meu imi spune de vro 2 ani ca exista posibilitatea sa am chist deoarece inainte de a lua antibebe imi venea menstruatia cand isi aducea aminte...ori o data la 3 luni ori de 3 ori pe luna cantitati f mari de sange. acum am probleme cu picioarele ma dor ingrozitor de tare uneori chiar nu pot merge decat daca ma ajuta cineva, medicul zice ca poate fi si asta un "semn"pe care il da chistul.......nu stiu ce sa mai cred

Offline

 

#13 2006-12-20 11:15:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

maryna....astea cam sunt semne de tromboza....ceea ce contraindica folosirea contraceptivelor. Mergi si fa echografia aia insa fa si alte investigatii ca nu e in regula.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2006-12-22 17:16:25

melentiev
Membru
Inregistrat: 2006-12-07
Mesaje: 2

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

va multumesc foarte mult, cred ca am mai spus ca aprozimativ o saptamina in urma am avut ceva eliminari stranii de care m-am speriat foarte tare si am mers la urgenta, doctorul mi-a prescris Utrogestal pentru o perioada de 20 saptamani, acum ma simt mai bine nu mai am asha dureri dar oricum obosesc repede si incerc sa fac cat mai putin efort. MULTUMESC FOARTE MULT PENTRU RASPUNS.....

Offline

 

#15 2006-12-28 12:46:46

maryna
Full member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 186

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

ce alte investigatii sa mai fac am facut toate analizele si radiografii mai am de facut ecografia aia..............ca sa vad daca am tromboza ce trebuia sa fac. ce e tromboza??

Offline

 

#16 2006-12-28 12:54:49

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

Coagularea mai puternica sa zic asa a vaselor de sange. Adica risc mare de chisturi de sange si accidente vasculare. Pentru a vedea riscul de tromboza trebuie analiza de sange, probe de coagulare (timp Quick si fibrinogen sau ceva de genul asta, ca nu inteleg ce scrie big_smile). Adica atunci cand iti faci analizele, ceri sa se faca proba de coagulare si ce am zis mai sus...sper ca m-ai inteles! big_smile


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

#17 2006-12-28 13:07:29

maryna
Full member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 186

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

pai dupa ce mi`am facut analizele mi`au iesit rele: fibrinogenemie(550), calciu ionic seric(3.45), calciu seric total(8,32)bilirubina directa(0,29)hdl colesterol-numai in hta(90,1), trombocite(437,0), pdw(19,1), %mon(3,3) si vsh(15) timp de coagulare 7min si 16sec si timp de sangerare 3min si 5 sec. astea au fost incercuite si mi`au zis ca sunt rele pe celelalte nu le`am mai scris ca sunt multe si nici nu sunt incercuite

Offline

 

#18 2006-12-28 13:18:42

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

Aici ma tem ca nu te mai pot ajuta, chiar nu stiu ce inseamna...pentru asta trebuie sa o astepti pe doctoressa! Imi pare rau ca nu-ti pot fi de folos!


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

#19 2006-12-28 13:30:18

maryna
Full member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 186

Re: stie cineva ce inseamna exact uter bicorn?

nu`i nimica. ms oricum. o astept pe doctoressa sa vad ce zice

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.