homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col 2-5


#77 2010-05-06 11:26:57

daenarys
Vizitator

Re: rana pe col 2

colposcopie ai facut?
mai bine vaporizare cu laser smile

 



#78 2010-05-06 11:45:05

moni79
Membru
Inregistrat: 2010-05-05
Mesaje: 3

Re: rana pe col 2

colposcopia nu se face atunci cind papul nu este in limitele normale?

Offline

 

#79 2010-05-06 11:46:34

daenarys
Vizitator

Re: rana pe col 2

ba da,dar tu de ce ai programare pt.cauterizare?
mie nu imi place cum suna:-modificari cu semnificatie incerta la nivelul celulelor-exocervicale (acs).si as face o colposcopie s avad ce zice si medicul smile

 

#80 2010-05-06 18:14:32

lri
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 47

Re: rana pe col 2

moni79 a scris:

buna tuturor!

am o problema cu care ma confrunt de mai mult de doi ani... rana pe col.
am 31 de ani si nu am copii.
am urmat nenumarate tratamente, am fost consultata de mai multi medici (4-5). dupa fiecare "repriza" de tratament, care dura minim trei luni, rezultatul a fost ameliorarea ranii, dar niciodata nu a trecut.
sunt casatorita si am relatii sexuale doar cu sotul meu. si el a primit un tratament preventiv (nu a fost consultat, medicii ginecologi au dat reteta).
la ultima consultatie am fost sfatuita ca dupa atat amar de vreme e cazul sa cauterizez rana (daca nu doresc o sarcina in viitorul apropiat).

as dori sa stiu mai multe despre cauterizarea unei rani pe col: ce riscuri implica, ce sanse sunt de vindecare completa sau ce sanse sunt ca procedura sa esueze, daca procedura e dureroasa...

o alta intrebare ar fi: de ce mai tot timpul am o durere in zona ovarelor? simt o anumita presiune... daca apas zona simt "intepatura" ce radiaza spre ombilic.


ciao wave ,

cauterizarea e arderea rani care la noi in tara se practica inca dar in europa e considerata o metoda barbara si nu se mai practica de 6 ani! si chiar daca arzi rana exista posibilitatea ca in spatele rani sa mai existe rana!(deci nu e o metoda sigura)!eu ti-asi sugera sa ceri sfatul medicului ptr o conizare ar fi mai indicat!
dar eu nu inteleg de unde provina rana? ce a iesit la analize, sau mai bine zis ce analize ai facut?

ai facut pap , o secretie o cultura o clamydia un hpv ?
toate ar putea da aceasta rana  si dupa se decide daca e cazul de o interventie chirurgicala poate e ceva care se poate rezolva cu medicamente, nu prea stiu ce sa zic mai informeaza-te inainte de a decide o conizatie! si eu am o rana e mica dar am fost la profesor universitar la cluj ca aici la noi ar fi vrut sa imi arda si mie rana, si s-a constatat ca e de la o micoza si nici gand de ardere, acum sunt sub tratament,asa ca mai consulta si tu un alt medic !


iti doresc sanatate multa!

as dori un raspuns cat mai prompt. maine sunt programata la medic pt. o eventuala cauterizare (daca conditiile premit procedura).

multumesc!

Ultima oara a fost editat de lri (2010-05-06 18:22:59)

Offline

 

#81 2010-05-07 17:32:26

lri
New member
Inregistrat: 2010-04-08
Mesaje: 47

Re: rana pe col 2

Jessica_M a scris:

Mă ?nscriu şi eu ?n r?ndul fetelor cu rană pe col(mică, dar există). Nu mi s-a dat nici măcar tratament

ciao wave ,
 
cum asa nu ti s-a dat tratament, ce mai medici avem!
dar ai facut ceva analize ca sa vezi de unde provine rana?
incearca o secretie, clamydia un pap!

sanatate multa!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2010-05-07 18:26:41

echinaceea
New member
Inregistrat: 2010-01-24
Mesaje: 74

Re: rana pe col 2

ma poate cineva ajuta? aveam o rana pe col, pt care am facut erad la sanador in februarie, la dn dr tralea - aporpo, o recomand caludos oricui.
ma rog, totul a decurs ok, insa de cateba zile ma confrunt cu o mancarime ingrozitoare, durere in zona vaginului, il simt imflamat, si o scurgere alba, groasa.

eu sunt din craiova si nu m-am mai dus la sanador pt o secretie doar. asa ca am fost azi aici la o doctora, pargaru- care din pacate mi-a parut cam incompetenta- pt fetele din craiova.. nu v-o receomand deloc. i-am spsu ca am facut in februarie erad, s-a uitat mirata la mine si m-a intrebat ce e ala?

asa. ideea e ca m-a consultat f superficial, fara nicio scrisoare medicala, mi-a afcut si o echografie transvaginala si a zis: esti ok si atat. fara sa-mi dea si mie o imagine, ceva scris macar...

acum eu ce sa fac? mi-a prescris niste ovule fluomizin, dar vad pe prospectul lor ca nu merg daca exista ulceratiia le colului uterin. ori rana pe col nu a fost o ulceratie? oare le pot folosi? doctora nu mi-a inspirat deloc incredere....
eu am avut la mine intreg doasrul meu medical cu toate investigatiile, insa nici nu au interesat-o... cred ca nici nu a priceput ca am avut o rana care a fost extirpata...

doctoressa ma poti ajuta?

Offline

 

#83 2010-05-07 18:29:01

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col 2

Echinaceea las link doctoressei.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#84 2010-05-07 19:36:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col 2

echinaceea a scris:

ma poate cineva ajuta? aveam o rana pe col, pt care am facut erad la sanador in februarie, la dn dr tralea - aporpo, o recomand caludos oricui.
ma rog, totul a decurs ok, insa de cateba zile ma confrunt cu o mancarime ingrozitoare, durere in zona vaginului, il simt imflamat, si o scurgere alba, groasa.

eu sunt din craiova si nu m-am mai dus la sanador pt o secretie doar. asa ca am fost azi aici la o doctora, pargaru- care din pacate mi-a parut cam incompetenta- pt fetele din craiova.. nu v-o receomand deloc. i-am spsu ca am facut in februarie erad, s-a uitat mirata la mine si m-a intrebat ce e ala?

asa. ideea e ca m-a consultat f superficial, fara nicio scrisoare medicala, mi-a afcut si o echografie transvaginala si a zis: esti ok si atat. fara sa-mi dea si mie o imagine, ceva scris macar...

acum eu ce sa fac? mi-a prescris niste ovule fluomizin, dar vad pe prospectul lor ca nu merg daca exista ulceratiia le colului uterin. ori rana pe col nu a fost o ulceratie? oare le pot folosi? doctora nu mi-a inspirat deloc incredere....
eu am avut la mine intreg doasrul meu medical cu toate investigatiile, insa nici nu au interesat-o... cred ca nici nu a priceput ca am avut o rana care a fost extirpata...

doctoressa ma poti ajuta?

rana aia a fost ulceratie, insa taman de aia ai facut erad in februarie, ca sa nu o mai ai...asadar acum se presupune ca nu ai nici o lezuiune la nivelul colului...asadar ai putea, teoretic sa pui ovulele.
dupa mintea mea insa merita intii facut un examen de secretie(desi, dupa cite descrii probabil e o candidoza)..si tratat, evident


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#85 2010-05-07 20:28:27

echinaceea
New member
Inregistrat: 2010-01-24
Mesaje: 74

Re: rana pe col 2

andreea _andy si doctoressa, va multumesc mult de tot.

doctoressa, ce-mi recomanzi? incep ovulele prescrise de doctora? (fluomizin), ori mai astept pana luni cand vad si rezultatul la secretie?
mi-e teama sa le folosesc, sa nu-mi dauneze cumva intreventiei pe care am avut-o (erad)... la biposie mi-a iesit CIN1-2...imi e teama, si nu stiu ce sa fac...

si ce o mai fi si cu scurgerea asta asa tam nesam? eu am mai avut o ureaplasma depistata prin toamna si am tratat-o.. ce sa fac?

fetelor, daca aveti intrebari legate de erad/cin/lsil intrebati-ma..

Offline

 

#86 2010-05-07 22:42:54

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col 2

Jessica eu nu vad existenta vreunei rani pe col din PAP-ul asta. Insa ii las link doctoressei sa vedem ce zice si dansa.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#87 2010-05-07 22:52:16

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col 2

Parerea mea este sa faci si analiza de secretie ca sa vezi exact de unde vine inflamatia. Insa, "Frotiu negativ pentru o leziune intraepitelială sau malignă." asta mie imi spune ca nu e nici o leziune. Mai consulta si un alt medic.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#88 2010-05-07 22:55:09

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col 2

si eu am avut pe toate Pap-urile "negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna" si am avut o enormitate de leziune pusa in evidenta la colposcopie, pentru care am facut ERAD  nustiu

Offline

 

#89 2010-05-07 22:56:39

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col 2

Cu placere.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#90 2010-05-14 21:43:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col 2

echinaceea, am zis mai sus parerea mea: fa intii un examen de secretie, vezi despre ce e vorba si dupa aceea tratezi eventual(deci nu te grabi cu pusul ovulelor alora)

Jessica_M, de aia tratamentul se da de catre medicul care te-a consultat, fiindca el stie si contextul clinic(despre care analiza zice ca e discordant cu rezultatul)....asadar eu sunt de parere ca trebuie un medicu sa puna impreuna contextul clinic cu rezultatul analizei si sa decida asupra tratamentului cu toate datele la el


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#91 2010-06-09 14:15:35

Alya
New member
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 8

Re: rana pe col 2

Buna fetelor!!
Am sa va prezint o situatie destul de complicata cu care ma confrunt de 1 an de zile. Se rezuma la urmatoarele lucruri: 1 rana pe col de 1 an de zile si usturi la contact. Am consultat 6 medici si nu va mint (din care 4 la Medlife, 1 Filantropia, 1 Pol. titan ) si fara nici un rezultat concret. Recent am reusit sa`mi fac toate analizele. Imi puteti sugera ce sa mai fac in continuare?

Analize:
HPV - tipaj viral: NU a evidentiat prezenta de ADN - HPV
Pap- MODERAT fond inflamator acut si usor hemoragic. Alterari celulare de natura inflamatorie. Flora microbiana SAPROFITA
Clamidia- negativ
UREAPLASMA UREALYTICUM - ABSENT
MYCOPLASMA HOMINIS - ABSENT
Examenul de secretie este bun, iar alte analize precum CMV, Taxoplasmoza, Rubeola sunt Nonreactive.
Colposcopia am facut`o de 2 ori la 2 medici diferiti, ambii au amintit de rana pe col,unul a vazut cik negi si o infectie purulenta, celalalt a zis ca nu vede asa ceva sad motiv pt care am facut si toate analizele(la Medlife). Ce sa  mai cred??

Offline

 

#92 2010-06-11 23:11:41

minnie89
New member
Inregistrat: 2009-07-18
Mesaje: 5

Re: rana pe col 2

Buna...acum un an de jumatate de zile am descoperit ca am o rana pe col si candida. De candida stiam asa ca am inceput sa o tratez. Dupa 3 tratamente la acelasi ginecolog fara ameliorare am schimbat doctorul. Alt doctor alte 3 tratamente...din nou..fara imbunatatiri vizibile. Si asa am ajuns la doctorita din prezent cu care am facut din nou un tratament si alt set de analize. Avand in vedere ca nu mi-a trecut nici dupa acest tratament mi-a zis ca s-ar putea sa fie rana cea care secreta si ca ar trebui cauterizata si k sa repetam secretia pt a vedea daca facem colposcopia. Analiza mi-a spus ca mi-a iesit foarte buna si m-a programat pentru o colposcopie pentru a vedea daca e necesara cauterizarea (deasemenea Papanicolau mi-a iesit bine) E periculoasa procedura? dar cauterizarea? ca am citit tot felul de versiuni Si acum cateva zile am avut relatii sexuale.afecteaza cumva rezultatele colposcopiei?

Ultima oara a fost editat de minnie89 (2010-06-11 23:13:41)

Offline

 

#93 2010-06-17 19:59:48

monaeu81
Membru
Inregistrat: 2010-06-17
Mesaje: 2

Re: rana pe col 2

buna seara

am azi fost la control si mi s-a spus ca am rana pe col si inainte de a primi rezulatele analizelor la secretiile recoltate mi sa scris o reteta cu cervucid ovule si tantum sa
ar trebui sa le iau
mi s-a mai spus ca am ovare polichistice si desi am teminat de luat anticonceptionale mi sa spus ca trebuie sa iau hormoni pt regalrea ovulatie

pute ti sa imi dati un sfat

va multumesc

Offline

 

#94 2010-06-20 22:34:44

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col 2

monaeu81 a scris:

buna seara

am azi fost la control si mi s-a spus ca am rana pe col si inainte de a primi rezulatele analizelor la secretiile recoltate mi sa scris o reteta cu cervucid ovule si tantum sa
ar trebui sa le iau
mi s-a mai spus ca am ovare polichistice si desi am teminat de luat anticonceptionale mi sa spus ca trebuie sa iau hormoni pt regalrea ovulatie

pute ti sa imi dati un sfat

va multumesc

cervugidul si tantum rosa nu paresti nimic daca le folosesti, deci cred ca ar trebui sa faci asta....
cu ovarele si reglarea ovulatiei e alta poveste, mai lunga din cite imi dau eu seama, pe care ai trunchiat-o ingrozitor deci nu pot sa imi dau deloc cu parerea

Alyaeu pot sa iti spun asa:
1. rana pe col trebuie tratata intr-un fel sau altul...sfatul meu e sa mergi la un medic in patologia de col, chiar daca dureaza mai mult programarea, ca sa poti avea incredere in ce ti se spune.
2. cu certitudine rana pe col nu are legatura cu usturimile de la contactul sexual ci cu o disfunctie sexuala...

minnie89parerea mea e ca nu ai a te teme deloc nici de colposcopie si nici de cauterizare(daca va fi cazul)
in ce priveste actul sexual, daca a avut loc cu mai mult de 48 ore inainte de efectuarea colposcopiei nu ii va influenta rezultatul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#95 2010-07-06 22:26:08

monaeu81
Membru
Inregistrat: 2010-06-17
Mesaje: 2

Re: rana pe col 2

buna
am primit rezultatele la papa nicolau
scrie asa
inflamatie, imagini de proplazie si retroplazie
col lezional

ce inseamna

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.