homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diversificarea-7


#115 2010-02-01 08:27:20

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: diversificarea

da, chiar ma gandeam ieri ca-l scap in obezitate...
toata sarcina m-am rugat sa am copil mancacios... ca Miru nu mananca mai nimic. am doi copii diametral opusi, parca ar avea ... mame diferite... hi hi hi!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 



#116 2010-02-10 22:22:33

alina 28
Full member
Inregistrat: 2008-09-14
Mesaje: 105

Re: diversificarea

noi avem 9 luni si mai ppam inca laptic de la mami dar as vrea sa ii mai fac si alte feluri de papa ca eu m-am saturat de ele.La 8.30 ne trezim si papm laptic apoi la 10.00 suc de fructe -60-70 ml (portocala,mar ,morcov,para),la 11.00 piure de fructe - mar,piersica,caisacam 40 gr, la 12.00 laptic ,nani pana la 14.00 dupa care piure de legume(cartof,morcov,patrunjel,pastarnac,telina,ardei,dovlecel,spanac,pastaie,sfecla,conopida,rosie plus putin ulei de maslina si bors de putina) cam 250-300 gr.,la 16.30-17.00 piure de carto cu putin unt si amestecat in fiecare zi cu carnita de pui,vita, peste,ficatel de pui, galbenus,sau orez cu branzica sau banana cu branza cam 50-80 gr,iar la 18.00-19.00 iaurtel facut de mami cu branzica calcica 70-80  gr.,la 20.30 baita si laptic si nani.Cam asta e papica noastra dar as vrea sa stiu si de la voi cam ce as mai putea sa ii dau la varsta lui  sau daca nu e putin.Noaptea ne mai trezim pt una sau doua reprize de supt si cam atat.si avem 9 kg.

Offline

 

#117 2010-02-11 20:28:19

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: diversificarea

Al meu are acum 6 luni (ieri) l-am cantarit la o vecina si arata 8,710, dar am scazut 200 g ca era imbracat, asa ca am zis ca are intre 8,400 si 8,500 si cred ca a ajuns la 70 cm, asa arata ata de masurat de la cantar  big_smile
Dar mancam numai titi  smile . Intre masa de dimineata si cea de pranz ii dau suc 30 ml deocamdata cu lingurita.

Cand ii dau supa de legume strecurata trebuie sa fie inainte sau dupa ce suge lapte? Asta ma nedumireste, ca daca ii dau inainte cum zice doctora, pe urma mai vrea si lapte?? va
Voi dupa ce ii dati piureul de legume sau fructe mai ii dati lapte dupa? Si cat piure ii dati prima data? Si cu cat se creste zilnic?
Ca aud pareri diferite si nu mai stiu ce sa fac....


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#118 2010-02-12 09:59:08

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: diversificarea

Juli a scris:

Al meu are acum 6 luni (ieri) l-am cantarit la o vecina si arata 8,710, dar am scazut 200 g ca era imbracat, asa ca am zis ca are intre 8,400 si 8,500 si cred ca a ajuns la 70 cm, asa arata ata de masurat de la cantar  big_smile
Dar mancam numai titi  smile . Intre masa de dimineata si cea de pranz ii dau suc 30 ml deocamdata cu lingurita.

Cand ii dau supa de legume strecurata trebuie sa fie inainte sau dupa ce suge lapte? Asta ma nedumireste, ca daca ii dau inainte cum zice doctora, pe urma mai vrea si lapte?? va
Voi dupa ce ii dati piureul de legume sau fructe mai ii dati lapte dupa? Si cat piure ii dati prima data? Si cu cat se creste zilnic?
Ca aud pareri diferite si nu mai stiu ce sa fac....

Intai supica sau fructele, apoi laptele (daca mai vrea).
Eu dupa fructe nu-i dau lapte ca ma tem sa nu-l doara burta.
I-am dat cat a vrut, nu cu portia, inca de prima data. nu a patit nimic.
Prima data a mancat cca 100 gr.


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#119 2010-02-18 21:30:55

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: diversificarea

Multam, mie mi-a fost frica sa-i dau mult  big_smile
Vad ca nu am nici o poblema, maine va manca pt prima data piure de legume. Pana azi a mancat doar supica  smile
Nu mi-a facut mofturi pana acum


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2010-02-20 20:09:44

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: diversificarea

Fetele i-am dat piure de legume fierte, dar nu prea ii place, il mai scuipa, se stramba si parca ii vine sa vomite, il impinge cu limba afara, greu de tot mancam.....
In schimb supa o papa cu lingurita fara sa se strambe.
V-ati intampinat cu aceste probleme?
Cum au reactionat bebeii vostrii?
Al meu are 6 luni si o saptamana si a papat numai san.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#121 2010-02-20 20:35:33

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: diversificarea

nu iti face griji...asa se obisnuieste cu textura...e normal sa faca asa pt ca nu e obisnuit cu mestecatul dar o sa invete.

Offline

 

#122 2010-02-20 21:21:09

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: diversificarea

Juli a scris:

V-ati intampinat cu aceste probleme?

Daaaaa lol acum imi vine sa rad cand imi amintesc,dar atunci ma apuca plansul lol .O lasam in scaunul ei si ma asezam pe un scaun langa geam sa ma calmez.Nu mai zic ca trebuia sa respect proportiile legumelor,ii placea doar piureul cu mai mult morcov,daca puneam mai putin morcov si mai mult din alta leguma nu manca bang


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#123 2010-02-21 20:02:17

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: diversificarea

astazi a fost mai bine un pic, nu stalocului deloc, se fataie, se lasa pe spate in carut.
Abia astept sa iau scaunel.
Eu i-am pasat tot ce am fiert ii pun cantitati egale din fiecare leguma.
Voi ii mai dadeati san dupa masa sau mai tarziu?


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#124 2010-03-11 13:44:44

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: diversificarea

Am mancat bine pana acum aprox 1 saptamana cand a inceput sa-mi faca figuri la mancare.
Mananca putin, cam un sfert de castronel (adica cateva lingurite) si incepe sa tipe, sa refuze, sa stea cu mancarea in gura, sa se fataie. Mentionez ca-i dau piure de legume fierte (morcov, telina, patrunjel, pastarnac, cartof, ardei, divlecel si carne). A mancat bine cam 3 saptamani tot ce-i puneam, adica tot castronelul, inclusiv 125 ml supa pe care o halpaia.
De ce face mofturi acum? Am incercat sa-i fierb carnea separat, am scos ceapa (pa care oricum nu o pasam), degeaba, tot nu vrea.
Supa nici nu vrea sa o mai vada, intoarce capul si daca-l fortez nu vrea sa o inghita o lasa sa-i curga din gura.

Ce sa-i fac? Are 7 luni si mananca lapte de san pe langa supa de legume si fructe si sucuri. Ce sa-i mai dau? Si mai ales de ce face asa?? grater


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#125 2010-03-11 14:47:10

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: diversificarea

Bun venit in club,Juli! lol Asa mai fac copiii,se mai satura,vor gusturi noi,tu ai putea sa mananci zilnic acelasi fel de mancare?E mai greu la inceput,ca trebuie sa-i introduci fiecare aliment pe rand si e cam greu sa obtii gusturi noi.Eu am primit de la alte mamici niste carticele cu retete pentru bebelusi.Daca vrei,ti le pot trimite,doar sa-mi lasi pe PM adresa ta de mail.Poate te mai inspiri de acolo... puss


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#126 2010-03-11 21:43:14

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: diversificarea

Multumesc, ti-am trimis
Azi i-am pus cateva picaturi de lamaie, si am frecat piureul cu putin unt.....nu prea am avut succes nici de data asta. A mancat jumate de castronel. Iar supa nici nu a vrut sa o vada, intorcea capul automat. Am schimbat biberonul crezand ca-l pacalesc, dar nimic.
In schimb daca-l iau cu lilu-lilu crocodilul, ii cant il fac sa rada mai il pacalesc si papam castronul tot.....dar nu functioneaza mereu, ma plictisesc si eu si el de aceleasi cantece  lol
In schimb apa bea.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#127 2010-03-11 22:20:39

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: diversificarea

juli ce bine ca bea apa...am auzit multe mamici care se planga cum ca astia mici nu accepta apa..am incercat si eu sa le mai dau, dar o scuipa de zici ca ca-i otravesc  chicot ... am inceput si eu sa le dau supica (au 5 luni jum), dar nu le dau zilnic si mai alterez cu branzica amestecata cu fructe...nu prea am multe idei si variante, iar ei vor sa pape si altceva...laptele nu le mai ajunge, din cate am vazut abia de la 6 luni pot sa bag mai multe in meniul lor (carne, iaurt, ou)...pana atunci ne chinuim asa....azi nu le-am dat fructe si nici supa, am zis ca facem pauza....le-am dat ceai si cereale (la pranz)


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#128 2010-03-14 19:34:59

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: diversificarea

Bea apa si supa nu o mai vrea deloc
Azi i-am facut supa cu carne de vitel de lapte si a mancat tot castronelul, nu a mai facut atatea mofturi, decat putin.
O sa incep sa-i dau branzica facuta in casa la amiaza.
Fleurr, ai inceput deja? Supeer.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#129 2010-03-18 09:09:05

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: diversificarea

da, am incep incet incet...dupa cum ne-a zis dna dr  wink
bine ca a incep sa pape, a simtit ca e buna mancarea  chicot


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#130 2010-05-13 18:23:40

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: diversificarea

A mea nu mai vrea sa manance sad
Nu mananca fructe mai deloc, dar daca ii dau crema din aia instant, mananca.

Supa, iar nu mai vrea sa manance.

Azi are supa cu pui, rosie, ceapa, cartof, dovlecel, patrunjel putina zeama de lamaie si ulei de masline.
Nu mananca... i-am facut si zupa numai din legume, supa cu carne de vina.. nu vrea si pace!

Daca i-as da lapte, ar bea non-stop. de fapt, o vad ca ii e foame ca isi suge meinile, dar nu vrea sa manance mancare... ce fac?


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#131 2010-05-13 19:40:30

AnkSan
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-12-10
Mesaje: 811

Re: diversificarea

Love, dragutza de ea... sad  asa-mi face si mie uneori Miru' si tare ma apuca batu ca nu vrea sa manance...dar deloc; nici jumatate de lingurita, parca ii dau cahhhh acklad
si unde mai pui ca faci supa zilnic si tai/cureti ceva la ea bang

iar in alte zile imi mananca aproape tot; spun aproape pt ca fructele ii plac mai mult decat piureul de legume.

poate ii mai iese vreun dintisor, ca stiu ca atunci fac nazuri si nu au pofta de mancare..

tu cum ii dai fructele? si ce fructe?

puss pt voi doua


Mamica de Ingerash blondutz angel

Offline

 

#132 2010-05-13 20:00:35

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: diversificarea

Off, asa e, ii dau dintisorii, dar e prea de tot.

Acum 3 zile a baut toata ziua 700 ml de lapte si cateva lingurite de crema de fructe.

Crema din fricte i-o fac din jumatate de banana, jumatate de mar si acum i-am bagat si pepene galben.
Cateodata ii pun si biscuiti inauntru.

Azi vad ca a mancat cam 50 de grame de supa, dar ieri a fost teroare, nu a mancat mai nimic.
Doctora mi-a spus sa ii dau lapte dar nu concentrat, sa i-l dau mai cu multa apa ca sa i se faca foame.

Eu ii fac supa pt 2 zile. Adica pt azi si maine. De ce ii faci in fiecare zi?

Pupici!


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#133 2010-05-13 20:07:49

AnkSan
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-12-10
Mesaje: 811

Re: diversificarea

Pai asa mi-a recomandat pediatra, mai ales ca eu momentan ii fac doar cu legume; mai avem un pic pana ii dau si carnita. smile

Dar ai incercat sa-i amesteci fructele cu suc de mandarina/portocala?
Eu asa ii dau si ii place. se mai subtiaza si piureul. smile Dar branzica calcica nu-i pui in piureul de fructe?

Offff draga de ea... kram  ma uit la Miru cat de agitata si cum face cand o dor gingiutele..si imi e tare mila de ea.. grater
E bine totusi ca nu fac in fiec zi la fel...adica mai si mananca tummenupp

puss

Ultima oara a fost editat de AnkSan (2010-05-13 20:08:54)


Mamica de Ingerash blondutz angel

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.