homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

TOXOPLASMOZA!-2


#20 2007-09-27 16:32:11

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: TOXOPLASMOZA!

e adevarat...nu sunt in situatia ta...dar am fost in altele...poate la fel de grave...si oricat de greu mi a fost am incercat...daca cumva nu intra doctoressa azi si vrei neaparat sa vb cu ea...sun o...dar sa nu fie f tarziu...sa n o deranjezi...ok?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#21 2007-09-27 18:57:35

maddye
New member
Inregistrat: 2007-01-09
Mesaje: 68

Re: TOXOPLASMOZA!

cryss26buc, toxoplasmoza pune probleme daca o faci in timpul sarcinii, daca e infectie veche nu afecteaza fatul. in franta de ex 80% din populatie are toxoplasmoza....si revenind la problema ta: tu ai si anticorpi IgG deci infectia este de mai demult, nu te stresa. este grav doar daca e infectie acuta iar la tine e cronica daca ne luam dupa titrul de anticorpi

Offline

 

#22 2007-09-28 12:20:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: TOXOPLASMOZA!

cu toxoplasmoza e exact asa cum spune maddye...
cu citomegalovirusul e si mai bine...ai avut, in trecut, o atare infectie...nu o mai ai(ai doar IgG-uri)...asa ca stai calma....stresul asta incontinuu, din orice, e datator de contractii uterine...zici ca nu vrei sa pierzi sarcina, atunci cauta sa nu te mai stresezi atit, e contraproductiv


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#23 2007-09-28 13:07:12

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: TOXOPLASMOZA!

sa inteleg ca e ok? ma ingrijoreaza ca si IgM este mare si pozitiv ceea ce indica o infectie acuta nu cronica nu?? si daca intradevar am avut in trecut se pare ca o mai am inca nu? am inteles ca exista o analiza care determina infectia la fat si nu ma refer la aminocenteza ..stiti cum ii zice?

Offline

 

#24 2007-09-28 14:46:36

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: TOXOPLASMOZA!

cryss26buc....vrei te rog sa te linistesti!??? Intelegi ca stresul asta constant ii face rau copilului???
Intelegi ca ai toxoplasmiza aia(daca o ai) dinainte de a ramine gravida si ca periculos pentru fat e daca o contactezi in timpul sarcinii??? Faptul ca ai si IgM nu inseamna infectie acuta ci inseamna ca o ai si acum, deci ca nu esti vindecata...dar e veche, pentru ca s-au format IgG-uri.
s-a chinuit maddye sa iti explice cit se poate de clar...iti place tie sa te tot dai cu capul de pereti??? vrei sa pierzi sarcina pentru ca te agiti ca sifonul inutil????


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2007-10-02 10:51:48

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: TOXOPLASMOZA!

am fost la doctor si nu prea e ok cu aceste valori exact cum banuiam mi a dat sa mi le fac din nou la medlife de aceasta data apoi daca iese tot pozitiv trebuie sa merg sa hotarasca un doctor de la Institutl Cantacuzino daca pot continua sau nu sarcina si IgM arata o infectie acuta exact cum am zis eu deci am luat de curand virusul acum sa vedem daca inainte sa raman gravida ceea ce ar fi ok sau in timpul sarcinii ceea ce ...nici nu vreau sa ma gandesc.Dar totusi am vazut bebe la echo e perfect dezvoltat la 3 luni cat am si are 44 mm si isi misca manutele......o imagine superba sper sa fie bine in continuare.ceea ce vreau eu sa spun acum e ca sfatuiesc toate femeile care vor bebe sa si faca aceasta analiza inainte de a ramane gravide.....pentru a nu trece prin ce trec eu acum.

Offline

 

#26 2007-10-02 11:21:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: TOXOPLASMOZA!

eu zic sa asteptam sa refacem testul...rezultatele fals pozitive sunt frecvente...mai mult, exista tratament chiar daca e pozitiv(si dobindit in timpul sarcinii)
as vrea sa te intreb daca scrie pe buletin ce metoda s-a folosit(RIF sau ELISA)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#27 2007-10-02 12:50:30

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: TOXOPLASMOZA!

Elisa

Offline

 

#28 2007-10-02 12:53:13

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: TOXOPLASMOZA!

ok...hai sa asteptam refacerea testului...si noile rezultate


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#29 2007-10-02 12:57:06

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: TOXOPLASMOZA!

pai da ca alceva nu am ce face....doar sa astept si sa sper ca va fi bine

Offline

 

#30 2007-10-02 18:55:27

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: TOXOPLASMOZA!

eu am IGg pozitive si Igm-urile crescute si mi s-a spus de la institut anul trecut ca nu e risc pt sarcina in curs...exista tratament cryss...stai linistita pana afli ce si cum.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#31 2007-10-04 13:32:41

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: TOXOPLASMOZA!

am fost azi sa mi fac iar IgG ul si indicele de aviditate pt toxoplasma si urma sa i au rezultatul maine sau luni dar nush ce mi a venit si am sunat la 3 ore dupa ce mi a lut sange concluzia? IgG pozitiv Indice de aviditate -infectie de mai mult de 4 luni....ceea ce e bine pentru bebe nu? am fost ingrozita tremuram toata ....slava domnului dar ce ma asteapta de acum incolo ? exista totusi riscuri pt bebe?sau pot sta fara griji dar cu tratament? oricum m am linistit ....aha si ieri am vomitat prima oara zici ca aveam fiere sau pencicilina in gura e ok nu?

Offline

 

#32 2007-10-04 13:42:32

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: TOXOPLASMOZA!

crys26buc, infectia e veche, nu afecteaza sarcina in nici un fel, nu e necesar sa o tratezi in timpul sarcinii. Era cazul sa fie tratata doar daca era dobindita in timpul sarcinii. Pentru faptul ca ai varsat, iarasi, nu ai de ce sa te ingrijorezi...se mai intimpla.
Deci stai linistita! te rog eu, nu te mai stresa inutil din orice...vezi ca pina la urma e asa cum am spus eu si e ok


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#33 2007-10-04 13:48:29

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: TOXOPLASMOZA!

da slava domnului ....va voi tine la curent....apropo luni am vazut bebe la echo avea capul mare manutele si palmutele formate doar picioarele..hm era ca o sirena sper in curand sa vad ce sex are ...la 4 luni se poate vedea nu?

Offline

 

#34 2007-10-04 13:50:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: TOXOPLASMOZA!

la 7 luni, daca vrei sa fii sigura...mai devreme poate doar cu tehnologia 3D sau 4D...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#35 2007-10-04 13:58:51

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: TOXOPLASMOZA!

multumesc ...va voi tine la curent

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.