homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale, benefice sau nu organismului?


#1 2010-09-16 00:21:45

Geana
New member
Inregistrat: 2010-09-16
Mesaje: 13

Anticonceptionale, benefice sau nu organismului?

Buna, sunt noua pe site, dar am petrecut ceva timp rasfoind prin topicuri. Am si eu o problema legata de anticonceptionale. Iau Karissa de 2 ani, fiindu-mi recomandate de medicul ginecolog. Inainte de a lua, aveam dureri menstruale insuportabile, luam Nurofen si Ketonal cu pumnul aproape. Am zis ca mai bine sa iau o singura pastila si buna, deci Karissa. Problema e ca nici dupa 2 ani, nu mi-au trecut durerile menstruale, desi sunt mai moderate si intre timp am observat diferite efecte negative asupra organismului meu cum ar fi: 1) scaderea libidoului; 2) imposibilitatea de a slabi; 3)carenta de magneziu care induc dureri de inima. In fine..intrebarea mea este daca sa mai continui cu anticonceptionalele sau daca sa iau o pauza ? Mentionez ca pana acum nu am facut niciodata pauza, iar atunci cand am inceput sa le iau nu au avut niciun efect secundar negativ.
Multumesc pentru suport si astept sugestiile voastre  pc

Offline

 



#2 2010-09-16 14:35:23

dedeea89
New member
Inregistrat: 2009-01-25
Mesaje: 26

Re: Anticonceptionale, benefice sau nu organismului?

aceleasi efecte le am si eu...si ma enerveaza mai ales scaderea libidoului...si de la o vreme menstruatia mea de o jumatate de zi...in fiecare luna am impresia ca sunt gravida....eu luna asta nu mai iau...fac pauza si ma hotarasc luna viitoare daca mai vreau sa continui sau nu cu ele

Offline

 

#3 2010-09-16 18:55:57

Geana
New member
Inregistrat: 2010-09-16
Mesaje: 13

Re: Anticonceptionale, benefice sau nu organismului?

Aveam impresia ca doar eu am inceput sa resimt efecte secundare negative dupa o perioada mai mare de timp. Si eu am hotarat sa fac pauza o perioada, desi mi-e teama si de faptul ca va fi un soc pentru organism.Daca reusesc sa revin la normalitate fara prea mare greutate, iar in calcul o perioada mai mare fara Karissa..desi nici cu prezervativele nu ma impac prea bine.

Offline

 

#4 2010-09-17 12:54:37

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Anticonceptionale, benefice sau nu organismului?

Geana, cel mai bine mergi la doctor, ii spui ce si cum, si ti le va schimba daca va considera ca e necesar. Pauzele nu sunt necesare in timpul administrarii de AC pentru ca iti deregleaza organismul. Ori le lasi de tot, ori (cea mai buna solutie) mergi la doctor.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#5 2010-09-17 15:41:57

Geana
New member
Inregistrat: 2010-09-16
Mesaje: 13

Re: Anticonceptionale, benefice sau nu organismului?

Am citit si eu pe site ca nu sunt necesare pauzele atunci cand iei AC. Doar ca, am prietene carora medicul ginecolog le-a recomandat sa faca pauze, pentru ca se obisnuieste corpul cu AC prea mult. Plus ca ceea ce ma induce total in eroare este faptul ca mie mi-au aparut efectele mai sus mentionate dupa o administrare de mai lunga durata. Daca trebuia sa schimb tipul de AC probabil ca se vedea lucrul asta de la inceput.
Merci pentru sfat, cu siguranta voi merge si la medic in viitorul apropiat.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-09-17 19:39:59

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Anticonceptionale, benefice sau nu organismului?

Nu cred ca este o regula ca efectele negative sa apara doar la inceput... Poate ai schimbat tu ceva in anii astia, si de aceea resimti efectele acum smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.