homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sangerare Mercilon


#1 2010-11-02 14:20:40

dennisa1983
New member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 72

sangerare Mercilon

Am si eu o problema, va rog mult sa ma ajutati. Acum o luna jumatate am avut ciclu mai devreme si mai putin abundent. Dupa perioada de 4 zile am ramas cu spotting, care dupa doua saptamani s-a transformat in alt ciclu. Bineinteles am fost imediat la doctor: un chirurg pentru ca e o cunostinta mai veche ( el oricum opereaza si chisturi, fibroame) si un ginecolog cunoscut ca f bun din orasul meu. Amandoi au spus acelasi lucru: e o dereglare hormonala, fie de la chistul ovarian de 6 cm pe care il am, fie de la faptul ca acel ciclu din septembrie a fost anovulatoriu.

Mi-au dat sa iau Mercilon, Amoxicilina si Flamexin. Mentionez ca nici dupa ce am inceput Mercilonul nu mi s-a oprit de tot, adica am ramas cu un mic spotting. Ei bine , ieri la 18.00 am inceput a doua folie de Mercilon si desi ieri ciclul dadea semne ca se opreste, asnoapte am vomat si am inceput sa am iar spotting ceva mai multisor asa...sangerare care s-a prelungit si astazi.

Nu stiu ce sa fac, daca e sau nu de la Mercilon, asa a fost si acum o luna, ce credeti, este normal, sa ma opresc, sa mai ma duc o data la control desi amandoi au zis ca sunt ok in rest, insa nu inteleg de ce tot persista sangerarea asta chiar si infima intre cicluri..am ajuns deja cu hemoglobina la 10!

Va multumesc!

Ultima oara a fost editat de dennisa1983 (2010-11-02 14:30:26)

Offline

 



#2 2010-11-02 14:46:53

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: sangerare Mercilon

efectele adverse de la anticonceptionale pot dura pana la 3 luni... poate spottingul e cum e si din cauza antibioticelor.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#3 2010-11-02 14:48:14

dennisa1983
New member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 72

Re: sangerare Mercilon

Da, dar antibioticele le=am terminat acum doua saptamani...nu cred ca au vreo legatura...sad

Offline

 

#4 2010-11-02 14:52:26

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: sangerare Mercilon

Nu stiu ce sa zic... spottingul e normal in primele luni, cum am spus si mai sus.  Daca te deranjeaza tare, mai du-te o data la doctor.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#5 2010-11-03 10:51:26

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: sangerare Mercilon

mergi la medic, insa nu opri acum contraceptivele, asteapta sa vezi ce zice medicul(personal as mai avea rabdare si luna asta)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.