homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sarcina peste anticonceptionale?copil sanatos?riscuri???


#1 2010-06-30 17:36:32

BarizAandreea21
New member
Inregistrat: 2009-05-26
Mesaje: 10

sarcina peste anticonceptionale?copil sanatos?riscuri???

buna ziua,ma framanta de ceva vreme o intrbare: daca as fi insarcinata (pentru ca am uitat complet sa iau o pastila si nu mam protejat suplimentar si nici nu mam ferit de la ejaculari in interior big_smile ........desi am continuat pastilele in fiecare seara dar am o pastila in plus in folie dupa ce miam calculat:D)........pot sa am o sarcina normala? sau cum e treaba ca nu inteleg....(miam dat seama ca am uitat pastila pt ca am inceput sa sangerez)...........help:|

Offline

 



#2 2010-06-30 18:00:52

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: sarcina peste anticonceptionale?copil sanatos?riscuri???

Andreea sarcina ar putea fi normala...ideea e ca trebuie sa o supraveghezi cu atentie...ia si afla cat mai repede daca esti insarcinata si mergi la un medic care sa te indrume...in primele saptamani este foarte important sa iei acid folic si alte chestii...in plus mai e vorba de niste analize gen toxoplasmoza si etc...

Ca un raspuns concret...da poate fi sarcina normala dar trebuie sa mergi sa iti faci toate investigatiile sa te asiguri ca e ok bebele...

Mult succes!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#3 2010-07-02 15:12:47

ionescuana1980
New member
Inregistrat: 2009-11-28
Mesaje: 53

Re: sarcina peste anticonceptionale?copil sanatos?riscuri???

eu am luat, fara sa stiu ca sunt insarcinata, orgametril (pentru suprimarea ovulatiei), iar la cam 8 saptamani am inceput sa am sangerari si am pierdut sarcina. Intrucat nu aveam alte probleme, sunt convinsa ca a fost de la acele pastile. In plus, am citit ulterior si pe alte site/uri sa nu era recomandat peste sarcina.... si ca duce la pierderea sarcinii.

Offline

 

#4 2010-07-02 18:00:28

BarizAandreea21
New member
Inregistrat: 2009-05-26
Mesaje: 10

Re: sarcina peste anticonceptionale?copil sanatos?riscuri???

mersi mult de raspusuri:|

Offline

 

#5 2010-09-20 10:58:59

dalama
New member
Inregistrat: 2010-09-13
Mesaje: 5

Re: sarcina peste anticonceptionale?copil sanatos?riscuri???

Mit sau realitate???
De aproximativ 2 ani am luat anticonceptionale...cat timp este recomandat a se face pauza inainte de  a ramane insarcinata???
Multumesc
Medicul de familie a recomandat 6 luni....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-09-20 14:28:32

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: sarcina peste anticonceptionale?copil sanatos?riscuri???

dalama mie medicul mi-a spus sa asteptam doar o luna...dar oricum nu am ramas, insa asta este alta problema..

recomandarea de o luna  a fost din partea medicului ginecolog

Ultima oara a fost editat de cris8 (2010-09-20 14:29:24)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#7 2010-09-29 21:15:30

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: sarcina peste anticonceptionale?copil sanatos?riscuri???

dalama, teoretic dr recomanda pauza asta pt ca dupa o perioada indelungata de AC ovarele intra intr-un fel de pauza si le trebuie un pic pana isi reiau functiile. Asta e motivul pt care se recomanda pauza, nu pt ca ar putea dauna intr-un fel bebelului. Eu nu am facut pauiza, primul ciclu dupa oprirea lor a fost anovulator si in urm am ramas insarcinata, dar din pacate s-a oprit din evolutie(dar sunt absolut sigura ca nu a avut vreo influenta AC, am alte probleme pe care le banuiesc ca ar fi fost cauza).
Teoretic tu poti sa te apuci cand esti pregatita, dar sa fii constienta ca e posibil sa dureze pana vei si ramane efectiv insarcinata.


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#8 2010-11-12 10:27:06

dalama
New member
Inregistrat: 2010-09-13
Mesaje: 5

Re: sarcina peste anticonceptionale?copil sanatos?riscuri???

Multumesc frumos pentru raspunsuri...

Offline

 

#9 2010-12-28 04:48:35

sexylingerie
Banat
Inregistrat: 2010-12-28
Mesaje: 4

Re: sarcina peste anticonceptionale?copil sanatos?riscuri???

reclama

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.