homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sangerare intre menstruatii


#1 2010-10-08 18:27:31

Sory23
New member
Inregistrat: 2006-09-25
Mesaje: 39

Sangerare intre menstruatii

Iau anticonceptionale de 4 ani si la 6 luni fac pauza de o luna. Mai am 6 pastile din primul blister luat dupa pauza si am observat cateva pete maronii pe chilot. De la ce sa fie? De la anticonceptionale sau de la altceva?

Offline

 



#2 2010-10-08 18:32:04

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sangerare intre menstruatii

e spotting fiindca ai facut pauza
daca-ti faci regulat analizele si nu ai probleme, nu e nevoie sa faci pauza

Offline

 

#3 2010-10-19 00:13:42

iulia.vasile88
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 15

Re: Sangerare intre menstruatii

buna seara!
am si eu o nelamurire ...eu am inceput a 5a folie de acc mercilon,astazi am luat a 10a pastila si azi dimineata am vazut pe slip putin sange.ce inseamna asta?
sa le opresc sau sa iau toata folia dupa care sa le opresc?
astept si eu un raspuns!

Offline

 

#4 2010-10-19 08:47:18

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Sangerare intre menstruatii

Termina folia, fa pauza si continua pastilele. Daca problema se repeta si luna urmatoare, mergi la medic sa iti schimbe pastilele. Ceea ce ai tu se numeste spotting si apare ca efect secundar al anticonceptionalelor daca ele nu sunt potrivite pentru organismul tau.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#5 2011-01-21 06:21:59

hathor
New member
Inregistrat: 2008-08-22
Mesaje: 20

Re: Sangerare intre menstruatii

Eu iau Melleva de un an si in ultima luna, cam in a doua saptamana a foliei, am inceput sa am spotting. Acum sunt in perioada de pauza si inca mai am. Au fost cateva zile inainte de spotting in care nu am luat pastilele la aceeasi ora. Le-am luat cam la 2-3 ore fata de ora obisnuita. Asta sa fie cauza? Nu am avut deloc probleme cu ele, ma simt chiar foarte bine.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-01-21 11:23:50

anamariaf
Membru
Inregistrat: 2011-01-21
Mesaje: 1

Re: Sangerare intre menstruatii

Buna fetelor,

Am urmatoarea problema.Pe data de 09.01,prima zi de menstruatie,am inceput sa iau pentru prima data yasmine,dar sangerarea nu mi s-a oprit deloc,imi venea cam asa ca si in a 3-a zi de menstruatie,deci destul de mult.In data de 19.01 am fost la ginecolog care mi-a prescris un tratament de 5 zile pentru a mi se oprii(no-spa,diclofenac,ketoprofen,clorocalcin) si nu mi-a intrerupt deocamdata anticonceptionale,dar a zis ca daca nu se opreste sa ma opresc.De luna viitoare mi-a recomandat oricum novynette.
Ce parere aveti?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.