homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Antic pu termen scurt!


#1 2011-02-19 17:59:17

lutalubitu
New member
Inregistrat: 2011-01-22
Mesaje: 15

Antic pu termen scurt!

:supa: Buna.As dormi mult sa va cer ajutorul.Deci am hotarit sa trec la antic am fost la docotoreasa si dupa toate analizile mi-a spus sa iau mercilon.Numai ca am ramas cu citeva intrebari.V-oi fi cu iubitul doar in aprilie si doar pu  jum de luna.De cind ar fi indicat sa le incep chiar atunci in aprile sau e mai bn in martie cu o luna ininte,tinind cot de reactile adverse pe care le pot avea?Si e bn sa le incep a le  lua doar pu jum de luna si apoi iara sa renunt pu 2 luni?Daca nu ce ar trebui sa fac pu ca  nu  as dori sa ma intorc la prezerv pu ca am deja o relatie stabila?Chiar nu stiu ce sa fac.Mentionez ca am 18 ani si v-a prima oara cind voi incerca antic.Ms

Offline

 



#2 2011-02-19 18:07:40

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Antic pu termen scurt!

de ce nu ai intrebat la planning toate astea? nu e bine sa iei jumatate de folie sau o folie sa faci pauza si iar sa iei.. ori le iei pt minim 3 luni ori mai bine nu le iei. mai rau te dereglezi asa. si cel mai bine le incepi din martie fiindca e posibil sa ai spotting si sa nu te poti bucura in voie de sex


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#3 2011-02-20 11:44:52

lutalubitu
New member
Inregistrat: 2011-01-22
Mesaje: 15

Re: Antic pu termen scurt!

BN deci daca le v-oi lua doar pu 3 luni e bn?

Offline

 

#4 2011-02-20 12:35:35

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Antic pu termen scurt!

Eu ti-as recomanda sa le iei din martie deoarece s-ar putea sa ai spotting de la ele ceea ce e normal.Daca ai inceput folia o duci pana la capat ca sa nu te dereglezi.In cazul tau iti cumperi Mercilonu si il incepi din prima zi a ciclului menstrual(esti protejata de atunci) iar apoi continui s iei in fiecare zi la aceiasi ora pastila.Cand termini blisterul faci pauza 7 zile iar in a 8a zi incepi cu alt blister(folie).Voi de cate ori va vedeti pe luna?Eu zic ca daca va vedeti in fiecare luna nu are rost sa renunti la ele,mai ales daca ti-ai fkt analizele si ti le faci regulat nu au cu ce sa-ti dauneze.Si inca ceva...daca vomiti in primele 4 ore sau ai 4 scaune moi in inntreval de 4 ore de la inghitirea pastilei trebuie sa iei alta deoarece exista riscul ca pastila sa nu isi faca efectul iar daca tu vomiti sau ai 4 scaune o dai afr...Bft!


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#5 2011-02-20 17:26:14

lutalubitu
New member
Inregistrat: 2011-01-22
Mesaje: 15

Re: Antic pu termen scurt!

Asd a scris:

Eu ti-as recomanda sa le iei din martie deoarece s-ar putea sa ai spotting de la ele ceea ce e normal.Daca ai inceput folia o duci pana la capat ca sa nu te dereglezi.In cazul tau iti cumperi Mercilonu si il incepi din prima zi a ciclului menstrual(esti protejata de atunci) iar apoi continui s iei in fiecare zi la aceiasi ora pastila.Cand termini blisterul faci pauza 7 zile iar in a 8a zi incepi cu alt blister(folie).Voi de cate ori va vedeti pe luna?Eu zic ca daca va vedeti in fiecare luna nu are rost sa renunti la ele,mai ales daca ti-ai fkt analizele si ti le faci regulat nu au cu ce sa-ti dauneze.Si inca ceva...daca vomiti in primele 4 ore sau ai 4 scaune moi in inntreval de 4 ore de la inghitirea pastilei trebuie sa iei alta deoarece exista riscul ca pastila sa nu isi faca efectul iar daca tu vomiti sau ai 4 scaune o dai afr...Bft!

Da ms pu indicatii.Eu stiu cum sa le administez,dar intrebarea me a fost daca e bn sa le i-au pu 3 luni si apoi sa le stopez pu ca voi fi cu prietenul doar pu un timp scurt?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-02-20 18:03:29

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Antic pu termen scurt!

Pai cum ti s-a zis..trebuia sa intrebi la planning.Nu ai nr docotrei care te-a consultat?Eu zic ca e ok.Insa daca de ex nu va vedeti o luna eu zic ca nu ai dc sa renunti la pastile


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.