homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-5


#77 2007-10-28 20:46:44

pestisorul_roz
New member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 9

Re: rana pe col

Buna, Briella. Eu le-am facut pe amandoua(nu in acelasi timp wink ). Ce pot sa-ti spun despre ERAD e ca nu este atat de groaznic pe cat suna. Trebuie sa faci un tratament preparator, apoi te duci frumos la spital, iti face anestezie(mie mi-a facut locala, dar poate fi si generala) si te "opereaza". Dupa trebuie sa mai stai cel putin cateva ore in spital sub observatie si apoi pleci frumos acasa. Eu a trebuit sa stau in pat primele 5 zile pentru ca doctorul a spus ca nu este bine ca in primele zile de la operatie sa stau pe scaun(cica se apasa rana si nu se vindeca bine). Apoi faci tratamentul post operator la fel ca la cauterizare... cam atat...Acum ca a trecut, pot sa spun ca nu a fost mare lucru, dar atunci am fost speriata rau, mai ales ca nu gaseam nicaieri cine stie ce informatii despre ERAD. Daca mai ai alte intrebari, scrie-mi un mail pe pestisorul_roz@yahoo.com. Sanatate multa!

Offline

 



#78 2007-10-29 14:53:24

briella
New member
Inregistrat: 2007-10-28
Mesaje: 14

Re: rana pe col

Multumesc pestisor. Ti-am trimis deja mail tongue.

Offline

 

#79 2007-11-02 11:36:04

girlish
Full member
Inregistrat: 2007-04-21
Mesaje: 889

Re: rana pe col

buna!
tocmai vin de la un control ginecologic si mi-a depistat o rana pe col. mi-a spus ca va trebui sa-mi faca o cauterizare cu anestezie. in ce consta acest lucru? si cam cat va costa ?


"Eu nu sunt altceva decât
o pată de sânge
care vorbeşte."
Nichita Stanescu

Offline

 

#80 2007-11-02 11:48:47

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

girlish...da o cautare pe forum...s a mai vb mult despre cauterizare...in ceea ce priveste costul variaza de la medicla medic...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#81 2007-11-07 10:13:58

Gabriela7
New member
Inregistrat: 2007-10-07
Mesaje: 15

Re: rana pe col

hello fetele!

mai am si eu o intrebare. au trecut 2 saptamani de la cauterizare, in care am urmat tratamentul: initial antibiotice, apoi spalaturi cu ceai de musetel + cervugid o data la 3 zile.
am inceput sa am o sangerare usoara. doctorul mi-a spus ca o sa fie o scurgere maronie, dar am citit in multe locuri ca poate sangera, asa ca nu ma impacientez. problema mea este daca acum, cu sangerarea asta (care trebuie sa precizez ca ieri a inceput, iar astazi, cel putin pana acum, e aproape inexistenta), pot continua cu spalaturile vaginale. inainte de a lua tratamentul cu cervugid aveam o scurgere apoasa care era foarte stanjenitoare, iar apoi s-a oprit, asa ca parca n-as vrea sa opresc tratamentul...
mai o intrebare: inainte de cauterizare mergeam cam de 2x pe saptamana la aerobic. doctorul mi-a spus ca dupa 2 saptamani ma pot duce din nou, dar parca n-as vrea sa fac ceva gresit. se poate intampla ceva daca fac efort fizic?

gabi

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2007-11-07 12:02:22

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

daca medicul ti-a spus ca poti merge de ce crezi ca suntem noi(fara pregatire de specialitate) mai avizate sa te sfatuim decit e el? eu zic sa urmezi sfatul medicului tau, el stie mai bine decit noi ce si cum


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#83 2007-11-07 12:55:51

Gabriela7
New member
Inregistrat: 2007-10-07
Mesaje: 15

Re: rana pe col

smile merci doctoressa de raspuns!  pai intotd m-ati sfatuit bine si am inceredere in ce-mi spuneti voi. oricum, cred ca aveti foarte multa experienta.
am mare incredere in doctorul meu, mai ales ca este unul foarte bun (din cate am auzit), dar cateodata mi se pare un pic aiurit lol. intotdeauana e in graba... de fiecare data am impresia ca inca mai am atatea sa-l intreb si niciodata nu ajung s-o fac.

Offline

 

#84 2007-11-09 23:49:02

Cristina.E
New member
Inregistrat: 2007-11-06
Mesaje: 9

Re: rana pe col

Buna seara.
Nici macar nu stiu cum sa incep, am sa incerc sa fiu cat mai concisa.In urma unui contro mi s-a descoperit o rana destul de mare se pare.asta acum aproape 2 ani.PAP-ul pe care l-am facut imediat a iesit bine, C I adica, apoi am facut tratamente cu Macmiror,Colposeptine, si Cervugid. Cum nu s-a rezolvat am schimbat medicul.Alt PAP tot C I,bacteriologic levuri (rare sau necrescute la 48 de h), bacili D gram pozitivi dar si gram negativi si cocobacili.Alt tratament inclusiv antibiotice.Acum o luna am repetat PAP-ul, tot mai am o leziune(inflamatie)El este tot C I, aceiasi bacili D dar si cocobacili si gram negativi.Nu ma mai urc pe pereti de anul trecut tongue, insa tot imi fac griji..am schimbat 5 medici, tratamente destule.Am sa mai fac o colposcopie..Va rog din suflet, orice sfat mi-ar fi de folos.
Va multumesc mult

Offline

 

#85 2007-11-10 01:02:48

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

daca rana e mare...dc nu ti a fost facuta o cauterizare?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#86 2007-11-10 19:46:55

Cristina.E
New member
Inregistrat: 2007-11-06
Mesaje: 9

Re: rana pe col

Asta nu pot sa stiu..unul dintre doctori a zis ca nu e cazul, altul ca o sa treaca cu spalaturi,altul ca ar prefera sa astepte dupa prima nastere..nici eu nu am inteles prea bine..si mi se dau tratamente peste tratamente pt o problema a carei origine nu o inteleg.

Offline

 

#87 2007-11-10 19:51:21

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: rana pe col

cred ca ar trebui cauterizata daca tot nu a disparut. nici la mine nu a disparut cu o serie de tratamente si am ajuns la cauterizare. poate ca ar fi bine sa te stabilesti la un singur doctor si sa discuti problema... 5 doctori e ceva dar poate ca gasesti aici pe forum un doctor bun recomandat de fete.


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#88 2007-11-10 19:52:23

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

la rana pe col...daca nu trece cu tratament trebuie facuta cauterizare...iar medicul acela care spunea ca trece cu spalaturi nu stie despre ce vorbeste...cauta la topicul medici ginecologi buni unul din orasul tau si mergi la el...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#89 2007-11-10 23:03:54

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: rana pe col

imi zic si eu parerea referitor la "orice rana se cauterizeaza". este ce mi s-a explicat mie de catre dr. mea.
eu care probabil am HPV si se observa tesut modificat la nivelul colului (cumva langa rana... lipit) nu pot face cauterizarea tocmai pentru ca nu se va vindeca ok din cauza acelui tesut.
mi-a spus ca s-ar fi pus problema cauterizarii pt o rana normala, in cazul de fata nu se poate. vorbim despre altceva, si anume curatarea zonei.
mie mi s-a parut corect ce zice ea.

Offline

 

#90 2007-11-10 23:09:46

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

da...dar ea nu cred ca are hpv...din cate vad ceva urme de candidoza...si probabil inca ceva pt care a primit antibiotice...nu am cum sa stiu sigu...nu sunt medic...eu imi dau doar cu parerea...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#91 2007-11-10 23:39:44

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: rana pe col

nu era decat un comentariu general valabil si o situatie (a mea... pe a ei sincer nici nu am citit-o in detaliu)

Offline

 

#92 2007-11-11 20:05:42

Cristina.E
New member
Inregistrat: 2007-11-06
Mesaje: 9

Re: rana pe col

nu nu am hpv, pt ca am facut testul..medicul cu spalaturile erau de la biomedica..nu am fost decat la medsana, biomedica si la spitalul municipal..unde pot gasi un doctor mai bun??

Offline

 

#93 2007-11-11 20:06:56

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

cauta aici http://forum.anticonceptionale.ro/viewtopic.php?id=1742 si te maipot ajuta si fetele din bucuresti...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#94 2007-11-16 18:17:09

Cristina.E
New member
Inregistrat: 2007-11-06
Mesaje: 9

Re: rana pe col

am fost la inca o consultatie si mi s-a spus ca analizele sunt foarte bune.mai mult rana de pe col este o 'ectopie' si nu propriu-zis o rana, adica m-am nascut cu ea..nu stiu ce sa mai zis.atsa mi- a spus ca ar fi si medicul cu spalaturile..va salut

Offline

 

#95 2007-11-20 15:55:45

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: rana pe col

buna...am citit ce ati discutat despre cervicite, si vreau sa va spuneti parerea si in privinta unei probleme pe care am avut-o in urma cu 1 an. in urma unui control ginecologic mi s-a spus ca am o rana pe col foarte urata si mi s-a dat tratament local cu niste ovule care aveau ca substanta activa neomicina si mi s-a spus sa fac spalaturi vaginale cu ceai de galbenele, cu bicarbonat,cu apa si cu otet si cu septovag pe durata intregului tratament,dupa ce am terminat tratamentul acesta am fost la alt control si mi s-a dat alt tratament cu supozitoare vaginale meclon, despre care am citit aici pe forum ca sunt indicate in tratamentul tricomonasului, si mie nu mi s-a facut nici un fel de analiza a secretiei care sa dovedeasca ca as avea tricomonas si eu nici nu cred ca am avut asa ceva deoarece nu am avut decat un singur partener sexual pe care il am si acum si el tot o singura partenera adica pe mine si cam greu de crezut ca as fi avut asa ceva, si in plus de asta nici nu aveam simptome specifice tricomonas-ului aveam o secretie foarte abundenta alba branzoasa si cateodata mancarimi vaginale, pe care le mai am si acum cateodata dar nu mai am secretii abundente, in urma acestui ultim tratament mi s-a spus ca rana s-a vindecat si ca nu mai trebuie decat sa fac spalaturi vaginale cu septovag sau cu ceauiri o data pe saptamana, si de atunci nu am mai fost la nici un control. as vrea sa mai merg la un control pentru ca mai am cateodata niste mancarimi si intepaturi vaginale, care tin doar cateva secunde si as vrea sa aflu cauza care le determina si sa vad daca tousi s-a vindecat complet sau daca nu a recidivat acea cervicita pt ca v-am spus ca nu mi s-a facut nici o analiza la secretie ca sa afle cauza din care a aparut acea cervicita!


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.