homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

AC cu grad scazut de hormoni


#1 2011-03-02 18:04:23

b1anka
New member
Inregistrat: 2010-07-06
Mesaje: 9

AC cu grad scazut de hormoni

As vrea sa stiu si eu, daca imi puteti spune care sunt ac cu grad scazut de hormoni, ca din prospect nu imi pot da seama ca nu stiu sa le compar cu altele. Eu folosesc desorelle, ma inteleg f bine cu ele, am numai cuvinte de lauda, insa nu stiu daca au un grad scazut sau ridicat de hormoni si daca pe perioada mai lunga imi pot face rau. Am 21 de ani si le iau de aprox 7 luni insa nu am facut nici o pauza. Am citit cate ceva despre pauzele astea, insa parerile sunt impartite. Ma gandeam sa fac si eu o pauza cand fac un an, de 2 luni macar.. sper sa reusesc.. Daca fac pauza dupa ce termin folia stau 2 luni fara pastile si apoi cand imi vine menstruatia ma apuc iar de ele in prima zi? multumesc anticipat

Offline

 



#2 2011-03-02 18:10:15

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: AC cu grad scazut de hormoni

daca te intelegi bine cu astea, nu le schimba pt ca e posibil ca unele cu concentratie mai mica sa nu-ti priasca.
fiecare tip de pilule contine estrogen si progesteron; daca vrei sa compari, compari gramajul.
pauza nu are sens sa faci, ca mai mult iti zapacesti organismul. ori le lasi de tot, ori iti faci analizele anual si doar daca iese ceva in neregula le intrerupi. altfel nu are niciun rost pauza aceea.
daca te hotarasti totusi sa faci pauza, da, asa se procedeaza, cum ai scris tu.

Offline

 

#3 2011-03-02 21:22:37

b1anka
New member
Inregistrat: 2010-07-06
Mesaje: 9

Re: AC cu grad scazut de hormoni

multumesc mult pentru raspuns si mai astept si alte pareri, va rog

Offline

 

#4 2011-03-03 02:12:07

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: AC cu grad scazut de hormoni

de acord cu anca90

Offline

 

#5 2011-03-07 01:02:21

Amdra
New member
Inregistrat: 2011-01-15
Mesaje: 78

Re: AC cu grad scazut de hormoni

Ca metoda combinata, inelul Nuvaring are cea mai mica doza de hormoni.
Dar daca vrei sa schimbi, fugi la medic si consulta-te cu el, nu face pauza de capul tau.

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.