homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Probleme sarcina incipienta? un sfat va rog..


#1 2011-03-03 17:18:28

gaby_me
Membru
Inregistrat: 2011-03-03
Mesaje: 4

Probleme sarcina incipienta? un sfat va rog..

Seara precedenta, sesizand intarzierea menstruatiei am facut 2 teste sarcina, ambele iesind pozitive goodluck
Data probabila a conceptiei, 5 februarie. Nebanuind aparitia sarcinii, pe data de 8 februarie am mers la medicul dentist pentru a rezolva o problema stomatologica. Am facut un detartraj cu ultrasunete, o raza dentara si un tratament cu Amoxicilina timp de 5 zile.
Peste 2 zile sunt programata la un control gineco, insa as dori sa stiu intre timp parerea unui medic fata de situatia aceasta. Pana la momentul de fata cand mi s-a confirmat sarcina, nu am sesizat alte probleme in afara simptomelor obisnuite.

Va multumesc
Multa sanatate si bafta mamicilor  wave

Offline

 



#2 2011-03-03 19:04:53

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Probleme sarcina incipienta? un sfat va rog..

nu cred ca va afecta mult amoxacilina..ca poate nici nu era bine prins embrionul  si deata zic..nu te stresa...


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#3 2011-03-07 13:00:23

gaby_me
Membru
Inregistrat: 2011-03-03
Mesaje: 4

Re: Probleme sarcina incipienta? un sfat va rog..

Da, am consultat parerea a 2 medici...se pare ca antibioticul nu afecteaza, nici detartrajul, insa din cauza radiografiei dentare facuta la 2 sapt dupa conceptie ei imi recomanda intreruperea sarcinii.
Doctoressa, ce m-ai sfatui? Intr-adevar sa fie bebe afectat atat de mult?

Offline

 

#4 2011-03-07 14:15:26

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Probleme sarcina incipienta? un sfat va rog..

eu zic sa nu te grabesti sa intererupi sad ai timp sa vezi al eco/analize eventualele pb si sa decizi atunci. da-i o sansa, poate totul e bine smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#5 2011-03-07 22:47:42

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Probleme sarcina incipienta? un sfat va rog..

Asta e culmea! Acum pentru orice trebuie intrerupta sarcina...Si eu imi amintesc ca am facut si cate nu se fac in prima luna cand nu stii inca de sarcina...Dar abia se prinde oul...Pai tu ai facut raze la 3 zile dupa conceptie...Adica cei doi se plimbau de mana sa se prinda undeva prin uter, nici nu incepusera sa se hraneasca cu organismul tau..Nici vorba de intrerupere, parerea mea...Mie imi spuneau de intrerupere la probleme mai mari si nu am facut si am o fata superba!


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-03-09 13:27:54

gaby_me
Membru
Inregistrat: 2011-03-03
Mesaje: 4

Re: Probleme sarcina incipienta? un sfat va rog..

Da, intr-adevar ma uimeste usurinta cu care te indeamna unii medici sa renunti la sarcina..Insa spre binele meu, al 3 lea medic la care am fost nu a ridicat problema unei intreruperi, si imi voi continua cu el supravegherea sarcinii. Asa ca merg mai departe, cu speranta ca lucrurile vor evolua bine  tummenupp

Offline

 

#7 2011-03-09 17:10:43

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Probleme sarcina incipienta? un sfat va rog..

gaby_me a scris:

Da, intr-adevar ma uimeste usurinta cu care te indeamna unii medici sa renunti la sarcina..Insa spre binele meu, al 3 lea medic la care am fost nu a ridicat problema unei intreruperi, si imi voi continua cu el supravegherea sarcinii. Asa ca merg mai departe, cu speranta ca lucrurile vor evolua bine  tummenupp

am lucrat la un cabinet stomatologic la un profesor...el nu recomanda raze x.doar in caz de urgenta...ca e doar la cap. ai facut doar la cap nu?si vb aia nici bine nu s-au intalnit...acuma lucrez cu cpii cu deficiente..avem o mam a carei copil a iesit cu probleme pt ca a lucrat o luna de zile la radiologie  si stia ca e gravida avea ceva deja se forma..si a afectat..dar la tinesa fim serios..la cate analize se pot face in ziua de azi...pupam burtica si sa lasi deoparte stresul...foarte bine ca ai gasit medicul asta..

Ultima oara a fost editat de czuky (2011-03-09 17:13:12)


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#8 2011-03-11 10:46:25

gaby_me
Membru
Inregistrat: 2011-03-03
Mesaje: 4

Re: Probleme sarcina incipienta? un sfat va rog..

Da, intr-adevar, doar la cap, o radiografie la masea. Cu siguranta ca nu sunt recomandate, insa daca ar fi sanse ca bebe sa fie ok, de ce sa i le iau eu, renuntand la sarcina..Am revenit chiar la respectivul cabinet de radiologie, si imi spuneau sa nu-mi fac probleme..Chiar si angajatele lor ce sunt expuse zilnic la radiatii cu reusit sa faca un bebe si sa fie sanatos. Acum probabil depinde si de rezistenta fiecarui organism. Daca e sa gandim in ansamblu, suntem oricum expusi la radiatii prin telefonul mobil, cuptor cu microunde etc.
Deocamdata lucrurile decurg normal, avem incredere in Doamne Doamne wink

Offline

 

#9 2011-03-11 11:03:35

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Probleme sarcina incipienta? un sfat va rog..

sarcina usoara gaby puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.