homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate-7


#115 2010-12-14 22:20:14

myryam2009
New member
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 18

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

buna seara! citind acest topic am decis sa va spun si eu problema mea. o parere in plus nu strica niciodata.
la 16 ani am suferit un mic accident, m-am lovit la coloana in partea de jos, la vertebrele de jos (nu mai tin minte ce numere erau scrise pe radiografie).diagnosticul e scolioza lombara. am facut 2 ani de gimnastica recuperatorie, de 2 ori cate 10 sedinte de fizioterapie , si 10 sedinte de laser. astea pana la 18 ani. acum am 21 de ani. daca stau mult in picioare, daca ridic greutate, sau pur si simplu daca stau mult rezemata de scaun am dureri. am dureri in fiecare dimineata cand ma trezesc. dupa gimnastica , doamna de acolo mi-a zis ca la varsta mea coloana nu se mai indreapta. durerile treceau dupa ce terminam fizioterapia, dar pe urma apareau iar. ce sfaturi imi dati? la ce medic imi recomandati sa merg? mi s-a zis ca s-ar putea sa am probleme la o eventuala sarcina , din cauza faptului ca o sa iau in greutate si o sa ma dureri de coloana.
multumesc!

Offline

 



#116 2010-12-14 23:31:00

deeasunshine
New member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 27

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

si eu dureri knd stau mult in picioare! si knd ridic greutati! si mie mi s-a spus k probabil o sa am propleme cu sarcina! nici nu vreau sa ma gandesc! ca si mamele kre sut sanatoase, ma refer k nu au probleme cu spatele au dureri in zona asta, va dati seama k cele cu afectiuni sigur sigur vor intampina greutati mai mari! dar, nu totul e pierdut.o sa merg si eu la un cabinet,pentru 1 sedinta in care se mi se spuna exercitiile care imi sunt recomandate, pe kre sa le fac acasa.  o sa notez exercitiile, k eu snt mai uituca. si am inteles k asa se si procedeaza, k m-am interesat si am  o prietena careia i-a dat exercitiile pe hartie, asa cum e si normal dupa parerea mea. dupa ce merg o sa va comunic si voua exercitiile, dar mai mult ca sigur vor fi personalizate, dupa afectiunea fiecaruia.

Offline

 

#117 2010-12-15 09:31:15

ciuli_buli
New member
Inregistrat: 2010-07-22
Mesaje: 5

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

indiferent de ce afectiune ai, ca e lombara, cervicala, etc, primul lucru ce terbuie sa il faci este RMN (razele nu sunt bune ca pe ele nu se poate face diferenta intre os si / sau cartilagiu). Cu RMN - scanat te prezinti la "liviu_kineto" si il rogi frumos sa iti dea un e-mail de-al lui arunce o privire pe ele. In e-mail ii mai precizezi exact ce boala ai mai avut si ce dureri ai (atentie a nu se confunda cu ce crezi tu ca ai sau cu leacuri babesti si basme frumoase), varsta, sexul si ce muncesti sau ce ai muncit. Tratamentul (exercitiile) pe care ti-l recomanda difera de la pacient la pacient in functie de detaliile fiecaruia in parte. Eu am discopatie lombara, diagnosticat de prin Iunie si, fiind in alta tara, medicii de aici mi-au recomandat operatie de fiecare disc in parte, aproximativ 12.000 eur. "Liviu_kineto" a fost destul de amabil sa ma ajute cu niste exercitii si abia acum, dupa 6 luni, incep sa simt ameliorari de la piciorul amortit. Sper ca in alte 6 luni sau 1 an sa scap de problema fara operatie. Atentie: exercitiile trebuie urmate intocmai cum zice el; mai ales ca la fiecare 2-3 saptamani se schimba exercitiile. Multa sanatate tuturor si mii de multumiri, cel putin din partea mea, lui Liviu.

Offline

 

#118 2010-12-20 23:48:17

liviu.kineto
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 68
Site

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

Buna myryam2009! Sa indrepti scolioza este destul de greu (in alte tari se fac programe de 6 ore zilnic ) dar pana la un anumit punct se poate . Scopul exercitiilor nu este sa faca coloana sa dea bine in poza ci sa scada durerile si sa incetineasca degenerarea articulatiilor.
Cat despre sarcina ,situatia difera de la caz la caz. Daca nu ai si tendinta de orizontalizare a sacrului sau spondilolistezis la vertebrele L4,L5 este posibil sa nu te afecteze greutatea sarcinii prea mult. Personal cred ca majoritatea mamicilor au dureri mai mari de spate la cateva saptamani dupa nastere pentru ca scade brusc presiunea intraabdominala si coloana lombara devine instabila iar pozitia cifotica din timpul alaptatului (nu mai zic de ridicarea bebelusului in brate) o instabilizeaza si mai mult si atunci e nevoie doar de inca o picatura care sa declanseze o criza dureroasa.
Daca esti hotarata sa faci un bebe nu mai conteaza o durere in plus sau in minus, mai mica sau mai mare, tu esti pe planul al doilea. Ideal ar fi sa faci exercitii si inainte si in timpul sarcinii si dupa.(subliniez ideal).


Intra pe www.spondilozacervicala.ro si programeaza-te acum pentru a beneficia  de SUPER OFERTA Centrului de Recuperare Medicala - SPINE HEALTH    (masaj terapeutic +kinetoterapie+ fizioterapie) :tr�na:

Offline

 

#119 2010-12-21 00:31:33

liviu.kineto
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 68
Site

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

Deeasunshine, mai mult ca sigur exercitiile nu vor fi personalizate. O sa iti dea niste exercitii din programul Williams, poate si cu vreo reclama la  fastumgel, lasonil, etc ... cum am  mai vazut.


Intra pe www.spondilozacervicala.ro si programeaza-te acum pentru a beneficia  de SUPER OFERTA Centrului de Recuperare Medicala - SPINE HEALTH    (masaj terapeutic +kinetoterapie+ fizioterapie) :tr�na:

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2010-12-21 22:06:30

marilu
New member
Inregistrat: 2010-12-20
Mesaje: 20

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

Buna,
Am si eu o problema la gat, unde se uneste gatul cu cutia craniana, am o durere continua mai ales dimineata, ma trezesc cu dureri de cap si gat intepenit, am facut o radiografie, dar doctorul a zis ca nu am nimic, poate ceva neurologic. Recomada-mi ceva sa-mi fie mai bine dimineata.

Offline

 

#121 2010-12-25 21:30:57

ciuli_buli
New member
Inregistrat: 2010-07-22
Mesaje: 5

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

pt Liviu: un Craciun cat mai fericit. Din toata inima. Multumesc inca o data pt ajutor si rabdare. Ascultati de sfaturile lui ca e baiat de treaba.
P.S.: cum merge treaba cu cea mica?

Offline

 

#122 2010-12-30 21:46:01

liviu.kineto
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 68
Site

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

Buna marilu, pentru inceput poti incerca pe cat posibil sa dormi pe spate fara perna (sau cu un prosopel facut sul asezat doar sub ceafa. Mai poti sa-ti masezi cu policele , transversal tendoanele muschilor de la ceafa, presandu-i pe baza craniului si dupa ce te vede un kinetoterapeut sa-ti faci regulat exercitiile pe care ti le recomanda.
Un An Nou Fericit!


Intra pe www.spondilozacervicala.ro si programeaza-te acum pentru a beneficia  de SUPER OFERTA Centrului de Recuperare Medicala - SPINE HEALTH    (masaj terapeutic +kinetoterapie+ fizioterapie) :tr�na:

Offline

 

#123 2011-01-05 21:07:34

marilu
New member
Inregistrat: 2010-12-20
Mesaje: 20

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

Mersi liviu, masajul e bun, dar nu pot sa dorm pe spate nici fara perinica. La deva nu am gasit inca cabinet de kineto, numai recuperare medicala cu curenti si bai, mai caut.

Offline

 

#124 2011-01-05 21:41:34

jackal
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-03-15
Mesaje: 2677

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

Salut Liviu
Sunt un fost practicant de rugby si la un an dupa ce mi-am suspendat activitatea au inceput sa imi apara niste dureri in zona lombara destul de puternice.Daca ies la alergat sau sa fac un efort fizic mai consistent nu imi mai apar acele dureri.
Mentionez ca am 23 de ani si nu mai joc rugby de aproape 3 ani.Ma poti ajuta cu un sfat?


iubeste-ma cand merit mai putin pentru ca atunci am nevoie de tine cel mai mult
Wiliam Shakespeare: "Cand dragostea vorbeste,vocile tuturor zeilor par a fi adormite in armonia Raiului"

Offline

 

#125 2011-01-30 18:37:12

liviu.kineto
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 68
Site

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

Salut Crystel, chiar daca iti raspund cu intarziere sper sa-ti fie de folos recomandarile. Avand 23 de ani si conditie fizica buna poti sa incerci sa-ti tonifiezi mai bine muschii oblici abdominali si multifizi din pozitii in care bazinul este basculat posterior.


Intra pe www.spondilozacervicala.ro si programeaza-te acum pentru a beneficia  de SUPER OFERTA Centrului de Recuperare Medicala - SPINE HEALTH    (masaj terapeutic +kinetoterapie+ fizioterapie) :tr�na:

Offline

 

#126 2011-01-30 18:39:38

jackal
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-03-15
Mesaje: 2677

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

Conditia fizica e foarte buna si o sa o mai imbunatatesc pentru ca intentionez sa incep din nou activitatea de rugby.

crezi ca ar putea fii vorba de o hernie de disc?


iubeste-ma cand merit mai putin pentru ca atunci am nevoie de tine cel mai mult
Wiliam Shakespeare: "Cand dragostea vorbeste,vocile tuturor zeilor par a fi adormite in armonia Raiului"

Offline

 

#127 2011-02-23 16:50:30

mikimik
Membru
Inregistrat: 2011-02-23
Mesaje: 3

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

Dati-mi si mie mai multe lamuriri, va rog
Rezultat RMN:
-discreta scolioza lombara dextroconvexa, cu punc maxim la L4
-aliniament posterioral corpilor vertebrali
-discurile intervertrebrale L4-L5,L5-S1 in hiposemnal T2-deshidratate
-modificari degenerative Modic ll platouri vertebrale,inferior L4 superior L5
-minime deborduri discale posterioare L4-L5,L5-S1 cu amprentari durale anterioare,fara conflicte radiculare
-fisura inel fibrosL5-S1
-canal rahidian fara modificari de semnal.
Se poate trata sau ce se poate face pt a nu se agrava situatia.
am 35 de ani .mai pot ramane insarcinata?
Va nultumesc!

Offline

 

#128 2011-03-16 13:36:00

kreed
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 1040

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

Am o intrebare, acum cativa ani am fost diagnosticata cu discopatie lombara! si de ceva timp m-am apucat de sala! problema este ca de cateva zile ma doare spatele destul de tare! ar avea legatura cu faptul ca merg la sala?

Offline

 

#129 2011-03-16 13:39:13

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

este posibil...cred ca ti-ar trebui cateva sedinte de gimnastica medicala si apoi la sala cand mergi sa faci ceea ce faceai la gimnastica medicala...si tot acolo la gimnastica medicala iti recomanda aparatele la care ai voie sa lucrezi la sala si cum, si cele care iti sunt interzise

Offline

 

#130 2011-03-16 13:42:46

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

kreed a scris:

Am o intrebare, acum cativa ani am fost diagnosticata cu discopatie lombara! si de ceva timp m-am apucat de sala! problema este ca de cateva zile ma doare spatele destul de tare! ar avea legatura cu faptul ca merg la sala?

atunci nu ar trebui sa faci dupa capul tau exercitii, poti sa-ti agravezi destul de tare problema, macar un instructor intreaba ce poti face

Offline

 

#131 2011-03-16 13:45:49

kreed
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 1040

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

Pai nu fac cine stie ce exercitii foarte complexe, banda, bicicleta , stepper de ala mare, in care stau cu platele lipit si imping cu picioarele, ceva greutati si abdomene.....

Offline

 

#132 2011-03-16 13:51:38

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

numai medicul stie cat e de grava situatia si ce anume poti lucra, cu ce greutati etc.... eu zic sa intrebi, ca nu e de gluma

Offline

 

#133 2011-03-18 19:43:23

ruxu
Membru
Inregistrat: 2011-03-12
Mesaje: 1

Re: Recuperarea prin gimnastica medicala si masaj pentru durerile de spate

salutare!
am si eu o intrebare.in urma unei radiografii a reiesit ca am scolioza toracala dextroconvexa cu punct maxim T9-T10 de 6grade si scolioza lambara dextroconcava cu punct maxim L2 13 grade.ce as putea face pentru ameliorare? am inceut sa fac inot si ma gandeam ca ar fi bine sa fac si niste exercitii,dar nu stiu care sunt indicate pt ce am eu. m-ati putea ajuta cu cateva exemple?
mentionez ca am 19 ani si petrec mult timp la birou.

multumesc anticipat

Ultima oara a fost editat de ruxu (2011-03-18 19:46:46)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.