homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Am o problema...va rog ajutati-ma!!!


#1 2010-01-15 21:11:13

ralukyoo
New member
Inregistrat: 2010-01-15
Mesaje: 6

Am o problema...va rog ajutati-ma!!!

Am 20 de ani si pana acum aproximativ 2 luni am fost virgina. Primul contact sexual a fost pe 20 noiembrie. Problema este ca aparent acum sunt insarcinata. Adica, trebuia sa am menstruatie pe 27 decembrie si nu am avut. Dereglarile menstruale sunt cat de cat frecvente, menstruatia e la o luna, cateodata mai intarzie o saptamana. Am facut 2 teste de sarcina si ambele au iesit pozitive. Am fost la un control astazi, cu gandul de a intrerupe sarcina. Ajunsa la spital, am fost consultat de un medic cam in varsta care nu prea avea rabdare sa ma asculte, si mi-a spus din start ca sunt insarcinata in 13 saptamani. Nici nu a vrut sa ma asculte cand i-am spus ca este imposibil. Dupa calculele mele, 13 saptamani, inseamna ca ar fir trebuit sa raman insarcinata in octombrie. In primul rand ca atunci eram virgina si am mai si avut menstruatie si in octombrie si in noiembrie. Nu am nici un simptom cum ca as fi insarcinata. Nimic. Nu imi explic. Nu am greturi, dureri, pofte sau orice alt simptom. Plus ca alerg in fiecare dimineata destul de mult si ma asteptam sa ma doara burta dupa asta. M-am uitat si eu pe internet la poze si am vazut ca la 13 saptamani se observa burta cat de cat, iar eu nu am nimic. Nu stiu ce sa mai fac. Maine ma duc la doctor iar, sa fac un eco. Mi-e frica sa nu am altceva. Va rog, ajutati-ma!

Offline

 



#2 2010-01-15 21:16:37

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Am o problema...va rog ajutati-ma!!!

sper ca mergi la alt dr. daca 2 teste au iesit pozitive cu siguranta esti insarcinata. unele au simptome de sarcina, altele nu sau apar mai tarziu. e bine ca mergi maine la dr. cred ca nu iti doreai aceasta sarcina, nu?


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#3 2010-01-15 21:16:46

nerama
Insomniac member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 8269

Re: Am o problema...va rog ajutati-ma!!!

ralu sanii te dor?
secretia cum e?
de obicei sanii te dureau inainte de menstruatie? ii simteai umflati, mai plini?


din 10.10.2011 sunt cea mai fericita mamica hjarta bebe
un anisor si jumatate de fericire, implinire si bucurii

Offline

 

#4 2010-01-15 21:17:22

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Am o problema...va rog ajutati-ma!!!

Nu avem de unde sa stim daca esti sau nu gravida avand in vedere ca nu ai dat niciun detaliu despre asta. Nu v-ati protejat, a ejaculat in tine, iar tu nu ti-ai dat seama de urmari? Dupa 2 luni iti pui problema astfel? hmm nu te judec, sincer, dar cand vezi ca totusi FEMEIE de 20 de ani, vrea sa faca intrerupere de sarcina pt ca nu a avut grija la momentul oportun e cam grav.
In orice caz, 13 saptamani sau cat o mai avea sarcina e devreme ca sa ai simptome, nu trebuie sa fie in toate cazurile la fel. Si totusi, nu cred ca mai incape urma de indoiala, atata timp cat si un medic ti-a confirmat lucrul asta...

Offline

 

#5 2010-01-15 21:19:34

ralukyoo
New member
Inregistrat: 2010-01-15
Mesaje: 6

Re: Am o problema...va rog ajutati-ma!!!

Pai sanii ma dureau putin inainte de menstruatie, cred ca e normal. Secretii nu am. Totul e normal, asta ma ingrijoreaza.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-01-15 21:37:54

ralukyoo
New member
Inregistrat: 2010-01-15
Mesaje: 6

Re: Am o problema...va rog ajutati-ma!!!

S-a intamplat o data sa nu ne protejam, dar dupa aceea am avut menstruatie normala. Sunt constienta ca e o probabilitate foarte mare sa fiu insarcinata, dar, totusi, 13 saptamani? Cand eu cu 13 saptamani in urma eram virgina...

Offline

 

#7 2010-01-15 21:39:06

nerama
Insomniac member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 8269

Re: Am o problema...va rog ajutati-ma!!!

ralukyoo a scris:

Pai sanii ma dureau putin inainte de menstruatie, cred ca e normal. Secretii nu am. Totul e normal, asta ma ingrijoreaza.

acum nu iti simti sanii mai plini.... mai mari... nu te dor?
daca tot nu crezi, fa o analiza de sange aia iti si zice cam cate saptamani ai...

aaaa deci stai asa.... ai avut contactul neprotejat... ai avut menstruatie.... si dupaia ai mai avut alte contacte rotejate, corect?
dupa contavtul neprotejat ai mai avut o singura menstruatie su mai multe?
menstruatia a fost la fel de abundenta cum era de obicei sau au fost doar niste scurgeri maronii sau rozalii?

Ultima oara a fost editat de nerama (2010-01-15 21:42:36)


din 10.10.2011 sunt cea mai fericita mamica hjarta bebe
un anisor si jumatate de fericire, implinire si bucurii

Offline

 

#8 2010-01-15 21:56:55

ralukyoo
New member
Inregistrat: 2010-01-15
Mesaje: 6

Re: Am o problema...va rog ajutati-ma!!!

Corect. Am avut menstruatie absolut normala, a durat cat dura de obicei. Si am citit ca atunci cand se fixeaza sarcina trebuie sa ai niste scurgeri rozalii, iar eu nu am avut asta.

Offline

 

#9 2010-01-15 21:59:54

nerama
Insomniac member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 8269

Re: Am o problema...va rog ajutati-ma!!!

faza cu scurgerile nu e o regula... nu apare la toate...
cel mai bine du-te si fa o analiza de sange pentru sarcina si vei afla si cate saptamani ai...


din 10.10.2011 sunt cea mai fericita mamica hjarta bebe
un anisor si jumatate de fericire, implinire si bucurii

Offline

 

#10 2010-01-16 12:50:40

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Am o problema...va rog ajutati-ma!!!

piie a scris:

Nu avem de unde sa stim daca esti sau nu gravida avand in vedere ca nu ai dat niciun detaliu despre asta. Nu v-ati protejat, a ejaculat in tine, iar tu nu ti-ai dat seama de urmari? Dupa 2 luni iti pui problema astfel? hmm nu te judec, sincer, dar cand vezi ca totusi FEMEIE de 20 de ani, vrea sa faca intrerupere de sarcina pt ca nu a avut grija la momentul oportun e cam grav.
In orice caz, 13 saptamani sau cat o mai avea sarcina e devreme ca sa ai simptome, nu trebuie sa fie in toate cazurile la fel. Si totusi, nu cred ca mai incape urma de indoiala, atata timp cat si un medic ti-a confirmat lucrul asta...

piie, ralukyoo nu a postat aici ca sa fie judecata...

si 13 saptamani nu sunt deloc devreme pt simptome, care pot sa apara de la 4 saptamani...


ralukyoofa o analiza de sange, iti va spune sigur...

Offline

 

#11 2010-01-16 13:16:53

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Am o problema...va rog ajutati-ma!!!

Dupa cum am si spus, nu o judec, doamne  fereste, imi imaginez cat e de aiurea sa ti se spuna din senin ca esti gravida wink POT aparea, dar cu siguranta sunt si exceptii, cunosc 2 fete care si-au dat seama de asta destul de tarziu. Ceea ce voiam eu sa zic defapt este ca fiecare e responsabil de ceea ce face, nu inteleg de ce ai sarit asa, ca as fi judecat-o.

Offline

 

#12 2010-01-16 15:09:29

ralukyoo
New member
Inregistrat: 2010-01-15
Mesaje: 6

Re: Am o problema...va rog ajutati-ma!!!

Deci, acel doctor care m-a consultat prima data cred ca nu stia ce face, cu toate ca era in varsta si ma asteptam sa aiba experienta. Am facut azi eco si doamna doctor mi-a spus ca sarcina mea nu avea nici 5 saptamani, de abia se vedea embrionul pe ecran. Am facut si o intrerupere de sarcina tot azi si acum e bine. Totusi, nu o sa mai las sa se intample asta. O sa fim mai atenti pe viitor, sperietura pe care am tras-o acum ne-a marcat...

Offline

 

#13 2010-01-16 15:13:30

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Am o problema...va rog ajutati-ma!!!

Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat raluka, insa inconstienta... se plateste  hmm
Sa aveti grija pe viitor, sa va cautati o metoda de protectie eficienta, eu stiu prezervativ, sau anticonceptionale, sa nu mai ajungeti in situatia asta... Pacat e ca avortul asta ar fi putut fi prevenit, prin informare si prin niscaia simt al responsabilitatii  neutral

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2010-01-17 12:11:41)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#14 2010-01-16 16:21:24

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Am o problema...va rog ajutati-ma!!!

Si mie imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asta dar mai multa grija pe viitor pentru e evita.

Piie, cu siguranta sunt si exceptii in ceea ce priveste simptomele de sarcina dar de obicei pe la 13 saptamani deja o parte din ele ar trebui sa dispara....greata, ameteala, varsaturile wink

Offline

 

#15 2011-03-29 21:57:25

nataly 2290
New member
Inregistrat: 2011-03-26
Mesaje: 12

Re: Am o problema...va rog ajutati-ma!!!

eu totusi cred ca avortul este o greseala foarte mare.Si eu am ramas insarcinata cind inca nu eram casatorita si sunt foarte fericita ca nu am facut avort.Acum nu-mi inchipui viata mea fara baietelul meu.Caci el nu are nici o vina ca voi nu ati avut grija sa va protejati/Cit de greu nu ti-ar fi ar trebui sa-l lasi ca tot ce se intimpla se intimpla din voia Domnului...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.