homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrerupere anticonceptionale-3


#39 2011-03-03 18:12:45

The dodoloata
New member
Inregistrat: 2011-03-03
Mesaje: 11

Re: intrerupere anticonceptionale

Multumesc anca90  rodnar
Asa gandesc acum dar cu cativa ani inainte eram cum sa spun ca sa nu fiu prea dura cu mine ... un pic mai superficiala. Si uite ca nu a fost prea bine. Dar stii cum se spune. Trebuie sa te lovesti singur cu capul de pragul de sus ca sa intelegi ceva din viata. Din pacate asa este.

Offline

 



#40 2011-03-03 18:22:24

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: intrerupere anticonceptionale

cat timp nu te lovesti prea tare, nu-i nimic rau in asta smile

Offline

 

#41 2011-03-03 18:30:08

The dodoloata
New member
Inregistrat: 2011-03-03
Mesaje: 11

Re: intrerupere anticonceptionale

Da asa este .... Pot aparea cucuie care se vindeca repede in timp si te pot face mai precaut pe viitor, dar totodata pot aparea rani mai grave care se vindeca greu. Inca mai sper sa fac parte din prima categorie.

Offline

 

#42 2011-03-04 10:06:16

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: intrerupere anticonceptionale

anca90 a scris:

mihaela2289 a scris:

stiu ca dupa ele voi avea efecte adverse si nu va veni cm regulat

nu neaparat. efectele adverse pot sa apara, dar sunt cu titlu de risc, nu de certitudine. depinde de la caz la caz cum reactioneaza fiecare. inteleg ca tu le iei ca tratament; sper sa iti foloseasca si sa nu iti aduca alte neplaceri.

la mine e certitudine ca nu va veni regulat fiindca nici inainte nu venea regulat.. dar pana cand le voi intrerupe ma voi bucura ca vina la 28 zile si fara dureri


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#43 2011-03-26 02:50:42

Liviu Bogdan
Membru
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 4

Re: intrerupere anticonceptionale

hey there,

me again, nu stiu daca ma mai tii minte, dar daca nu ma ti poti sa citesti mai sus si o sa-ti aduci smile. Cu referire la ce am zis mai sus, nici pana acum nu ia venit (intradevar, am citit mesajul din partea "The dodoloata" deci poti spune ca m-am mai linistit dar oricum, tot am un sentiment de neliniste. Problema e ca de cand am scris ultima oara si pana acuma eu am fost la ea (Brazilia mai exact) si am avut contact sexual cu prezervativul (fara pastile din partea ei evident) doar ca intr-una din dati mi-am pus prezervativul dupa ce am intrat in ea pentru vreo 5 minute (de obicei la inceput inainte sa intru in ea am un lichid pe organul genital care din cate am intzeles  si el este destul de periculos). NU mi-am dat drumul in ea sau ceva de genu asta, doar ca na..perioada prelungita de cand nu i-a mai venit ma face sa ma gandesc si la acel moment. Sorry ca par asa panicat doar ca nu e momentul pentru o surpriza nedorita (pentru ca,copil voi vrea la un momendat, ii iubesc...dar trebuie facuti la timpul potrivit si cu cap, nu din intamplare). Simteam asa nevoia sa ma descarc putin. un weekend placut in continuare

P.S. daca ai vreun sfat care sa ma linisteasca nu ezita sa-mi spui big_smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2011-03-26 10:19:51

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: intrerupere anticonceptionale

iubita ta a facut un test de sarcina de cand ii intarzie?

Offline

 

#45 2011-03-26 17:58:13

Liviu Bogdan
Membru
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 4

Re: intrerupere anticonceptionale

nop...nu a facut nici un test,faza e ca este mai umflata cum e de obicei cand ii vine de ceva timp dar inca nimic...legat de test nu, dupa cum am zis nu a facut, pe amandoi sincer ne sperie  doar gandul si chiar speram sa fie o intarziere prelungita din cauza opriri pastilelor pe care le-a luat timp de 5-6 ani fara pauza (dar pot spune ca gandul eu in fiecare zi se duce tot mai mult la acel test si in acelasi timp mi-e frica de expresia "de ce iti este frica nu scapi", de asta incerc sa fac sa nu-mi fie frica  big_smile

Offline

 

#46 2011-03-30 16:48:40

ella25ella
New member
Inregistrat: 2011-01-31
Mesaje: 7

Re: intrerupere anticonceptionale

Buna am o intrebare, daca am inceput sa i-au anticonceptionale in iulie 2010, le-am luat corect la aceeasi ora in fiecare seara, iar sambata pe 26 martie m-am culcat cu prietenul meu, iar duminica in 27 martie mi-a venit ciclu, astazi ar trebui sa incep noua folie de anticonceptionale microgynon, dar problema este ca eu vreau sa renunt la ele sa nu mai i-au pt ca am si niste probleme de sanatate si tot timpul am avut indoieli cu anticonceptionalele (faptul ca luarea de anticonceptionale influenteaza sanatatea).
Intrebare este ca pot renunta la ele?raman protejata pt contactul pe care l-am avut sambata seara, daca nu mai incep o folie noua?de maine trebuie sa incep sa i-au si antibiotic si nu o sa mai fac "prostioare" cu iubi.
Multumesc.

Offline

 

#47 2011-03-30 17:03:15

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: intrerupere anticonceptionale

Eu zic ca poti renunta.Mai ales avand in vedere ca iei tratament cu antibiotic si daca luai si pastila se cam ducea efectul ei.Insa mai asteapta pareri


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#48 2011-04-03 01:14:49

lauritza26
Membru
Inregistrat: 2011-04-03
Mesaje: 2

Re: intrerupere anticonceptionale

Buna...am si eu o intrebare daca se poate...si as dori sa imi rasp cat mai repede va rog:D....Am luat anti- timp de 2 luni pt ca nu imi venea menstruatia regulata imi venea o data la 2 chiar si 3 luni si am zis sa iau anti pt a mi se regla  si am luat timp de 2 luni....am luat o luna si am inceput si a 2-a luna dar le-am intrerupt si nu am mai luat ultimele 3 pastile...se poate intampla ceva?adik se poate sa nu imi vina menstruatia regulta din cauza ca le'am intrerupt sau se poate sa raman insarcinata..pt ca am avut si contact sexual neprotejat decand le'am intrerupt..am 2 zile decand le'am intrerupt!  Va rog sa imi dati un rasp cat mai repede....Multumesc!

Offline

 

#49 2011-04-03 08:57:11

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: intrerupere anticonceptionale

ella25ella a scris:

Buna am o intrebare, daca am inceput sa i-au anticonceptionale in iulie 2010, le-am luat corect la aceeasi ora in fiecare seara, iar sambata pe 26 martie m-am culcat cu prietenul meu, iar duminica in 27 martie mi-a venit ciclu, astazi ar trebui sa incep noua folie de anticonceptionale microgynon, dar problema este ca eu vreau sa renunt la ele sa nu mai i-au pt ca am si niste probleme de sanatate si tot timpul am avut indoieli cu anticonceptionalele (faptul ca luarea de anticonceptionale influenteaza sanatatea).
Intrebare este ca pot renunta la ele?raman protejata pt contactul pe care l-am avut sambata seara, daca nu mai incep o folie noua?de maine trebuie sa incep sa i-au si antibiotic si nu o sa mai fac "prostioare" cu iubi.
Multumesc.

poti sa renunti. ai fost protejata pana in prima zi de menstruatie, deci acel contact a fost protejat.




lauritza26 a scris:

Buna...am si eu o intrebare daca se poate...si as dori sa imi rasp cat mai repede va rog:D....Am luat anti- timp de 2 luni pt ca nu imi venea menstruatia regulata imi venea o data la 2 chiar si 3 luni si am zis sa iau anti pt a mi se regla  si am luat timp de 2 luni....am luat o luna si am inceput si a 2-a luna dar le-am intrerupt si nu am mai luat ultimele 3 pastile...se poate intampla ceva?adik se poate sa nu imi vina menstruatia regulta din cauza ca le'am intrerupt sau se poate sa raman insarcinata..pt ca am avut si contact sexual neprotejat decand le'am intrerupt..am 2 zile decand le'am intrerupt!  Va rog sa imi dati un rasp cat mai repede....Multumesc!

sa inteleg ca le-ai si luat de capul tau... altfel medicul ti-ar fi spus ca anticonceptionalele nu se iau pt 2 luni...
1. ai facut rau ca nu ai luat ultima folie pana la capat, te poti astepta la dereglari, mai ales ca ai un ciclu neregulat de felul lui.
2. daca ai avut contact neprotejat dupa ce ai renuntat la pastile normal ca te poti astepta la o sarcina. anticonceptionalele te protejeaza de o sarcina nedorita doar atat timp cat le iei...

daca ai probleme cu ciclul mergi la un ginecolog!

Offline

 

#50 2011-04-03 16:36:03

lauritza26
Membru
Inregistrat: 2011-04-03
Mesaje: 2

Re: intrerupere anticonceptionale

Eu mi'am facut test de sarcina ieri si mi'a iesit negativ si azi mi'a venit menstruatia...dar e posibil sa fiu cumva insarcinata big_smile?

Offline

 

#51 2011-04-03 16:43:33

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: intrerupere anticonceptionale

99%Nu,stai lin

Ultima oara a fost editat de Asd (2011-04-03 16:43:51)


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#52 2011-04-05 22:23:31

Izabelaradu
New member
Inregistrat: 2011-04-05
Mesaje: 9

Re: intrerupere anticonceptionale

buna.am si eu o intrebare.am luat anticonceptionale yasmin timp de vreo 6 luni.mi-a mers foarte bn cu ele,dar am facut pauza si acum nu stiu dak pot sa incep iar sa le iau.se poate intampla ceva??va rog ajutati-ma.va multumesc!

Offline

 

#53 2011-04-05 22:42:05

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: intrerupere anticonceptionale

le iei din prima zi a menstruatiei
de ce le-ai intrerupt totusi?


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#54 2011-04-05 22:55:56

Izabelaradu
New member
Inregistrat: 2011-04-05
Mesaje: 9

Re: intrerupere anticonceptionale

nu am mai avut relatii sexuale si am zis sa nu mai iau.dar nu se intampla nimic,nu?

Offline

 

#55 2011-04-06 16:55:08

Izabelaradu
New member
Inregistrat: 2011-04-05
Mesaje: 9

Re: intrerupere anticonceptionale

imi raspunde si mie cineva?va rog.va multumesc!

Offline

 

#56 2011-04-07 09:16:19

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: intrerupere anticonceptionale

ce s-ar putea intampla....sa nu le accepte organismul...sa apara spottingul...reactiile din primele 3 luni de ac.
dar este ok, incepi in prima zi a menstruatiei; sa fii protejata din prima zi;
si daca apar efecte secundare mai mult de primele 2-3 luni mergi la un planning sa ti se recomande alte pilule.
puss

Offline

 

#57 2011-04-07 14:24:10

Izabelaradu
New member
Inregistrat: 2011-04-05
Mesaje: 9

Re: intrerupere anticonceptionale

Multumesc pentru raspuns. kram

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.