homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pt intrebarile " inutile" despre anticonceptionale


#1 2011-04-21 00:16:00

denise_dd
Full member
Inregistrat: 2011-04-17
Mesaje: 923
Site

Pt intrebarile " inutile" despre anticonceptionale

Parerea mea este ca intrebarile de genu : " Iau de 4 ani anticonceptionale, am avut contact sexual neprotejat  si am uitat o pastila , se poate sa fiu insarcinata? " mi se par inutile spranceana  din simplul fapt ca stiu ca daca iei anticonceptionale pe o perioada lunga de timp, iti trebuie o pauza de 2-3 luni pentru a putea ramane insarcinata. Tinand cont si de vechimea persoanelor acestora , ar trebui inlaturate aceste temeri.

Eu nu am facut acest post cu rea intentie , doar pentru a incerca evitarea intrebarilor de genu .

Deci, ca o concluzie, nu cred ca trebuie sa iti faci griji daca ai o vechime destul de mare in acest "domeniu", atunci cand ai ezitat o pastiluta .

P.S. Stiu ca stresul este foarte mare, de asemenea si frica, si deasta se pun asemenea intrebari, pentru siguranta , pentru o parere in plus , dar ar trebui sa fim mai sigure pe noi si pe actiunile noastre .
Va astept sa completati informatiile care le detin tongue
Take care !

Ultima oara a fost editat de denise_dd (2011-04-21 00:18:48)

Offline

 



#2 2011-04-21 00:33:18

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Pt intrebarile " inutile" despre anticonceptionale

mie nu mi se par inutile mai ales ca si intrebari personale, pe care si le poate pune o persoana aflata in acesta situatie, sunt inutile din punctul de vedere al deschiderii de noi topicuri pentru asemena intrebari ... si nu pot sa fi decord cu afirmatia ca cele care au mai multi ani (de exemplu 4) de luat antib. nu ar trebui sa isi faca griji daca au uitat o pastila , dupa afirmatia ta  nu ar trebui sa se protejeze suplimentar in cazul in care acesta protectie este indicata (antibiotice, intarzieri mai mari de 12 ore, etc)

Offline

 

#3 2011-04-21 00:46:23

denise_dd
Full member
Inregistrat: 2011-04-17
Mesaje: 923
Site

Re: Pt intrebarile " inutile" despre anticonceptionale

cornflower a scris:

si nu pot sa fi decord cu afirmatia ca cele care au mai multi ani (de exemplu 4) de luat antib. nu ar trebui sa isi faca griji daca au uitat o pastila , dupa afirmatia ta  nu ar trebui sa se protejeze suplimentar in cazul in care acesta protectie este indicata (antibiotice, intarzieri mai mari de 12 ore, etc)

Da, nu ar trebui sa se protejeze suplimentar. Dar am vazut ca de la asta pleaca intrebarile .

Offline

 

#4 2011-04-21 22:58:24

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Pt intrebarile " inutile" despre anticonceptionale

denise_dd, daca tu te-ai risca (chiar daca sunt sanse de 1%) sa ramai insarcinata pt ca ai uitat o pastila sa stii ca nu toate si-ar asuma riscul asta. In 4 ani de zile nu ai fost protejata 365 zile / an, poate ai mai racit si ai luat antibiotice, poate ai mai uitat o pastila, 2, 5 in 4 ani.. asa ca nu se stie niciodata cand poti ramane gravida.. de ce sa-ti asumi un risc? mai bine te protejezi suplimentar si stai linistita.. si din cate stiu eu poti ramane gravida si in prima luna dupa ce opresti anticonceptionalele chiar daca ai luat o perioada lunga de timp


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#5 2011-04-21 23:29:57

denise_dd
Full member
Inregistrat: 2011-04-17
Mesaje: 923
Site

Re: Pt intrebarile " inutile" despre anticonceptionale

mihaela2289 a scris:

denise_dd, daca tu te-ai risca (chiar daca sunt sanse de 1%) sa ramai insarcinata pt ca ai uitat o pastila sa stii ca nu toate si-ar asuma riscul asta. In 4 ani de zile nu ai fost protejata 365 zile / an, poate ai mai racit si ai luat antibiotice, poate ai mai uitat o pastila, 2, 5 in 4 ani.. asa ca nu se stie niciodata cand poti ramane gravida.. de ce sa-ti asumi un risc? mai bine te protejezi suplimentar si stai linistita.. si din cate stiu eu poti ramane gravida si in prima luna dupa ce opresti anticonceptionalele chiar daca ai luat o perioada lunga de timp

Dar dupa o lunga perioada de luat anticonceptionale cred ca stii cand si de ce sa te protejezi suplimentar. Pe internet, am vazut un articol, al unui medic, care spunea ca dupa o perioada lunga de timp de anticonceptionale, doar dupa 2-3 luni de pauza poti ramane insarcinata. Eu doar incercam sa subliniez acest lucru, pentru ca am vazut cateva intrebari de genul, nu am facut-o cu rautate ! Ci din simplu fapt ca mi se par ciudate intrebarile de genu. Si intr-adevar depinde de fiecare organism, dar dupa  atata timp cred ca ar trebui sa fim informate in aceata materie... Si cum am mai spus stiu foarte bine ca teama este mare , dar totusi.. stiind lucrurile astea , mai bine am trece la treaba. Este doar parerea mea.

Ultima oara a fost editat de denise_dd (2011-04-21 23:31:49)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-04-22 09:20:36

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Pt intrebarile " inutile" despre anticonceptionale

denise sa iti spun adevarul topicul tau mi se pare inutil, cine ti-a zis tie ca daca iei pastile 4 ani inseamna ca inca vreo 2 luni esti protejata, ai mare grija ce recomanzi fetelor, ca se vor umple paginile la topicul despre chiuretaje
si doar asa pentru cultura ta, sa sti ca o prietena de a mea, ce ia pastile de 10 ani (nu 4) a incurcat intr-o luna pastilele , si s-a trezit insarcinata , dupa parerea ta se pare ca ar fi imposibil, dar este total adevarat
concluzia, nu s-a protejat suplimentar si a ajuns la chiuretaj pentru ca nu isi mai dorea inca un copil


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#7 2011-04-22 09:30:13

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Pt intrebarile " inutile" despre anticonceptionale

denise ai scris niste aberatii, o femeie perfect sanatoasa dpdv ginecologic ramne insarcinata la cea mai mica abatere...poate tu ai ovare polichistice sau cine stie ce probleme...bafta ta ca nu ramjai insarcinata dar nu mai invata fata draga si pe restul sa faca ca tine ca vb cuiva de mai sus se vor umple paginile la topicurile dedicate avortului neutral

Offline

 

#8 2011-04-22 11:43:26

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Pt intrebarile " inutile" despre anticonceptionale

da, mie mi se pare de-a dreptul periculos topicul asta... poate ar trebui inchis
chiar aici pe forum a fost o fata care a ramas insarcinata de la un contact in a 7a zi din cele 7 de protectie suplimentara  neutral

Offline

 

#9 2011-04-22 13:08:30

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Pt intrebarile " inutile" despre anticonceptionale

Sunt sigura ca denise nu a fost rau-intentionata, doar ca probabil detine unele informatii nu tocmai corecte / complete in legatura cu administrarea anticonceptionalelor si, implicit, cu protectia suplimentara in cazul omiterii vreunei pastile sau in cazul unor situatii similare. Este evident si de la sine inteles ca fiecare organism are particularitatile lui si ca fiecare femeie " functioneaza " in mod diferit, deci ceea ce a spus ea este departe de a fi aplicabil in general. Sunt de acord cu faptul ca acest topic ar trebui inchis, pentru ca la o simpla cautare pe Google poti fi redirectionat aici si, cine stie, pot fi intelese eronat anumite lucruri ...


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#10 2011-04-22 16:50:40

denise_dd
Full member
Inregistrat: 2011-04-17
Mesaje: 923
Site

Re: Pt intrebarile " inutile" despre anticonceptionale

Nu am nimic impotriva daca se inchide topicul. Am fost inteleasa si gresit . Dar nu o sa mai continui tongue Oricum cand am deschis topicul nu am facut in niciun caz referire la mine sau la organismul meu , doar nu intelegeam de ce se pun intrebari de genu, daca ar stii ca ar trebui sa se protejeze suplimentar. In fine tongue Sanatate ! Si va rog sa retineti ca nu am facut nicio comparatie cu mine, si de accea v-as ruga sa numai dati exemple pe mine ...  wave

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.