homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!-6


#96 2008-09-19 11:37:44

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

merci smile

da tot nu i-as zice unei gravide "ia mama vitamina c ca nu e problema daca fumezi"...


mami de minuni hjarta

Offline

 



#97 2008-09-19 11:39:17

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

nici eu, clar...desi mor dupa o tigara acum...dar mai rezistam...eroic big_smilebig_smilebig_smilebig_smile

Offline

 

#98 2008-09-19 11:55:27

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

ce bine ca n-am tigara pe cap retas ca sufiecient mi-e cu dorul de my hubbie  dumbom


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#99 2008-09-19 12:12:38

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

hmmm ma duc sa-mi iau vitamina C lol


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#100 2008-09-20 01:55:21

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

nu va sfatuiesc sa faceti ca mine ana are dreptate tigara e nociva orice ai lua dar eu nu m am putut lasa am incercat dar tuseam groaznic si din cauza tusei aveam contractii care puteau duce la pierderea sarcinii asa ca doct meu m a sfatuit sa nu ma las sa le mai raresc si sa i au vit.c si elevit si nu am avut probleme dar fiecare organism e unic nu e la fel pentru toate.si rh multumesc pt articol dc nu il puneai tu l as fi pus si eu ...cred ca intr un fel e folositor

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2008-09-24 15:11:16

GLY
Full member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 117

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

mikyshor a scris:

vroiam sa va mai intreb ceva; mie mi-a dat dr ginecolog o groaza de analize nu foarte ieftine, sa spun asa,; numai astazi am dat 370 RON pt niste analize de sange pentru rubella, toxoplasma, listeria, cmv + examenul complet al secretiei vaginale care am inteles ca e in jur de 150 RON+cultura din col pt chlimidia, mycoplasma, ureaplasma - nu stiu cat costa+triplu test+ecografie morfologica la 23 sapt (cred ca e 3D).
mi se pare cam mult, sincer; vreau si eu parerea unor femei care au trecut deja prin asta si care ma pot sfatui ce analize sunt mai importante; doctorul mi-a spus ca, daca am posibilitate sa le fac pe toate dar asta e ca nu prea pot sa le fac pe toate, financiar vorbind
am o cunostinta care a nascut un copil perfect sanatos si singurele analize care le-a facut au fost cele de sange la dr de familie plus ecografii in fiecare luna plus 3D, atat
taote aceste analize nepot ajuta copiii intr-adevar sau sunt un alt mecanism de a ne lua banii?

Nu cred ca un medic iti da sa faci niste analize numai sa te afli in treaba...sa arunci niste bani pe fereastra.Si eu mi-am facut cateva analize inainte sa raman insarcinata si au iesit ok..insa o analiza CITOMEGALOVIRUS nu am facut-o.....acum sunt in 12 saptamani si mi-au iesit rezultatele pozitive.Am fost la Cantacuzino..am dat 2 mil.pe aceste analize...la Centrul Medical Matei Basarab 2 mil plus alte analize facute...Ecografie sarcina incipienta 95 ron...dublu test 160 ron...sapt.viitoare merg sa-mi refac analizele la Victor Babes si voi da iar 140 ron pt.CMV. Eu nu stiu ce sa fac acum....pt.ca mi se propune sa fac intrerupere de sarcina....multi imi zic daca analiza CMV era facuta inainte sa raman...nu era o problema.Asa nu-si dau seama daca am luat virusul inainte sau dupa ce am ramas insarcinata.CREDE-MA CA BANII NOI II FACEM....SI CEL MAI IMPORTANT ESTE SA AI UN COPIL SANATOS

Offline

 

#102 2008-09-24 15:13:47

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

gly, la igg se vede daca infectia a fost dinainte sau dupa sarcina


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#103 2008-10-25 14:32:06

elenuska
Membru
Inregistrat: 2008-10-25
Mesaje: 1

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

Buna fetelor,
Sunt membru nou, sper sa ma primiti si pe mine... smile
Sunt o graviduta de 18 saptamani si vreu sa va zic ca ma facut triplu test la o clinica particulara si a iesit prost, adica 1/53 la tub neural defect. Inca nu m-am dus la dr cu rezultaul pt nu as vrea sa imi fac amniocenteza si nu am incredere in rezultatul lor statistic. Insa cu toate astea am decis sa imi repet testul la o alta clinica. Sunt o tanara de 26 de ani fara alyte avorturi, prima sarcina...
Abia astept rezultatul!
Va rog sa ma ajutati cu sfaturile voastre, daca ati trecut prin asa ceva si cum ati depasit "criza" , daca ati facut amniocenteza..etc
Pupici!

Offline

 

#104 2008-10-26 09:01:01

alyaly
Full member
Inregistrat: 2007-07-18
Mesaje: 113

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

bine ai venit elenuska! vezi ce rezultat ai si la cealalta clinica...din cate stiu eu se recomanda amniocenteza in cazuri de-astea...fii tare, suntem alaturi de tine...pup

Offline

 

#105 2008-10-26 18:18:46

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

bine ai venit printre noi!

avand in vedere ca e un test statistic el tine cont si de conditiile tale de viata - gen fumatoare, consumatoare ocazional sau nu de alcool, cazuri in familie, etc. asteapta sa vezi ce iese si la al 2-lea test si vb cu medicul tau sau cu altul.

sanatate!


mami de minuni hjarta

Offline

 

#106 2008-11-26 08:36:01

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

elenuska a scris:

Buna fetelor,
Sunt membru nou, sper sa ma primiti si pe mine... smile
Sunt o graviduta de 18 saptamani si vreu sa va zic ca ma facut triplu test la o clinica particulara si a iesit prost, adica 1/53 la tub neural defect. Inca nu m-am dus la dr cu rezultaul pt nu as vrea sa imi fac amniocenteza si nu am incredere in rezultatul lor statistic. Insa cu toate astea am decis sa imi repet testul la o alta clinica. Sunt o tanara de 26 de ani fara alyte avorturi, prima sarcina...
Abia astept rezultatul!
Va rog sa ma ajutati cu sfaturile voastre, daca ati trecut prin asa ceva si cum ati depasit "criza" , daca ati facut amniocenteza..etc
Pupici!

si mie imi iesise 1/50 si am facut apoi quad test la un laborator genetic din bucuresti, citeste posturile mele in acest sens, la aceste teste ca sa te lamuresti.
la quad test totul a iesit ok, depinde ce ai scris si tu in formularul de completare


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#107 2010-04-21 22:40:16

dragoste
Membru
Inregistrat: 2010-04-21
Mesaje: 4

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

Sunt o viitoare mamica din CJ si am 21 de saptamani de sarcina. Cosmarul meu a inceput dupa ce am primit rezultatul de la triplu test. Am 27 de ani doctorul meu nu mi-a recomandat sa fac triplu test avand in vedere ca este recomandat doar femeilor peste 35 de ani dar eu pt siguranta mea si a bebitei mele m-am hotarat sa-l fac si dupa ce am primit rezultatul a inceput cosmarul meu. Mi-a iesit risc crescut 1:213 sindrom Down, am crezut ca innebunesc cand am vazut rezultatul. Doctorul meu mi-a zis sa stau linistita, fiindca testul reprezinta doar o probabilitate ca copilul meu sa aiba SD si nu un diagnostic si din 213 femei probabilitatea sa fiu chiar eu cea care are un copil cu SD e prea mica ( mi-a mai spus ca avut o pacienta cu risc 1:89 SD si-a repetat triplu test si in Germania si tot risc crescut i-a iesit dar nu a facut amniocenteza, a dost optimista si a nascut un copil sanatos.), dar nu am putut sa stau linistita eram prea stresata, prea nelinistita si am mers sa consult si parerea altui doctor mai in varsta, mai cu experienta care dupa ce mi-a facut 4D mi-a spus ca bebita e ok ca nu se vede sa aiba nici o caracteristica pt SD dar pt orice eventualitate sa-mi mai repet triplu test si la Clinica Ginecologie I unde rezultatul il primesti dupa cateva ore, initial il facusem la Medlife unde am asteptat rezultatul 8 zile A doua zi mi-am refacut din nou testul rezultatul l-am primit dupa 4 ore si din nou mi-a iesit risc crescut de data asta 1:90 SD, asistenta mi-a zis ca cel mai bine ma duc sa ma programez la amniocenteza. Am inceput sa plang, eram disperata dar aveam nevoie sa stiu adevarul si dupa cateve zile am facut amniocenteza era singura modalitate de a afla un diagnostic si de a avea o certitudine ca o sa am o fetita sanatoasa. Procedura de amniocenteza nu e dureroasa dureaza 1 minut pana iti recolteaza lichid amniotic si riscul de avort e f mic, efecte secundare majore nu apar eventual un mic disconfort in zona abdominala si cateva crampe. Am avut foarte mari emotii pana sa primesc rezultatul insa l-am primit dupa 3 zile de la procedura pe mail unde mi s-a confirmat ca nu s-au detecta anomalii cromozomiale si mi s-a mai confirmat si sexul fatului feminin. Mamicilor va recomand sa nu va nelinsititi si sa nu va necajiti pe cat posibil daca rezultatele de la dublu, triplu test sunt pozitive sunt doar niste probabilitati ( niste teste care nu mi le-as fi facuta daca as fi stiut prin ce stres o sa trec) nicidecum faptul ca bebeul dvs ar avea vreo anomalie cromozomiala dar pt oroce siguranta amniocenteza este singura care o sa va arate daca bebeul dvs are vreo afectiune. Va doresc multa sanatate si bebei frumosi si sanatosi.

Ultima oara a fost editat de dragoste (2010-04-22 18:06:27)

Offline

 

#108 2010-05-22 14:52:34

reusita
Membru
Inregistrat: 2010-05-21
Mesaje: 1

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

V-am citit si sa va zic si eu povestea mea.
Am fost insarcinata ,stiiam ca am depasit perioada mea de nastere ,dar dr. imi spunea ca nu avem de ce sa ne grabim,sa asteptam. In ultimile 2 sapt de 2 ori am fost si m-a vazut si plus cu telefoane ca eram racita si ii ceream sfaturi.
Ea nu mi-a zis de dublu test,triplu test ,iar cand m-a intrebat expirase perioada in care se facea testul.A zis nu e nimic.
La 3D mi s-a spus ca tot e normal,desi putin i-a vazut fata sau deloc,nu mai stiudAR A ZIS CA NU ARE MALFORMATII..La fiecare ecografie a mea nu putea sa ii vada fata sau dr.mea zicea ca e capul mai mic pentru ca e presat .Din decembrie era cu capul in jos.
Eu cred ca l-a un moment dat din ianuarie poate dr. mea observa-se dar nu mi-a zis nimic. Trebuia sa imi zica sau imi cerea nr. de telefon al sotului,surorii ca ii stia si le spunea lor.
Sambata am fost la ea la control pentru ca ma plangeam de somnoolenta si a zis ca nu isi da seama care e cauza. Mi-a aratat ca inima bate,ca niciodata nu mi-a aratat asta si am vazut eu manutele ceea ce nu mai vazusem in alta ecografie.Cat eram pe masa la control ea isi facea semne cu asistenta  si la sfarsit a zis sa nu ii platesc nimic. Ea ii dadea de grija asistentei sa nu sparga sticlele de vin din masina,mergea la munte. Concluzia mea a fost ca ii facea semn poate sa nu imi i-a banii.
Marti dimineata am mers la maternitate cu dureri si copilul era mort.
Cu dr. mea nici acum dupa 3 luni de zile nu am dat ochii cu ea si nu pot sa ma duc sa o confrunt.

Dupa 3 luni de zile am reusit sa scot rezultatul necropsiei unde se spune ca copilul avea Sindromul Down ,hematon pe creier,slina si ficatul marite.Hemton poate s-a format cand l-a scos,splina si ficatul nu a fost din cauza Duhastonului?La ecografii nu se vedea nimic si acum scrie plurimalformat.
Cariotip nu mi-a facut pt copil.

Urmeaza sa facem noi la genetica si sa vedem daca intradevar daca sunt probleme.Eu am 32 de ani.
Nu a fost oare sa scoata pe dr.sau intradevar bolnav dar dr. neprofesionista plus ca avea un ecograf antic.
Cele din Iasi sa va feriti de Maternitatea Elena Doamna si de dr.Carmen Stratone .Am nascut cu dr. Doina Iancu ,care dorea sa ma lase pana dimineata ca pot sa mai stau nu se intampla nimic,dar de a doua zi nu a mai vrut sa vorbeasca cu familia si nici cu mine nu a mai avut nici o legatura.

http://www.organizatiaemma.ro/node/580

Offline

 

#109 2011-03-04 17:16:19

Corina1977
Membru
Inregistrat: 2011-03-04
Mesaje: 1

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

lucya a scris:

Multumesc pentru sfaturi, am citit. Pe unde am gasit pe acolo am citit. Sapt viitoare merg la amniocenteza , sper sa fie bine. Va anunt rez.

buna,

lucya, sunt insarcinata in 13 sapt si tocmai am primit rezultatul a DT de la o clinica privata (nu dau numele pt a nu face reclama).

acest rezultat indica un risc de Trisomie 21 de >1/50.

am plans, am vb cu dr.ul meu si urmeaza sa-l vizitez luni (7.03.2011), dar pana sa vada el raportul medical am ajuns pe forum.

DT l-am facut in sapt 11, cam devreme se pare, insa, asa cum am spus mai sus, a iesit pozitiv. DT nu are valoare de diagnostic, de aceea am dubi mari.
oricum stresul s-a mutat la mine in cap.

as vrea sa stiu daca ai fost la dr.-ul Albu si ai facut amniocenteza sau daca poti sa-mi furnizezi mai multe relatii in acest sens.

multumesc anticipat.

Astept un raspuns in acest sens

Offline

 

#110 2011-03-05 00:00:18

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

Si mie mi-a iesit la fel! Si muream de frica si am facut quad-ul, adica qvadruplu test si m-am calmat! Poti citi si pe forum ca parca am postat la vremea respectiva un subiect cu el. E pacat sa faci amnio aiurea...


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#111 2011-05-10 15:20:37

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

daliana , copilul tau a fost bine pana la urma ? adica tt pozitiv a fost doar o bataie de cap?


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#112 2011-05-10 18:16:37

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

iti raspund eu ca daliana intra rar. a fost bine bebele ei.

Offline

 

#113 2011-05-11 18:47:45

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Triplu test pozitiv, trisomia 21!!!!!!!!!

Multumesc garga


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.