homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Despre Yaz


#1 2011-05-09 19:43:18

Lala18vs
Membru
Inregistrat: 2011-05-09
Mesaje: 2

despre Yaz

Sunt noua...cesafac..am si eu o intrebare..nush daca s-a mai vorbit...Azi incep sa iau YAZ....sigur nu raman insarcinata dak el isi drumu in mine...si continui actul sexual?...nu am mai luat niciodata.e prima oara si mi-e frica totushi;))...

Offline

 



#2 2011-05-09 19:58:19

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: despre Yaz

Ca sa fi in totalitate protejata ai doua variante. 1-le iei din prima zi a menstri si esti protejata dupa prima pastila sau 2- incepi cu ele cand vrei dar ai nevoie de protectie suplimentara 7 zile ( adica trebuie sa folosesti prezervativul).


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#3 2011-05-10 18:58:41

flush
Membru
Inregistrat: 2011-05-10
Mesaje: 2

Re: despre Yaz

buna.sunt si eu noua pe aici.eu iau contraceptive yaz pt k am un ovar polichistic.imi puteti spune si mie daca pot avea relatii sexuale?

Offline

 

#4 2011-05-10 19:01:05

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: despre Yaz

yaz are efect contraceptiv. ai grija sa le iei corect si asigura-te ca nu risti sa contactezi boli transmisibile sexual.

Offline

 

#5 2011-05-10 19:01:25

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: despre Yaz

Pai de ce sa nu poti? tongue
Daca ai luat din prima zi de menstruatie, poti avea contacte "neprotejate" oricand. Daca ai inceput folia din oricare alta zi, trebuie sa astepti pana inghiti 7 pastile corect, iar de-abia apoi poate sa ejaculeze in tine.
Daca iei toate pastilele de pe folie corect, poti avea contact cu finalizare inauntru si in perioada de pauza, iar in cazul in care uiti o pastila, trebuie sa te protejezi cu prezervativ pe perioada celor 7 zile ce urmeaza.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-05-10 20:38:18

liku
New member
Inregistrat: 2009-04-15
Mesaje: 18

Re: despre Yaz

buna!!!
am si eu o intrebare urgenta....
iau iasmin de aproape un an, am facut pauza de 7 zile, si trebuia sa incep un nou blister ieri, dar mi-am adus aminte de abia acum....ce trebuie sa fac?? mentionez ca nu am avut contact sexual in ultimele 7 zile..
eu am luat pastila care trebuia sa o iau ieri acum, si urmeaza sa o iau si pe cea  de astazi la ora obisnuita ora 22.00, asa stiu ca se face cand uiti o pilula mai mult de 12 ore...dar este valabila si pentru prima pastila din blister???? am nevoie urgenta de un raspuns...
gravida nu am cum sa raman caci dupa cum v-am spus nu am avut contact sexual in ultimele 7 -10 zile, dar vreau sa stiu daca am facut bine ce am facut pana acum???? si urmatoarele 7 zile va trebui protectie suplimentara, asta stiu...

Offline

 

#7 2011-05-10 20:50:00

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: despre Yaz

e bine smile
puteai sa continui normal, ca si cum ai fi inceput folia atunci, cu o zi intarziere, dar e bine si asa.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#8 2011-05-10 20:56:26

liku
New member
Inregistrat: 2009-04-15
Mesaje: 18

Re: despre Yaz

yoyolina a scris:

e bine smile
puteai sa continui normal, ca si cum ai fi inceput folia atunci, cu o zi intarziere, dar e bine si asa.

m-am gandit si asa, ar fi fost ca si cum as schimba ziua in care ttrebuie sa imi vina menstruatia, insa pe prospect cand scrie despre schimbarea datei de incepere a menstruatiei zice ca poti sa scurtezi pauza de 7 zile, dar niciodata sa prelungesti si de aceea am facut cum faci atunci cand uiti o pilula mai mult de 12 ore...deci sa stau linistita(nu ma refer la sarcina)doar vroiam sa stiu dc am facut bine si ca nu va avea eu stiu vreun efect negativ...multumesc mult

Offline

 

#9 2011-05-11 20:15:07

Lala18vs
Membru
Inregistrat: 2011-05-09
Mesaje: 2

Re: despre Yaz

k?reste a scris:

Ca sa fi in totalitate protejata ai doua variante. 1-le iei din prima zi a menstri si esti protejata dupa prima pastila sau 2- incepi cu ele cand vrei dar ai nevoie de protectie suplimentara 7 zile ( adica trebuie sa folosesti prezervativul).

am luat din prima zi a menstruatiei...deci pot sta lin nu?...si pe prospect scrie ca trebuie sa fac pauza 4 zile....ca am niste pastilute albe(placebo)..iar doctoru mi a zis de 7 zile...cum fac?

Offline

 

#10 2011-05-11 20:47:02

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: despre Yaz

poti lua pastilele albe, caz in care pauza e de 4 zile, sau poti sa nu le iei, caz in care pauza are 7 zile.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#11 2011-05-12 15:30:47

flush
Membru
Inregistrat: 2011-05-10
Mesaje: 2

Re: despre Yaz

"Pai de ce sa nu poti?
Daca ai luat din prima zi de menstruatie, poti avea contacte "neprotejate" oricand. Daca ai inceput folia din oricare alta zi, trebuie sa astepti pana inghiti 7 pastile corect, iar de-abia apoi poate sa ejaculeze in tine.
Daca iei toate pastilele de pe folie corect, poti avea contact cu finalizare inauntru si in perioada de pauza, iar in cazul in care uiti o pastila, trebuie sa te protejezi cu prezervativ pe perioada celor 7 zile ce urmeaza."
vreau sa te mai intreb ceva:am citit prospectul si acolo scrie ca pot aparea sangerari dupa contactul sexual...mie mi sa intamplat in timpul contactului.e normal sau e din cauza chisturilor pe care le am?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.