homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Infertilitate-chisturi ovariene-temperatura bazala


#1 2011-05-26 10:52:25

sharkyalex
Membru
Inregistrat: 2011-05-26
Mesaje: 2

Infertilitate-chisturi ovariene-temperatura bazala

Buna tuturor,

Nu stiu daca am ales bine thread-ul de discutie insa poate ma lamuriti si pe mine intr-o chestiune. Am probleme de fertilitate. Pentru ca ne dorim un copil, luna trecuta am facut o stimulare ovariana. Rezultatul a fost 4 foliculi mari in ziua a 12 cate 2 pe fiecare ovar. Totusi pe 20 luna aceasta a venit menstra care a durat doar pe 20 si ceva spotting pe 21 (in general maxim 3 zile). Am facut o eco si mi s-a spus ca am ramas cu 2 chisturi pe ovarul drept. Drept urmare acum iau anticonceptionale, pentru 1 luna si vom vedea ce se intampla mai incolo in privinta pasilor ce trebuie urmati pentru continuarea tratamentului (ma refer la a ramane insarcinata)

Acum ca v-am expus datele problemei, sa ajung si la ce ma framanta pe mine:
- sunt "prietena" pe fertilityfriend si imi inregistrez temperatura de vreo 23 de luni incoa'. Luna trecuta, ca de obicei in preajma ovulatiei, temperatura a crescut. A scazut 1 zi (pe 19) si apoi a crescut iar (de pe 3.05 pana in prezent nicio zi sub 37, cea mai scazuta e 37.1). Acest lucru, pentru mine e ciudat, deoarece in nicio luna nu am avut asa ceva. In perioada foliculara temperatura medie 36.8-36.9, rar de tot atingand 37.
- a doua probleme este ca ma dor sanii ca dupa ovulatie. De luna trecuta nu s-a oprit. Adica... doar in ziua menstrei, pe 20, m-au jenat dar nu m-au durut. Insa ulterior durerile devin ca la ovulatie.

Am cautat pe net tot felul de solutii si interpretari totusi nu am gasit mai nimic. Mi-e cam jena de doctorul meu sa o intreb pentru ca poate va crede ca sunt o neroada smile si nu vreau sa o deranjez pentru un fleac. Pe 14 ma voi duce la control iar, .. si totusi...

Intebarea mea pentru voi: sa fie simptomatologie specifica chisturilor ovariene? Nu prea ma regasesc in cele spuse, de exemplu, pe http://www.romedic.ro/chistul-ovarian/semne-si-simptome

Merci frumos,
Alex

Offline

 



#2 2011-05-26 10:57:30

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Infertilitate-chisturi ovariene-temperatura bazala

stimularea ovariana trebuie insotita de monitorizare ecografica si de administrare Pregnyl, ovitrelle pentru spargeerea foliculilor tocmai pentru nu a face chisturi  cesafac  eu as schimba medicul
ti-ai facut toate analizele recomandate inainte sa ramai insarcinata?

temperatura scade la ovualtie apoi creste si mentine ridicata in caz de sarcina


.

Offline

 

#3 2011-05-26 13:05:32

sharkyalex
Membru
Inregistrat: 2011-05-26
Mesaje: 2

Re: Infertilitate-chisturi ovariene-temperatura bazala

Multumesc frumos de raspuns.

Da, am facut toate analizele. Sunt ceva ani de cand incerc.
Am facut ovitrelle pentru spargerea foliculilor. Dupa eco la din ziua a 12 a urmat un eco in ziua a 14 cand am facut inseminare si aveam lichid specific de ovulatie. Si eu si medicul am spus ca s-au spart.

Stiu care este evolutia curbei de temperatura pre si postovulator. Am ceva experienta in acest sens smile, aproape 2 ani. Si imi cunosc si organismul, cel putin pana in prezent. Totusi, desi sper, sarcina nu cred sa fie pentru ca am avut menstra si pentru ca un test de sarcina facut in ziua a 3-a sau a 4-a dupa 20 (ziua de menstra) a iesit negativ.

Deci..
sad

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.